GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 25 lipca 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«lipiec 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
 • MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ – Rodzinny Piknik Biegowy To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku gromadzi blisko 400 zawodników w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Odpowiedzi Burmistrza na zadane pytania - rok 2013

Pytanie:Jest mi niezmiernie przykro pisać te słowa, ale nie mogę tego nie napisać. To co władze miasta zrobiły, czyli sprzedaż szpitala jest niewybaczalnym błędem, powtarzam, n i e w y b a c z a l n y m b ł ę d e m. Dotychczas żaden z Burmistrzów, których pamiętam nie zrobił tak złego posunięcia. Porównywalną może być ewentualnie sprzedaż WZMot-u ale i tak gorszą jest sprzedaż Szpitala. Obecna walka o utrzymanie pracy oddziału internistycznego i oburzenie Burmistrzów, że obecny właściciel nie informował o planach zamknięcia - jest swoistą schizofrenią. Jak można było powierzyć szpital instytucji, z którą miasto walczyło w Sądzie o zaległości czynszowe. Jak można było powierzyć złodziejowi ( bo tak należy określić WSinfo ) tak ważną instytucję jak szpital. Zresztą sama sprzedaż Szpitala komukolwiek jest grzechem niewybaczalnym i w mojej ocenie nie znałem gorszego Burmistrzowania jak obecne. Co prawda poprzedni Burmistrz sprzedałby szpital na pewno, być może z większym zyskiem (oczywiście dla siebie) ale to nie tłumaczy obecnych władz. Brak mi słów. Niestety mój głos w wyborach przyniósł s traszliwe owoce, których się nie spodziewałem....

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, jest Pan osobą w Głownie poważaną. Również przeze mnie. Dlatego i mnie jest przykro czytać treść tego maila. Nie dlatego, że już mnie Pan oskarżył, osądził i odsądził od czci i wiary. Jestem świadomy tego, że „burmistrzowanie” podlega krytyce i każdy ile chce może sobie poużywać nawet nie mając zielonego pojęcia o czymkolwiek – takie jest prawo demokracji.

Przykro mi jest dlatego, że to właśnie Pan tak ocenia. Sądziłem, że kto jak kto, ale Pan, nawet mając odmienne zdanie, uszanuje fakty i nie będzie mylił podstawowych kwestii. Proszę nie zapominać, że Pan wpływa na tych, którzy Panu ufają. Pisze Pan o grzechu, to trzymając się tej stylistyki przypomnę znany nam nakaz: nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Dobre rozeznanie daje właściwą ocenę. Należy rozważać wszystkie możliwe rozwiązania, a może okazać się, że niestety często nie ma dobrego wyboru.

Oskarżanie jest widowiskowe i łatwe. Wystarczy kilka zdań. Obrona wymaga mozolnego, długiego a przez to nie tak już fascynującego przedstawiania racji. Proszę więc o cierpliwość, odrzucenie uprzedzeń i uczciwe przeanalizowanie tego co mam do przekazania.

 1. Szpital był częścią głowieńskiego SP ZOZ - u. Przynosił ogromne straty (nawet 300 – 400 tys. złotych na miesiąc). Był Pan radnym do 2006 r. i musiał Pan wiedzieć o dramatycznie pogłębiającym się zadłużeniu. Czy nie istniała więc konieczność rozwiązania tego problemu?
  Co wtedy zrobiono? Przecież problem sam się nie rozwiązywał, a wręcz groźnie narastał?

  Dopiero efektem decyzji z kadencji 2006 – 10 stało się wyjęcie szpitala ze struktur SP ZOZ (pozostała tam sama przychodnia) i znalezienie podmiotu, który poprowadzi działalność szpitalną. Czy nam się to podoba czy nie, jako jedyna w 2008 r. ofertę złożyła Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi.

  Czy mamy krótką pamięć? Dług szpitalny, który odziedziczyło miasto to ponad 25 mln złotych, a budżet miasta to tylko około 34 mln. To była prosta droga do katastrofy finansowej!!! Już nie tylko samego szpitala, ale w konsekwencji miasta. Nikt tego nie odczuł tylko dlatego, że w 2011 r. udało się uzyskać 22 mln oddłużenia. Gdyby nie ten sukces, to Głowno przez kilkanaście lat jedynie co mogłoby robić, to tylko spłacać długi. Dziś się tak łatwo filozofuje i ocenia ...
 2. W roku 2008 została zawarta między SP ZOZ a Szkołą umowa dzierżawy na 25 lat do 2033 r. Umowa jest dość dziwnie sformułowana, ale wskazuje, że wydzierżawiano: zabudowane działki gruntu przy ul. Wojska Polskiego 32-34 i Kościuszki 30 oraz sprzęt i wyposażenie.

  To szczególnie ważne i ma swoje konsekwencje, bowiem, gdy faktycznie i prawnie umowa zaczęła być wykonywana, to z dniem 1.09.2009 r. w budynkach pojawiło się, całkiem inne przedsiębiorstwo szpitalne, tj. Centrum Medyczne WSInf w Głownie i wtedy też od SP ZOZ przejęło pracowników (Kodeks Pracy art. 23`) oraz kontrakt szpitalny z NFZ.

  Czy zdaje sobie Pan sprawę, że z tą chwilą nie tylko zniknął byt jakim był szpital miejski – przedsiębiorstwo świadczące usługi medyczne, ale niemożliwy także stał się powrót do stanu sprzed dzierżawy? Tu leży podstawowa przyczyna, że od tego czasu mamy związane ręce.

  Czy zdaje sobie Pan sprawę z następstw prawnych tego kroku? Od tego momentu nawet gdyby miasto chciało znowu poprowadzić takie przedsiębiorstwo szpitalne, to musiałoby je
  na nowo stworzyć, przyjąć pracowników, odzyskać budynki i sprzęt i co najważniejsze dopiero wtedy ubiegać się w konkursie o kontrakt? Dobrze Pan wie, bo też zarządza firmą medyczną.

  Innymi słowy – Czy zdaje sobie Pan sprawę, by znów prowadzić własny miejski szpital burmistrz Głowna musiałby de facto najpierw zlikwidować lecznictwo szpitalne w Głownie, doprowadzić do zamknięcia dotychczasowego szpitala, ewakuacji chorych, zwolnień pracowników i minimum wielomiesięcznego niefunkcjonowania czegokolwiek bez pewności ostatecznego rezultatu?

  Jakiego terminu użyłby wtedy Pan by nazwać takie działania? Zamiast o schizofrenii pisałby pewnie o chorobie psychicznej, a termin szaleństwo byłby chyba najłagodniejszy. Ale nawet gdybyśmy i przez to przeszli pozostaje kwestia zadłużania się na nowo – bo jak udowodniło życie – finansowo naszego miasta nie stać na taką działalność.
 3. WSInf nie płaciła czynszu to fakt, ale chyba nie muszę Panu przypominać, że nie tylko ona ma zaległości wobec miasta. Tak to teraz niestety jest, że firmy wykorzystują różne kruczki
  i wybiegi prawne, by nie płacić należności, czy to państwu, miastu, czy swoim pracownikom, czy kontrahentom. Nie sądzę, by nie wiedział Pan o takich praktykach.

  Z WSInf potykamy się zaś w sądzie od maja 2012 roku tak naprawdę, nie tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o ustalenie, czy po formalnej likwidacji (31.10.2011r.) SP ZOZ-u umowa dzierżawy zabudowanej nieruchomości i sprzętu obowiązuje. WSInf jej nie uznaje.
  Według mnie to właśnie przykład wybiegu prawnego, może po to by nie płacić – niestety nic nie poradzę, że taka jest współczesna rzeczywistość .

  Musimy mieć prawomocny wyrok sądu. W I instancji wygraliśmy, ale przed nami procesowanie się w II instancji. I mimo, że postawa WSInf przysparza mi problemów to nie pozwalam sobie na nazywanie ich złodziejem. To rzeczywiście trudny i pewny siebie partner. Akurat taki nam się trafił, jednak nie siedzimy i narzekamy. Stawiamy czoła problemom.

