GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 24 lipca 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja
 • Inne | 
 • 2016 | 
 • Państwo Leutner szukali śladów Głowna w Yad Vashem | 

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«lipiec 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.

Treść strony

W poszukiwaniu śladów Głowna w Yad Vashem

13 marca 2016 r. Państwo Alina i Klaus Leutner powrócili z podroży do Izraela i tuż po Świętach Wielkanocnych, 29 marca 2016 r. spotkali się z Burmistrzem Głowna Grzegorzem Janeczkiem by podzielić się nie tylko wrażenimi, ale i śladami Głowna, na jakie natrafili w archiwum Yad Vashem. Urząd Miejski w Głownie - za pośrdnictwem Gminy Żydowskiej w Łodzi - pomógł Państwu Leutner w nawiązaniu kontaktu z pracownikiem Yad Vashem, Panią Zvią Fried. To Pani Zvija oraz Rachel Shapira towarzyszyły Państwu Leutner w pracach nad poszukiwaniem śladów Głowna w archiwach Yad Vashem. Państwo Leutner przekazali do biblioteki archiwum Yad Vashem dwa egzemplarze książki autorstwa Pana Tomasza Romanowicza pt. “Dzieje społeczności żydowskiej w Głownie”. Tuż po powrocie do Berlina, 16 marca 2016 r.  państwo Leutner otrzymali pismo z Yad Vashem z podziękowaniem za tę publikację.

- Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego spotkania, gdyż pani Zvia Fried przegladając tę książkę i umieszczone na końcu fotografie wskazala nagle palcem na Polę Hinenberg i powiedziała: ja tę osobę znam ze spotkań Związku Łódzkich Żydow w Tel Aviv.  – wspominają Panstwo Leutner - Okazało się, że mama Pani Zvii, Lili Grawe i Pola Hinenberg przebywaly razem w Łódzkim Getto, w Auschwitz, Freiberg i w Mauthausen aż do wyzwolenia. Lili Grawe zmarła kilkanaście lat temu.

Wizyta Państwa Leutner w Jerozolimie zbiegla się z drugą rocznicą śmierci Poli Hinenberg, która zmarła w roku 2014 w przeddzień wielkiego świeta w Izraelu - Pessach Fest.

- Odwiedziliśmy grób Poli Hinenberg wraz z jej mężem Zvi i jego córką Shulamit w dniu 6 marca br, po przyjezdzie z Jerozolimy do Petach Tikva, do miejsca zamieszkania pana Zvi Hinenberg. – opowiadają Państwo Leutner  - Złożyliśmy kamyczki (z fragmentu muru Lódzkiego Getta oraz originalny kawaleczek drutu kolczastego obozu Buchenwald).  Kilka dni później tuż przed odlotem do Berlina udaliśmy się jeszcze raz na grób Poli, aby się pozegnać, zapalić świece i zostawić jej na małej karteczce kilka słow pożegnalnych: “Pamiętamy o Tobie”.  

Dokumenty znajdujące się w archiwum Yad Vashem pod hasłem "Glowno" są tak jak wszystkie dokumenty zdigitalizowane. Nie jest to obszerny zbiór. Wszystko, co Państwo Leutner znaleźli w Yad Vashem pod hasłem "Głowno", przegrali na CD i przekazali Burmistrzowi Głowna podczas spotkania w dniu 29 marca 2016 r.

 • Przekazanie książki pt. "Dzieje społeczności żydowskiej w...
  Przekazanie książki pt. "Dzieje społeczności żydowskiej w Głownie"
 • Praca w archiwum Yad Vashem
  Praca w archiwum Yad Vashem
 • Praca w archiwum Yad Vashem
  Praca w archiwum Yad Vashem
 • -
 • Nad grobem Poli Hinenberg
  Nad grobem Poli Hinenberg
 • -
 • Panorama Jerozolimy z okna Yad Vashem
  Panorama Jerozolimy z okna Yad Vashem
 • -
 • -

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.