GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 18 października 2017

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«październik 2017»
P W Ś C P S N
dzień: 1
2 3 4 5 6 7 dzień: 8
9 dzień: 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Odpowiedzi Burmistrza na zadane pytania - rok 2017

Pytanie:  Witam panie Burmistrzu.  Na wstępie chciałbym pogratulować bardzo dobrze wykonanej pracy w "niedzielę" 19 lutego m .in. na ul. 11-go Listopada. Niestety Panie Burmistrzu kolejny raz wydane pieniądze w błoto. Otóż po dwóch dniach nawiezienie kolejnej warstwy kamieni nic nie dało , dalej mamy błoto a co gorsze kolejny raz podnieśliście poziom drogi . Jak kupowałem działkę od miasta po budowie położona ona była 20 cm nad drogą obecnie jest 20 cm poniżej terenu drogi. Podnoszenie drogi powoduje, że środek drogi jest może w miarę suchy, ale zarówno ja jak i sąsiedzi mamy zalane wejścia i wjazdy na teren własnych posesji. W związku z powyższym proszę  aby pańscy urzędnicy , którzy rzekomo na bieżąco monitorują stan dróg pofatygowali się na ul. 11-go Listopada i sprawdzili jak wyglądają wjazdy do posesji i jak wysoko położona jest już droga. Teraz cała woda z drogi wlewa się na teren działek. Po raz kolejny pytam, kiedy zamierza Pan dokonać prawdziwego remontu ul. 11-go Listopada a nie ciągłego na sypywania nowych warstw nawierzchni. 
Druga kwestia dotycząca oznakowania dróg. Panie Burmistrzu jeździ Pan codziennie do pracy, proszę zwrócić uwagę ile przejść dla pieszych, nawet w centrum okolic Placu Wolności ul. Łowicka , ul. Zgierska , ul. Swobody i inne nie posiadają  oznaczeń (pionowych znaków D-6). Hitem jest tablica informacyjna  umieszczona na ul. Dworskiej przed skrzyżowaniem z ul. Wigury , która zasłania znak STOP. 
Proponuje również zwrócić uwagę odpowiednich służb na skrzyżowania ul. Szkolnej z ul. Bielawską - ciągłe parkowanie pojazdów w obrębie skrzyżowania. Zdjęcie z dnia 20.02.2017r. godzina 9.00 w załączeniu (do wiadomości burmistrza – przyp.). Pozdrawiam. 


Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, nawiezienie kamienia było działaniem doraźnym, a nie docelowym.  Problem błota na drogach gruntowych w okresie roztopów i opadów deszczu dotyczy wszystkich ulic gruntowych w mieście, w tym jednak przypadku – z uwagi na prowadzoną w tym rejonie bardzo poważną i niestety przysparzającą problemów inwestycję drogową – skala tego problemu wymagała natychmiastowych działań alarmowych choćby po to, by zapewnić dojazd służb ratowniczych. Należy podkreślić, że rejon ten jest jednym z najbardziej podmokłych w mieście. 
Kamień drogowy, określany przez Pana jako wyrzucony w błoto, docelowo wykorzystany zostanie w procesie stabilizowania gruntu tych ulic. A jakie rozwiązanie Pan by zaproponował w sytuacji obecnej aury pogodowej – na przemian mróz i roztopy? Co do podwyższania drogi, to pragnę przypomnieć, że jest projekt drogowy na te ulice, który będzie realizowany w miarę możliwości. Niestety nasz budżet nie pozwala nam na realizowanie kilku projektów drogowych na raz. Zwłaszcza, że oprócz budowy nawierzchni inwestycje te wymagają również budowy kanalizacji deszczowej i sanitarnej – a to znacznie zwiększa ich zakres i co się z tym wiąże – koszty. 
Jeśli chodzi o oznakowanie dróg, to przekazałem Pańskie uwagi referatowi merytorycznemu, co zaś się tyczy zwracania uwagi – jak Pan to określił „odpowiednim służbom” -  to najprościej byłoby, gdyby Pan – widząc i fotografując tak parkującego delikwenta – wezwał po prostu policję. Pośrednictwo burmistrza w sytuacji naruszenia przepisów ruchu drogowego  jest tu niekonieczne. To przecież nie burmistrz, tylko Pan był świadkiem tego zdarzenia. 

2017.02.22.


