GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 26 kwietnia 2018

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«kwiecień 2018»
P W Ś C P S N
1
2 dzień: 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 dzień: 17 18 19 dzień: 20 21 22
23 24 25 dzień: 26 27 28 29
30
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.

Treść strony

Informacja dot. odpowiedzi udzielonych na pytania zadane w poprzednich latach

Szanowni Państwo,

Wszystkie odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem zakładki "Zapytaj Burmistrza" od momentu jej uruchomienia do końca roku 2014 dostępne są w folderach: Rok 2012, Rok 2013, Rok 2014, Rok 2015, Rok 2016, Rok 2017 

Odpowiedzi Burmistrza na zadane pytania - rok 2018

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, 
Zwracam się z pytaniem, czy istnieje jakaś możliwość, żeby od strony Zabrzeźni od ulicy Topolowej wybudowano kładkę dla zarówno pasażerów obecnie kursujących pociągów ŁKA jak również mieszkańców, dla których dużym ułatwieniem byłoby przejście na ulice Kolejowa. Dojeżdżam codziennie do pracy do Łodzi jak również wiele osób z naszej dzielnicy zarówno uczniów jak i osób starszych. Kładka nad torami spowodowałaby uniknięcie narażenia życia jak również ułatwia funkcjonowanie mieszkańców. Bardzo proszę o zainteresowanie się tym tematem. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, pamiętajmy, że jest to teren kolejowy, a więc nie należy do miasta. Wszyscy jednak dobrze wiemy jakim ogromnym utrudnieniem dla mieszkańców szczególnie Zabrzeźni od niepamiętnych lat jest dostanie się na dworzec i na perony. Aby znaleźć się tam szybko nie można nie złamać przepisów – cóż, życie jest życiem… Kilka lat temu pojawiła się nadzieja, że przy okazji modernizacji linii kolejowej i stacji w Głownie sprawa zostanie rozwiązana. Niestety to nie nastąpiło. Muszę podkreślić, że cały czas staraliśmy się tę sprawę poruszać przy każdej nadarzającej się okazji i spotkaniu z przedstawicielami PKP, czy ŁKA. 
Mam nadzieję, że może w końcu dojdzie do jakiegoś rozwiązania problemu przy okazji kolejnych prac modernizacyjnych. W czerwcu ubiegłego roku byłem uczestnikiem spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, podczas którego został przedstawiony plan działań m.in. na linii Łódź – Łowicz w ramach projektu pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego. Etap II. Faza II”. W przypadku Głowna w planach ma być wybudowanie kładki nad torami (na wysokości ulicy Karasickiej) oraz parkingu dla samochodów wzdłuż ulicy Topolowej. Według przekazywanych informacji prace te miały być przeprowadzone w roku 2019. W najbliższych miesiącach mają się odbyć kolejne spotkania i wtedy zobaczymy co ostatecznie się „urodziło” … Na pewno przekażę wynik ustaleń.

 

2018.03.27.


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, piszę do Pana w sprawie rozkładu jazdy Komunikacji Miejskiej w Głownie. W rozkładzie, który zacznie obowiązywać od dn. 11 marca br. dostrzegłem brak godzin odjazdów pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, które widniały w poprzednio obowiązujących rozkładach MZK. Niestety zauważyłem również liczne zaburzenia w skomunikowaniach z tymi pociągami w godzinach popołudniowych. Przykładami takich sytuacji są:
1. Pociąg z Łodzi przyjeżdżający do Głowna o godzinie 16:06 i autobus odjeżdżający dokładnie o tej samej godzinie - brak możliwości na przesiadkę.
2. Pociąg z Łodzi przyjeżdżający do Głowna o godzinie 18:02, a autobus odjedzie równo o 18:00, co również uniemożliwi przesiadkę, 
3. Podobnie ma się sprawa z przyjazdem pociągu w tym samym kierunku o godzinie 19:12 - autobus znów odjedzie dwie minuty przed przyjazdem pociągu (o 19:10).
Rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby wydłużenie o kilka minut czasu postoju autobusu na przystanku przy dworcu kolejowym, by pasażerowie mogli spokojnie przejść z peronu na przystanek autobusowy.

