GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 26 czerwca 2019

Wyszukiwanie

Menu główne

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«czerwiec 2019»
P W Ś C P S N
1 dzień: 2
3 4 5 6 7 8 dzień: 9
10 11 12 13 14 dzień: 15 16
dzień: 17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.

Treść strony

Oświadczenie Burmistrza Głowna w sprawie funkcjonowania przychodni Remedium w mieście Strykowie

W związku z tendencyjnymi, a przez to fałszującymi rzeczywisty obraz i sedno sprawy informacjami na temat kroków, jakie podjęły władze Strykowa w celu zakończenia działalności przychodni Remedium funkcjonującej w ramach Centrum Medycznego Sp. z o. o. będącego w 100% własnością miasta Głowna, konieczne jest przedstawienie kluczowych dla Gminy Miasta Głowno, a niestety pomijanych dotąd kwestii, stanowiących istotę potęgowanego doniesieniami medialnymi sporu:

 
1. Propozycję zakończenia działalności leczniczej przez głowieńską przychodnię Remedium na terenie Miasta Gminy Stryków Burmistrz Strykowa zgłosił Burmistrzowi Głowna w 2013 r.
 
2. Z zaskoczeniem i niezadowoleniem, ale jednak uznając uprawnienia samorządu strykowskiego do organizowania wszelkich spraw na terenie swojej gminy i według własnej woli, Burmistrz Głowna wyraził gotowość do podjęcia wszelkich zgodnych z prawem działań w celu polubownego rozwiązania problemu.
 
3. Podstawowym kryterium, jakim w tej sytuacji kierował się Burmistrz Głowna było wybranie rozwiązania, które uwzględniać będzie interesy obu, a nie tylko jednego z samorządów.
We wszelkich kontaktach z przedstawicielami samorządu Strykowa Burmistrz Głowna zwracał uwagę na fakt, że od kilkudziesięciu lat za leczenie mieszkańców Miasta Gminy Stryków w przychodniach usytuowanych na jej terenie oraz w szpitalu odpowiedzialne były de facto tylko władze Głowna, a nie Strykowa i to właśnie Głowno ponosiło wszelkie koszty i zobowiązania z tym związane. Ta działalność lecznicza skutkowała ponad 25 mln zadłużeniem. Samorząd Strykowa nigdy w żaden sposób nie partycypował (choćby proporcjonalnie do liczby swych mieszkańców) w poręczaniu czy też spłacie długów generowanych przecież także przez swych mieszkańców. Dług i jego spłata w konsekwencji obciążyła tylko i wyłącznie miasto Głowno.
 
Nie powinno zatem zaskakiwać, że w dzisiejszej sytuacji Burmistrz Głowna, którego powinnością i obowiązkiem jest ochrona interesu Gminy Miasta Głowno nie może zgodzić się na rozwiązania – zadowalające wprawdzie strykowski samorząd, ale po raz kolejny mogące negatywnie wpływać na sytuację finansową Gminy Miasta Głowno.
 
4. Obecna działalność głowieńskiej przychodni Remedium na terenie miasta gminy Stryków jest bez wątpienia efektem wcześniejszych zobowiązań oraz warunków uzyskania przez Głowno w 2011 r. oddłużenia z Ministerstwa Zdrowia, a prowadzenie jej wymaga ponoszenia kosztów finansowych i zabiegów organizacyjnych, w których samorząd strykowski również nie partycypuje.
 
5. Zastanawiające jest to, że Samorząd Miasta Gminy Stryków domaga się zakończenia działalności Remedium tylko w samym Strykowie, podczas gdy podobną działalność na rzecz pacjentów z terenu Gminy Stryków Remedium świadczy także w Dobrej, Niesułkowie i Bratoszewicach. W tych miejscowościach najmu lokali strykowski samorząd Remedium już nie wypowiedział. Nie jest tymczasem tajemnicą, że ośrodek w Strykowie jako jedyny przynosi zyski. A zatem Stryków chce przejąć tylko to co dochodowe.
 
6. Argumentacja władz Strykowa jakoby doszło do pogorszenia jakości usług medycznych świadczonych przez głowieńską spółkę, a także wskazywanie podnajmu lokalu bez ich zgody jako przyczynę wypowiedzenia, były tylko pretekstem.
Jedynym bowiem celem, jakim spółka Remedium kierowała się podnajmując lokal było poprawienie usług medycznych, a więc przede wszystkim – dobro pacjenta.
 
7. I wreszcie to co zaskakuje najbardziej - władze Strykowa wskazały jako ewentualnego partnera do rozmów powstałą, lecz jeszcze formalnie nie funkcjonującą spółkę prywatną, która nie jest w jakikolwiek sposób związana z jakimkolwiek samorządem. Formalnie jest ona jedną z wielu spółek prywatnych, które mogłyby funkcjonować na konkurencyjnym rynku usług zdrowotnych. Wszelkie zobowiązania i gwarancje wypowiadane w imieniu tego póki co prywatnego podmiotu przez przedstawicieli strykowskiego samorządu są po pierwsze zastanawiające, a po drugie - nie mają żadnych umocowań prawnych i faktycznych.
 
8. Wskazanie przez strykowski samorząd tego, a nie innego przedsiębiorstwa prywatnego z terenu miasta gminy Stryków jest pogwałceniem równości w traktowaniu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz transparentności władzy publicznej.
Burmistrz Głowna wyraża jednoznaczne stanowisko, że obowiązujące przepisy prawa nie pozwalają na przekazywanie majątku publicznego jakiemukolwiek podmiotowi bez zastosowania koniecznych procedur tj. przetargu lub negocjacji, które równo traktują wszystkich zainteresowanych prowadzeniem tej działalności. Nieprzestrzeganie ich to łamanie prawa obarczone sankcjami.
Brak zrozumienia dla tych kluczowych argumentów ze strony władz Strykowa jest w opinii Burmistrza Głowna nie do przyjęcia i właśnie to stanowi najpoważniejszą trudność w kompromisowym rozwiązaniu spornych spraw.
 
9. W związku z powyższym Burmistrz Głowna przekazał Burmistrzowi Strykowa pismo, w którym wskazał zgodne z prawem, transparentne i konieczne działania mające na celu usunięcie wszelkich przeszkód i osiągnięcie porozumienia w kwestii zakończenia działalności Remedium w Strykowie. Jedynym gwarantem wszelkich racjonalnych działań w tym zakresie jest uczciwe i partnerskie formalne zaangażowanie się obu samorządów.
 
10. Burmistrz Głowna nie akceptuje żadnych niezgodnych z prawem i narażających go na konsekwencje karne rozwiązań, toteż już samo ich proponowanie i wymaganie realizacji uznaje za działanie w najwyższym stopniu niestosowne, co może być tłumaczone nieznajomością rzeczywistego stanu prawnego.

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2019. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 5905

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
Jak przetrwać upały?