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, w nawiązaniu do ostatniego pytania, jakie się tutaj pojawiło, a dotyczyło dofinansowań na kotły centralnego ogrzewania, chciałbym zwrócić uwagę, że przyczyną obecnej sytuacji z dużym generowaniem zanieczyszczeń powietrza przez osoby ogrzewające domy kotłami węglowymi bardzo często jest po prostu brak wiedzy.
Nie jestem żadnym specjalistą od kwestii ogrzewania, sam mam też w domu akurat kocioł podajnikowy, ale istnieje taka strona internetowa: http://czysteogrzewanie.pl - na której jest bardzo dużo  informacji na temat tego, jak można rozpalać w kotle węglowym starego typu tak, by robić to jak najniższym kosztem, a jednocześnie uzyskiwać jak najwięcej ciepła i nie generować  dymu. I dlaczego - przynajmniej zdaniem autorów tej strony - palenie w kotle tylko przez część dnia wcale nie powoduje oszczędności. Zresztą robienie tego w kotle podajnikowym jest już w ogóle jakimś absurdem...

Nie wiem, jakie miasto ma możliwości w tym zakresie - pewnie niewielkie - ale może dobrym pomysłem byłoby edukowanie w tym zakresie w jakiś sposób mieszkańców? Nie słyszałem o przeprowadzaniu w Głownie kontroli, czy w danym domu w kotle c .o. nie są "utylizowane" śmieci (a bardzo często idąc ulicami naszego miasta, np. ul. Wojska Polskiego w okolicy szpitala czy ul. Kopernika w okolicy skrzyżowania z ul. Sosnową czuć gryzący dym) - ale gdyby takie były przeprowadzane, można by  zwracać uwagę i wyjaśniać osobom posiadającym kotły starego typu i nawet opalającym w nich, legalnie, wyłącznie węglem, co zrobić, by uniknąć takiej emisji dymu, a przy okazji zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Jeśli chodzi o dotacje do wymiany źródeł ciepła, t o obecna "oferta" WFOŚiGW jest niezbyt atrakcyjna, bo wymaga wzięcia kredytu w banku - co dla wielu gospodarstw jest po prostu bez sensu. Ale gdyby miasto miało taką akcję przeprowadzić z miejskich funduszy (wiele gmin to robi - choć rozumiem, że przeznaczenie pieniędzy z budżetu na dofinansowania do kotłów musi oznaczać rezygnację z jakichś innych wydatków), to moim zdaniem należałoby się z tym wstrzymać do momentu, gdy w mieście powstanie sieć gazowa - biorąc pod uwagę, że jest duża szansa na to, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych lat. Wtedy z pewnością wielu mieszkańców będzie chciało założyć ogrzewanie gazowe, w obliczu czego zmiana systemu ogrzewania w tym momencie po prostu nie ma sensu.
Ciekawi mnie jeszcze kwestia tego, jakie plany ma miasto w związku z budynkiem Gimnazjum Miejskiego po tym, jak zlikwidowane zostaną gimnazja. Z tego co słyszałem, przywrócenie Szkoły Podstawowej nr 4 nie jest obecnie opłacalne i nie ma takiej potrzeby. Szkoda, bo Gimnazjum Miejskie ma już pewne tradycje, które mogłoby kontynuować jako SP4 - ale głupotą byłoby przywracanie tej szkoły, gdy się to po prostu dla miasta nie opłaca. Tylko co w takim razie stanie się z budynkiem?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, jak się domyślam, nie jest Pan jedynym mieszkańcem Głowna, który korzysta z kopalni wiedzy (na każdy temat), jaką jest Internet. Chętni mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z treściami zamieszczonymi pod podanym przez Pana linkiem. 
Edukacja i zdrowy rozsądek przegrywają niestety z finansami. Problem w tym, że mieszkańcy bardziej niż posiadaną wiedzą i zdrowym rozsądkiem kierują się w tej materii np. ceną opału. Skutek tego jest taki, że zamiast kupować wysokiej jakości, ale najdroższy węgiel pierwszej klasy, kupują tańszy i zasiarczony węgiel klas niższych lub jeszcze tańszy miał. 
Co do kontroli, to musi Pan wiedzieć, że zgodnie z Kodeksem Podstępowania Administracyjnego, o każdej takiej kontroli Urząd Miejski winien poinformować kontrolowanego z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Czy wierzy Pan w skuteczność tego typu kontroli? Natychmiastową interwencję i kontrolę może natomiast przeprowadzić policja, dlatego tak ważne jest, by osoby, które są świadkami zatruwania powietrza np. przez swoich sąsiadów, po prostu zgłaszały ten fakt na policję. Ta ma uprawnienia zarówno do pouczenia, jak i nałożenia grzywny. 
Pisze Pan, że obecna oferta WFOŚiGW w zakresie dotacji do wymiany źródeł ciepła jest bez sensu, bo wymaga wzięcia kredytu. No cóż, takie są procedury i możliwości. 


