GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 30 marca 2017

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«marzec 2017»
P W Ś C P S N
1 2 3 dzień: 4 dzień: 5
dzień: 6 dzień: 7 dzień: 8 dzień: 9 dzień: 10 dzień: 11 dzień: 12
13 14 15 dzień: 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kontakt:
 
Plac Reymonta 2 95-015 Głowno
tel. 42/719-10-13
e-mail: sp1glowno@interia.pl
Dyrektor: Adam Kubiak
 
Liczba uczniów - 255
Liczba oddziałów - 11 oddziałów + oddział przedszkolny
 

Początki szkoły w Głownie sięgają roku 1850, kiedy tutejszym nauczycielem był pan Aleksandrowicz, a w latach 1890-1914 pan Wiktor Górski. Budynek szkolny, drewniany, położony był na rogu ul. Łowickiej i Cmentarnej. Mieścił tylko 60 dzieci. Władze carskie nie zezwalały na otwarcie nowej szkoły, ani na powiększenie liczby nauczycieli. W latach wojny 1915 – 1917 okupanci niemieccy przysłali do Głowna swoich nauczycieli. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku szkolnictwo polskie zaczęło rozwijać się. Kierownikiem szkoły został pan Henryk Rynkowski, który jako emisariusz Polskiej Organizacji Wojskowej był odpowiedzialny za oświatę, kulturę i szkolnictwo w Głownie. Ówczesna szkoła otrzymała nazwę Siedmioklasowej Szkoły Powszechnej Rozwojowej. Lekcje odbywały się w salach budynków rozrzuconych w różnych punktach miasta. W 1923 roku Henryk Rynkowski został burmistrzem miasta, natomiast kierownikami szkoły byli kolejno Nikodem Kowalski i Józef Rogaliki.

W roku szkolnym 1928/29 liczba uczniów wynosiła 1200, a lekcje w dalszym ciągu odbywały się w prywatnych domach. Te trudne warunki spowodowały, ze Rada Miejska z burmistrzem Rynkowskim (który był jednocześnie projektantem budynku szkolnego) wszczęła starania o budowę nowej szkoły. Plac na ten cel podarowała właścicielka majątku Głowno pani hrabina Aleksandra Komorowska.

Budowę rozłożono na dwa etapy. Budowa pierwszej części szkoły trwała jeden rok, została zakończona w 1930 roku. Kierownikiem szkoły został pan Bogdan Kowalski. 11 listopada tego roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowego gmachu szkolnego. Mieszkańcy naszego miasta zwrócili się z prośbą do Marszałka Józefa Piłsudskiego o zgodę na nadanie Jego imienia szkole. Tym pomnikiem bowiem wyrazili wdzięczność za to, że będąc naczelnikiem państwa pamiętał o szkolnictwie i już w drugim miesiącu po odzyskaniu niepodległości, tj. 14 lutego 1919 roku ukazał się dekret o obowiązkowym posyłaniu dzieci do szkół. Ponadto Głowno uzyskało bezzwrotną pożyczkę na budowę szkoły.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Szkole Powszechnej im. Józefa Piłsudskiego w Głownie czynne były 23 oddziały, do których Szkoła w okresie międzywojennymuczęszczało ok. 1000 uczniów. Personel nauczycielski liczył 18 osób. Szkoła rozwijała się. Działało harcerstwo i inne organizacje. Poświęcono pierwszy sztandar.

W czasie II wojny budynek szkolny został zajęty przez Niemców dla celów wojskowych, w związku z czym uczniowie znów pobierali naukę w prywatnych mieszkaniach nauczycieli.

Budynek szkolny ocalał z pożogi wojennej, ale został całkowicie opróżniony z pomocy naukowych i sprzętu. Nauczyciele, rodzice i miejscowe społeczeństwo, które nigdy nie skąpiło na ten cel ofiar, doprowadzili budynek do względnego porządku. W 1945r. do najważniejszych uroczystości należała uroczystość poświęcenia sztandaru szkolnego, ufundowanego ze składek rodziców, ponieważ pierwszy sztandar został zniszczony podczas okupacji. Szkoła nasza rozrastała się i rozwijała, była dumą i troską naszego miasta.

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat_um@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/Skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny otwarcia

 

pon - piąt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu

pon - piąt: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2017. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 6840

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.