Japoński dziennikarz z wizytą w Głownie

Japoński dziennikarz z wizytą w Głownie

Junichiro Ueda – dziennikarz motoryzacyjny z Japonii zainteresowany jest historią marki Citroën i przygotowuje cykl artykułów na ten temat. Na mapie jego podróży po Europie (oprócz Paryża i Warszawy) nie mogło zatem zabraknąć Głowna – kolebki tego francuskiego koncernu motoryzacyjnego. To bowiem Głowno przed 123 laty (18 kwietnia 1900 roku) odwiedził młody wówczas inżynier André Citroën, gdzie po raz pierwszy zobaczył koła o uzębieniu daszkowym, których patent później odkupił, rozpoczął budowę silników, a następnie popularnych na całym świecie samochodów.

Dziennikarza z Japonii, któremu towarzyszyła tłumaczka języka japońskiego, a także Jędrzej Chmielewski ze Stowarzyszenia Amicale Citroën Pologne i portalu Francuskie.pl oraz Ryszard Olszewski – pasjonat marki Citroën, po miejscach związanych z marką oprowadzał historyk
Jacek Perzyński. Wcześniej Junichiro Ueda spotkał się z burmistrzem Głowna Grzegorzem Janeczkiem, od którego otrzymał materiały promocyjne naszego miasta. Junichiro szczególnie zafascynowany był starymi zdjęciami, które pokazywał mu Jacek Perzyński, a także zabudowaniami fabrycznymi przy ulicy Norblina.

  • 🇯🇵Japoński dziennikarz z wizytą w Głownie