GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 9 lipca 2020

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«lipiec 2020»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.

Treść strony

Informacja dot. odpowiedzi udzielonych na pytania zadane w poprzednich latach

Szanowni Państwo,

Wszystkie odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem zakładki "Zapytaj Burmistrza" od momentu jej uruchomienia do końca roku 2014 dostępne są w folderach: Rok 2012, Rok 2013, Rok 2014, Rok 2015, Rok 2016, Rok 2017, Rok 2018, Rok 2019

Odpowiedzi Burmistrza na zadane pytania - rok 2020

Pytanie:  Chciałbym zapytać czy rzeczywiście są plany przeniesienia Urzędu Miasta z dotychczasowego miejsca na peryferia miasta czy to tylko plotka psująca atmosferę.
Pozdrawiam serdecznie,
zaniepokojony mieszkaniec Miasta Głowna.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, sprawa ta wymaga trochę szerszego komentarza.

Przede wszystkim należy wskazać najważniejsze przyczyny rozpatrywania kwestii dostosowania budynku znajdującego się przy ul. Norblina, jako perspektywicznej lokalizacji głównej siedziby Urzędu Miejskiego w Głownie. Możliwość osiągnięcia docelowego stanu wykorzystania w całości tego budynku na potrzeby urzędu jest jednak kwestią kilku lat i obecna sytuacja do tego czasu nie ulegnie zmianie.  

Na wstępie pragnę przypomnieć, że Urząd Miejski w Głownie od dawna, bo już od prawie dwóch dekad funkcjonuje w trzech lokalizacjach: przy ulicy Młynarskiej 15, Dworskiej 4 oraz Norblina 1 i w każdej z nich działają referaty, które bezpośrednio obsługują interesantów. Stanowi to ogromne utrudnienie zarówno dla mieszkańców miasta, jak też dla pracowników urzędu. Dalsze istnienie takiej sytuacji z roku na rok przestaje być uzasadnione zarówno pod względem organizacyjnym, jak i ekonomicznym. Musimy pamiętać, że wprowadzane przez ustawodawcę przepisy wymuszają co raz to nowe obowiązki w zakresie obsługi interesantów, (w tym – ze szczególnymi potrzebami), ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa informacji, dostępności usług i budynków. Do tego dochodzi bardzo ważna kwestia zapewnienia odpowiednich warunków pracy pracownikom urzędu. Skoro więc budynek znajdujący się przy ul. Norblina optymalnie może spełniać te wymagania, to wykorzystanie jego atutów wydaje się uzasadnione.

Budynek urzędu zlokalizowany przy ul. Dworskiej 4 – z oczywistych względów lokalowych – nie może być brany pod uwagę jako główna siedziba urzędu. Pozostanie tam jedynie Urząd Stanu Cywilnego i Referat ds. Obsługi Rady Miejskiej oraz miejsce obrad Rady Miejskiej w Głownie.

Stan i funkcjonalność budynku urzędu zlokalizowanego przy ul. Młynarskiej również nie pozwala na stworzenie odpowiednich i zgodnych z prawem warunków pracy urzędników (zbyt mało miejsca uniemożliwiającego zapewnienie ergonomicznych warunków pracy – nieodpowiedni metraż na osobę; niemożność zabezpieczenia dróg ewakuacji w przypadku zagrożenia zarówno pracowników, jak i interesantów urzędu – zbyt wąskie i strome schody, większość drzwi od pokoi otwierających się na zewnątrz; użytkowanie części budynku z balansowaniem na granicy prawa – poddasze z serwerownią, w której znajduje się dodatkowo pracownik!; zbyt małe pomieszczenie kotłowni – piec i paliwo znajdujące się za blisko względem siebie; niewłaściwa wentylacja w pokojach itp.) oraz właściwych warunków obsługi mieszkańców – obecnie odbywa się ona na stojąco, bez poszanowania prawa do ochrony danych osobowych. Budynek przy ul. Młynarskiej wymaga ponadto generalnego remontu dachu i jego poszycia, podłogi w pokojach są pozarywane, a na ścianach nośnych widoczne są pęknięcia.

