We wtorek, 29 listopada 2016 r. na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej w Głownie Burmistrz Grzegorz Janeczek przedstawił radnym inwestora zainteresowanego budową w Głownie ośrodka rekreacyjnego, którego głównym elementem jest Wakepark do uprawiania wakeboardingu.
Jest to efekt prowadzonych przez Burmistrza Głowna już od kilku miesięcy rozmów i konsultacji w zakresie możliwości rozszerzenia oferty rekreacyjnej w naszym mieście i działań mających na celu rozwój gospodarki turystycznej w Głownie oraz rozbudzenie przedsiębiorczości w tej właśnie branży.
Inwestor chce stworzyć w Głownie nowoczesny i ekologiczny ośrodek sportowo-rekreacyjny, który ma być unikalną w skali kraju atrakcją turystyczną. Pierwotnie inwestor rozważał lokalizację swego przedsięwzięcia na terenie powiatu łowickiego.
Wakeboarding – to sport wodny polegający na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągnionej (w tym przypadku) za pomocą wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu.
Wakepark w Głownie ma być drugim co do wielkości po Januszkowicach pod Opolem tego typu obiektem w Polsce. Koszt budowy instalacji wraz z kilkunastoma przeszkodami to rząd 2,5 mln – 3 mln zł. Inwestor chciałby zrealizować tę inwestycję do połowy przyszłego roku. Od miasta oczekuje wydzierżawienia terenu i współpracy przy planowaniu kolejnych działań, intencją których jest stworzenie wspólnej, spójnej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej wokół całego zalewu Mrożyczka – w kolejnym etapie, po uchwaleniu zmian planu zagospodarowania przestrzennego również od strony Marakanu (m.in. domki letniskowe, siłownia na świeżym powietrzu, rampa i pump track do jazdy na deskorolce, rolkach, BMX).
Zachęcamy do zapoznania z poniższą prezentacją:
Od początku rozmów prowadzonych z potencjalnym inwestorem Burmistrz Grzegorz Janeczek podkreślał wagę spójności jego wizji z istniejącą infrastrukturą rekreacyjną oraz działaniami, które miasto podjęła we własnym zakresie w celu jej poszerzenia. Obecna wizja Wakeprku i kolejnych przedsięwzięć uaktywniających w perspektywie również teren rekreacyjny od strony Marakanu nie koliduje, a wręcz przeciwnie – wpisuje się w działania podjęte przez władze miasta.
Przypomnijmy zatem, że Gmina Miasta Głowno w czerwcu tego roku złożyła wniosek w konkursie w ramach Osi Priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działania VI.2 Rozwój gospodarki turystycznej, Poddziałania VI.2.1 Rozwój gospodarki turystycznej, by po ponad milionowe unijne dofinansowanie projektu „Zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad zalewem Mrożyczka”. Wartość tego projektu to 1.539 757,97 zł. Nasz projekt przeszedł pozytywną ocenę formalną, pozytywna ocenę merytoryczną i znalazł się w grupie 22 beneficjentów, których Zarząd Województwa Łódzkiego wytypował do dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 - 2020.
Projekt „Zagospodarowania terenów rekreacyjnych wokół zalewu Mrożyczka dotyczy obu części zbiornika Mrożyczka i obejmuje:
1. Budowę pływającego mola rekreacyjnego z platformą widokową (w rejonie istniejącego kąpieliska),
2. Budowę dwóch pływających pomostów cumowniczych (jednego od strony cypla vis a vis Urzędu Miejskiego, zaś drugiego – po drugiej stronie drogi krajowej nr 14, od strony lasku przy ul. Plażowej)
3. Budowę parku linowego w lasku przy zalewie „Mrożyczka” (pomiędzy ul. Plażową a drogą krajową nr 14),
4. Zakup 20 sztuk rowerów wodnych różnego typu (delfin, łabędź, samochód),
5. Montaż altany taneczno-koncertowej o średnicy 10 m w sąsiedztwie plaży i wypożyczalni sprzętu pływającego,
6. Montaż trzech stanowisk piknikowych – jednego w sąsiedztwie plaży, drugiego w sąsiedztwie cypla od strony ul. Młynarskiej i trzeciego – po drugiej stronie drogi krajowej nr 14 pomiędzy ul. Plażową a ujściem rzeki Mrogi do zalewu.,
7. Montaż dwóch stanowisk do grillowania – jednego w sąsiedztwie cypla od str. Ul. Młynarskiej oraz drugiego – w sąsiedztwie wspomnianego już stanowiska piknikowego pomiędzy ul. Plażową a ujściem rzeki do zalewu.
8. Wykonanie ścieżki edukacyjnej dla dzieci z sześcioma tablicami edukacyjnymi,
9. Montaż ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych,
10. Demontaż urządzeń istniejącego miejskiego placu zabaw i montaż nowych urządzeń (przy ul. Swoboda 2)
11. Zakup dodatkowych konstrukcji dmuchanych do sezonowego parku wodnego.
Z lokalizacją powyższych można zapoznać się w poniższej prezentacji (po kliknięciu na ikonę zaprezentowany zostanie opis każdego elementu):
Urząd Miejski w Głownie Skrzynka podawcza na ePuap Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna: Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: |
poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00 poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00 |