GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 30 lipca 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«lipiec 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.

Treść strony

 

Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych

nad zalewem Mrożyczka

Nazwa projektu:

„Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad zalewem Mrożyczka”
Poddziałanie VI.2.1 Rozwój gospodarki turystycznej
Umowa o dofinansowanie projektu nr UDA-RPLD.06.02.01-10-0083/16-00 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 539 757,97 zł.
Wartość maksymalnego dofinansowania UE wynosi 1 048 760,39 zł.

Projekt „Zagospodarowania terenów rekreacyjnych wokół zalewu Mrożyczka dotyczy  obu części zbiornika Mrożyczka i obejmuje:

1.  Budowę pływającego mola rekreacyjnego z platformą widokową,
2.  Budowę dwóch pływających pomostów cumowniczych (jednego od strony cypla vis a vis Urzędu Miejskiego,  zaś drugiego – po drugiej stronie drogi krajowej nr 14, od strony lasku przy ul. Plażowej) 
3.  Budowę parku linowego w lasku przy zalewie „Mrożyczka” (pomiędzy ul. Plażową
a drogą krajową nr 14), 
4.  Zakup 20 sztuk rowerów wodnych różnego typu (delfin, łabędź, samochód),
5. Montaż altany taneczno-koncertowej o średnicy 10 m w sąsiedztwie  plaży i wypożyczalni sprzętu pływającego,
6.  Montaż trzech stanowisk piknikowych – jednego w sąsiedztwie plaży, drugiego
w sąsiedztwie cypla od strony ul. Młynarskiej i trzeciego – po drugiej stronie drogi krajowej nr 14 pomiędzy ul. Plażową a ujściem rzeki Mrogi do zalewu., 
7.  Montaż dwóch stanowisk do grillowania – jednego w sąsiedztwie cypla
od str. ul. Młynarskiej oraz drugiego – w sąsiedztwie wspomnianego już stanowiska piknikowego pomiędzy ul. Plażową a ujściem rzeki  do zalewu. 
8.  Wykonanie ścieżki edukacyjnej dla dzieci z sześcioma tablicami edukacyjnymi, 
9.  Montaż ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych, 
10.  Demontaż urządzeń istniejącego miejskiego placu zabaw i montaż nowych urządzeń (przy ul. Swoboda 2) 
11.  Zakup dodatkowych konstrukcji dmuchanych do sezonowego parku wodnego.
 

Lokalizacja poszczególnych składowych projektu poniżej:

Z lokalizacją powyższych można zapoznać się w poniższej prezentacji (po kliknięciu na ikonę zaprezentowany zostanie opis każdego elementu):

PREZENTACJA

 

 

Prywatny inwestor chce wybudować wakepark

 29 listopada 2016 r. na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej w Głownie Burmistrz Grzegorz Janeczek przedstawił radnym inwestora zainteresowanego budową w Głownie ośrodka rekreacyjnego, którego głównym elementem jest Wakepark do uprawiania wakeboardingu.

Jest to efekt prowadzonych przez Burmistrza Głowna już od kilku miesięcy rozmów i konsultacji w zakresie możliwości rozszerzenia oferty rekreacyjnej w naszym mieście i działań mających na celu rozwój gospodarki turystycznej w Głownie oraz rozbudzenie przedsiębiorczości w tej właśnie branży.


Inwestor chce stworzyć w Głownie nowoczesny i ekologiczny ośrodek sportowo-rekreacyjny, który ma być unikalną w skali kraju atrakcją turystyczną. Pierwotnie inwestor rozważał  lokalizację swego przedsięwzięcia na terenie powiatu łowickiego. 


Wakeboarding – to sport wodny polegający na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągnionej (w tym przypadku) za pomocą wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu.


Wakepark w Głownie ma być drugim co do wielkości po Januszkowicach pod Opolem tego typu obiektem w Polsce. Koszt budowy instalacji wraz z kilkunastoma przeszkodami to rząd 2,5 mln – 3 mln zł. Inwestor chciałby zrealizować tę inwestycję do połowy przyszłego roku. Od miasta oczekuje wydzierżawienia terenu i współpracy przy planowaniu kolejnych działań, intencją których jest stworzenie wspólnej, spójnej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej wokół całego zalewu Mrożyczka – w kolejnym etapie, po uchwaleniu zmian planu zagospodarowania przestrzennego również od strony Marakanu (m.in. domki letniskowe, siłownia na świeżym powietrzu, rampa i pump track do jazdy na deskorolce, rolkach, BMX).
Zachęcamy do zapoznania z poniższą prezentacją:

Prezentacja:

 

Budowa Wakeparku w Głownie sfinalizowana

1 lutego 2018 r. reprezentujący Gminę Miasta Głowna Burmistrz Grzegorz Janeczek podpisał umowę ze spółką Neighbors sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która do połowy tego roku ma na głowieńskim zalewie Mrożyczka wybudować i oddać do użytku Wakepark.


