GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 21 września 2020

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2020»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Ponad dwugodzinna sesja nadzwyczajna w sprawie „Bzury”

10 głosami sprzeciwu przy trzech głosach poparcia Rada Miejska w Głownie nie wyraziła zgody na wystąpienie Gminy Miasta Głowno ze Związku Międzygminnego Bzura. Projekt uchwały w tej sprawie przedłożył 30 września 2013 r. na sesji nadzwyczajnej, Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek po tym, jak w ostatnich dniach ze Związku „Bzura” wystąpili dwaj strategiczni jego członkowie - Łowicz i Łęczyca.
 
Burmistrz Janeczek nie krył swego zaniepokojenia tym, że wraz z wycofaniem się obu tych miast ze Związku „odpływa” około 45.000 mieszkańców, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia finansowych obciążeń dla gmin pozostających w związku. Zamiast 21 gmin z liczbą ok. 170 tys. mieszkańców, w ostatnich dniach związek „skurczył się” do 19 członków z ok. 125.000 mieszkańców.
 
Trudno w tej sytuacji nie dostrzec zagrożenia wzrostem obciążeń finansowych dla gmin w nim pozostających. I choć prezes Zarządu ZM ”Bzura” Ryszard Nowakowski, który wraz z wiceprezesem Grzegorzem Stefańskim pojawił się na wieczornej sesji nadzwyczajnej w Głownie, zapewniał Radę Miejską o czynionych już staraniach w zakresie pozyskiwania nowych członków Związku, to  pewności co do powodzenia tych działań niestety nie ma – zwłaszcza, że wstąpienie do Związku łączy się z koniecznością poniesienia niemałych nakładów finansowych przez nowych członków.
 
Burmistrz Głowna wskazywał, że wraz z wycofaniem się ze Związku Łowicza i Łęczycy należy spodziewać się wzrostu o ponad 1/4 obciążeń finansowych gmin członkowskich choćby z tytułu kredytu, z którego współfinansowana ma być budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Piaskach Bankowych. Wszelkie obciążenia jak i składki wpłacane do kasy Związku dzielone są proporcjonalnie do liczby mieszkańców gmin,
a w nowej sytuacji to nasze miasto stałoby się największym płatnikiem.
 
Podczas Walnego Zgromadzenia Związku Bzura, które odbywało się także w poniedziałek, 30 września w Łowiczu Burmistrz Grzegorz Janeczek podkreślał, że wprawdzie zdaje sobie sprawę, iż wystąpienie Gminy Miasta Głowno ze związku wiązać musiałoby się automatycznie z usunięciem naszego przedstawiciela z Zarządu Związku, jednakże zaznaczył, iż interes finansowy Głowna jest ważniejszy niż miejsce pracy jego przedstawiciela.
 
Drugim – poza wycofaniem się dwóch strategicznych partnerów – powodem, dla którego Burmistrz Głowna zdecydował się na przedłożenie Radzie Miejskiej projektu uchwały w sprawie wystąpienia ze Związku „Bzura”, było to, że Związek poprawiał swoje wskaźniki finansowe kosztem pogorszenia wskaźników finansowych Gminy Miasta Głowno.
Związek dokonał zmiany proporcji podziału dotychczasowej składki członkowskiej zwiększając jej część bieżącą i jednocześnie zmniejszając jej część inwestycyjną. Choć w przypadku roku 2013 kwota ogółem składki członkowskiej dla Głowna nie zmienia się i wynosi niespełna 337 tys. zł, to zmiany jej poszczególnych składników mają dla naszego budżetu znaczenie kluczowe. Część bieżąca składki wzrasta bowiem z kwoty 32.256 zł do 183.890 zł, a więc o ok. 150 tys. zł, co powoduje, że niebezpiecznie wzrasta deficyt operacyjny miasta, którego nie wolno pokryć np. z pieniędzy ze sprzedaży budynków szpitalnych. Stworzyła się dla dziwna dla nieznających przepisów sytuacja, że Głowno ma w budżecie środki finansowe, które może użyć na inwestycje, ale nie może ich przeznaczyć na bieżące utrzymanie.
 
Wobec powyższego w interesie budżetu Gminy Miasta Głowno nie leżało zwiększanie wydatków bieżących, w tym tych z tytułu wzrostu składki bieżącej na rzecz ZM Bzura. Konsekwencją takiego wzrostu jest bowiem przekroczenie dopuszczalnej granicy deficytu operacyjnego, a co za tym idzie duże prawdopodobieństwo wydania przez Regionalną Izbę Obrachunkową negatywnej opinii dla budżetu za rok 2013. Na zagrożenia te zwracali uwagę radnych zarówno Burmistrz Grzegorz Janeczek, jak i Skarbnik Miasta Iwona Mokrzycka - Lis. Radny Michał Miazek mówił wprost, że nie podjęcie decyzji o wystąpieniu ze Związku – w proponowanym przez Związek stanie finansowych obciążeń dla budżetu Głowna -  jest „wsadzeniem budżetu i burmistrza na minę”.
 
Ostatecznie przedłożony przez Burmistrza projekt uchwały w sprawie wystąpienia ze Związku Międzygminnego Bzura Rada Miejska większością głosów odrzuciła. Za wnioskiem burmistrza i wyjściem głosowali radni Magdalena Szajder, Grzegorz Szkup i Jacek Perzyński. Nie poparł go zaś drugi przedstawiciel Głowna w  Związku, a jednocześnie członek jego Zarządu radny Przemysław Milczarek.
 
Jakie są skutki poniedziałkowych (30.09.2013 r.) decyzji Walnego Zgromadzenia Związku Międzygminnego Bzura i odrzucenia przez Radę Miejską w Głownie projektu uchwały w sprawie wystąpienia z tego związku?
 
jeszcze w roku 2013:
- wzrost składki bieżącej z 32.256 zł do 183.890 zł
- obniżenie składki inwestycyjnej z 304.644 zł do 153.010 zł
- możliwe przekroczenie dopuszczalnego deficytu operacyjnego, a co za tym idzie prawdopodobieństwo wydania negatywnej opinii RIO dla  budżetu za rok 2013.
 
w roku 2014
- wzrost składki bieżącej z kwoty 2,20 zł/od mieszkańca na 5 zł/od mieszkańca (przy kalkulacji obejmującej Łowicz i Łęczycę) lub do kwoty 6,76 zł/od mieszkańca po wystąpieniu Łęczycy i Łowicza) co daje odpowiednio wzrost bieżącej składki z kwoty 32.256 zł do kwoty 74 tys. zł (przy kalkulacji obejmującej Łowicz i Łęczycę) lub kwoty ponad 101 tys. zł (po wystąpieniu Łęczycy i Łowicza).
- składka inwestycyjna na poziomie ponad 203 tys. zł (przy kalkulacji obejmującej Łowicz i Łęczycę).
 

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

Deklaracja dostępności

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miejski w Głownie 2020. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 7354

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.