  Nieuznawanie przez WSInf umowy dzierżawy z 2008r. skutkowało niepłaceniem czynszu, ale mogło skutkować brakiem usług medycznych na podstawie umów z NFZ. WSInf mogłaby więc tłumaczyć się, że próbowała, ale NFZ dawał złe warunki, co uniemożliwiło zawarcie umów. Wtedy rzeczywiście byłaby możliwość pozbycia się tego lokatora. Pozostałyby nam puste budynki, ale bez szpitala i bez kontraktu. I wtedy zapewne także uznałby Pan „burmistrzowanie” za najgorsze, wytykając brak istnienia szpitala w Głownie.

  Co ciekawe, gdyby WSInf zrobiła to samo, ale uznawała umowę dzierżawy, to jedyną możliwą sankcją byłoby tylko rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, a skutek podobny: brak szpitala, brak kontraktu i puste sale. Nie zapominajmy także i o tym, że w każdym przypadku pewnie nie obyłoby się bez długotrwałej drogi sądowej.

  Podkreślę raz jeszcze: tylko w sytuacji gdyby miasto wydzierżawiło w 2009 r. szpital jako firmę (co też byłoby nierozsądne – odpowiedzialność za zobowiązania), to po pozbyciu się dzierżawcy mogłoby samo przejąć zarządzanie. Podjęte w 2009 roku decyzje zamknęły drogę takiemu rozwiązaniu i nic już nie można było zmienić.
 4. W 2013 r. doszło więc do sprzedaży zabudowanej nieruchomości i sprzętu, czyli tego co już od 2009 r. było wydzierżawiane. Nie sprzedawaliśmy szpitala, bo od 2009 r. nie był nasz. Było to całkiem nowe przedsiębiorstwo, którego właścicielem była WSInf.
  Sprzedaż ta wynikała z uchwały Rady Miejskiej z 28.12.2011 r. Przeciw niej przez te 2 lata nikt w Głownie nie zaprotestował. Nikt też nie przedstawił innego rozwiązania. Podkreślę raz jeszcze NIKT! Nie od dziś wiadomo, że łatwo się z czymś nie zgadzać, ale trudniej cokolwiek rozsądnego i możliwego do realizacji zaproponować.

  Przetarg był nieograniczony i uczciwie przeprowadzony. Rzeczoznawca dwukrotnie wyceniał nieruchomość. Między wyceną z 2012 roku (to była cena wywoławcza) a tą z 2013 odnotował spadek wartości o kilkaset tysięcy złotych. Nieznający przepisów mówią, że to tanio – skoro tak, to dlaczego oprócz WSInf nikt nie sięgnął po taką „taniochę”???
  W odróżnieniu od umowy dzierżawy zapisaliśmy po raz pierwszy sankcje finansowe 2 mln złotych, gdyby kupujący nie prowadził działalności szpitalnej (nawet gdyby to nie wynikało z jego winy). Oczywiście może on odstąpić od umów z NFZ, ale wisi nad nim te 2 mln, które musiałby zapłacić i niekoniecznie tylko jeden raz.

  Zamiast oburzać się zarządzaniem szpitala przez innych, każdy mając własną firmę medyczną mógł sam pokazać jak się to robi. Wystarczyło wygrać przetarg – skoro było tak tanio.
  Dziwne (?!), ale znowu nikt prócz WSInf nie chciał spróbować. Prowadzenie szpitala nie jest ani łatwe, ani popłatne. Pan dobrze o tym wie, bo i Pan prowadzi firmę medyczną.

  Dlatego postawę każdego, kto demonstruje dziś moralną wyższość mówiąc co powinno być,
  a czego nie należało czynić, nazwę chęcią pokazania się jako „dobry wujek”. Tych co by chcieli dobrze jest wokół mnóstwo – bo łatwo chcieć. Tych co muszą podejmować działania trudne, konieczne, a przez to niepopularne – jakoś brak. Podkreślę raz jeszcze smutną prawdę: życie pokazało, że na prowadzenie szpitala w Głownie nie ma chętnych.

  Krytykuje Pan łatwo, ale proszę spojrzeć na sprawę z właściwej strony, a tej Pan nie zauważa. Jasno trzeba wskazać, że od 2009 r. po zawarciu umowy na 25 lat rzeczywisty wpływ miasta na to co się dzieje w szpitalu WSInf był żaden. Prowadzenie działalności szpitalnej było i jest jedynie uzależnione od tego, czy Szkoła chce ją prowadzić, czy nie. Nie było realnych sankcji, a niezadowolenie z WSInf, użycie radykalnych kroków i pozbycie się Szkoły, jak już wyżej napisałem, oprócz problemów prawnych, odszkodowań finansowych, doprowadzało paradoksalnie do tego czego w pierwszym rzędzie chcieliśmy uniknąć – do całkowitej likwidacji szpitala.

  Nasze działania więc, to tak na prawdę ostatnia próba wprowadzenia obwarowań prawnych
  i niemałych przecież sankcji finansowych prowadzenia działalności szpitalnej na podstawie umów z NFZ. Proszę przemyśleć, a zobaczy Pan rzeczywisty obraz sprawy. Ustanowienie
  2 mln. złotych sankcji finansowych to jednak zawsze lepiej niż zero. Przygnębiającym jest fakt, że po decyzjach z 2009 r. tylko tyle mogliśmy zrobić.
 5. Nie jestem adwokatem Szkoły, nie mam zamiaru jej bronić, ale to ona prowadzi szpital.
  Na rzeczywistość nie należy się obrażać, ale wymagając z jednej strony od Szkoły przestrzegania umów, wskazując na możliwość kar finansowych, z drugiej trzeba wszelkie jej starania w zakresie szpitalnym wspierać, nie tyle w jej, co w interesie mieszkańców Głowna.

  Nie zaprzeczy Pan temu, że pieniędzy w systemie ochrony zdrowia jest zbyt mało i trzeba liczyć każdą złotówkę. My w Głownie o tym wiemy. Miasto zrezygnowało z prowadzenia szpitala już w 2009 r. bo po prostu miasta nie było na to stać. Oprócz 25 mln długu, kosztem są też dziś dawne błędy lekarskie, czy to w formie kilkutysięcznych, comiesięcznych rent,
  czy 400 tys. złotych odszkodowania zapłaconego we wrześniu i kolejnych takich pojawiających się wniosków.

  Mam nadzieję, że powyższe argumenty pozwolą Panu przemyśleć na nowo całość problematyki. Z poważaniem i życzeniami wszelkiego dobra w 2014 r.
2013.12.31

Pytanie: 1) Na jakiej podstawie wyznaczane są godziny, w jakich w mieście zapalane i gaszone jest oświetlenie ulic? Ostatnio zauważyłem, że rano ok. 6:30-6:40 gaszone jest światło m.in. na ulicy Kopernika, nadal jednak świeci się np. na ulicy Wojska Polskiego, czy też na dużo mniej znaczącej ul. Czarnieckiego. Jestem w stanie zrozumieć, że miasto musi oszczędzać i na części ulic światło gaszone jest wcześniej, gdy jest jeszcze ciemno, ale dlaczego na mniej ważnych z komunikacyjnego punktu widzenia ulicach jest ono gaszone później, a nie np. sprawiedliwie w jednym momencie w całym mieście - albo później na tych ważniejszych ulicach?

2) Czy ul. Czackiego została już odebrana od wykonawcy po remoncie? Jeśli tak, oznacza to, że urzędnik za to odpowiedzialny nie wywiązał się ze swojej pracy. Dlaczego? Wykonawca zrobił fuszerkę. Na przejściu dla pieszych przez ul. Czackiego przy ul. Wojska Polskiego (naprzeciwko bramy szpitala) z jednej strony - dokładnie po stronie lasu - odcinek krawężnika na wysokości przejścia jest wprawdzie nieco obniżony, ale nie znajduje się na poziomie jezdni, tak jak to powinno wyglądać (i wygląda po drugiej stronie ulicy). Tym sposobem obniżony krawężnik nie spełnia swojego zdania - osoba niepełnosprawna nadal będzie mieć problemy z korzystaniem z przejścia.