Umowa finalizuje proces pozyskiwania inwestora, który Burmistrz Grzegorz Janeczek zainicjował jeszcze w połowie roku 2016. Po kilku miesiącach rozmów i konsultacji w zakresie możliwości rozszerzenia oferty rekreacyjnej w naszym mieście i działań mających na celu rozwój gospodarki turystycznej w Głownie oraz rozbudzenie przedsiębiorczości w tej właśnie branży, w końcu listopada 2016 r. Burmistrz Grzegorz Janeczek przedstawił radnym Rady Miejskiej w Głownie inwestora zainteresowanego budową w Głownie ośrodka rekreacyjnego, którego głównym elementem jest wakepark do uprawiania wakeboardingu. 
29 grudnia 2016 r. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w dzierżawę w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Miasta Głowno o powierzchni 12 ha, położonej przy ul. Swoboda 2 na rzecz spółki pod firmą Neighbors sp. z o.o z siedzibą w Warszawie z przeznaczeniem na cele sportowo-rekreacyjne (to teren obejmujący część zbiornika wodnego Mrożyczka oraz fragment gruntu przylegającego do tego zbiornika od strony drogi krajowej nr 14.


Od tego czasu inwestor skupił się na opracowaniu dokumentacji i uzyskaniu niezbędnych do realizacji inwestycji pozwoleń. Dziś, kiedy prace te już finiszują, nadszedł czas na podpisanie umowy dzierżawy. Umowa zakłada, iż z tytułu dzierżawy spółka płacić będzie miastu 45 tys. zł + VAT rocznie (kwota czynszu dzierżawnego została oparta na wycenie biegłego rzeczoznawcy). Spółka będzie również płacić podatki na rzecz miasta. Prezes spółki zadeklarował również docelowe przeniesienie jej siedziby do Głowna. 

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli również przedstawiciele mediów lokalnych i regionalnych, Prezes spółki Jarosław Wygoda opowiedział o inwestycji, a także odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Inwestycja polega na stworzeniu ośrodka rekreacyjno-sportowego, który będzie składał się z:
- urządzeń sportowych, w tym wyciągów do wakeboardu na wodzie oraz urządzeń do sportów ziemnych;
- z przestrzeni rekreacyjnych na brzegu – miejsc do wypoczynku, baru i restauracji, pomostów. 
Inwestycja będzie finansowana ze środków spółki, a także współfinansowana ze środków unijnych. Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę ok. 5 mln zł netto.  

Założono kilka etapów realizacji inwestycji. Najpierw zostaną wykonane roboty ziemne i niezbędne podłączenia, a następnie - instalacja wyciągów na wodzie (łącznie aż trzy oddzielne wyciągi o różnych długościach i stopniach trudności). 
Kolejnym etapem będzie powstanie infrastruktury administracyjnej i sanitarnej koniecznej do funkcjonowania ośrodka, a dalszej kolejności - punktów gastronomicznych oraz domków dla gości wakeparku. 
Równolegle będą powstawać elementy infrastuktury sportowej i rekreacyjnej na brzegu tj. plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, pumptrack, tor do skimboardu etc. 

Obiekt ma szansę:
- wypromować Głowno nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju;
- wykorzystać potencjał i bogactwo naszego naturalnego środowiska; 
- wyłaniać i rozwijać talenty sportowe wśród dzieci i młodzieży w ramach nieodpłatnej współpracy ze szkołami i przedszkolami;
- uaktywnić lokalnych przedsiębiorców i zainteresowanych mieszkańców, bo przecież rozwój tego rodzaju obiektu i napływ do Głowna amatorów wakeboardingu/turystów wiązał będzie się z potrzebą zapewnienia gościom wyżywienia, noclegów czy wszechstronnej rozrywki, co z kolei może stać się powodem podjęcia  w tym zakresie działalności gospodarczej i zarobkowej. 


Inwestycja jest prywatna, ale jej powodzenie bez wątpienia może przynieść korzyści i miastu, i jego mieszkańcom.  

- Jako samorząd dołożyliśmy wszelkich starań, by inwestycja ta mogła dojść do skutku. Teraz wszytsko już w rękach inwestora, dlatego trzymamy kciuki i kibicujemy jego dalszym działaniom. - podsumowuje Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek.

 • -
 • -

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.