Ja, jako regularny pasażer ŁKA mieszkający w Głownie, chciałbym skorzystać z możliwości przesiadki z pociągu do naszego lokalnego transportu publicznego. Według mnie, mimo zaplanowanych prac modernizacyjnych przez zarządcę infrastruktury kolejowej (od kwietnia) na naszej linii, możliwe jest dostosowanie rozkładu jazdy autobusu przynajmniej do niektórych godzin przyjazdów i odjazdów pociągów.

Chciałbym, żeby Pan ustosunkował się do powyższych słów i poddał cały rozkład jazdy pod konsultacje. A dlaczego cały? Ponieważ problemów z przesiadkami może być więcej, niż te, które przytoczyłem. Serdecznie Pana pozdrawiam i życzę powodzenia.


Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, układaniem rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i jego optymalnym dostosowaniem do potrzeb różnych grup społecznych – w tym uczniów głowieńskich szkół, zajmuje się Miejski Zakład Komunalny. Z informacji, jakie otrzymałem wynika, iż obecny rozkład został ułożony tak, by w pierwszej kolejności był dostosowany do dowozów uczniów tutejszych szkół oraz do osób starszych korzystających z autobusu miejskiego m.in. w celu dotarcia do lekarza czy na targowisko miejskie. 
Rozkład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej jest obecnie bardzo niekorzystny - nie ma ani jednego kursu, który obowiązywałby przez cały czas trwania rozkładu.  Trudno zatem do takiej sytuacji się dostosować zachowując jednocześnie płynność dotychczasowych rozwiązań, które sprawdzają się w naszym mieście. Znacznie więcej zgłoszeń, jakie wpływają do MZK dotyczą tego, aby rozkład jazdy autobusu dostosować pod potrzeby uczniów szkół oraz mieszkańców, którzy dojeżdżają do obiektów znajdujących się w naszym mieście. Jeśli chodzi o postój na stacji PKP to część pasażerów skarżyła się, że autobus ma postój tam, gdzie nikt nie wysiada/wsiada. Mieszkańcy musieli np. czekać 10-20 min bez jakiegokolwiek sensu. Zważywszy na to, że autobus jest tylko jeden, trudno w takich warunkach zaspokoić potrzeby wszystkich. Dlatego też brane są pod potrzeby większej grupy mieszkańców, a nie potrzeby indywidualne. 
Musi Pan wiedzieć, że na polecenie Dyrektora MZK przeprowadzono analizy, z których wynika, że znaczna część osób chcących dojechać na PKP, dojeżdża własnymi autami. Ze statystyk tych wynika również to, że znaczna część podróżujących komunikacją miejską - to uczniowie oraz osoby starsze. Badania te były przeprowadzane w okresie, gdy rozkład jazdy autobusu komunikacji miejskiej współgrał z rozkładem ŁKA.

2018.03.21.