3) W jaki sposób powinien zachować się rowerzysta, chcący zgodnie z przepisami, poruszając się ul. Sikorskiego, skręcić na teren starego osiedla mieszkaniowego? Z jednej strony jeśli wzdłuż jezdni biegnie droga dla rowerów, nie wolno mu poruszać się jezdnią, z drugiej strony jednak, chcąc zjechać z drogi dla rowerów na osiedle (w innym miejscu niż droga dojazdowa do dawnego ZWSR-u), musiałby on przeciąć pas zieleni oddzielający jezdnię od drogi dla rowerów, co też raczej dozwolone nie jest (dodatkowo wiąże się z pokonaniem dość wysokiego krawężnika, co nie jest zbyt przyjemne dla rowerzysty ani nie jest zbyt zdrowe dla niektórych rodzajów rowerów).

4) Jakiś czas temu - minęło od tego już chyba kilka lat, a na pewno przynajmniej 1,5 roku - na terenie miasta pojawiło się oznakowanie szlaku rowerowego, firmowanego przez województwo łódzkie. Szlak rozgałęzia się w Dmosinie, a przez Głowno biegnie ulicami: Sikorskiego, Swobodą, dalej chyba Zgierską i Bielawską, choć nie jestem pewien - po prostu nie pamiętam. W Internecie nie można znaleźć żadnych informacji na jego temat. Co to za szlak?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie,

 1. Godziny zapalania i gaszenia światła ustalane są automatycznie przez zegar sterujący zapalaniem i gaszeniem świateł. Nie ma możliwości ustawienia wszystkich zegarów w taki sposób, żeby światło uliczne zapalało się i gasiło w całym mieście w tej samej chwili. Urządzeń sterujących oświetleniem nie da się tak ustawić z kilku powodów. Głównie jednak dlatego, że te mają dużą bezwładność, ulice są zasilane z kilku podstacji i co za tym idzie, każda jest sterowana innym zegarem. Za utrzymanie i konserwację oświetlenia ulicznego odpowiedzialne jest PGE Dystrybucja.
 2. Ul. Czackiego została odebrana w dniu 03.12.2013 r. Chodnik, o którym Pan pisze nie był objęty zakresem zleconych robót. Był on wykonany wcześniej przez prywatnego inwestora. W związku z powyższym nie dokonano jego przebudowy. Prace związane z ewentualnym obniżeniem chodnika mogą zostać wykonane w ramach odrębnego zadania.
 3. Za budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi powiatowej, którą jest ul. Sikorskiego, odpowiedzialne było Starostwo Powiatowe w Zgierzu. To ono ustaliło również organizację ruchu dla tego przedsięwzięcia. Rowerzysta jadący ścieżką rowerową musi przede wszystkim stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i oznakowania. Nie ma zatem mowy o przecinaniu pasa zieleni czy tym podobnych.  W istniejących obecnie warunkach chcąc skręcić do bloków Spółdzielni Mieszkaniowej „Fortuna” powinien zatem zjechać na skrzyżowaniu przy drodze nr 14 lub przy drodze do dawnego ZWSR. Jakiekolwiek wnioski o zmianę organizacji ruchu należy kierować do wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Zgierzu. Rozumiem, że burmistrz jest na miejscu więc najprościej zwrócić się z pytaniem do mnie, jednakże nie można zapominać o tym, że pewne kompetencje zostały już dawno przekazane administracji powiatowej. I tak też jest w tym przypadku.
 4. Część oznakowanego szlaku rowerowego, o którym Pan pisze, to fragment 170-kilometrowego, dalekobieżnego Szlaku Ziemi Rawskiej. Powstał on stosunkowo niedawno. W kwietniu 2012 r. Miasto Głowno poproszone zostało jedynie o zaopiniowanie jego przebiegu przez obszar pozostający w naszych granicach administracyjnych. Opinia ta była pozytywna. Dziękuję za wszystkie pytania i pozdrawiam.

                      2013.12.17.


Pytanie: Czy możliwe byłoby dostosowywanie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej w Głownie do rozkładu jazdy pociągów do Łodzi i Łowicza? Rano bus miejski z Huty Józefów wyjeżdża o 6:15 i o ile do ostatniej zmiany rozkładu pociągów nie było problemu, by zdążyć nim na pociąg (na stacji było się wręcz za wcześnie), to obecnie jest to niemożliwe, bo bus miejski rozkładu nie zmienił, a pociąg odjeżdża o 6:19. Dodam, że najbliższa zmiana rozkładu jazdy pociągów jest za niecałe 2 tygodnie (i niestety wiąże się ze znacznym ograniczeniem ich kursowania) - dobrze byłoby równocześnie dostosować rozkład MZK.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zważywszy na częstotliwość zmian rozkładów jazdy pociągów oraz fakt, że miasto Głowno dysponuje tylko jednym autobusem komunikacji miejskiej, dostosowanie jego kursów w taki sposób, by zadowolić zarówno pasażerów PKP, jak i pozostałe osoby z niego korzystające – w  tym młodzież dojeżdżającą do szkół czy też osoby chcące dojechać np. na targowisko miejskie -  jest z pewnością karkołomnym wyzwaniem. By jednak z góry nie zakładać, że niemożliwym do realizacji,  przekazałem Pańskie pytanie Dyrekcji Miejskiego Zakładu Komunalnego w Głownie, która komunikacją miejską zawiaduje celem przeanalizowania tematu.

Dodam tylko, że w związku z zapowiadanym funkcjonowaniem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – przypomnę, że uruchomienie jej kursów na trasie Łódź - Głowno – Łowicz planowane jest na jesień 2014 r. – pojawił się pomysł zakupu niskoemisyjnych, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej z dofinansowaniem unijnym. Jeśli taka możliwość– zgodnie z zapowiedziami Marszałka Województwa Łódzkiego – by się pojawiła, to Głowno z takiej okazji pozyskania nowego taboru komunikacji miejskiej z pewnością będzie chciało skorzystać, a wówczas i możliwości w zakresie zsynchronizowania kursów autobusów miejskich z rozkładem jazdy pociągów ŁKA będą większe.  Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

                      2013.12.17.  


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, piszę w sprawie składu gruzu, ziemi i innych odpadów budowlanych , który mieści się na skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Żeromskiego, wzdłuż lasu. Pragnę zwrócić uwagę na szpecący skład jakże urokliwego zakątka naszego miasta jakim jest las od strony pobliskiego szpitala. Zauważyłam, że z roku na rok skład się powiększa do tego stopnia, że obecnie zasypana jest ścieżka wiodąca do lasu. Ponadto góry piachu, gruzu, dren znacznie obniżają widoczność wyjeżdżającym z ul. Wyspiańskiego.

Uważam, że jest to niestosowne miejsce do magazynowania gruzu itp. materiałów, gdyż psują one walory krajobrazowe i turystyczne naszego miasta. Ulica Żeromskiego jest często uczęszczaną drogą zwłaszcza, że nieopodal znajduje się szpital. Bardzo proszę o analizę i spowodowanie działań zmierzających do zmiany lokalizacji składu.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, jak do tej pory nie udało się znaleźć na terenie Głowna innego miejsca składowania gruzu i ziemi, który w związku z realizowanymi na terenie miasta inwestycjami przecież gdzieś trzeba zlokalizować. Proszę mi wierzyć, że czynimy starania w kierunku lokowania tego typu miejsc w sąsiedztwie prowadzonych inwestycji, jednakże wolnych i to zarówno miejskich, jak i prywatnych terenów pod tego typu lokalizację, po prostu nie ma. Rozumiem Pani frustrację, bo coś co miało być tylko tymczasowym rozwiązaniem - stosowanym przypomnę jeszcze w minionych kadencjach - „zagościło” w tym miejscu na dobre i jest w ten sposób wykorzystywane od wielu już lat. Póki co jednak nie dysponujemy na terenie Głowna innym, lepszym do tego celu miejscem. Oczywiście sygnalizowane przez Panią zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego zostaną sprawdzone, przeanalizowane i – jeśli się potwierdzą – zostaną wyeliminowane.

