Elżbieta Dzikowska

  • -

Elżbieta Dzikowska

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna nadano Uchwałą nr VIII/55/11 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 30 marca 2011 r.
 
Elżbieta Dzikowska urodziła się 19 marca 1937 r. w Międzyrzecu Podlaskim. W wieku 16 lat rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Orientalistyki (sinologia). Na UW ukończyła także historię sztuki. W roku 1959 rozpoczęła pracę w nowo otwartej redakcji miesięcznika "Chiny". Po rozwiązaniu czasopisma, w jego miejsce utworzono pismo "Kontynenty", w którym pracowała przez 20 lat. Z zamiłowania podróżniczka, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf, autorka wielu książek podróżniczych i wystaw fotograficznych.
 
Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała dla TVP około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów. Małżonkowie prowadzili razem niezwykle popularny program telewizyjny "Pieprz i wanilia", który był dla Polaków prawdziwym oknem na świat. Byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba w Peru - ostatniej stolicy Inków (w roku 1976).
 
W roku 1996 zainicjowała wystawienie pomnika polskiemu inżynierowi Ernestowi Malinowskiemu, budowniczemu najwyżej położonej kolei na świecie, na przełęczy Ticlio w Peru. Pomnik odsłonięto w 1999 r. w setną rocznicę jego śmierci. Dzięki staraniom Elżbiety Dzikowskiej w roku 2003 powstało Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu, do którego przekazała ogromną część przedmiotów, przywiezionych z licznych podróży po całym świecie.
 
Związek Elżbiety Dzikowskiej z Głownem datuje się od 2009 roku, kiedy to mieszkańcy naszego miasta po raz pierwszy wzięli udział w spotkaniu z podróżniczką. Zaangażowanie ówczesnych władz miasta, ks. dr Stanisława Banacha, instytucji prywatnych, firm oraz Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet, zaowocowało trwającą do dziś przyjaźnią Elżbiety Dzikowskiej z Głownem.
 
W maju 2009 roku kilkudziesięcioosobowa grupa głownian wzięła udział w wernisażu wystawy fotograficznej E. Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski "Norweskie Inspiracje - od tradycji do współczesności". Wystawa miała miejsce w Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu. Podczas wernisażu, na którym obecnych było kilka stacji telewizyjnych, Elżbieta Dzikowska opowiadała o spotkaniu w Głownie, promowała nasze miasto, jako warte odwiedzenia, zachwalała jego walory przyrodnicze i położenie geograficzne.
 
W maju 2010 roku artystka podarowała naszemu miastu swoją wystawę "Uśmiech świata", w której otwarciu uczestniczyło około 150 osób. Wystawę można było oglądać przez dwa tygodnie w siedzibie USC przy ul. Dworskiej. Podczas pobytu w Głownie Elżbieta Dzikowska spotkała się także z pensjonariuszami DPS, gdzie z wielkim zainteresowaniem słuchano jej barwnych opowieści o podróżach. W tym samym roku była gościem specjalnym XVIII Finału WOŚP. Przekazała na licytację swój czterotomowy przewodnik "Groch i kapusta", który osiągnął cenę 1.000 zł. Kolejną wystawą podarowaną mieszkańcom miasta były "Norweskie Inspiracje - od tradycji do współczesności". Była ona pokazywana w Muzeum Regionalnym prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Głowna.
 
Elżbieta Dzikowska została uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Orła Azteków (Meksyk), Złotym Ekranem, Nagrodą Wiktora, Nagrodą "Bursztynowego Motyla" im. Arkadego Fiedlera za książki "Groch i kapusta", Grand Prix magazynu "National Geographic" i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".