Biskup Alojzy Orszulik

  • Bp Alojzy Orszulik

Biskup Alojzy Orszulik

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna nadano Uchwałą nr VIII/56/11 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 30 marca 2011 r.
 
Alojzy Orszulik urodził się 21 czerwca 1928 r. w Baranowicach, w powiecie Żory. Pallotyn, wyświęcony na kapłana 22 czerwca 1957 r. w Warszawie-Ołtarzewie. Mianowany biskupem tytularnym Vissalsy i pomocniczym w Diecezji Siedleckiej w dniu 5 września 1989 r. Konsekrowany 8 grudnia 1989 r. w Siedlcach. W dniu 25 marca 1992 r. mianowany Biskupem Łowickim, a od 22 maja 2004 r. biskup senior.
 
Biskup Alojzy Orszulik zorganizował od podstaw Diecezję Łowicką, wszystkie jej instytucje, w tym sieć dekanatów, a wśród nich Dekanat Głowieński. Za czasów ordynariatu Biskupa Orszulika dziekanami naszego dekanatu byli proboszczowie parafii św. Jakuba w Głownie. Blisko współpracował z parafiami w Głownie, odwiedził w naszym mieście wiele instytucji, szkół, zakładów pracy oraz rodzin. Miał znaczący wpływ na rozwój nauki i kultury w regionie, wspierając powstanie m.in. Wyższej Szkoły Mazowieckiej w Łowiczu, w której kształciło się i kształci wielu głownian oraz wspierał powstanie Radia Plus (obecnie Victoria).
 
Biskup Alojzy Orszulik wpisał się trwale w historię Polski, uczestnicząc z ramienia Kościoła w obradach Okrągłego Stołu, które utorowały drogę demokratycznym przemianom w naszym kraju. W uznaniu wszystkich zasług, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Biskupa Alojzego Orszulika najwyższym polskim odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.
 
Biskup Alojzy Orszulik zmarł 21 lutego 2019 roku.