GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 22 września 2019

Wyszukiwanie

Menu główne

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2019»
P W Ś C P S N
1
2 3 4 5 6 dzień: 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 dzień: 24 25 26 dzień: 27 28 29
30
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  PAŹDZIERNIK – Ogólnopolski Przegląd „Taneczne Wiktorie”
  To prawdziwe święto tańca. Jego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Imprezie patronuje Burmistrz Głowna, a odbywa się ona w Hali Sportowo-Widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie. Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 700 tancerzy z całej Polski.
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

O historii, tradycji, kulturze i sztuce żydowskiej w Głownie - promocja książki o dziejach społeczności żydowskiej w naszym mieście

W niedzielę, 26 kwietnia 2015 r. w przestrzeni dworca PKP w Głownie odbyła się promocja książki pt. „Dzieje społeczności żydowskiej w Głownie” napisanej na zlecenie Gminy Miasta Głowno reprezentowanej przez Burmistrza Głowna, przez dr Tomasza Romanowicza. Wydarzenie to połączone zostało ze spotkaniem z historią, kulturą, tradycją i sztuką żydowską.

Organizatorem wydarzenia była Gmina Miasta Głowno. Patronat objęła nad nim Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, a Partnerem Wydarzenia była Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense. Uczestnicy spotkania – zarówno w przenośni, jak i dosłownie – zasmakować mogli dzisiejszej muzyki, sztuki i kuchni żydowskiej.  

Wśród gości znaleźli się m.in.: członek Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Pan Leonard Śniatkiewicz, przedstawiciele Fundacji Monumentum Iudaica Lodzense z Panem Markiem Szukalakiem – prezydentem fundacji, Dyrektor Centrum Dialogu im. Edelmana Pani Joanna Podolska-Płocka, Poseł RP Pan Artur Dunin, Radni Rady Miejskiej w Głownie, przedstawiciele Muzeum w Łowiczu, Pan Tomasz Romanowicz - autor książki, jego najbliźsi, przyjaciele oraz osoby, które przyczyniły się do powstania książki, a także honorowi i zasłużeni obywatele miasta Głowna, Proboszcz Parafii św. Jakuba w Głownie ks. Stanisław Banach oraz przedstawiciele placówek kulturalnych i oświatowych.

Na spotkaniu gościli Państwo Alina i Klaus Leutner, dzięki którym w 2008 r. i w 2011 r. Głowno odwiedziła Pola Hinenberg – nieżyjąca już dziś zgierzanka żydowskiego pochodzenia, która jako nastoletnia dziewczyna przebywała wraz z rodziną w Głownie.

W promocji książki uczestniczyli także przedstawiciele rodziny nieżyjących już Państwa Marianny, Ignacego i Władysława Michalaków z Boczek Domaradzkich w gminie Głowno, którzy 1993 r. uhonorowani zostali przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Państwo Michalakowie ukrywali rodzinę żydowską Stanisława i Felicji Rajchów z córką Haliną. Na niedzielnym spotkaniu gościliśmy Panią Henrykę Bończewską-córkę Pana Władysława, Panią  Monikę Bończewską-wnuczkę, Panią  Bożenę Michalak-synową i Panią  Alinę Mardofel-wnuczkę.

Wydarzenie wzbogaciła wystawa obrazów Pani Hanny Kossowskiej pod nazwą "Wypiski z niepamięci", w których w emocjonalny sposób artystka utrwala pamięć o przeszłości i historii Żydów wykorzystując autentyczne, zachowane ślady tejże przeszłości i historii w formie okładek i fragmentów książek. Pani Hanna Kossowska w latach 1976-1982 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na Wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Pań­stwowym Teatrze Żydowskim w War­szawie. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowa­niem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku ponad dwadzieścia wystaw. Jej prace z lat 2005-2008 „Wypiski z pamięci  i nie­pamięci” to collage w których stosuje naprzemiennie technikę akwareli, tuszu, akrylu a jako elementów wypu­kłych używa szkła, części organicznych, roślin i skóry oraz elementów zniszczonych, starych egzem­plarzy Tory, Talmudu, Miszny i sidurów. W jej dorobku są projekty macew, okładek do książek, ilustracje np. do „Midrasza” oraz projekty kartek świą­tecznych na Rosz-Ha-Szana, Chanukę czy Pesach. Prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu, Sztuki i Kultury Żydowskiej w szkołach i ośrodkach kulturalnych w całej Polsce.

Obrazy autostwa Pani Hanny Kossowskiej będzie można w Głownie oglądać jeszcze do końca maja w siedzibie MOK Głowno. W Głownie artystka nie tylko opowiedziała o swej twórczości, ale również o tradycji i kuchni żydowskiej. Przeprowadziła również rodzinne warsztaty plastyczne, w których udział wzięły m.in. głowieńskie przedszkolaki i uczniowie głowieńskich szkół wraz ze swymi rodzicami i dziadkmi. 

Spotkanie wzbogaciła degustacja żydowskich potraw koszernych, której towarzyszyła opowieść Pani Hanny Kossowskiej o zasadach koszerności oraz koncert muzyki żydowskiej w ramach projektu Zewa Mata.

Książka pt. "Dziejej społeczności żydowskiej w Głownie" trafi m.in. do głowieńskich bibliotek szkolnych oraz do Miejskiej Biblioteki Publicznej. W tej ostatniej będzie również prowadzona jej sprzedaż. Najprawdopodobniej jeszcze w maju - uzgodnienia w tej kwestii trwają - odbędzie się kolejne spotkanie promocyjne książki z udziałem jej autora - tym razem w Miejskim Ośrodku Kultury. O konkretnym jego terminie poinformujemy.

***

Pan Tomasz Romanowicz ur. się w 1979 r. Jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się historia polskiego ruchu syndykalistycznego. Pan Tomasz jest autorem biografii historyka i ideologa prof. Kazimierza Zakrzewskiego. Interesuje się także historią regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów swojej rodzinnej miejscowości -  Głowna. Jest autorem rozdziału monografii Głowna, poświęconego rozwojowi przestrzennemu miasta. Publikował m.in. w „Rocznikach Łowickich” i „Zgierskich Zeszytach Regionalnych”.

Relację z tego wydarzenia obejrzeć można w Łódzkich Wiadomościach Dnia z 26.04.2015 r.

 

 

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2019. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 9466

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.