Kampania informacyjna na temat głównych założeń LSR

Kampania informacyjna na temat głównych założeń LSR

 

KAMPANIA INFORMACYJNA NA TEMAT GŁÓWNYCH ZAŁOŻEŃ LSR

 

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „POLCENTRUM” [LGD] jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, powstałym w 2006 r. z inicjatywy wójtów i burmistrzów pięciu gmin województwa łódzkiego. Założeniem utworzenia LGD była długofalowa współpraca między lokalnymi władzami, zrzeszeniami i organizacjami oraz przedsiębiorcami na rzecz rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów lokalnej społeczności, poprzez pozyskiwanie środków unijnych na działania służące rozwojowi terenów wiejskich. Obecnie Stowarzyszenie LGD „POLCENTRUM” działa na terenie siedmiu gmin należących do powiatów: zgierskiego, łęczyckiego i brzezińskiego województwa łódzkiego: gm. Dmosin, gm. Głowno, m. Głowno, gm. Ozorków, m. Ozorków, gm. Piątek oraz gm. Stryków.

Na podstawie przeprowadzonej diagnozy społeczno-gospodarczej, konsultacji, wywiadów, spotkań zostały zdefiniowane główne wyzwania rozwojowe dla LGD „POLCENTRUM”. Wyznaczono i omówiono główne obszary problemowe, które posłużyły jako punkt wyjścia do sformułowania celów. Na tej podstawie powstała Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023 – 2027 dla obszaru działania Lokalnej Grupy Działania „POLCENTRUM” [LSR].

Wyznaczone w LSR cele mają bezpośrednio oddziaływać na zidentyfikowane problemy i w optymalny sposób mają zaspakajać zgłoszone potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności. Cele i przedsięwzięcia są zgodne i wpisują się w PS dla WPR na lata 2023-2027.

CEL 1. POPRAWA JAKOŚCI ŻYCIA NA OBSZARZE LSR, ZWIĘKSZENIE WŁĄCZENIA SPOŁECZNEGO ORAZ AKTYWIZACJA MIESZKAŃCÓW

Do osiągniecia celu 1 przyczyni się realizacja poniższych przedsięwzięć:

  • Przedsięwzięcie 1.1. Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury publicznej, w tym turystycznej, rekreacyjnej, sportowej i kulturalnej lub innej publicznej
  • Przedsięwzięcie 1.2. Zwiększenie włączenia społecznego poprzez wsparcie / aktywizację działalności organizacji pozarządowych oraz zespołów muzycznych
  • Przedsięwzięcie 1.3. Zwiększenie włączenia społecznego oraz aktywizacja mieszkańców obszaru (w tym seniorów, ludzi młodych i osób w niekorzystnej sytuacji życiowej)
  • Przedsięwzięcie 1.4. Kształtowanie i promowanie postaw proekologicznych, a także wspieranie podnoszenia kompetencji lokalnych liderów życia społecznego
  • Przedsięwzięcie 1.5. Opracowanie koncepcji inteligentnych wsi
  • Przedsięwzięcie 1.6. Aktywizacja i wspieranie społeczności lokalnej poprzez realizację inicjatyw partnerskich

CEL 2. ROZWÓJ LOKALNEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI POPRZEZ ZWIĘKSZENIE DOSTĘPU DO OFERTY PRODUKCYJNEJ I USŁUGOWEJ

Do osiągniecia celu 2 przyczyni się realizacja poniższego przedsięwzięcia:

  • Przedsięwzięcie 2.1. Rozwój pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym gospodarstw agroturystycznych oraz zagród edukacyjnych

Osiągniecie zaplanowanych celów i wskaźników ich realizacji będzie możliwe poprzez:

✓ operacje konkursowe realizowane przez podmioty inne niż LGD, w tym operacje realizowane w

partnerstwie oraz projekty partnerskie;

✓ projekty grantowe wdrażane przez LGD poprzez konkurencyjny wybór Grantobiorców realizujących

pojedyncze zadania składające się na projekt grantowy;

✓ projekty grantowe realizowane przez LGD zgodnie z powyższymi zasadami, jednak ukierunkowane

na przygotowanie innowacyjnych koncepcji inteligentnych wsi.

Wybór i ocena operacji będą prowadzane na podstawie obowiązujących przepisów oraz zgodnie z Wytycznymi MRiRW. Wybór operacji będzie poprzedzać ogłoszenie naboru wniosków, podane do publicznej wiadomości co najmniej na stronie internetowej LGD. Kluczowym elementem ogłoszenia będzie Regulamin naboru wniosków o wsparcie. Wsparcie będzie udzielane Wnioskodawcy, na jego wniosek, jeżeli będą spełnione warunki udzielenia tego wsparcia określone w Regulaminie naboru wniosków o wsparcie, tj.:

✓ na operację wybraną przez LGD, która jest stroną umowy ramowej;

✓ do wysokości środków przewidzianych w umowie ramowej.

Wyboru operacji będzie dokonywać Rada LGD (organ decyzyjny). Podstawą dokonywanego wyboru i oceny operacji będzie ustawa o RLKS. W zakresie oceny będzie również dokonanie ustalenia kwoty wsparcia. Podobny sposób postępowania będzie dotyczyć procedur wyboru i oceny Grantobiorców uwzględniających kryteria wyboru grantobiorców w ramach projektów grantowych, wraz z procedurą ustalania lub zmiany tych kryteriów oraz zasady ustalenia kwoty grantu.

Wynik oceny i wyboru operacji / Grantobiorcy będzie potwierdzany w formie Uchwały Rady podczas posiedzenia prowadzonego zgodnie z zasadami szczegółowo określonymi w Regulaminie Rady. Procedury będą jawne i powszechnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Zostaną udostępnione na stronie internetowej oraz w Biurze LGD. Każdorazowo będą udostępniane wraz z dokumentacją konkursową. Ocena będzie dokonywana przez członków Rady w drodze głosowania większością głosów.

Lokalne kryteria będą przejrzyste i wynikające ze specyfiki i diagnozy obszaru LSR, Wytycznych MRiRW, a ich spełnienie bezpośrednio przyczyni się do wyboru operacji, które będą realizowały cele zapisane w LSR. Kryteria będą zawężać możliwość uzyskania wsparcia i będą je kierunkować na operacje najpełniej odpowiadające potrzebom obszaru LSR i najlepiej pasujące do zaplanowanych do realizacji przedsięwzięć. Członkowie Rady dokonujący oceny według lokalnych kryteriów wyboru będą zobowiązani nie tylko podać przyznaną liczbę punktów, ale również w każdym przypadku pisemnie uzasadnić przyczynę takiej oceny.

Realizacja LSR będzie przebiegać w etapach wdrażania wynikających z umowy ramowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027 dla interwencji I.13.1 LEADER / Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS).

 

Biuro LGD „POLCENTRUM” ma siedzibę w Głownie – ul. Ludwika Norblina 1. Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Zapraszamy do kontaktu osobistego w siedzibie, telefonicznego (42 719 90 64) oraz mailowego (biuro@polcentrum.pl).

Wstecz