Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Dzisiaj obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego – święto przypominające o powołaniu w Warszawie w dniu 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, prekursorki Armii Krajowej. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.
 
W tym ważnym dla Polaków dniu przypominamy o żołnierzach i ludności cywilnej, walczących z okupantem hitlerowskim i sowieckim w czasie II wojny światowej. Zachowując pamięć o Bohaterach, dbamy o miejsca Ich pochówku. Informujemy w związku tym, że dobiegły końca prace renowacyjne na mogile Mieczysława Rawicza Mysłowskiego i 30 Nieznanych Żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r., która znajduje się na cmentarzu parafialnym w Głownie. Miasto Głowno otrzymało na ten cel dofinansowanie z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach porozumienia Nr 10/2021 z dnia 18.02.2021 r. w sprawie powierzenia zadań dotyczących utrzymania grobów i cmentarzy wojennych w wysokości 33.500,00 zł. Koszt całego przedsięwzięcia to 35.000,00 zł.
 
Wymieniona została okładzina brukarska (ścieżka i schody), renowację przeszły obrzeża wraz z montażem okładzin granitowych na fundamentach wokół grobu, obróbce poddano także 12 szt. słupków betonowych (uzupełnienie tynków i malowanie). Inwestycja objęła też uporządkowanie zieleni (zasadzenie tui szmaragdowych).
 
Wykonawcą robót było przedsiębiorstwo Adam Janusz Jaros z siedzibą w Głownie. Wielkie podziękowania kierujemy również do Firmy Usługowej Marcin i Konrad Jankowscy oraz do PPHU ALMECH Ryszard Raczyński.
  • Zbiorowa mogiła żołnierzy poległych pod Głownem w 1939 roku