79. rocznica zbiorowej egzekucji pod murem cmentarza w Głownie

79. rocznica zbiorowej egzekucji pod murem cmentarza w Głownie

W dniu 25 października 1943 roku hitlerowcy rozstrzelali pod murem cmentarza w Głownie 14 mężczyzn. Była to pierwsza na taką skalę zbrodnia niemiecka w naszym mieście w czasie II wojny światowej. Dzisiaj upływa 79 lat od tego tragicznego wydarzenia.
 
O egzekucji tej mieszkańcy Głowna nie byli powiadomieni, a teren obstawiony został przez uzbrojonych Niemców. Do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić pełnej listy wszystkich rozstrzelanych wówczas osób. Obok sześciu mieszkańców Głowna, zginęło wówczas pięciu młodych ludzi ze Skierniewic, podejrzewanych niesłusznie przez hitlerowców o zabójstwo w czerwcu 1943 r. Kurta Rittera, szefa miejscowego Arbeitsamtu.
 
Rozstrzelanie 14 mężczyzn w październiku 1943 r. było pierwszą zbrodnią hitlerowców w Głownie na tak dużą skalę. Okupant liczył na to, że uda im się w ten sposób zastraszyć mieszkańców i sparaliżować wszelki opór. Tak się jednak nie stało. Walka trwała, a okupant nasilał represje uderzając zwłaszcza w głowieńską inteligencję. To bowiem ona stanowiła podstawę cywilnej i zbrojnej walki podziemnej.
 
W 79. rocznicę tej zbrodni, w miejscu upamiętniającym rozstrzelanych, złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.
  • 79. rocznica zbiorowej egzekucji pod murem cmentarza w Głownie