I druga sprawa, którą Pan poruszył. W przyszłości budynek obecnego Gimnazjum Miejskiego może być wykorzystywany na cele edukacyjne i publiczne. Plany dotyczą stworzenia domu dziennej opieki nad osobami w wieku senioralnym, centrum aktywności obywatelskiej wspierającej organizacje społeczne z terenu naszego miasta a także przeniesienia tu Miejskiej Biblioteki Publicznej z jej dotychczasowej siedziby, w której z kolei znalazłoby się miejsce na miejską izbę regionalną, pełniącą rolę muzeum – ale to dopiero po formalnym uregulowaniu kwestii przekazania Miastu zbiorów przez zarządzające nimi Towarzystwo Przyjaciół Miasta Głowna, które jak wiadomo od kilku lat nie daje oznak jakichkolwiek swych działań. 

2017.02.16.


Pytanie: Chciałem zaproponować, aby miasto przystąpiło do generowania i realizacji programów przeciwdziałania zjawisku smogu. Dofinansowanie z WFOŚiGW w ramach programu modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii - 2017 z poziomem dofinansowania w wysokości 40% jest mniej atrakcyjny niż programy miejskie i gminne z poziomem dofinansowania do 85% kosztów.
Mieszkańcy Głowna to w większości emeryci i renciści, którzy sami nie zdecydują się na inwestycję rzędu 25tysięcy. Sytuacja na ul. Westerplatte wygląda tragicznie w godzinach 14-16, kiedy mieszkańcy w większości rozpalają swoje piece. Można powiedzieć, że jest to "jeden wielki siwy dym", nie da się oddychać na dworze, a w domach czuć zapachy dymu i wędzarni. Niektórzy mieszkańcy wymienili piece na piece z podajnikami...Co z tego skoro podchodzą do nich jak do zwykłych pieców...jak się nagrzeje w domu to je wygaszają...Przystąpienie miasta do takiego programu spowodować mogłoby, że zamiast źródeł ciepła na paliwo stałe można by było promować powietrzne pompy ciepła dla mniejszych domów lub piece na pellet dla domów gdzie jest pomieszczenie, które nadaje się na kotłownię zgodna z jej przeznaczeniem i obowiązującymi przepisami, dla bardziej upartych modernizacja ogrzewania na piece z górnym spalaniem i buforem ciepła. Realizacja programu spowodowałaby, że Głowno nie było by zadymione tylko czyste i przejrzyste. Dodatkowo można pokusić się o wskazanie na rozwiązywanie problemów gerontologii. Starsi mieszkańcy nie musieli by nosić węgla, dokładać do pieców, czadzić w swoich domostwach...W sytuacjach kiedy nie mają siły na te czynności przebywają w niedogrzanych lub wręcz zimnych pomieszczeniach. Jest dużo więcej problemów, które mogą być rozwiązane dzięki przystąpieniu miasta i gminy do tego programu. W zależności od skali realizacji, nowe miejsca pracy itd...
Jestem pracownikiem Uczelni Wyższej. Posiadam domostwo w Głownie, została w nim sama Moja Mama. Ja z Rodziną mieszkam w innej już gminie, gdzie skorzystałem z takiego programu. Mama nie che się przeprowadzić, nie chce "inwestować" skoro posiadamy nowe domy. Jednak życie dla niej i jej podobnym nie jest łatwe w okresie zimy. W wieku 75 lat rozpalenie i utrzymanie ciepła w domu zajmuje jej 2-3 godziny dziennie. Mimo, że raz w tygodniu donoszę jej opał do "kotłowni" na cały tydzień... Można by było znacząco pomóc takim "starym drzewom", które nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu niż Głowno...
Zrealizowania takich działań, podniesie nie tylko poziom jakości powietrza w mieście. Wrośnie jakość życia, podniesie się poziom bezpieczeństwa, spokoju i godności. Zasób mieszkaniowy Głowna będzie na innym poziomie technologicznym. Codzienne wysiłki kierowane na walkę z rozpalaniem w piecach mogą zostać skierowane na inne sfery życia.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, w 2016 r. Gmina Miasta Głowno przystąpiła do programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dotyczącego likwidacji niskiej emisji. Program nosił nazwę  Kawka”. Niestety, Fundusz zlikwidował ten program i miasto Głowno nie mogło pozyskać dofinansowania na jego realizację. Przypomnę, że tak naprawdę gmina byłaby pośrednikiem w przekazywaniu środków finansowych z WFOŚ i GW do obywatela. Wobec faktu, że jesteście Państwo zainteresowani jak najszybszym skorzystaniem z dopłat informuję, że w styczniu 2017 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi poinformował o indywidualnej możliwości pozyskania dofinansowania przez osoby fizyczne. Wszelkie informacje są dostępne na https://www.glowno.pl/2841,dofinansowania-z-wfosigw.html?tresc=6569.