                                           2013.12.12 


Pytanie: Mam pytanie, czy na mojej ulicy Sowińskiego w najbliższym czasie będzie założona kanalizacja. Zastanawiam się, dlaczego założono kanalizację do ulicy Wigury, a nie pociągnięto jej dalej do końca ulicy Sowińskiego, ponieważ buduje się coraz więcej rodzin?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, na wstępie chciałbym przypomnieć, że kanalizacja w ul. Sowińskiego (na odcinku do ul. Wigury) wykonana została w ubiegłym dziesięcioleciu w oparciu o dokumentację projektową sfinansowaną i przekazaną miastu przez ówczesny społeczny komitet budowy tej kanalizacji. Projekt ten swym zasięgiem objął ulice: Wiejską, część ul. Granicznej, część ul. Dworskiej, ul. Sporną, Sportową, Nową, Wysoką i część ul. Sowińskiego (a dokładnie jej odcinek od ul. Łowickiej do ul. Wigury). Nie jest mi znana przyczyna, dla której dokumentacja ta nie obejmowała całej ulicy Sowińskiego. Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej o dalszą część ul. Sowińskiego – z uwagi na konieczność odtworzenia asfaltowej nawierzchni - będzie też odpowiednio droższa.  

Podzielam Pańską opinię, że kanalizacja (i tyczy to także innych inwestycji infrastrukturalnych na terenie miasta) powinna być realizowana z rozwagą, najlepiej w ramach kompleksowych rozwiązań dla poszczególnych rejonów miasta. Najważniejszym jednak kryterium przy wyborze tego typu zadań do realizacji winien być przewidywany efekt tych działań, co w przypadku wybudowanej sieci kanalizacyjnej winno przekładać się na eliminowanie lokalnych szamb na rzecz zwiększania ilości podłączonych posesji do głównej nitki. Niestety w poprzedniej kadencji podjęto pewne decyzje, które mają dziś w tym zakresie wątpliwy skutek. Takim przykładem jest zakończona w roku 2013 budowa kanalizacji w ul. Targowej. Podjęte w poprzedniej kadencji decyzje związane z wyborem skanalizowania tej, a nie innej ulicy w mieście postawiły nas dziś pod ścianą i przed prawdziwym dylematem. Z jednej bowiem strony kompletnym fiaskiem jest to, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat (2012/2013), w trakcie których na budowę kanalizacji w ul. Targowej wydaliśmy łącznie  ponad 1 mln 800 tys. zł (w tym ponad 1,5 mln środków unijnych), do wybudowanego za te pieniądze odcinka tej sieci (a są to łącznie ponad 1.252 m kanału oraz 101 trójników), przyłączyła się w tym okresie tylko 1 posesja. Z drugiej jednak strony przerwanie i nie dokończenie tego zadania musiałoby skutkować koniecznością zwrotu pozyskanych na ten cel unijnych dotacji i dotkliwymi dla miasta karami. Co więcej – jeśli nie osiągniemy efektu ekologicznego tj. do kanalizacji tej nie przyłączy się więcej nieruchomości – widmo zwrotu pozyskanych środków unijnych czy dotkliwych dla naszego budżetu kar nadal będzie wisieć nad miastem. A przecież – biorąc pod uwagę choćby  ogrom zgłoszonych do projektu budżetu na rok 2014 potrzeb inwestycyjnych - pieniądze te mielibyśmy na co wydać. Dziękuję i pozdrawiam.

   2013.11.29


Pytanie: Panie Burmistrzu, punkt zbiórki odpadów przy ulicy Dworskiej to fikcja. Bramy i furtki w czasie pracy (zgodnie z wywieszoną informacją) są często zamknięte na kłódki, na dzwonek nikt nie reaguje. Przygotowałem specjalnie odpady zgodnie z nowym regulaminem, zapakowałem samochód i pojechałem będąc pewien, że będę mógł je zutylizować. Niestety moja praca i chęci postąpienia zgodnie z prawem spłonęły na panewce. Proszę o interwencje w tej sprawie.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zaskoczony Pańskimi doświadczeniami zwróciłem się do Dyrektora MZK o wyjaśnienie zgłoszonego przez Pana problemu. Otrzymałem zapewnienie, że w godzinach pracy zakładu tj. w godzinach od 7.00 do 15.00 brama wjazdowa do punktu zbiórki surowców wtórnych jest cały czas otwarta. Poza godzinami pracy zakładu jest ona zamknięta, a jej otwieraniem zajmuje się portier dyżurujący na terenie zakładu. Można go przywołać dzwonkiem. Z wyjaśnień Dyrektora MZK wynika, że mogło zdarzyć się tak, iż w chwili gdy dzwonił Pan po portiera był on w tym czasie na obchodzie terenu zakładu, co również należy do jego obowiązków. Zgodnie z zapewnieniami Dyrektora MZK, w najbliższym czasie na punkcie zbiórki surowców wtórnych przy MZK pojawić ma się tablica z informacją na temat jego funkcjonowania.  Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

   2013.11.29.


Pytanie: Mam pytanie dotyczące inwestycji w mieście na rok 2014. Do tej pory zawsze w odpowiedziach o braku pieniędzy na inwestycje był szpital i koszty jego zadłużenia, utrzymania. Pan Burmistrz porównywał np wspomniana przeze mnie Gminę Domaniewice (gdzie plan inwestycji pęka w "szwach" a pieniądze też im nie rosną na polu)że dużym plusem jest iż nie posiadają szpitala. U nas też szpital nie jest już obciążeniem a pokaźna część pieniędzy wpłynęła z jego sprzedaży. Czy zatem możemy liczyć na dzielnicy na rozpoczęcie jakiejś choć części inwestycji dotyczącej kanalizacji, Żeby mieszkańcy zyskali choć cień maleńkiej nadziei, że kiedyś może (jak nie oni to ich wnuki) się jej doczekają skoro mieszkają tuż przy oczyszczalni ścieków.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, na wstępie chcę po raz kolejny zaznaczyć, że nie sprzedaliśmy szpitala, a jedynie budynki i działki. Szpital – w znaczeniu przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie lecznictwa zamkniętego - już od 2009 r. był prywatny, bo prowadzony przez prywatny podmiot. To również zasadnicza różnica finansowa, bo gdyby sprzedaż dotyczyła budynków, nieruchomości i samego przedsiębiorstwa, kwota sprzedaży musiałaby być zdecydowanie większa, również o wartość kontraktu medycznego z NFZ.

Na mocy uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Głownie ze stycznia 2013 r. pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości szpitalnych miały zapewnić finansowanie inwestycji w roku 2013 r. oraz spłatę zadłużenia. I tak też się stało. Co się zaś tyczy inwestycji planowanych na rok 2014, to ich wyboru dokona ostatecznie Rada Miejska, której przedstawiłem pełną listę zgłoszonych przez mieszkańców potrzeb w tym zakresie. Nie będzie to zadanie łatwe zważywszy na to, że  wartość zgłoszonych potrzeb to ponad 56 mln zł.

Dodam tylko, że użyte przez Panią określenie, iż mieszkacie Państwo „tuż przy oczyszczalni” – sugerujące niejako, że problem tyczy budowy krótkiego odcinka kanalizacji – nie odzwierciedla rzeczywistego problemu, na który już na tym forum zwracałem uwagę.  Przypomnę zatem, że w celu odprowadzenia ścieków z okolic ul. Topolowej (a dokładnie z jej odcinka od ul. Miodowej do Głównej) oraz z części ul. Głównej należy wybudować sieć kanalizacji sanitarnej w ul. Torowej i Ziewanickiej, którą należy połączyć z istniejącą siecią w ul. Piaskowej. Wartość kosztorysowa realizacji całego projektu to ponad 1 mln 920 tys. zł, a samej tylko sieci w Topolowej, Torowej i Ziewanickiej to koszt ponad 560 tys. zł. Należy przy tym dodać, że kanalizacja w ul. Torowej i Ziewanickiej przebiegałaby w znacznej części przez tereny niezabudowane. Jak do tej potrzeby inwestycyjnej w kontekście  innych wielu sygnalizowanych przez mieszkańców innych rejonów miasta, odniesie się Rada Miejska, która jest jedynym organem uprawnionym do uchwalania budżetu? Przekonamy się z pewnością do końca stycznia, bo to graniczny termin uchwalenia budżetu na rok 2014. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

   2013.11.29.


