Przejście do sekcji:
Komunikat Urzędu Skarbowego w Głownie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głownie apeluje: Weź paragon, wspieraj uczciwą konkurencję i pomóż w walce z szarą strefą!
Paragon fiskalny ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest branie paragonów przez kupujących (konsumentów) i wydawanie przez sprzedawców.
Jedną z funkcji budżetu państwa jest funkcja redystrybucyjna. Oznacza to, że podatki, cła i inne opłaty pobierane od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych następnie wracają do nich, w wyniku tzw. transferów nieodpłatnych (jak renty, emerytury, pomoc publiczna, nieoprocentowane kredyty), jak i przez zakup dóbr i usług na rynku.
Brak rejestrowania sprzedaży na kasie to sygnał, że podatek prawdopodobnie nie trafi do budżetu państwa. Niewydawanie paragonów fiskalnych przyczynia się do zaniżania wpływów z VAT do budżetu. To pieniądze, które mogłyby być przeznaczone np. na budowę szkół, szpitali czy modernizację armii.
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:
1. Numer NIP, nazwa i adres punktu sprzedaży
2. napis „PARAGON FISKALNY”,
3. centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy
Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny jest potwierdzeniem, że podatek trafia do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy.
Duże znaczenie ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić możemy to zgłosić:
-w każdym urzędzie skarbowym,
-przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
-na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
-przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie www.podatki.gov.pl/e-paragony