2017.02.13.


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, dziękuje za odpowiedz na moje pytanie.
Pisząc o żłobkach państwowych miałam oczywiście na myśli żłobki miejskie. Przepraszam za mało fachowe nazewnictwo ale nie jestem ekspertem w tym temacie i dlatego też pytam. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że głównym problemem jest brak lokalu. Rozumiem że wydatki na oświatę i wychowanie są dużym obciążeniem dla budżetu. Mamy w naszym mieście trzy przedszkola miejskie, trzy niepubliczne oraz punkt przedszkolny. A co z opieką nad młodszymi dziećmi ? Na ponad 15 tysięcy mieszkańców mamy zaledwie 16 miejsc w żłobku niepublicznym. Czy to nie za mało ?
Zapotrzebowanie jest na pewno dużo większe bo w tym momencie jest długa lista oczekujących.
Tak oczywiście korzystam z programu 500+ i bardzo chciałabym wydać te pieniądze na opiekę nad moimi dziećmi, ale nie mam takiej możliwości. Może należałoby się zastanowić nad tym problemem i ułatwić życie w naszym mieście młodym pracującym ludziom z małymi dziećmi. Niestety większość z nich ucieka do większych miast a to właśnie oni płacą podatki i zasilają budżet miasta. Brak lokalu nie jest chyba przeszkodą nie do pokonania. Rozwiązując takie problemy być może z czasem poprawimy także stan naszych dróg.


Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, jak wspomniałem w poprzedniej odpowiedzi, kwestię żłóbków regulują odpowiednie przepisy – wskazują one, że placówkę taką prowadzić mogą  różne podmioty, niekoniecznie samo miasto. Tak samo jest zresztą z przedszkolami. Duża liczba dzieci kierowana jest – jak pisałem wcześniej – nie do miejskich, ale prywatnych przedszkoli. 
Rozumiem, że dla Pani jest to obecnie ważna sprawa, ale nie da się takich spraw rozwiązywać z dnia na dzień. Kwestia odpowiedniego lokalu i warunków, które powinien on spełniać, jest bardzo istotna. W miejskich zasobach nie ma takiego. Jeśli nawet przyjmiemy, że miasto zdecydowałoby się na działania w tej sprawie, to realnie patrząc (i to bardzo optymistycznie) miejski żłobek pojawiłby się za 2-3 lata. Najpierw trzeba by znaleźć pieniądze w budżecie (czyli w praktyce zrezygnować z innej inwestycji), potem przejść cały proces od projektowania, przez przetarg i wyłonienie wykonawcy, aż do samych prac budowlanych czy remontowych.  Pewnie nie udałoby się tego wszystkiego wykonać zanim Pani dzieci osiągną wiek przedszkolny. 
Obecnie zaś, musimy znaleźć dodatkowe pieniądze w budżecie na dostosowanie szkół podstawowych do reformy oświaty (np. na nowe pracownie dydaktyczne – wchodzą bowiem przedmioty, których w szkołach podstawowych dotychczas nie było: chemia, fizyka, geografia, biologia). Być może zajdzie konieczność zakupu nowych mebli i innego ich wyposażenia. To mogą być duże kwoty. Proszę więc zrozumieć, że obecnie musimy się koncentrować na tych właśnie zadaniach. 

2017.02.07.


Pytanie: Wywiozłem na ul. Dworską odpady:

-opakowania po farbach emulsyjnych i olejnych
-stare szmaty (ubrania, zasłony itp.)
-odpady elektryczne.
Z przykrością muszę stwierdzić, że nie ma gdzie tych odpadów wyrzucić brak pojemników lub ich oznaczeń. Opakowania po farbach pracownik polecił mi podzielić na metalowe i plastikowe i wrzucić do odpowiednich pojemników. Pojemnik na odpady elektryczne był zapełniony plastikami. Najgorzej z odpadami tekstylnymi, na które nie ma w ogóle pojemnika. Przykro mi, że dzieje się tak w mieście z którym pragnę związać się na stałe. 


Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zwróciłem się do Dyrekcji Miejskiego Zakładu Komunalnego o wyjaśnienia w opisanej przez Pana sprawie. Dyrekcja MZK przyznała, iż w dniu, w którym korzystał Pan z punktu selektywnej zbiórki, wózki przeznaczone na odpady były pełne. Odpady te są wywożone z punktu przez specjalistyczną firmę. MZK nie czyni tego we własnym zakresie, dlatego gdy pojemniki napełniają się, MZK zgłasza wywóz firmie. Tak też stało się w tym przypadku. Firma, która odbiera odpady z punktu selektywnej zbiórki została powiadomiona o konieczności opróżnienia pojemników. Dyrekcja MZK zapewnia, iż pojemniki na odpady są oznaczone, ale problemem okazuje się to, że niektórzy mieszkańcy korzystający z punktu nie zawsze stosują się do zaleceń pracowników oraz obowiązującego regulaminu i wrzucają odpady do pojemników niezgodnie z ich przeznaczeniem. Nie ma możliwości wyznaczenia specjalnego pracownika, który non stop przebywałby przy tych pojemnikach. 