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, co z planowaną wzdłuż ulicy Łowickiej od Dakoty ścieżką rowerową do Łowicza? Było w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami, był termin realizacji (2012), a tymczasem sprawa umarła śmiercią naturalną. Co się stało, dlaczego ścieżki nie ma, więcej - nie ma żadnej informacji na jej temat?

Kolejne pytanie jest również związane ze ścieżką. Czy planowana strefa przemysłowa w rejonie „wylotówki” na Łowicz uwzględnia ścieżkę czy nie?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, na początek istotne wyjaśnienie. Zarządcą drogi krajowej nr 14, a zatem inwestorem i instytucją odpowiedzialną za wszelkie procesy związane z jej przebudową czy remontem, jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Wiedza, jaką na temat tej inwestycji dysponujemy zawarta jest m.in. w raporcie z konsultacji społecznych dla przedsięwzięcia p.n. rozbudowa DK nr 14 na odcinku: od km 0+000 do km 23+300 (Łowicz – Głowno ) opracowanym przez Lafrentz – Polska Sp.z.o.o., a opublikowanym przez GDDKiA w Łodzi 30 sierpnia 2010 r. Z jego szczegółami można zapoznać się tutaj.

W zamieszczonym na stronie internetowej GDDKiA Planie Oddziału w Łodzi na lata 2011 – 2016, Przebudowa DK 14 na odcinku Głowno – Łowicz została ujęta, jednakże – jak wynika z informacji uzyskanych w GDDKiA – zadanie to w obowiązującym Programie Budowy Dróg Krajowych 2011 – 2015 znalazło się w załączniku „możliwe do wykonania po roku 2013” co jest określeniem na tyle mało precyzyjnym, że nie pozwala dziś jednoznacznie określić, czy inwestycja ta ma szansę realizacji w ciągu najbliższych dwóch, czy może 5 lat.

GDDKiA wiąże pewne nadzieje na doprecyzowanie tego czasookresu z zapowiedzią tegorocznych jeszcze zmian we wspomnianym Programie Budowy Dróg Krajowych, które do końca roku 2013 mają zostać dokonane na poziomie ministerstwa. Od doprecyzowania tych terminów zależy m.in. kwestia wykupu gruntów niezbędnych do realizacji tej inwestycji na odcinku Głowno – Łowicz. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

   2013.11.20.   


Pytanie: Panie Burmistrzu znalazłem jeden wolny dzień i przeszedłem się po centrum naszego miasta, idąc od strony placu zabaw do Placu Wolności idzie się bardzo przyjemnie, wchodząc na Plac Wolności mamy ładny przystanek bus ładny cały plac ładne lampy, ale to co ładne kończy się poza Placem Wolności. Dookoła placu chodniki są stare, lampy pomiędzy drzewami w kępach traw totalny nieład, na Łowickiej też chodnik do wymiany po obu stronach i brakuje lamp takich jak na Młynarskiej. Kiedy Pan ma zamiar to zmienić?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, sprawę tę częściowo już wyjaśniałem na tym forum. W planie inwestycyjnym na rok 2013 pierwotnie znajdowały się zadania pozwalające na dalszą poprawę estetyki w rejonie, o którym Pan mówi. Jedno z nich obejmowało wykonanie projektu ul. Wąskiej (za parkiem Armii Krajowej pomiędzy Placem Wolności a ul. Dworską) wraz z dodatkowymi miejscami parkingowymi i wymianą nawierzchni chodników wokół Placu Wolności, drugie zaś – przewidywało realizację I etapu rewitalizacji Parku Armii Krajowej.

Ostatecznie jednak uchwałą Rady Miejskiej w Głownie zadania te zdjęte zostały z tegorocznego planu. Radni uznali, że przynajmniej na razie nie ma potrzeby wymiany dotychczasowego chodnika na nowy. Musimy bowiem pamiętać, że są rejony miasta, które w ogóle chodników nie posiadają.  

Z rewitalizacji parku w roku 2013 trzeba było zrezygnować z uwagi na przeciągającą się w czasie sprzedaż nieruchomości szpitalnych – sfinalizowaliśmy ją dopiero 26 września 2013 r. Chciałbym zająć się rewitalizacją Parku Armii Krajowej w roku 2014. Zadanie to obejmuje wykonanie chodników w alejkach, montaż małej architektury tj. ławek, koszty itp. oraz pielęgnację części istniejącej zieleni, jak również nowe nasadzenia. O tym jednak, czy zadanie takie ujęte zostanie w przyszłorocznym planie inwestycyjnym zdecyduje ostatecznie Rada Miejska. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2013.11.20  


Pytanie:  Chciałbym zapytać, czy nas burmistrz dotrzymuje danego słowa??? mieszkańcom Głowna, na wiosennym spotkaniu w sprawie bankomatów była poruszona też sprawa bramy wjazdowej na ulicy Strażackiej pomiędzy posesjami 3-5 (nazwiska właścicieli do wiadomości Burmistrza) i Pan Burmistrz obiecał nam, że na pewno ta sprawa zostanie pozytywnie załatwiona. Minęło pół roku i cisza. Bardzo proszę Burmistrza albo kogoś z Urzędu Miasta niech sprawdzi co się dzieje na zapleczu tych posesji. Brud i syf, pełno butelek po piwie i alkoholu, wszystkiego nie da się wymienić i to wszystko w samym centrum naszego miasta. Wychodzi na to, że trzeba zrobić sesję zdjęciową tego zaplecza i zainteresować sprawą media.
 
Odp. Burmistrza.: Szanowna Pani, nigdy nie składałem i nie zamierzam składać obietnic bez pokrycia. Rozwiązanie problemu, który Pani poruszyła i sprowadziła wyłącznie do decyzji Burmistrza wymaga jednak zaangażowania zarówno ze strony miasta, jak i właścicieli wymienianych przez Panią posesji.
 
Otóż bowiem do dziś pracownicy Urzędu nie uzyskali od współwłaścicieli ostatecznego stanowiska w kwestii partycypacji w kosztach zakupu i montażu wspomnianej przez Panią bramy wjazdowej. Przypomnę raz jeszcze, że brama ta znajdowałaby się na działce, której właścicielem w 50% jest Gmina Miasta Głowno, a w pozostałych 50% - osoby prywatne. Tak więc nasza propozycja zakupu i montażu bramy to 50% partycypacja w kosztach po stronie Gminy Miasta Głowno oraz 50% partycypacja w kosztach po stronie drugiego właściciela.
Jeśli właściciel prywatny przystanie na te warunki, to zakup i montaż bramy będzie możliwy stosunkowo szybko.
2013.10.29      

Pytanie:  Jak długo jeszcze mieszkańcy Głowna będą łamać nogi i ręce na ulicy Zabrzeźniańskiej, czy podległe Panu burmistrzowi służby zajmą się tym co do nich należy ??? Dzisiaj trafiło to na moją żonę i wylądowała w Zgierzu na ortopedii, nie wiadomo komu jutro może się to przydarzyć, czy ktoś wreszcie w tym mieście zwróci uwagę na bezpieczeństwo pieszych??? Kto jest odpowiedzialny za tego typu zdarzenia??? To nie jest pierwszy tego typu wypadek w tym miejscu.

Odp. Burmistrza.: Szanowny Panie, na wstępie chcę zauważyć, że jest Pan jak dotąd jedyną osobą, która zgłasza mi ten problem. Nic mi nie wiadomo o rzekomych innych tego typu wypadkach w tym miejscu. Jeśli – jak Pan twierdzi – miały one miejsce, to szkoda, że interweniuje Pan dopiero teraz. Gdyby uczynił Pan to wcześniej bez wątpienia do rzekomych kolejnych wypadków – w tym tego z udziałem Pańskiej żony - w ogóle mogłoby nie dojść.

Niezwłocznie po otrzymaniu od Pana powyższej wiadomości na ul. Zabrzeźniańską skierowany został pracownik Urzędu Miejskiego, by ocenić, co należy tam zrobić. Zleciłem naprawę tych płyt.  

