PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
SIERPIEŃ – Święto Miasta
Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
Treść strony
Widok od strony zalewu
Kościół pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła (przy ul. Łowickiej).
Pierwszy kościół wybudowany został w tym miejscu w 1420 r. Został ufundowany przez Jakuba Głowieńskiego późniejszego kasztelana rawskiego (1449 r.). Drewniany kościół spłonął jednak 8 sierpnia 1728 r. W roku 1740 został on odbudowany, a 28 listopada 1914 r. został w znacznej części zniszczony w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Zachowały się jedynie mury prezbiterium i figura Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz lichtarze.
Kościół murowany odbudowano z inicjatywy ks. Franciszka Gwoździckiego w latach 1923-1930 ze składek parafian. Wykonanie projektu zlecono łódzkiemu architektowi Wiesławowi Lisowskiemu, dla którego był to pierwszy w karierze projekt budynku sakralnego. Świątynia została zbudowana na planie krzyża greckiego. Jej ramiona zakończone prostokątnie mieszczą w sobie prezbiterium, dwie kaplice oraz pomieszczenie pomocnicze. Kruchta w kształcie kwadratu uzupełniona została o dwie nisze – absydy. Prowadzi do niej prostokątny przedsionek ze schodami w fasadzie, która tworzy monumentalny portyk wsparty na dwóch filarach o przekroju kwadratu. Fasada uzupełniona została o wąskie okna. Całość ośmiobocznej nawy została zwieńczona płaską kopułą zakończoną krzyżem. Kościół został poświęcony 7 grudnia 1930 r. przez ówczesnego arcybiskupa Wincentego Tymienieckiego. Najstarsze zachowane do dziś polichromie wykonane przez Feliksa Paszkowskiego pochodzą z lat 1939-44. Poddawany renowacjom obiekt przetrwał w pierwotnej formie do dnia dzisiejszego.
Kontakt:
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. świętego Jakuba Apostoła
w Głownie ul. Łowicka 7/11
95-015 Głowno
Kościół pod wezwaniem Świętej Barbary (w Osinach).
Obecna świątynia pochodzi z lat 1928-1936. W ostatnich latach przeszła remont zarówno wnętrza (2008 r.) jak i elewacji. Parafia pod wezwaniem Św. Barbary została erygowana 7 grudnia 1952 r. na mocy dekretu ordynariusza łódzkiego, księdza biskupa Michała Klepacza. Wcześniej jej obecne tereny należały do parafii w Dmosinie.
Komitet budowy nowego kościoła utworzył w roku 1929 ówczesny proboszcz Dmosina ks. Kazimierz Maluga. Plac pod budowę świątyni przekazała ówczesna firma "Norblin". Autorem projektu był architekt Wiesław Lisowski. Prace budowlane rozpoczęto w roku 1935. Fundusze na nie pochodziły z dobrowolnych ofiar mieszkańców, pracowników fabryki "Norblin", darowizn i pożyczek udzielanych przez tę fabrykę. Okupacja niemiecka wstrzymała prace wykończeniowe. Plebanię wybudowano dopiero w roku 1954. Nowa powstała na początku lat 80.
Kontakt:
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Barbary
ul. Sikorskiego 1, 95-015 Głowno
Tel./Fax: 42/719-18-95
Kościół św. Maksymiliana
Kościół pod wezwaniem Świętego Maksymiliana (ul. Karasicka).
Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Głownie powstała 1 września 1987 z wydzielenia części parafii św. Jakuba w Głownie na mocy dekretu księdza biskupa Władysława Ziółka, ordynariusza łódzkiego i jest najmłodszą parafią w mieście. Budowę świątyni rozpoczęto w 1984. Autorami projektu światyni byli inżynier architekt Mirosław Rybak i inż. Marek Grymin. Jest ona budowlą jednonawową.
Kontakt:
ul. Karasicka 54, 95-015 Głowno
pow. zgierski, woj. łódzkie
Tel. 42/719-11-28