Dariusz Baranowski

  • -

Dariusz Baranowski

Tytuł Zasłużonego Obywatela dla Miasta Głowna został nadany Uchwałą Nr XXII/212/04 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 27 października 2004 roku.
 
Dariusz Baranowski jest wybitnym polskim sportowcem. Od początku lat 90-tych jest jednym z najwybitniejszych polskich kolarzy. Wywalczył zarówno w peletonie amatorskim, jak i zawodowym wiele zaszczytów dla naszego kraju. Kilkukrotnie był Mistrzem Polski w różnych konkurencjach kolarskich, trzykrotnie wygrał Tour de Pologne, reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie i Atlancie. Wielokrotnie uczestniczył jako zawodowiec w największych i najbardziej prestiżowych na świecie wyścigach kolarskich, w tym pięciokrotnie w Tour de France. W kategorii drużynowej zwycięzca wyścigu Vuelta Espana.
 
Jest mieszkańcem Głowna i jako głownianin wspiera swoim zaangażowaniem odbywające się w mieście imprezy sportowe. Uczestniczy także w życiu głowieńskich przedszkoli i szkół, chętnie spotykając się z dziećmi i młodzieżą. Obdarowuje pamiątkami sportowymi aukcje charytatywne, wspiera finansowo działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych, funduje sprzęt kolarski młodym adeptom tego sportu z Głowna i okolic. Jako znakomity sportowiec, rozsławia Polskę i Głowno na całym świecie.

Urodzony 22 czerwca 1972 roku w Wałbrzychu. W Polsce startował w barwach Victorii Rybnik. Najważniejsze osiągnięcia w karierze amatorskiej to trzy zwycięstwa w Tour de Pologne (1991-93), drugie miejsce w tym wyścigu w 1990 r., drugie miejsce w wyścigu dookoła Australii (1993), brązowy medal MŚ juniorów w drużynie (1990), Mistrzostwo Polski w 1997 r. w jeździe na czas, Wicemistrzostwo w 1994 r. w górskich MP. Na igrzyskach olimpijskich w Atlancie (1996) zajął 9. miejsce w wyścigu na czas.
 
Od 1996 do 1998 roku startował w ekipie US Postal. Sezony 1999-2002 spędził w barwach Banesto. W zawodowym peletonie jest ceniony jako zawodnik do pomocy w trasach górskich. W 1998 r. zajął 12. miejsce w Wielkiej Pętli, dwa lata później zajął 22. lokatę w Giro d’Italia, w 2001 – 34. miejsce w Vuelta a Espana. W sezonie 2004 wygrał cały wyścig i dwa etapy GP Mitsubishi w Portugalii, zdobył też koszulkę najlepszego górala w prestiżowym wyścigu Dauphine Libere. Giro d'Italia 2005 było jego dziesiątym ukończonym wielkim tourem. W peletonie kolarskim nosi przydomek "Ryba".