                                                                                  2013.10.23     


Pytanie:  Witam, chciałbym się dowiedzieć, jak zmieni się w parku w centrum miasta? Co będzie przeprowadzone w tym roku i czy jest możliwość kupienia i zainstalowania kamer na mieście tak, jak na Placu Wolności - byłoby bezpieczniej. Czy pan burmistrz zaproponuje radzie miasta taką propozycję zainstalowania co najmniej kilku kamer?

Odp. Burmistrza.: Szanowny Panie, z uwagi na przeciągającą się w czasie sprzedaż nieruchomości szpitalnych – sfinalizowaliśmy ją dopiero 26 września 2013 r. – planowana pierwotnie  w tegorocznym planie inwestycyjnym rewitalizacja Parku Armii Krajowej zaproponowana zostanie do przyszłorocznej realizacji. O tym, czy ostatecznie zadanie to znajdzie się w planie inwestycyjnym na rok 2014 zdecyduje Rada Miejska, która uchwala budżet na rok 2014. Zadanie to obejmuje wykonanie chodników w alejkach, montaż małej architektury tj. ławek, koszty itp. oraz pielęgnację części istniejącej zieleni, jak również nowe nasadzenia.

Co się zaś tyczy montażu kilku kamer na terenie miasta, widzę zasadność takiej potrzeby, ale tego rodzaju zasadnych potrzeb jest tak wiele, że dopiero przy ostatecznych zapisach budżetu na rok 2014 okaże się, czy dla tego rozwiązania znajdzie się w nim miejsce.

                                                                          2013.10.17


Pytanie:  Niniejszym chciałbym powrócić do problemów ulicy Świerkowej poruszanych już w tym miejscu, a także podczas naszego bezpośredniego spotkania w SP 3. W pierwszej kolejności chciałbym ponownie zwrócić uwagę na brak oświetlenia (w części od ul Podleśnej). Zgodnie z naszą rozmową ta inwestycja mogłaby być (będzie) sfinansowana ze środków pozyskanych ze sprzedaży infrastruktury szpitalnej. O ile mi wiadomo do takiej transakcji juz doszło. Zwracam się zatem z pytaniem czy coś w tej sprawie już zrobiono i czy mieszkańcy tym razem mogą liczyć na pozytywne zakończenie tzn. oświetlenie ulicy? Przy tej samej okazji poruszyliśmy sprawę kanalizacji w ul. Świerkowej (od ul Popiełuszki) oraz Podleśnej. Proszę o przedstawienie planu realizacji tej inwestycji.

Odp. Burmistrza.: Szanowny Panie, podtrzymuję swą wcześniejszą deklarację. Sprawę budowy kanalizacji przekazałem prezesowi Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Głownie. Liczę na to, że w ramach środków własnych spółki, wykona ona nie tylko projekt, ale również w 2014 r. - brakujący odcinek kanalizacji.

Co się zaś tyczy oświetlenia, to informuję, że na rok 2014 chcę zaproponować zadanie inwestycyjne obejmujące uzupełnienie oświetlenia ulicznego w różnych rejonach naszego miasta, w tym także w miejscu, o które Pan pyta.

O tym, czy te moje propozycje znajdą się ostatecznie w budżecie miejskim na rok 2014 zdecyduje Rada Miejska. Dziękuję za pytania i pozdrawiam.

                                                                     2013.10.03


Pytanie: Niedługo zbliża się czas sporządzenia nowego budżetu zatem moje pytanie dotyczy Czy przewidziane w tym budżecie zostaną prace kanalizacyjne na dzielnicy Zakopane? Wiem, że są to drogie działania (wcześniej już pan dokładnie to opisał),  ale czekając na zebranie całej kwoty - nie doczekamy się nigdy! Więc może choć co rok jakaś część prac zostanie w budżecie ujętych, a dokumenty (pozwolenia, plany itp.) ponownie się nie przedawnią.

I pytanie drugie. Mamy wrzesień a dziury na niektórych ulicach jak były wiosną (po zimie) tak są nadal. Asfalt - raczej już robią:-), zaznaczenia dziur dawno zmyl deszcz, a w Radio tak ładnie Pan wiosną zapewniał, że będzie Pracownik z Urzędu nadzorował, robił zdjęcia żeby wszystko było solidnie wykonane.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, przypomnę, że aktualizacja dokumentacji inwestycji, o którą Pani dopytuje została wykonana i złożona w Urzędzie Miejskim w połowie grudnia 2012 r. Pozwolenie na budowę ważne jest przez trzy lata. Dotychczas nie występowaliśmy o nie, bo na realizację tej inwestycji nie było przeznaczonych środków w budżecie. Wystąpimy o nie, gdy tylko w budżecie miasta znajdą się fundusze na realizację tej inwestycji. Przypomnę, że wartość kosztorysowa realizacji całego projektu to ponad 1 mln 920 tys. zł. Oczywiście istnieje możliwość etapowania całego zadania, przy czym I etap to koszt rzędu 700 tys. zł.

Przypomnę raz jeszcze, że cały projekt budowy sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Zakopane obejmuje następujące ulice:
1. Ul. Topolowa, na odcinku od ul. Miodowej do ul. Głównej, z odejściami do działek Nr 23 i 24 (w kierunku ul. Pasterskiej)
2. Ul. Główna na odcinku od ul. Zachodniej do skrzyżowania z ul. Topolową i Torową.
3. Ul. Główna na odcinku od ul. Suchej do ul. Asnyka
4. Ul. Torowa
5. Ul. Wrzosowa na odcinku od ul. Torowej do Miłej
6. Ul. Wrzosowa na odcinku od ul. Piaskowej do ul. Asnyka
7. Ul. Sucha
8. Ul. Harcerska
9. Ul. Ziewanicka na odcinku od ul Torowej do ul. Piaskowej
10. Ul. Piaskowa na odcinku od ul. Głównej do ul. Ziewanickiej
11. Ul. Asnyka na odcinku od ul. Ziewanickiej do posesji Nr 43

Zapewniam Panią, że wszystkie inwestycje planowane na rok 2014 będą omawiane przez Radę Miejską, która otrzyma ode mnie pełen spis  projektów złożonych w Urzędzie Miejskim, wniosków inwestycyjnych złożonych przez mieszkańców, jak również wniosków radnych. Ich analizą zajmie się komisja budżetu i gospodarki Rady Miejskiej. Ostatecznie to Rada zdecyduje, jakie inwestycje znajdą się w budżecie na rok 2014.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to informuję, że pracownicy Urzędu zaznaczyli wszystkie potencjalnie przewidziane do uzupełnienia ubytki w nawierzchniach ulic na terenie Głowna. Problem jednak w tym, że na załatanie ich wszystkich nie mogliśmy sobie pozwolić. Okazało się bowiem, że nawet zwiększenie pierwotnie planowanej na ten cel kwoty 50 tys. zł do ok. 70 tys. zł nie załatwi problemu. Wybraliśmy zatem do załatania ubytki najbardziej niebezpieczne i najbardziej dokuczliwe. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że łatanie ubytków  jest tylko doraźnym, sezonowym działaniem. Dziękuję za pytania i pozdrawiam.

                                                                                    2013.10.03.


Pytanie: Panie Burmistrzu, jadąc od strony Targowej do centrum miasta w ciągu sklepów stoją straszące rozpadające się drewno stany. Kto za nie odpowiada i czy powstaną na ich miejsce nowe sklepy? A druga sprawa, przy urzędzie skarbowym był hotel Sas. Czy z tego budynku dało by się zrobić blok mieszkalny? Byłby wykorzystany i by nie niszczał. Mógłby mi Pan w skrócie napisać, które to budynki szpitalne czy poszpitalne są na sprzedaż? Pozdrawiam.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, jeśli budynki są własnością prywatną miasto nie ma uprawnień do podejmowania działań związanych z ich zagospodarowaniem, remontem bądź rozbiórką. Jedynie w sytuacji gdy stan nieruchomości stanowi zagrożenie właściwy organ (a jest to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zgierzu) może nakazać zlikwidowanie zagrożenia np. poprzez rozbiórkę. Nie jest mi wiadomo, by jakikolwiek wniosek w tej sprawie trafił do PINB.

