Przejście do sekcji:
Nazwa „Plac Wolności” pochodzi prawdopodobnie od rosnącego w centralnym punkcie placu Dębu Wolności, który został posadzony na ówczesnym rynku miejskim w 1928 r., w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W chwili posadzenia dąb szypułkowy miał ok. 25 lat. Został przywieziony do Głowna z Lasów Spalskich. Od 1990 roku drzewo ma status pomnika przyrody. W 2019 roku głowieński Dąb Wolności zdobył trzecie miejskie w ogólnopolskim konkursie na Drzewo Roku 2019.
Pod majestatycznym dębem znajduje się granitowy obelisk z wmurowanymi dwiema mosiężnymi tablicami pamiątkowymi zawierającymi napis:
"Niech to drzewo - które dziś sadzimy
- przypomina nam Odzyskanie Niepodległości,
niech będzie symbolem narodu polskiego.
Pień to naród, jego konary to różne warstwy społeczne.
Jak konary czerpią siły żywotne przez korzenie z ziemi,
tak nam wszystkim daje życie matka nasza, ziemia polska,
która jest naszą ojczyzną najdroższą,
za którą życie oddali i oddać gotowi
synowie tej ziemi..."
Powyższe słowa wypowiedziane zostały przy sadzeniu dębu przez ówczesnego Burmistrza Głowna Henryka Rynkowskiego.
Głowieński Plac Wolności otrzymał wyróżnienie w X edycji Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną zorganizowanego przez Oddział Łódzki Urbanistów Polskich. Patronat honorowy nad tym konkursem objął Marszałek Województwa Łódzkiego.
Nowy wizerunek Placu Wolności w Głownie wyróżniono za: „nadanie nowej wartości przestrzeni historycznego placu w centrum miasta". Doceniono dużą skalę przedsięwzięcia, jego kompleksowość: atrakcyjne zagospodarowanie, ciekawą podłogę urbanistyczną, nawierzchnie ulic i chodników, stylowe oświetlenie i małą architekturę. W opinii Sądu Konkursowego działania rewitalizacyjne, ekspozycja istniejącej zieleni wysokiej – wśród niej przepięknego dębu w centralnej części placu oraz iluminacja świetlna, podniosły rangę tego miejsca. Głowno zyskało w centrum przestrzeń przyjazną i bezpieczną.