Punkt selektywnej zbiorki odpadów przy MZK w Głownie (ul. Dworska 3) czynny jest w dni powszednie w godz. 7.00-21.00 oraz w soboty w godz. 7.00-15.00. Mieszkańcy Głowna mogą dostarczyć do niego we własnym zakresie i pozostawić w nim nieodpłatnie:
- żarówki, lampy neonowe, rtęciówki itp.,
- szkło żaroodporne, szkło okularowe, szkło okienne, ekrany i lampy telewizyjne, 
- odpady budowlane, tapety, styropian, 
- stolarkę budowlaną z PCV, ceramikę sanitarną, 
- zużyty sprzęt gospodarstwa domowego (lodówki, pralki, kuchenki, zmywarki itp.), sprzęt elektroniczny (komputery, telewizory),
- opakowania po aerozolach, lekach, smarach, nawozach itp.,
- tekstylia (z wyjątkiem odpadów szwalniczych),
- puszki po farbach i lakierach, 
- przeterminowane leki,
- odpady zielone. 

Oznacza to, że na terenie punktu selektywnej zbiórki odpadów przy MZK winny znajdować się oznaczone pojemniki lub miejsca gromadzenia w/w odpadów. 

2017.02.07.


Pytanie: Jestem mamą trójki dzieci. Starsza córka ma 3,5 roku i uczęszcza do przedszkola na 2. Młodsze dzieci (bliźnięta) mają prawie 1,5 roku. Do tej pory przebywałam na urlopie macierzyńskim, ale niestety dobiegł on końca i ze względów finansowych muszę powrócić do pracy. Tu niestety pojawia się problem opieki nad młodszymi dziećmi. Mam pytanie, dlaczego w Głownie nie ma państwowego żłobka. Prywatny żłobek dla dwójki dzieci jest to ogromny koszt nie mówiąc już o opiekunce dla bliźniąt. Myślę że gdyby był w naszym mieście państwowy żłobek ( na przykład oddział przy przedszkolu) to cieszyłby się ogromnym powodzeniem. Proszę o wyjaśnienie mi od czego zależy że w danej miejscowości jest lub nie ma dotacji na taki cel. A być może my jako rodzina mieszkająca w miejscowości bez państwowego żłobka możemy liczyć na dofinansowanie do żłobka prywatnego. Z niecierpliwością czekam na odpowiedz.


Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, poruszaną przez Panią kwestię reguluje ustawa z dnia 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r. poz. 157). Informuję również, iż w Głownie nie może być państwowego żłobka, gdyż po prostu państwo nie zajmuje się prowadzeniem żłobków. Tak też jest w przypadku przedszkoli bądź szkół, które prowadzi samorządowa gmina, czyli w naszym przypadku Gmina Miasta Głowna. Wspomniana ustawa określa warunki jakie powinien spełniać żłobek. Nasze miasto nie ma odpowiedniego lokalu, gdyż we wcześniej istniejącym do 1999 r. żłobku funkcjonuje Miejskie Przedszkole nr 2.   

Pragnę podkreślić, że w budżecie naszego miasta na rok 2017 wydatki na oświatę i wychowanie stanowią drugą co do wielkości pozycję w wydatkach budżetowych. To ponad 14 mln zł, z czego subwencja oświatowa (czyli to co przekazują nam w władze państwowe) to niestety tylko nieco ponad 7,2 mln zł. Pozostałą kwotę, czyli kolejne 7 milionów Gmina Miasta Głowno dokłada z własnych środków, czyli innymi słowy dokładamy my – mieszkańcy. To też jest główną przyczyną, że brakuje z kolei miastu pieniędzy na tak potrzebne inwestycje w drogi, czy chodniki. Nasze miasto finansuje funkcjonowanie własnych 4 szkół i 3 przedszkoli miejskich oraz dotuje funkcjonowanie wszystkich 3 niepublicznych placówek przedszkolnych (średnio na każde dziecko co miesiąc płacimy około 500 złotych) i jednego punktu przedszkolnego (średnio co miesiąc około 270 złotych).