Pytanie: W sprawie zakupionej nieruchomości przez proboszcza odpowiada Pan w kółko i to samo, ale ludzie Głowna jak do tej pory nie otrzymali ŻADNEJ KONKRETNEJ ODPOWIEDZI. Odpowiedzi która by jasno dała do zrozumienia co się z nią stanie za 7 lat. Nie musi Pan odpowiadać ,bo ja wiem. Pan też i wszyscy zainteresowani także .Pana stać jedynie na urzędniczy bełkot. Nezarobkowa działalność oświatowa???Najlepszy dowcip za czasów Pana kadencji. Czy ktokolwiek z władz miasta pyta kościół co dalej w tym temacie ?? Czy raczej władze Głowna udają ,że nie ma tematu. Nie musi Pan odpowiadać . Nie interesują mnie teksty typu: chciała tylko parafia...., warunki sprzedaży nieruchomości zostały określone...., Rada Miejska wyraziła zgodę.... itp.
To wszystko wiadomo, tak jak i wiadomo, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Co do tego nie mam wątpliwości. Ja chcę tylko, żeby miasto zainteresowało się dlaczego kościół nie zamierza w żaden sposób na darowanej nieruchomości inwestować. Żeby miasto zainteresowało się swoim (mieszkańców) majątkiem i zażądało od proboszcza wyjaśnień w sprawie NIE prowadzenia "niezarobkowej działalności oświatowej "tak teraz jak i nigdy. Jeśli władze które pozwoliły sobie na ten "podarunek" uważają ,że sprawa ucichnie, to przypominam, że będzie się ona ciągnęła jeszcze 7 lat.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, jeśli szczera chęć udzielenia jak najdokładniejszych wyjaśnień jest dla Pana "bełkotem urzędniczym" to trudno. Proszę pamiętać, że urzędnicy mają obowiązek działać i wypowiadać się zgodnie z prawem, faktami i w taki sposób, by nie przynosiło to niepożądanych negatywnych efektów (ostatnio niestety było tego aż za dużo nawet w skali krajowej i międzynarodowej). Dziwię się, że nie rozumie Pan co to jest niezarobkowa działalność oświatowa. Gmina Miasta Głowno sprzedawała tą nieruchomość, bo m.in.: koszty jej remontu, dostosowania do obowiązujących przepisów budowlanych, szkolnych to naprawdę duże pieniądze. Skoro ona tak Pana zainteresowała i uważa Pan, że da się zrobić na tym „biznes”, to trzeba było ją za ten 1% kupić, wydać te pieniądze i zacząć prowadzić działalność, na której nie można zarabiać – czyli nawet nie ma możliwości zwrotu nakładów. 
Przypomnę Panu jeszcze jedno, otóż istniejące liceum katolickie, które wynajmuje pomieszczenia w Gimnazjum Miejskim może to robić tylko do czasu zakończenia funkcjonowania naszego Gimnazjum, czyli do 31.08 2019 r. Jeśli jest Pan tak ciekaw co dalej, to proponuję rzecz najprostszą – zapytać się u źródła, czyli w Parafii, tym bardziej, że Pańska ulica wchodzi w jej skład. Cieszę się zaś z tego, że dostrzega Pan, że wszystko było zgodnie z prawem. 

2018.03.02.