Obiekt przy ul. Norblina 1 posiada natomiast solidną konstrukcję, wymaga jednak prac termomodernizacyjnych, które zostaną wykonane przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej. W budynku tym planowane jest przygotowanie na parterze pomieszczenia dla obsługi interesantów ze szczególnymi potrzebami (osoby niepełnosprawne, seniorzy) oraz toalety dla tych osób – zgodnie z obowiązkiem ustawowym mamy na to termin do 2021 r. W obiekcie przy ul. Młynarskiej 15 nie ma natomiast takiej możliwości. Toalety w tym budynku, nawet po remoncie nigdy nie spełnią norm dostępności dla interesantów ze szczególnymi potrzebami (wąskie schody, niski strop, brak możliwości skrętu), a ich dostępność dla pozostałych osób zawsze pozostanie utrudniona ze względu na ich umiejscowienie. Ponadto w okresach deszczowych, do piwnicy, w której mieszczą się toalety i kotłownia, przedostaje się z gruntu woda, co stwarza niebezpieczeństwo dla osób użytkujących te pomieszczenia.

Na parterze budynku zlokalizowanego przy ul. Norblina 1 planowane jest utworzenie punktu kancelaryjnego, celem uproszczenia i ułatwienia interesantom korzystania z usług świadczonych przez urząd. Umiejscowienie głównej siedziby urzędu przy ul. Norblina 1 umożliwi ponadto realizację szeregu obowiązków nałożonych ustawowo na samorządy (dostępność, ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo informacji, ochrona przed cyberprzestępczością, usługi elektroniczne, zapewnienie zasilania awaryjnego, realizacja procedur z zakresu zarządzania kryzysowego w celu zapewnienia ciągłości pracy urzędu) bez ponoszenia kosztów na dostosowanie każdej z obecnych lokalizacji urzędu do wymogów prawa oraz na wdrożenie i utrzymanie koniecznych rozwiązań. Przeprowadzone analizy wykazały, że w lokalizacji przy ul. Młynarskiej 15 nie jest możliwe wypełnienie wszystkich wymogów ustawowych, jakie powinien spełniać urząd, zarówno jako miejsce obsługi mieszkańców, jak i jako pracodawca. Alternatywą jest budowa nowego ratusza. Uważam jednak, że nie jest to dobry pomysł.

Zlokalizowanie urzędu w trzech lokalizacjach generuje ponadto koszty związane z zapewnieniem ogrzewania budynków, ich ochrony (monitoring), utrzymania porządku i czystości, bieżących napraw i remontów, obsługi teleinformatycznej etc. Wiąże się to również z dodatkowymi kosztami na przejazdy pracowników pomiędzy budynkami oraz stratą czasu (realizacja prostych spraw – zwykłe zdobycie pod pismem podpisu burmistrza, skarbnika, czy radcy prawnego zajmuje dużo czasu, w porównaniu z sytuacją, gdyby wszyscy pracownicy zlokalizowani byli w jednym miejscu). Między poszczególnymi lokalizacjami urzędu, oprócz pracowników, przemieszczają się przecież także mieszkańcy, dla których również jest to niedogodność i strata czasu.

Należy brać także pod uwagę fakt, że lokalizacja urzędu przy ul. Norblina 1 znajduje się w bliskiej odległości dwóch największych osiedli w mieście. Posiada łatwy dojazd, w tym – bezpłatną komunikacją miejską. Dużym atutem dla interesantów jest też bezpośrednie sąsiedztwo filii PUP w Zgierzu, Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Zgierzu, Urzędu Skarbowego, MOPS i Komisariatu Policji oraz dostępny bankomat, co daje możliwość szybkiego załatwienia wielu spraw w jednym miejscu (naturalne centrum obsługi mieszkańców w zakresie usług administracji publicznej). W tej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu istnieje także możliwość stworzenia parkingu, przystosowanego do potrzeb zarówno pracowników jak i interesantów (w tym – ze szczególnymi potrzebami).

Odp. Burmistrza:

Dziękuję za pytanie i pozdrawiam
Grzegorz Janeczek
Burmistrz Głowna

04.03.2020


 

Pytanie: Mieszkańcy ul Zakątnej zwracamy się z prośbą o pilną naprawę ulicy.W czasie

Pytanie:  Dzień dobry, czy jest w planach inwestycyjnych utwardzenie ulicy Plażowej? Jak wiadomo stan jest fatalny, a niestety nie udało mi się znaleźć informacji na stronie dotyczących ww. ulicy.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie,

jeszcze w grudniu poprzedniego roku, na Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Głownie, na której obecni byli mieszkańcy tej ulicy, powiedziałem, że ulica Plażowa będzie utwardzona, choćby dlatego że zapewnia dojazd do parku linowego i terenów rekreacyjnych nad zalewem. Powinno się to odbyć najpóźniej w roku 2020. Oczywiście chcielibyśmy to uczynić szybciej, ale o tym zadecyduje analiza budżetu miasta w trakcie roku 2020.

