GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 28 lipca 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«lipiec 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!

Treść strony

Jerzy Stanisławski” ps. „Piotr”

Jerzy Stanisławski” ps. „Piotr” urodził się 23 czerwca 1913 r. w Łowiczu.
Był synem lekarza, wielkiego społecznika i pierwszego burmistrza Łowicza. Był uczniem Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie okupacji związał się z walką podziemną, która doprowadziła go do Związku Walki Zbrojnej, a od  lutego 1942 r. - do Armii Krajowej. Po zbombardowaniu Łowicza we wrześniu 1939 r. prowadził szpital w klasztorze Sióstr Bernardynek.
Z Głownem związał się na stałe od roku 1942 kiedy to okupanci niemieccy wyrazili zgodę na otwarcie szpitala
w Głownie. W krótkim czasie szpital ten – pod czujnym okiem władz niemieckich – stał się nieoficjalnym ośrodkiem sanitarnym Armii Krajowej, a dyrektor placówki jako „Piotr” - Szefem Sanitarnym Rejonu Głowna Obwód Brzeziny Koluszki, a także Komendantem Szpitala, który był oparciem dla walczących żołnierzy Armii Krajowej. Pod osobistym nadzorem Jerzego Stanisławskiego w szpitalu szkoliły się sanitariuszki AK (co najmniej 19 osób), leczyli się ranni i chorzy partyzanci ukryci wśród innych chorych. Leczył się tu z ran postrzałowych Ryszard Ziółkowski ps. „Sam”, Pan Borkowski ps. „Maszynista”  oraz Edward Zydel ps. „Śmigły”.
W szpitalu przetrzymywano rezerwę żywnościową dla walczących żołnierzy AK, a także zapasy leków i środków opatrunkowych. Jerzy Stanisławski pozostał dyrektorem szpitala także po wojnie, do roku 1974, kiedy to - po zmianach struktury służby zdrowia na system ZOZ – kierował nadal szpitalem jako Naczelny Lekarz Szpitala.
Pod Jego kierownictwem instytucja rozrosła się zarówno przestrzennie, jak i merytorycznie. Powstały nowe oddziały, udoskonalono sprzęt i wyposażenie. Sam doktor Stanisławski specjalizował się na I stopień z chirurgii oraz I i II stopień z ginekologii. Niezależnie od funkcji dyrektorskich do czasu emerytury tj. do roku 1979 pełnił On obowiązki ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Był lekarzem społecznikiem, udzielał się aktywnie
w organizacjach społecznych:
- był prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Głownie w latach 1947-1972,
- przez sześć kadencji był radnym Miejskiej Rady Narodowej Głowna,
- był jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna,
  a po przejściu na  emeryturę jego Honorowym Członkiem,
- był współzałożycielem Zarządu PCK w Głownie i jego wieloletnim wiceprezesem,
- był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Wyspecjalizował wielu lekarzy ginekologów.
Za swą działalność i postawę został odznaczony:
-  Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Polonia Restituta
- Krzyżem Walecznych i wieloma innymi odznaczeniami.
Młodym pokoleniom służyć może za wzór patrioty i lekarza społecznika. Pozostawił po sobie wieczny ślad w historii Głowna. Z wnioskiem o nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Głowna” Jerzemu Stanisławskiemu ps. „Piotr” wystąpili za pośrednictwem radnego Rady Miejskiej Łukasza Wesołowskiego: Zarząd Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Głownie z prezesem Andrzejem Solarkiem oraz Komendantka Hufca ZHP im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie, hm Iwona Waśkiewicz.
 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.