GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 29 maja 2017

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«maj 2017»
P W Ś C P S N
1 2 dzień: 3 4 dzień: 5 6 dzień: 7
8 dzień: 9 10 11 12 13 14
dzień: 15 16 17 18 dzień: 19 20 21
22 23 24 25 26 27 dzień: 28
29 30 31
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.

Treść strony

Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 1

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kontakt:
 
Plac Reymonta 2 95-015 Głowno
tel. 42/719-10-13
e-mail: sp1glowno@interia.pl
Dyrektor: Adam Kubiak
 
Liczba uczniów - 255
Liczba oddziałów - 11 oddziałów + oddział przedszkolny
 

Początki szkoły w Głownie sięgają roku 1850, kiedy tutejszym nauczycielem był pan Aleksandrowicz, a w latach 1890-1914 pan Wiktor Górski. Budynek szkolny, drewniany, położony był na rogu ul. Łowickiej i Cmentarnej. Mieścił tylko 60 dzieci. Władze carskie nie zezwalały na otwarcie nowej szkoły, ani na powiększenie liczby nauczycieli. W latach wojny 1915 – 1917 okupanci niemieccy przysłali do Głowna swoich nauczycieli. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku szkolnictwo polskie zaczęło rozwijać się. Kierownikiem szkoły został pan Henryk Rynkowski, który jako emisariusz Polskiej Organizacji Wojskowej był odpowiedzialny za oświatę, kulturę i szkolnictwo w Głownie. Ówczesna szkoła otrzymała nazwę Siedmioklasowej Szkoły Powszechnej Rozwojowej. Lekcje odbywały się w salach budynków rozrzuconych w różnych punktach miasta. W 1923 roku Henryk Rynkowski został burmistrzem miasta, natomiast kierownikami szkoły byli kolejno Nikodem Kowalski i Józef Rogaliki.

W roku szkolnym 1928/29 liczba uczniów wynosiła 1200, a lekcje w dalszym ciągu odbywały się w prywatnych domach. Te trudne warunki spowodowały, ze Rada Miejska z burmistrzem Rynkowskim (który był jednocześnie projektantem budynku szkolnego) wszczęła starania o budowę nowej szkoły. Plac na ten cel podarowała właścicielka majątku Głowno pani hrabina Aleksandra Komorowska.

Budowę rozłożono na dwa etapy. Budowa pierwszej części szkoły trwała jeden rok, została zakończona w 1930 roku. Kierownikiem szkoły został pan Bogdan Kowalski. 11 listopada tego roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowego gmachu szkolnego. Mieszkańcy naszego miasta zwrócili się z prośbą do Marszałka Józefa Piłsudskiego o zgodę na nadanie Jego imienia szkole. Tym pomnikiem bowiem wyrazili wdzięczność za to, że będąc naczelnikiem państwa pamiętał o szkolnictwie i już w drugim miesiącu po odzyskaniu niepodległości, tj. 14 lutego 1919 roku ukazał się dekret o obowiązkowym posyłaniu dzieci do szkół. Ponadto Głowno uzyskało bezzwrotną pożyczkę na budowę szkoły.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Szkole Powszechnej im. Józefa Piłsudskiego w Głownie czynne były 23 oddziały, do których Szkoła w okresie międzywojennymuczęszczało ok. 1000 uczniów. Personel nauczycielski liczył 18 osób. Szkoła rozwijała się. Działało harcerstwo i inne organizacje. Poświęcono pierwszy sztandar.

W czasie II wojny budynek szkolny został zajęty przez Niemców dla celów wojskowych, w związku z czym uczniowie znów pobierali naukę w prywatnych mieszkaniach nauczycieli.

Budynek szkolny ocalał z pożogi wojennej, ale został całkowicie opróżniony z pomocy naukowych i sprzętu. Nauczyciele, rodzice i miejscowe społeczeństwo, które nigdy nie skąpiło na ten cel ofiar, doprowadzili budynek do względnego porządku. W 1945r. do najważniejszych uroczystości należała uroczystość poświęcenia sztandaru szkolnego, ufundowanego ze składek rodziców, ponieważ pierwszy sztandar został zniszczony podczas okupacji. Szkoła nasza rozrastała się i rozwijała, była dumą i troską naszego miasta.

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat_um@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/Skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny otwarcia

 

pon - piąt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu

pon - piąt: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2017. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 7469

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
28 maja