Dziękuję za pytanie i pozdrawiam
Grzegorz Janeczek
Burmistrz Głowna

02.03.2020


 

Pytanie: Mieszkańcy ul Zakątnej zwracamy się z prośbą o pilną naprawę ulicy.W czasie opadów,nie muszą być duże tworzy się bajoro o głębokości 20 cm na długości ok 20 m i szerokości 2,5 m.Dzieje się to na wysokości posesji nr 5 i nr 10.Z tej sytuacji zadowolone są kaczki pływające niczym po zalewie.Samochody omijając podjeżdżają pod ogrodzenie rujnują grunt i chlapią płot.Do wyrównania tej zapadliny potrzebne jest ok 8 m sześciennych kruszywa.Równiarka nic nie daje,problem występuje około 15 lat.Następna sprawa to szlaka i tumany kurzu wznoszone wysoko w górę i niesione wiatrem na dużą odległość.Spowodowane to jest tym iż kupujący w sklepie ogrodniczym parkują przy ul. Zakątnej i dalej jadą na wprost.Mieszkańcy ul.Robotniczej Łysogórskiej a nawet Łąkowej w zależności jak mają ustawione samochody też skręcają w ul.Zakątną. Ruch odbywa się na zasadzie ile fabryka dała.Na sąsiednich ulicach jest asfalt a tylko te 103 m jest zostawione na udrękę mieszkańców,chyba od 10 lat jest projekt na utwardzenie.Latem nie można otworzyć okien na parapetach w domu gruba warstwa kurzu na działce trawa warzywa,krzewy i drzewa pokryte kurzem.Przy suchej pogodzie praktycznie przez 16 godz.kurz nie opada,jak można oddychać takim syfem.Powyższą sprawę należy traktować poważnie, dalej tak nie może być.Prosimy o rozważenie zamknięcia ul do ruchu publicznego,nie spowoduje to żadnych utrudnień,mieszkańcom i środowisku wyjdzie na zdrowie.Uzgodniono z mieszkańcami ulicy.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie,

informuję, że Miejski Zakład Komunalny w Głownie otrzymał dyspozycję likwidacji ww. zadolenia kruszywem i wyrównania nawierzchni ul. Zakątnej. Z informacji uzyskanych z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Głownie wynika, iż wcześniejsze przystąpienie do prac możliwe będzie w przypadku wystąpienia sprzyjających warunków atmosferycznych. Należy pamiętać, że ulica Zakątna jest drogą publiczną i nie przewiduje się jej zamknięcia dla ruchu kołowego. Nadmieniam, iż wszelkie potrzeby związane z wyrównywaniem dróg o nawierzchni gruntowej można zgłaszać bezpośrednio do MZK w Głownie na nr tel. 42 719-11-44.

Dziękuję za pytanie i pozdrawiam
Grzegorz Janeczek
Burmistrz Głowna

28.02.2020


 

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu,

kieruję do Pana zapytanie z prośbą o informację, kiedy Miasto Głowno przewiduje utwardzenie ul. Kamińskiego? Proszę mieć na uwadze, że w obecnej chwili (tj. początek lutego 2020) nie jestem w stanie wjechać na moją posesję, ponieważ ostatnie deszcze spowodowały, że z drogi zrobiło się grzęzawisko. Dodam, że na ulicy buduje się coraz więcej domów, prawie wszystkie działki zostały już od miasta zakupione, co po części powinno obligować miasto do zapewnienia dojazdu dla mieszkańców. Nie chodzi tu o wylewanie asfaltu, ale przynajmniej wyrównanie jezdni i utwardzenie jej choćby żwirem. Koszt z punktu widzenia budżetu miasta nie byłby duży, a wykonanie takiego utwardzenia z pewnością zapewniłoby dogodny przejazd.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie,

Nawierzchnia w ulicy Aleksandra Kamińskiego będzie poprawiona poprzez jej wyrównanie i uzupełnienie większych zadoleń tłuczniem kamiennym przez Miejski Zakład Komunalny, któremu przekazaliśmy tą informację.

 

Dziękuję za pytanie i pozdrawiam
Grzegorz Janeczek
Burmistrz Głowna

19.02.2020


 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

Deklaracja dostępności

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miejski w Głownie 2020. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 32586

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
Komunikat Burmistrza Głowna