Co do byłego Hotelu Sas, to jest to także obiekt prywatny. W ubiegłym roku zmieniliśmy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tejże działki umożliwiając przeznaczenie byłego hotelu i działki, na której on się znajduje pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Właściciel tego obiektu miał wówczas plany związane ze sprzedażą tego terenu firmie deweloperskiej. Od tej pory nic na temat tego przedsięwzięcia mi nie wiadomo.

Na koniec wyjaśniam, że nieruchomości szpitalne, które już zostały sprzedane to wszystkie  budynki położone na niespełna hektarowej działce przy ul. Wojska Polskiego 32/34 oraz Kościuszki 30, na której działalność m.in. w zakresie lecznictwa zamkniętego prowadzi WSInf i U w Łodzi. Dziękuję za pytania i pozdrawiam.

                                                                                                                                                                                                                                          2013.10.01.


Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość położenia asfaltu na małym odcinku na parkingu przy kotłowni (ul. Kopernika, vis a vis bloku nr 17 – przyp. administratora)? Dziury są ogromne panie burmistrzu. Czy dużo potrzeba, żeby wylać asfaltem cały parking? Wydaje mi się, że nie. Proszę o zrozumienie i zrobienie coś z tym jeszcze w tym roku.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, przecenia Pan uprawnienia burmistrza Głowna. Teren parkingu, o którym Pan pisze jest częścią osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej, a zatem to z jej Zarządem należy ten problem omówić. Jako Burmistrz mogę jedynie zadeklarować, że zgłoszony przez Pana problem przekażę kierownictwu Spółdzielni. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

                      2013.10.01   


Pytanie: Czy są już plany zagospodarowania środków otrzymanych ze sprzedaży szpitala ? Czy wszystko pójdzie na wasze podwyżki i zatrudnienie nowych urzędasów? Bo na drogi wątpię żeby coś poszło lub ośrodki sportowe.

Odp. Burmistrza: Zanim odpowiem na zadane pytania odniosę się do zadziwiającego i niezrozumiałego dla mnie zjawiska zasłaniania się niektórych autorów kierowanych do mnie zapytań za nieprawdziwym nazwiskiem i adresem zamieszkania. Chyba, że w swej naiwności przyjmiemy, że pod tym samym adresem mieszka kilka różnych osób, albo, że osoba firmująca się tym samym nazwiskiem mieszka pod kilkoma różnymi adresami i wypowiada się w imieniu kilku różnych mieszkańców. Jest Pan/Pani (pewności w tej sytuacji nie mam) tego kolejnym przykładem. Brak odwagi podpisania się swoim nazwiskiem to chyba podstawowa przyczyna nie tylko tendencyjnych uwag o podwyżkach i zatrudnianiu nowych „urzędasów”, ale być może - i wyraźnie zamierzony krok.

Mimo to odpowiem, by ukrócić spekulacje i celowe manipulacje, jakim raz po raz poddawani są mieszkańcy Głowna.

Po pierwsze – pieniędzy ze sprzedaży mienia komunalnego nie wolno przeznaczyć na podwyżki i wynagrodzenia. Po drugie - pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości położonych przy ul. Wojska Polskiego 32/34 oraz Kościuszki 30 – a są to wszystkie budynki położone na niespełna hektarowej działce, na której działalność m.in. w zakresie lecznictwa zamkniętego prowadzi WSInf i U w Łodzi – miały być od samego początku przeznaczone przede wszystkim na wykonanie tegorocznych inwestycji, w tym m.in. na budowę ul. Polnej, Łysogórskiej, Św. Barbary, część na zredukowanie zadłużenia miasta, ale konkretnie ile i na co, to decyzja Rady Miejskiej.

Na koniec chcę podkreślić, że nawet tak formułowane pytania pozwalają mi na odniesienie się do problemu więc dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

                                                                                      2013.10.01


Pytanie: W ubiegłym roku (kwiecień 2012) zostało zadane tu do Pana pytanie: "Pytanie: Czy jest szansa na zainstalowanie progów spowalniających (2szt) na ulicy Popiełuszki na odcinku między ul. Karasicką i Ogrodniczą. Od pewnego czasu natężenie ruchu na tej ulicy znacznie się zwiększyło, bardzo często kierowcy nie przestrzegają tu dopuszczalnej prędkości, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pojazdów, rowerzystów, dzieci czy zwierząt. Jest to w końcu droga osiedlowa a nie jakaś "przelotówka". Zainstalowanie kilku takich spowalniaczy podniosłoby znaczni e bezpieczeństwo mieszkańców na tym odcinku i ostudziło zapędy piratów drogowych."

Odpowiedział Pan w następujący sposób: "Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zainstalowanie progów spowalniających oczywiście jest możliwie, ale wiąże się to z niemałymi kosztami. Zakup jednego tylko takiego progu to koszt rzędu 492 zł brutto za każdy metr bieżący, co w przypadku ulicy o szerokości 6 m daje kwotę 2.460 zł brutto. Dwa takie progi to zatem koszt blisko 5 tys. zł. Ponadto ich montaż wymaga opracowania nowej organizacji ruchu i przedłożenia jej w Starostwie Powiatowym w Zgierzu. Problem jednak w tym, że przekraczanie prędkości przez kierowców to nie tylko problem wskazanego przez Pana odcinka ul. Popiełuszki, ale całego miasta. W takiej sytuacji priorytetem jest instalowanie progów zwalniających przede wszystkim w rejonie szkół i przedszkoli. "

W tym tygodniu na ulicy Ogrodniczej (tej przy której Pan mieszka) zostały zamontowane takie dwa progi.
W związku z tym mam kilka pytań.
1. Jaka instytucja zarządza ulicą Ogrodniczą?
2. Jeżeli jest to miasto Głowno, to ile kosztowało zamontowanie tych progów nieopodal Pańskiej posesji ?
3. Dlaczego opracowanie nowej organizacji ruchu na tej ulicy nie było problemem a w przypadku ulicy Popiełuszki już tak?
4. Jakimi przesłankami kierowano się montując właśnie tam owe progi zwalniające ?
5. W trosce o czyje bezpieczeństwo zostały one tam zamontowane?
6. Czy Pana zdaniem zamontowanie tych progów na ulicy Ogrodniczej jest bardziej priorytetowe niż np. na ul.Popiełuszki czy ul. Karasickiej przy szkole nr 3 ?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie w ciągu dwóch lat funkcjonowania niniejszej zakładki było zaledwie kilka przypadków podszywania się piszących pod inne osoby. Szkoda, że oba Pana maile wpisują się w to całkowicie niezrozumiałe dla mnie zjawisko - nikt bowiem o takim nazwisku we wskazanym przez Pana miejscu nie zamieszkuje. Zawsze liczyłem na wzajemne stosowanie z moimi korespondentami podstawowych zasad uprzejmości. Szkoda, że w tym przypadku się zawiodłem. Proszę więc zrozumieć moją potrzebę wyrażenia tu czysto ludzkiego uczucia zawodu i dezaprobaty dla stosowanych przez Pana form.

Wielokrotnie deklarowałem, że odpowiadam na każde pytanie, więc mimo wszystko tak jak poprzednio, tak i teraz udzielam odpowiedzi.

Na początku należy się  jednak sprostowanie Pana informacji. Otóż w dniu  20 września progi, czego Pan nie chciał zauważyć, zostały zamontowane na dwóch ulicach: gen. Skokowskiego i Ogrodniczej. Pod pisemnymi wnioskami o zamontowanie progów zwalniających podpisało się kilkudziesięciu  mieszkańców ul. Ogrodniczej  i ul. gen. Skokowskiego oraz w osobnym piśmie dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3. Wnioski te złożone zostały jeszcze w czerwcu, a w sierpniu - przedstawione na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej, podczas której sam zwróciłem uwagę, że z wnioskami nie mam nic wspólnego i że jest mi niezręcznie wypowiadać się albowiem sam też jestem mieszkańcem ul. Ogrodniczej. W obu przypadkach wnioskodawcy zwracali uwagę na znaczący wzrost natężenia ruchu na obu tych ulicach od momentu otwarcia boiska wielofunkcyjnego „Orlik” przy SP3, a co za tym idzie – na wzrost zagrożenia wypadkami.