Muszę zauważyć, że najistotniejszą pozycję w wydatkach Gminy Miasta Głowno zajmują zaś wydatki na pomoc społeczną, w tym na wspieranie rodziny. W roku 2017 zaplanowano je na poziomie ponad 15,7 mln zł, w tym ponad 8 mln zł to środki, które trafią do rodzin w ramach programu 500+, z którego – jak wnioskuję – Pani również korzysta i który według rządu był właśnie  przeznaczony na wspomaganie rodzin z większą liczbą dzieci. 

2017.02.03.


Pytanie: Dlaczego w ciągu roku podatkowego zmienia się nr rachunku bankowego? W dobie bankowości elektronicznej wielu mieszkańców ustawia sobie płatności na cały rok, a tu niespodzianka w połowie roku. Przecież nr rachunku bankowego w firmach i instytucjach jest jak opoka nie do ruszenia, a w przypadku zmiany nr rachunku bankowego akcja informacyjna na fakturach, pismach czy ulotkach trwa nawet kilka lat. Żaden argument nie przemawia do mnie że można w ten sposób utrudniać życie mieszkańców. Nie wszyscy robią opłaty w kasie Urzędu.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zapewniam Pana że zmiana numeru konta bankowego to nie „widzimisię”. Inaczej niż w przypadku prywatnych firm, których właściciele mogą sobie dowolnie wybrać bank, obsługę budżetu miejskiego prowadzi bank wyłoniony w drodze stosownej procedury przetargowej. Zmiana numeru konta bankowego Gminy Miasta Głowna jest właśnie wynikiem kolejnej już takiej procedury zamówień publicznych. Przypomnę zatem, że w wyniku takiego przetargu w 2013 r. do obsługi  budżetu Gminy Miasta Głowno na okres trzech lat wyłoniony został Bank Spółdzielczy w  Zgierzu.  Bank ten wypełniał tę rolę w okresie od 1.07.2013 r. do 30.06.2016 r. Kolejny, konieczny przetarg wygrał Bank Spółdzielczy w Głownie. Zajmuje się on obsługą budżetu Gminy Miasta Głowno od 1 lipca 2016 r. i czynił to będzie jeszcze do 30.06.2019 r. Stąd też obowiązujące w tym okresie numery kont bankowych Gminy Miasta Głowno to:
 
Konto dochodów Gminy Miasta Głowno, na które wpłaca się /opłatę skarbową, podatki i opłaty lokalne/

    Nr rachunku 69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 
Konto depozytów, na które wpłaca się opłaty Wadium - tytułem /uczestnictwo w przetargach/.

    Nr rachunku 80 8787 0000 0024 6899 2000 0004

Informacja o zmianie banku obsługującego budżet miasta Głowna oraz nowe numery kont były umieszczone na naszej stronie internetowej ponad pół roku w widoczny sposób - bez ich odczytania i zamknięcia nie można było przejść do dalszej zawartości naszej strony internetowej. Zachęcam do zaglądania na strone miejską www.glowno.pl jak również do Biuletynu Informacji Publicznej http://glowno.bip.net.pl/. Dodam tylko, że kampania informacyjna w zakresie zmiany obsługi bankowej budżetu miasta Głowna oraz nowych numerów kont prowadzona była również za pośrednictwem lokalnej prasy i poprzez ulotki. 

2017.01.30.


Pytanie: Witam. Wrócę jeszcze raz do tematu utrzymania ulic dojazdowych do placu przebudowy fragmentu ul. Żwirki. Pisze Pan o niemożności równania ulic z uwagi na opady oraz przymrozki. Problemy  na ul.11 Listopada, Granicznej i innych nie wystąpiły tuż przed i w trakcie mrozu lecz dużo wcześniej. Przy odrobinie dobrej woli  można było w/w ulice na bieżąco utrzymywać w odpowiednim stanie (nie zawsze były opady oraz przymrozki),a skoro tego nie robiono, więc wystąpiły poważne problemy. Twierdzi Pan, że pracownicy UM na bieżąco monitorują stan ulic dojazdowych do placu budowy ul. Żwirki, a rzeczywistość jest zupełnie inna (może poza ul. Rataja). Dziwny to fakt, bo jak sam Pan zaznaczył - to wykonawca jest zobowiązany do utrzymania ulic dojazdowych, a nie inwestor. Pytając "...co dla mieszkańców?" miałem na myśli okres do zakończenia prac, a nie co będzie po skończonej inwestycji.


