GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 26 września 2017

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2017»
P W Ś C P S N
dzień: 1 2 dzień: 3
4 5 6 7 8 dzień: 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 dzień: 22 dzień: 23 dzień: 24
25 26 27 28 29 30
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.

Treść strony

Głowno - Rodzinna Re-Kreacja
Głowno - Rodzinna Re-Kreacja

Powrót do tradycji letniskowych

Od połowy roku 2012 Głowno ukierunkowuje swój rozwój na „Rodzinną Re-Kreację” promując rodzinny, wielopokoleniowy, aktywny wypoczynek weekendowy. Próbuje tym samym powrócić do przedwojennych tradycji, gdy w sezonie letnim na wypoczynek zjeżdżało tu nawet kilka tysięcy mieszkańców Łodzi jednakże w zmodyfikowanej, przystającej do dzisiejszych realiów formie.

Położenie geograficzne Głowna, obfitość wód i lasów sprawiło, że stało się ono atrakcyjne turystycznie i rekreacyjnie dla przedwojennych łodzian i zgierzan, a otwarcie kolei żelaznej warszawsko-kaliskiej na początku XX w. to zainteresowanie jeszcze zwiększyło. Potencjał rekreacyjny Głowna był dostrzegany już przed I wojną światową. W opracowanej w roku 2010 monografii historycznej Głowna autorstwa zespołu historyków z Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego czytamy m.in., że Aleksander Janowski - autor datowanych na rok 1903 „Wycieczek po kraju. IV Na szlaku nowej kolei Warszawa – Łowicz-Łódź – Kalisz” już wówczas prognozował, iż Głowno rozwinie się bardzo jako miejsce letnich siedzib dla mieszkańców Zgierza i Łodzi, bo ma wodę, las i malownicze położenie. Na letników i wczasowiczów czekały wtedy w Głownie pokoje do wynajęcia, a nawet pensjonaty. Największym powodzeniem cieszyły się domy usytuowane w pobliżu plaży i kąpieliska. Oprócz atrakcji rekreacyjnych tj. kąpieli słonecznych i wodnych, spacerów po okolicznych sosnowych lasach, dbano wówczas także o rozrywki towarzyskie i sportowe dla letników i tak np. ówczesny Pensjonat Beckera przy ul. Spacerowej oferował korty tenisowe, a pensjonat Szera z ul. Mościckiego - restauracje i dancingi.
Wzmagający się w Głownie w latach 30. ruch letniskowy spowodował, że właściciele budynków wynajmowanych letnikom, a byli to w większości przedstawiciele miejscowego kupiectwa i rzemiosła, zorganizowali w 1935 r. Stowarzyszenie właścicieli nieruchomości osiedla letniskowego Nowy Otwock. Napływ letników był atrakcyjny dla miasta ze względów ekonomicznych. Głownianie zarabiali nie tylko na wynajmie pokoi, ale także na zwiększonym obrocie handlowym.
Także w późnych latach powojennych Głowno było miejscem, w którym organizowano kolonie letnie dla dzieci, obozy harcerskie, wczasy pracownicze. Przez wiele lat do nieistniejących już dziś ośrodków letniskowych zlokalizowanych w otaczających Głowno kompleksach leśnych przyjeżdżali na wakacyjny wypoczynek mieszkańcy Łodzi.

Dziś – kierunek Rodzinna Re-Kreacja

Z końcem kwietnia 2012 r. Europejski Instytut Marketingu Miejsc – Best Place z Warszawy zakończył prace nad opracowaniem głównej osi promocji miasta Głowna oraz rekomendacją strategicznych kierunków jego promocji.

Na prace te złożyły się analizy i  badania, które pozwoliły określić sytuację wyjściową miasta oraz jego uwarunkowania marketingowe. Przeprowadzono m.in. badania ankietowe – wśród mieszkańców Głowna i łodzian w różnym wieku, spotkania warsztatowe z udziałem różnych grup społecznych w Głownie, wywiady eksperckie. Prace te miały na celu zdefiniowanie największych atutów miasta Głowna w kontekście jego konkurencyjności  w regionie i wytypowanie głównego kierunku jego dalszego rozwoju.
Ze wszystkich tych badań i analiz wynika, że największym zasobem marketingowym Głowna są walory przyrodniczo-krajobrazowe, ale do tej pory brak było spójnej koncepcji na ich wykorzystanie. Same w sobie tymczasem, walory te nie spowodują większego zainteresowania miastem, zwłaszcza w regionie, gdzie funkcjonuje kilka miast o podobnych atutach (np. Zgniłe Błoto, Grotniki, Uniejów).
Eksperci zaproponowali zatem ukierunkowanie tworzonego w Głownie produktu marketingowego na konkretną grupę docelową –  tj. rodziny z dziećmi oraz uzupełnienie oferty rekreacyjno-wypoczynkowej o elementy edukacyjne. Wszystko po to, by świadomi rodzice, do których adresowana będzie oferta nabrali przekonania, że w Głownie ich dziecko nie tylko się wybiega i pokąpie, ale także pozna coś nowego, rozwinie tu swą kreatywność i zmysły, a przez to wzbogaci swe doświadczenia. Dlatego też w opinii ekspertów najbardziej optymalny kierunek rozwoju i promocji Głowna odzwierciedla hasło "Rodzinna Re – Kreacja".
Zakłada się, że główna idea promocyjna miasta będzie kołem zamachowym rozwoju przedsiębiorczości i powstawania nowym miejsc pracy w Głownie. Wraz  z pojawiającą się coraz to większą liczbą odwiedzających oraz rozbudowaną specjalistyczną infrastrukturą będzie rodzić się zapotrzebowanie na coraz to nowe produkty i usługi związane z obsługą przyjezdnych (gastronomiczne, noclegowe, turystyczne, rekreacyjne).