Pytanie: Mija kolejny rok, a na "placu budowy" jak była tak nadal CISZA!!!A chodzi o część szkoły przy ulicy Kościuszki. Co Proboszcz zamierza zrobić z PODAROWANYM Mu majątkiem ?! Czy ktoś lub coś może Go do zagospodarowania "zakupionej "nieruchomości zobligować? Czy raczej wystarczy, że przeczeka ustawowe 10 lat i nieskrępowanie będzie mógł dysponować majątkiem wartości ok. 700 tyś. Ustawa pozwalała zastosować bonifikatę od ceny sprzedaży każdemu podmiotowi, który chciałby prowadzić niezarobkową działalność oświatową, a okres zobowiązania zwrotu bonifikaty, w przypadku przeznaczenia nieruchomości tej na inne cele jest jasno określony przez ustawę na 10 lat. Tak więc zostało tych lat TYLKO 7 i Pan Proboszcz bez przeszkód nieruchomości się pozbędzie. I tu moje podstawowe pytanie do Pana Burmistrza. Czy na terenie Głowna są jeszcze jakieś fajne i równie atrakcyjne obiekty do sprzedania na podobnych warunkach preferencyjnych, którymi mógłbym się zainteresować jako przyszły nabywca? A może dla zwykłego obywatela nie ma takiej możliwości? (Przypominam-chodzi o bonifikatę w wysokości 99% od ceny sprzedaży) Może są równi i równiejsi? Myślę, że najwyższa pora, co by tą sprawą (tym przekrętem????) zajęły się media. 
Zaniedbania z Pana strony w tej kwestii mogą się odbić utratą skrupulatnie budowanego przez Pana zaufania. Życzę sukcesów. Pana wyborca.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami jednoznacznie i bez jakiejkolwiek dowolności wskazują normy prawne, w jakich Gmina Miasta Głowno może się poruszać i obwarowania, jakie może stosować. Przypomnę, że w tym przypadku ustawa pozwalała zastosować bonifikatę od ceny sprzedaży KAŻDEMU podmiotowi, który chciałby prowadzić niezarobkową działalność oświatową. A chciała tylko parafia. To ustawa, a nie burmistrz czy Rada Miejska, określiła na 10 lat okres zobowiązania zwrotu bonifikaty (po waloryzacji), w przypadku przeznaczenia nieruchomości tej na inne cele. 
Przypomnę Panu, że nieruchomość ta była proponowana Hufcowi ZHP Głowno na jego siedzibę (w formie nieodpłatnego użyczenia), bo akurat działalność, którą hufiec prowadzi jest nieodpłatna i ma charakter edukacyjny, ale przypomnę to ponownie - Hufiec nie był nią zainteresowany.  
Jeszcze raz przypomnę, że warunki sprzedaży nieruchomości zostały określone w podjętej przez Radę Miejską w Głownie uchwale nr XII/89/15 z dnia 9 września 2015r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy. Uchwała ta jasno określa przeznaczenie, tj. prowadzenie niezarobkowej działalności oświatowej w formie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II. Z tej to właśnie przyczyny Rada Miejska wyraziła zgodę na udzielenie Parafii Rzymsko - Katolickiej Św. Jakuba w Głownie, bonifikaty w wysokości 99% od ceny sprzedaży. Radni odrzucili poprawkę jednego z radnych, by bonifikata wynosiła 85%. Organy nadzoru tj. Wojewoda Łódzki i Regionalna Izba Obrachunkowa jej nie zakwestionowały, co oznacza, że była zgodna z prawem. 
Przypomnę również, że na podobnych zasadach lokatorzy mieszkań komunalnych mogą wykupić mieszkanie z równie atrakcyjną bonifikatą. W przypadku lokali mieszkalnych od miasta Głowna lokator liczyć może na 80% bonifikatę (oraz dodatkowo 10% od wskazanej ceny, gdy wpłaca kwotę jednorazowo), a okres zobowiązania zwrotu bonifikaty to 5 lat.

To, co istotne, a czego w ogóle nie bierze Pan pod uwagę to to, że niezależnie od okresu zobowiązania zwrotu bonifikaty, o przeznaczeniu i przyszłym wykorzystaniu tej nieruchomości przesądza obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego miasta Głowna. A ten wyraźnie precyzuje przeznaczenie tej nieruchomości na cele oświatowe/edukacyjne. 
Bez względu na czyjąkolwiek ocenę, należy się do tych zapisów stosować. I wreszcie rzecz bardzo istotna: każdy podmiot – w stosownym czasie – mógł złożyć ofertę prowadzenia w ww. obiekcie niezarobkowej działalności oświatowej i w związku z tym ofertę zakupu tej nieruchomości z zastosowaniem przysługującej ustawowo bonifikaty. 

2018.02.20.


Pytanie: Witam, Panie Burmistrzu, jestem mieszkańcem co prawda sąsiedniej gminy (Stryków) i Pana dawnym uczniem:) W związku z inwestycjami dot. terenów rekreacyjnych wokół zbiornika mam pytanko. Jestem czynnym i dość aktywnym użytkownikiem Forum Fanklubu Niewiadówek (forum miłośników przyczep kempingowych naszej produkcji)i często poszukujemy miejscówek na wypoczynek weekendowy i nie tylko, na forum mamy użytkowników z całej polski i z zagranicy. W związku z czym jako że Głowno leży w sąsiedztwie mojego miejsca zamieszkania i uważam że są to tereny warte promowania, czy planowane inwestycje przewidują miejsce do postoju-biwakowania przyczepami kempingowymi bądź kamperami?


Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, na wstępie dziękuję za zainteresowanie naszym terenem rekreacyjnym. Istotnie, to z pewnością teren wart promowania i zarazem teren z dużym jeszcze potencjałem do wykorzystania – m.in. w zakresie tworzenia bazy rekreacyjno-turystycznej. 
W chwili obecnej na terenie Głowna formalnie nie funkcjonują pola biwakowe, namiotowe i campingowe. Z uwagi na rekreacyjny rozwój naszego miasta i rosnący potencjał rekreacyjno-turystyczny w rejonie zalewu Mrożyczka w Głownie, należy się jednak spodziewać, że takie miejsca mogą i nawet powinny powstawać. Jeszcze do niedawna możliwości w tym zakresie były ograniczone, ale zmieniło się to z chwilą uchwalenia w końcu ubiegłego roku nowego Planu zagospodarowania przestrzennego dla części bezpośrednio sąsiadujących z zalewem Mrożyczka – od strony osiedla Sikorskiego (chodzi o tzw. MARAKAN). Miejsce to wydaje się idealne na poszerzanie infrastruktury rekreacyjnej w sąsiedztwie zalewu Mrożyczka. 
Z uwagi na plany prywatnego inwestora, który w tym roku zamierza wybudować na zalewie Mrożyczka obiekt sportowo-rekreacyjny, którego główną częścią będzie Wakepark, należy spodziewać się, że organizacja miejsc noclegowych – w tym pól namiotowych, camperowych czy domków campingowych będzie dla obsługi ruchu turystycznego konieczna. Miasto nie ma planów budowy tego typu obiektów we własnym zakresie, bo zadaniem miasta nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, a tworzenie warunków do jej prowadzenia.  Liczymy na inicjatywę osób zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie szeroko pojętej obsługi ruchu turystycznego. Z pewnością  będę starał się wspierać wszystkie inicjatywy rozwijające nasze miasto w tym zakresie. 

2018.02.16.


Pytanie: Witam, mam pytanie odnośnie prac jakie były wykonane kilka dni temu na ulicy Dębowej, a dokładnie chodzi o montaż kanalizacji na tej ulicy. Miasto kanalizuje ulicę, na której jest jeden dom. Dlaczego tak się dzieje? Na ulicy Żołędziowej byli chętni do przyłączenia się do kanalizacji, a odpowiedź były taka, że miasto nie ma pieniędzy. Wiem, że kanalizacja na ulicy Dębowej odbyła się tylko i wyłącznie dla jednej działki - bo kolega, bo ma znajomości? A może coś więcej? Byłem w wodociągach z tym samym pytaniem, ale nie uzyskałem "normalnej" odpowiedzi, tylko, że miasto kanalizuje ulicę - ulicę na której jest 1 dom. Tak czy inaczej sprawy nie zostawię w ten sposób, ponieważ jest to ewidentna niegospodarność, tylko nie wiem kto na to zezwolił. 

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, najpierw istotne wyjaśnienie:
Opisana przez Pana inwestycja nie jest inwestycją miejską, czyli nie jest finansowana z budżetu miejskiego, a z budżetu spółki jaką jest Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. To są dwa odrębne budżety. Wszakże, aby MZWiK mógł przeprowadzić jakiekolwiek prace i zadania, muszą one być zatwierdzone przez Radę Miejską i taka aprobata była wyrażona w Uchwale nr 341 z dnia 22 listopada 2017 r. w sprawie przyjęcia zmiany "Planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017 – 2021", realizowanego przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Głownie. Link do tego dokumentu tutaj

Z informacji przekazanych przez Spółkę wynika, że kanalizacja w ul. Dębowej, a nie w ul. Żołędziowej, była wykonywana tylko dlatego, że Spółka była w posiadaniu projektu budowlanego budowy kanalizacji ul. Dębowej, a żadnego projektu dotyczącego ul. Żołędziowej nie ma. Doszukiwanie się przez Pana innych przyczyn, jest więc nieuzasadnione i niepotrzebne. 

2018.01.16.


 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat_um@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny otwarcia

 

pon - piąt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu

pon - piąt: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2018. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 23777

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.