Odp. Burmistrza:  Szanowny Panie, podtrzymuję swoje stanowisko zawarte w poprzedniej odpowiedzi. Nie jest prawdą, iż ze strony inwestora nie było dobrej woli poprawienia stanu nawierzchni ulic gruntowych, ale też trzeba pamiętać, że przed rozpoczęciem przebudowy ulicy Żwirki, ulice leżące w bezpośredniej bliskości były bardzo intensywnie wykorzystywane również przy budowie ulicy Dworskiej, a plac budowy ul. Żwirki został przekazany niezwłocznie po odbiorze ul. Dworskiej. 
Zdajemy sobie sprawę z niedogodności spowodowanych hałasem i zwiększonym ruchem na ulicach dojazdowych do placu budowy. 
Może zechce Pan jednak zauważyć, że realizacja robót w ulicy Żwirki wraz z podziemną infrastrukturą kanalizacji deszczowej pozwoli w późniejszym etapie na odwodnienie i utwardzenie również w rejonie Pana posesji. Bez wybudowania tej sieci dalsze utwardzenie okolicznych ulic nie byłoby możliwe. Wybudowanie kanalizacji deszczowej w ul. Żwirki pozwoli na późniejsze objęcie jej zasięgiem mieszkańców części ul. Granicznej, części ul. 11 Listopada i ul. Rataja, którzy do tej pory nie mają możliwości korzystania z kanalizacji sanitarnej. Dodatkowo w roku 2017 planowane jest wybudowanie oświetlenia ulicznego na odcinku ul. 11 Listopada (od ul. Żwirki do ul. Dworskiej) i w ul. Granicznej na takim samym odcinku. 
Tymi działaniami chcemy nadrobić wieloletnie zapóźnienia i przeprowadzamy najbardziej skomplikowaną, trudną i kosztowną część prac. Wiemy o niedogodnościach, ale też proszę zrozumieć, że nie da się ich wyeliminować do końca. Po wznowieniu prac, pracownicy referatu inwestycji będą na bieżąco przeglądać stan dróg. 

2017.01.30.


Pytanie: Dzień dobry. Chciałbym zapytać, co dzieje się z planowanym gazociągiem i ewentualną gazyfikacją miasta. 


Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, w związku z podpisanym dniu 14.12.2015 r. porozumieniem z firmą SIME Polska Sp. z o.o. z Sochaczewa w sprawie rozpoczęcia gazyfikacji miasta Głowna informuję, iż podczas spotkania, które odbyło się w dniu 08.12.2016 r. w Urzędzie Miejskim w Głownie, kierownictwo firmy przekazało informację dotyczącą zaangażowania prac zmierzających do rozpoczęcia dostarczania gazu do Głowna.

W dniu 11.05.2016 r. firma ta podpisała umowę przyłączeniową, zgodnie z którą projektowany gazociąg średniego ciśnienia Konopnica k. Rawy Mazowieckiej – Jeżów – Słupia – Łyszkowice – Głowno wpięty zostanie do ogólnopolskiej sieci gazociągów administrowanych przez spółkę OGP GAZ-SYSTEM S.A.

Wykonawca posiada już wszystkie uzgodnienia na gazociąg z Konopnicy do Łyszkowic. W fazie projektowania znajduje się gazociąg z Łyszkowic do Głowna. Zakończenie prac projektowych przewiduje się na III kwartał 2017 r. Firma podtrzymuje wcześniejsze zapewnienia, iż rozpoczęcie dostaw gazu ziemnego w Głownie nastąpi pod koniec 2018 roku. 
Nadmieniam, iż firma SIME nie jest jedyną firmą zainteresowaną dostarczaniem gazu do Głowna, jednakże najbardziej zaawansowaną w tych dążeniach. Pozostałe zainteresowane firmy, którym przesłaliśmy informacje istotne do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej realizacji takiego przedsięwzięcia, nie przekazały nam stanowiska w sprawie podjęcia ewentualnych działań zmierzających do dostarczenia gazu ziemnego do Głowna, w związku z czym, oraz z uwagi na zachowanie zasad uczciwej konkurencji, ich nazw nie przytaczam. 

2017.01.11.


Pytanie: Witam. Nawiązując do poprzednich pańskich odpowiedzi,chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób Urząd Miasta wymaga od wykonawcy przebudowy ul.Żwirki zobowiązanie cytuję Pana Burmistrza: "...wykonawca ma na bieżąco zapewniać przejezdność tych ulic..."Otóż od początku prac wykonawca nie zrobił nic, aby poprawić szkody na ulicach dojazdowych do placu budowy. Dopiero pisemna interwencja wymusiła pojawienie się sprzętu do równania, który i tak nic nie wyrównał (zepsuł się?). Na dzień dzisiejszy nieprzejezdne jest skrzyżowanie Rataja z Graniczną, a piesze wędrówki po ulicach wokół budowy jakie są - mieszkańcy wiedzą. Wydłużono termin oddania w/w inwestycji o 6 miesięcy,a co dla mieszkańców Panie Burmistrzu? Życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

