77. rocznica Powstania Warszawskiego

77. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, ustanowiony 9 października 2009 roku z inicjatywy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
Powstanie Warszawskie trwające od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.
 
Jak co roku w dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie upamiętniona rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego poprzez nadanie trwającego jedną minutę akustycznego sygnału alarmowego dla ludności miasta Głowna. Powyższe działanie jest zgodne z zarządzeniem Wojewody Łódzkiego i wpisuje się w ogólnopolską akcję godnego upamiętnienia oraz uhonorowania poświęcenia i walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku. Na budynkach Urzędu Miejskiego w Głownie wywieszone zostały flagi państwowe i samorządowe, a przed Pomnikiem Bojowników w latach 1939-1945 w Parku Armii Krajowej oraz przy symbolicznym grobie na cmentarzu parafialnym w Głownie zostały złożone wiązanki kwiatów.
  • Powstanie 1
  • powstanie 2
  • powstanie 3