Kluczowe jest, aby równolegle z rozwojem idei „Rodzinna Re-Kreacja” rozwijać także infrastrukturę, ofertę i atrakcje dla starszej młodzieży. W pierwszej kolejności proponuje się zatem uporządkowanie terenu wokół Marakanu i wyposażenie go w elementy infrastruktury umożliwiającej wykorzystanie go na cele biwakowo-rekreacyjne z uwzględnieniem miejsca organizacji mini koncertów („imprezowni”) czy kina letniego.

Jest to oczywiście proces wymagający czasu i konsekwencji działania. Tempo realizacji poszczególnych zamierzeń – zwłaszcza w zakresie uatrakcyjnienia bazy rekreacyjnej wokół zalewu Mrożyczka - jak również ich skala, determinowane będą środkami finansowymi, jakimi w najbliższych latach miasto będzie dysponować.
Potencjał, jakim już miasto dysponuje, to słabo dotąd promowane: imprezy, cykliczne pikniki rodzinne, warsztaty, teatrzyki plenerowe itp. wydarzenia, do udziału w których zapraszamy nie tylko głownian, ale mieszkańców Łodzi i bardziej odległych części regionu.

Weekendowa rekreacja rodzinna

Miniony sezon wakacyjny w takie ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe w Głownie obfitował. Ogromnym powodzeniem cieszył się cykl „Kreatywne lato Rodzinne w Głownie” z plenerowymi, wielopokoleniowymi, tematycznymi piknikami rodzinnymi obfitującymi w warsztaty tematyczne, konkursy dla dzieci i całych rodzin. Wspólnej edukacji i zabawie plenerowej nad zalewem Mrożyczka towarzyszyła rekreacja na pobliskiej plaży, kąpielisku i na zalewie Mrożyczka. Atrakcje, jakie w ramach promowania rodzinnej rekreacji w Głownie przygotowaliśmy w sezonie letnim 2015, przyciągnęły do naszego miasta tysiące weekendowych gości. 

Latem wielu gości spoza Głowna i najbliższej okolicy odwiedza Głowno przy okazji święta miasta. Koncerty muzycznych gwiazd łączymy z piknikami i rywalizacjami dla całych rodzin. Atrakcji, z których mogą korzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy dziadkowie zawsze jest mnóstwo, a opinie osób, które skuszone koncertami gwiazd muzycznych takiego formatu jak Pefect, Kayah, Mesayah, Maryla Rodowicz, Margaret czy Piersi postanowiły do Głowna przyjechać, są dla nas bardzo budujące. Wielu naszych gości twierdzi, że nawet nie spodziewało się, że w Głownie można się tak fajnie bawić i wypoczywać rodzinnie.


Rodzinna Re-kreacja na sportowo

Ogromnym powodzeniem cieszyły się w minionym roku plenerowe rodzinne imprezy sportowe wśród nich Rodzinny Piknik Biegowy, w którym w roku 2015 wystartowało blisko 700 zawodników czy turnieje  siatkówki plażowej.

W sąsiedztwie głowieńskiego kąpieliska znajdują się boiska do siatkówki plażowej, których jakość docenili m.in. organizatorzy i uczestnicy turnieju siatkówki w ramach „Projektu Plażówka”. Nieprzypadkowo w promocji naszego miasta postanowiliśmy wykorzystać wizerunek Mistrza Świata w Siatkówce Plażowej do lat 19 Kacpra Kujawiaka – mieszkańca Głowna, który tak ogromny sukces osiągnął w roku 2012 w Mistrzostwach rozgrywanych na Cyprze.

W roku 2015 pojawiły się dodatkowe atrakcje w rejonie plaży i kąpieliska: boisko do beach soccera, plac zabaw w formie dużego statku oraz sezonowy, dmuchany park wodny. Do dyspozycji wypoczywających na głowieńskiej plaży są ponadto darmowe leżaki oraz parasole hawajskie.  

« wstecz

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat_um@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/Skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny otwarcia

 

pon - piąt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu

pon - piąt: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2017. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 15496

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.