Miasto

  • Dąb Wolności na Placu Wolności w Głownie
  • Dworek Hrabiny Komorowskiej w Głownie

O mieście

Głowno to położone w centrum Polski, niemal 600-letnie miasto o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Przepływające przez jego teren trzy rzeki, sąsiedztwo pięknych lasów, unikalne wydmy śródlądowe i centralnie położone zbiorniki wodne sprawiają, że w mieście wytworzył się specyficzny mikroklimat, który już przed wojną docenili mieszkańcy Łodzi. Od kilku lat miasto odzyskuje swój letniskowy charakter i dzięki przyjętej strategii promocyjnej, ponownie staje się modne wśród mieszkańców regionu.

Poprzez hasło „Rodzinna Re-Kreacja” Głowno intensywnie promuje rodzinny, wielopokoleniowy i aktywny wypoczynek weekendowy. Wielość atrakcji, inwestycje w infrastrukturę sportową – boiska do siatkówki plażowej, piłki nożnej, lekkiej atletyki, hala sportowo-widowiskowa, korty tenisowe oraz wyposażenie terenów wokół zalewu „Mrożyczka” w bazę rekreacyjną sprawiają, że jest to miejsce do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu. W 2020 roku na zalewie „Mrożyczka” powstał jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie obiektów do wakeboardingu – Central Wake Park, który przyciąga fanów ślizgania się na desce z całego kraju, kreując Głowno na jedno z najważniejszych miejsc do uprawiania tego widowiskowego sportu. W mieście znajdują się także interesujące obiekty historyczne: dworzec kolejowy z początków XX wieku (na którym zatrzymują się nowoczesne pociągi ŁKA), malowniczy zespół dworsko-parkowy „Zabrzeźnia”, unikalny pałac Jabłońskich, czy przepięknie położony nad zalewem kościół pw. św. Jakuba Apostoła.

W ostatnich latach Głowno konsekwentnie inwestuje w przestrzeń publiczną. Przeprowadzona w roku 2012 rewitalizacja centralnego placu miasta została nagrodzona przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, a inwestycje wokół zalewu – m.in. molo, altany grillowe, park linowy, altana taneczno-koncertowa, przyciągają mieszkańców i turystów. W ślad za inwestycjami samorządu w przestrzeń publiczną, rozwija się w mieście prywatna infrastruktura, nastawiona głównie na turystykę weekendową – nowe lokale gastronomiczne, baza noclegowa itp. Jedynym z priorytetów władz miasta pozostaje edukacja i dbałość o rodzinę – w 2019 roku powstał nowy żłobek, a przedszkola i szkoły posiadają nowoczesną infrastrukturę i są przyjazne dzieciom. Jako jedno z nielicznych miast w Polsce, Głowno zapewnia bezpłatną komunikację miejską, a mieszkańcy mają do dyspozycji nowoczesne autobusy. Głowno to miasto otwarte, przyjazne mieszkańcom i turystom, w którym żyje się wolniej niż w dużych metropoliach, ale za to ceni się rodzinne oraz sąsiedzkie relacje.

 

 

 

  • Zalew Mrożyczka widziany z lotu ptaka
  • Mężczyzna na wake boardzie