GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 27 lipca 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«lipiec 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Informacja Burmistrza Głowna

W związku z opiniami, komentarzami i pytaniami, dotyczącymi informacji opublikowanej w dniu 5 lipca 2021 r. na oficjalnym profilu Miasta Głowna na portalu Facebook oraz na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Głownie, w sprawie oferty firmy Stena Recycling Polska ulokowania instalacji do recyclingu odpadów przemysłowych na należącej do prywatnego właściciela działce, położonej na przemysłowym terenie po dawnym „WZM-ocie” oraz w związku z faktem, że polskie prawo umożliwia tego typu przedsięwzięcia, o ile spełniają one wszelkie konieczne przepisy ochrony środowiska, jako Burmistrz Głowna zwróciłem się z prośbą o publiczne przedstawienie tych zamierzeń na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Głownie.

Celem było umożliwienie radnym zapoznanie się ze sprawą, zadawanie wszelkich pytań, jak i zgłoszenie wszelkich zastrzeżeń. U źródeł takiego postępowania stoi zasada transparentności, przejrzystości i jawności postępowania, która dla mnie jako burmistrza stanowi fundament samorządności, zwłaszcza w sprawach mogących wywoływać ożywione dyskusje i zasadnicze różnice zdań wśród mieszkańców.

Kwestia zbierania, składowania, czy przerabiania odpadów jest w Głownie o tyle istotna, że wśród działających firm jest i taka, której właściciel zezwolił na wwiezienie i składowanie różnego rodzaju odpadów, nie pytając o to ani samorządu, ani lokalnej społeczności. Efektem tego są prowadzone postępowania administracyjne i prokuratorskie. Ważnym przyczynkiem do właściwej oceny ewentualnych zagrożeń pozostaje także i to, że wszyscy mamy w pamięci pożar zalegających odpadów w Zgierzu.

W trakcie wspomnianego spotkania radni mogli zadawać przedstawicielom firmy Stena Recycling pytania, otrzymali też zaproszenie do odwiedzenia podobnego zakładu w Warszawie, a ja jako Burmistrz Głowna zasygnalizowałem umożliwienie zainteresowanym mieszkańcom wzięcie udziału w tej wizytacji. Wszystkie te kroki podejmowane były po to, aby każdy mógł sobie wyrobić własne, niezależne zdanie na temat funkcjonowania takiej instalacji. Z przekazanych informacji wiem, że wyjazd taki zaczął być już organizowany.

Pragnę dodać, że wobec faktu, że Gmina Miasta Głowno jest członkiem Związku Międzygminnego Bzura, firmie Stena Recycling Polska przekazano także alternatywną ofertę lokalizacji zakładu w sąsiedztwie należących do tego Związku terenów przeznaczonych pod zakład zagospodarowania odpadów komunalnych w Piaskach Bankowych. Wydaje się oczywistym, a nawet celowym, że podjęcie rozmów z tą firmą, bez przesądzania o ostatecznym efekcie i skutkach, było słuszne, tym bardziej, że firma ta to jedna z najbardziej renomowanych i znanych z przestrzegania standardów w ochronie środowiska w skali międzynarodowej.

Wyjaśniam również, że jakiekolwiek inwestycje mogące oddziaływać na środowisko naturalne, wymagają od każdego inwestora zwrócenia się do odpowiednich władz i instytucji, jak choćby właściwe samorządy, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Zarząd Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie itp. Wszystkie te instytucje, a nasz samorząd szczególnie zainteresowany byłby w postawieniu przed inwestorem bardzo wyśrubowanych warunków, których spełnienie mogłoby być niemożliwe (kwestie ochrony wody, powietrza, zapachu, normy hałasu, natężenie ruchu samochodowego itp.).

Dziękując i doceniając wszelkie komentarze, uwagi i opinie, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej, podkreślam, że w żaden sposób sprawa lokalizacji przedsięwzięcia firmy Stena Recycling Polska w Głownie nie jest przesądzona. Nie wpłynął ze strony firmy żaden formalny dokument, do którego samorząd zobowiązany byłby się odnieść. Jeżeli zaś taki wniosek wpłynie, będzie rozpatrywany tylko i wyłącznie przez wzgląd na dobro i bezpieczeństwo mieszkańców Głowna.

 
Grzegorz Janeczek

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.