Ryszard Brylski

  • Ryszard Brylski
    fot. Rafał Placek

Ryszard Brylski

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna został nadany Uchwałą nr IX/69/07 Rady Miejskiej w Głownie dnia 15.06.2007 r. na wniosek Komisji Spraw Obywatelskich Rady Miejskiej w Głownie.
 
Ryszard Brylski urodził się 1 kwietnia 1950 roku w Głownie i tu uczył się w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w liceum. Studiował w Łodzi, gdzie ukończył Wydział Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) oraz Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.
 
W latach 1987-1990 przebywał w USA, gdzie zrealizował wiele reportaży telewizyjnych dla amerykańskich stacji WNYC, PBS oraz dla TVP - ukazujących się w cyklicznym programie „Nowy Jork, Nowy Jork”, którego był współautorem i reżyserem. W 1995 roku wyreżyserował film fabularny "Deborah", który otrzymał nagrodę Grand Prix „Zlaty Debut” na Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowym Terlice’96 w Czechach. Poza reżyserią artysta zajmuje się pisaniem scenariuszy filmowych ("Deborah", "W złą godzinę", "Żurek"). W latach 2001-2002 współpracował z TVP, reżyserując kilkadziesiąt odcinków telenoweli "Plebania".
 
W roku 2003 zrealizował film fabularny "Żurek", za który otrzymał wiele nagród filmowych, m.in. za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Dubrowniku, 4 nominacje do Nagrody Filmowej „Polskie Orły 2004”, szereg nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2003 r. w tym nagrodę redakcji „Tele Tygodnia” za najlepszy film telewizyjny, nagrodę Jury Grand Prix na festiwalu w Giffoni we Włoszech oraz Hollywood Eagle Award w Los Angeles. Realizuje także wiele filmów reklamowych dla międzynarodowych agencji. W 2006 r. wyreżyserował cykl odcinków popularnego serialu TVP „Pogoda na piątek”.
 
Jest zaliczany do czołówki współczesnych reżyserów polskich. W roku 2006 został uhonorowany przez Prezydenta RP listem gratulacyjnym i podziękowaniem za „wkład w promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej”. Ryszard Brylski jest mieszkańcem Łodzi. W Głownie bywa bardzo często, przy okazji odwiedzin u swojej mamy - Pani Walentyny Brylskiej. Jest potomkiem rodziny Brylskich, której przedstawiciele swą pracą niejednokrotnie wpisywali się w historię Głowna.