 

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, pracownicy Urzędu Miejskiego w Głownie na bieżąco monitorują stan ulic dojazdowych do placu budowy ul. Żwirki i przekazują Wykonawcy uwagi co do utrzymania stanu dróg gruntowych ulic bezpośrednio przyległych do placu budowy poprzez bezpośredni kontakt z kierownikiem budowy, kontakt przez inspektorów nadzoru inwestorskiego oraz spotkania w siedzibie urzędu lub na placu budowy. Na dzień dzisiejszy wszystkie ulice wokół placu budowy są przejezdne, chociaż z powodu powstałych zadoleń przejazd jest bardzo utrudniony. Nie jest prawdą, że dopiero pisemna interwencja wymusiła pojawienie się sprzętu do równania, gdyż przed interwencją dokonywano zasypywania zadoleń w nawierzchni destruktem asfaltowym i kamieniem drogowym, np. przy skrzyżowaniu ul. Rataja z ul. Konarskiego  i 11 Listopada, czy ulic 11 Listopada i Granicznej z ul. Dworską. Dodatkowo w wyniku interwencji inwestora Wykonawca utwardził kamieniem drogowym odcinek ulicy Żwirki od Pl. Reymonta do skrzyżowania z ul. 11 Listopada, co wiążało się z faktem, iż na plac budowy należało dowieźć znaczną ilość kamienia znacznie obciążając pobliskie ulice o nawierzchni gruntowej.
Utrzymanie ulic wokół placu budowy jest bardzo trudne z uwagi na warunki gruntowe – istniejące podłoże gliniaste pod drogami, powoduje, iż podczas roztopów nawierzchnia nie wysycha w sposób umożliwiający wyrównanie, a z kolei w przypadku ujemnych temperatur nawierzchnia zamarza i wyrównanie jej nie jest możliwe. 
Jeśli chodzi o skrzyżowanie ul. Rataja z ul. Graniczną, które wskazuje Pan jako nieprzejezdne informuję, iż w rzeczywistości takiego skrzyżowania nie ma. Ulica Rataja kończy się na skrzyżowaniu z ul. 11 Listopada, a wskazane przez Pana skrzyżowanie to zwyczajowo wyjeżdżona droga przez działkę prywatną, którą obecnie Wykonawca wykorzystuje jako magazyn kruszyw do budowy. Nie znam ustaleń pomiędzy właścicielem działki i Wykonawcą odnośnie dalszych losów tego zwyczajowego dojazdu do ul. Granicznej, ale być może właściciel działki nie życzy sobie, by ten przejazd dalej funkcjonował i dlatego ta część działki nie jest wyrównana.
Odpowiadając na pytanie: co dla mieszkańców? Informuję, iż ulica Żwirki przebudowywana jest właśnie dla mieszkańców, a z uwagi na konieczność uregulowania wód opadowych na całym terenie w okolicy Szkoły Podstawowej nr 1, wystąpiła konieczność zbudowania kanalizacji deszczowej w ulicy Żwirki, do której podłączona zostanie kanalizacja deszczowa w planowanych do realizacji ulicach: 11 Listopada, Granicznej, Spółdzielczej, Sportowej i już istniejąca w ul. Dworskiej. W celu  rozbudowy umożliwienia przyłączenia się mieszkańców części ulicy Granicznej, Żwirki i 11 Listopada do kanalizcji sanitarnej niezbędny do wykonania był odcinek kanalizacji sanitarnej od ul. Spółdzielczej do ul. Granicznej. Niestety z uwagi na odbiegające od normy z lat poprzednich warunki atmosferyczne tj. ciągłe opady deszczu w miesiącu październiku, które uniemożliwiły i do dnia dzisiejszego uniemożliwiają ustabilizowanie terenu na wybudowanych sieciach kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz z uwagi na przyjętą w dokumentacji projektowej konstrukcję drogi, zawierającą warstwę stabilizacji betonowej nad wspomnianymi sieciami, kontunuowanie prac nad nawierzchnią do czasu pojawienia się temperatur przekraczających 5 stopni Celsjusza nie jest z punktu widzenia sztuki budowlanej i późniejszego użytkowania uzasadnione. Z uwagi na brak możliwości wykonania ul. Żwirki w jednym czasie z ulicą Dworską, z powodu konieczności zapewnienia dojazdów do posesji położonych pomiędzy ulicami Żwirki i Dworską rozpoczęcie budowy ul. Żwirki było możliwe dopiero po zakończeniu budowy ul. Dworskiej.

2017.01.11.

 
 

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat_um@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/Skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny otwarcia

 

pon - piąt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu

pon - piąt: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2017. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 924

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.