Obie ulice, które stały się drogami dojazdowymi do Orlika są zresztą jedynymi w bezpośrednim rejonie SP3, na których progi zwalniające mogły być zamontowane – i to nie we wnioskowanej przez mieszkańców ilości. Trzeba bowiem Panu wiedzieć, że mieszkańcy wnosili o zamontowanie dwóch progów na  ul. gen. Skokowskiego. Starostwo Powiatowe w Zgierzu, w którego gestii leży zatwierdzenie nowej organizacji ruchu zezwoliło ostatecznie na zamontowanie na ul. Skokowskiego tylko jednego progu zwalniającego. Jego lokalizację – podobnie zresztą  jak w przypadku dwóch progów na ul. Ogrodniczej – zatwierdziło w oparciu o obowiązujące przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, załącznik nr 4 szczegółowe warunki techniczne dla urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2003 r. Nr 220, poz. 2181).

W punkcie 8 niniejszych przepisów jednoznacznie określa się gdzie progi zwalniające można stosować, a gdzie jest to niedopuszczalne. Tak więc niedopuszczalne jest  stosowanie progów zwalniających na ulicach i drogach, po których odbywa się komunikacja pasażerska. A tak jest w przypadku ul. ks. Popiełuszki i Karasickiej, które są trasą komunikacji miejskiej. Progi zwalniające nie mogą być ponadto umieszczane dalej niż 60 m od linii zatrzymania przy znaku B-20 (STOP). Nie mogą być również umieszczane bliżej niż 40 m od skrzyżowania ulic lub dróg oraz bliżej niż  30 m od przejścia dla pieszych. Obwarowań  tych jest zresztą  znacznie więcej, a zatem sugerowanie jakoby to burmistrz wskazał dowolnie ich lokalizację np. przed własną posesją  jest  oczywistą manipulacją. Można to sprawdzić za pomocą internetu - namawiam do skorzystania.

Nie zmieniłem też zdania co do priorytetowych miejsc, w których progi zwalniające powinny być montowane. Jest to sąsiedztwo placówek oświatowych. Przypomnę zatem, że w obecnej chwili progi zwalniające znajdują się w sąsiedztwie: MP1 i SP1, SP2, SP3 – tam, gdzie było to prawnie dopuszczalne oraz w sąsiedztwie Gimnazjum Miejskiego i ZSL-G. Przedszkola nr 2 i 3 położone są w głębi osiedli mieszkaniowych, w związku z czym na ten moment takiej potrzeby nie sygnalizowały.

W związku z utwardzeniem szeregu ulic na Zabrzeźni i Zakopanym zauważalne jest na nich  zwiększenie natężenia ruchu - kierowcy, co oczywiste, jeśli mogą to omijają drogi gruntowe, a korzystają z tych z kostki. Niestety wiąże się to także z nagminnym przekraczaniem prędkości, a nawet wyścigami pojazdów i tego typu "popisami" umiejętności jazdy. Przypomnę więc, że z tych przyczyn jeszcze w poprzedniej kadencji założono po dwa progi zwalniające na ulicach Pięknej i Rodzinnej. Każdy, więc i Pan może mieć własne zdanie co do celowości i zasadności wyboru miejsca położenia progów, ale odpowiedzią niech pozostanie zdanie tych, którzy tam mieszkają i na co dzień problem ich dotyka. Dziękuję i zachęcając do nieukrywania się pod pseudonimami pozdrawiam.

2013.09.25.


Pytanie: Jakie są inwestycje przeznaczone w tym roku do roboty i drugie pytanie - mieszkam na Kopernika przy samej kotłowni. Czy tej kotłowni nie dało by rady zlikwidować a zrobić jednej na cale osiedle? Po prostu sadze mi przeszkadzają, które lecą. Nie wiadomo, czym palą.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, jak już wielokrotnie informowałem przy różnych okazjach – w tym m.in. na posiedzeniach Rady Miejskiej i w niniejszej zakładce „Zapytaj Burmistrza” (ostatni raz w sierpniu), do chwili rozstrzygnięcia kwestii sprzedaży budynków szpitalnych realizujemy tylko te inwestycje, które należy kontynuować w związku z wykorzystywanymi na nie środkami zewnętrznymi - dotacjami unijnymi. Mowa tu np. o zakończonej już rekultywacji składowiska odpadów w Ziewanicach (za ponad 730 tys. zł) czy budowie kanalizacji w ul. Targowej (5 września podpisana została umowa z wykonawcą tej inwestycji i jej rozpoczęcia należy spodziewać się lada dzień).

Pozostałe planowane na ten rok inwestycje wstrzymaliśmy do czasu rozstrzygnięcia kwestii sprzedaży budynków szpitalnych. Nie musielibyśmy tego robić, gdyby Rada Miejska wyraziła zgodę na sprzedaż prawa własności działki miejskiej położonej przy ul. Sikorskiego 59. Oddanie jej w wieczyste użytkowanie ma swoje konsekwencje w postaci mniejszych wpływów ze sprzedaży mienia komunalnego do tegorocznego budżetu. Zamiast ponad 3 mln zł, które można by już w tym roku potencjalnie wykorzystać na inwestycje, mamy w tegorocznym budżecie z tej transakcji tylko ¼ tej kwoty tj. 775 tys. zł. A to musi mieć swe konsekwencje.  

Jeszcze raz powtórzę, że do sprzedaży prawa własności tego terenu próbowałem przekonać radnych dwukrotnie. Bezskutecznie.  Ostatecznie Rada przyzwoliła jedynie na oddanie tej działki w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. W efekcie  po przetargu, w końcu czerwca tego roku zawarty został akt notarialny z łódzką spółką Locrum. Podkreślę jednak nie po raz pierwszy, że nadal uważam, iż korzystniejsza byłaby dla Głowna i naszego budżetu sprzedaż prawa własności do tej nieruchomości, a nie prawa jej wieczystego użytkowania - jak zdecydowała Rada Miejska. Mogliśmy bowiem z tej sprzedaży pozyskać do tegorocznego budżetu o ok. 2,5 mln zł gotówki więcej niż faktycznie uzyskaliśmy jednorazowo ze sprzedaży jej użytkowania wieczystego.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości szpitalnych został rozstrzygnięty i na 26 września wyznaczony został termin podpisania aktu notarialnego z ich nabywcą tj. Wyższą Szkołą Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Gdy tylko pieniądze z tej transakcji trafią na konto Gminy Miasta Głowno, a jest to pula 8 mln zł, wznowimy procesy inwestycyjne.

Lada dzień powinien rozpocząć się ostatni już etap prac kanalizacyjnych na ul. Targowej (do granic miasta). Przetarg na ich przeprowadzenie wygrała firma MarkBud z Poddębic za kwotę ponad 885.600 zł.

Trwa termomodernizacja budynku Przychodni NZOZ Remedium przy ul. Kopernika 19 za kwotę ponad 257 tys. zł, jak również remont nawierzchni ul. Czackiego wraz z chodnikiem i wjazdami do posesji za 350 tys. zł. Trwają procedury związane z rozpoczęciem remontu przyczółka mostu na ul. Solskiego, który zniszczony został w wyniku tegorocznych ulew. Remont ten został zlecony Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu za kwotę 70 tys. zł.

Gdy tylko pieniądze ze sprzedaży nieruchomości szpitalnych zasilą miejskie dochody, uruchomione zostaną kolejne inwestycje tj.: budowa ul. św. Barbary, ul. Polnej (od Mickiewicza do Fabrycznej) oraz budowa zjazdów do posesji na ul. Obrońców Westerplatte (od ul. Mickiewicza do ul. Ułańskiej), projekt budowy ul. Wąskiej wraz z dodatkowymi miejscami parkingowymi w rejonie Parku im. Armii Krajowej, rewitalizacja tegoż parku, jak również budowa ul. Łysogórskiej.

W tegorocznym planie inwestycyjnym rezerwowano również 130 tys. zł na wykonanie projektu budowy ulic: Dworskiej (od ul. Wigury do Wiśniowej), Spornej, Sportowej, 11 Listopada, Granicznej, Rataja, Orzeszkowej i Spółdzielczej wraz z przebudową ul. Żwirki (od ul. Granicznej do Pl. Reymonta) oraz wykonanie dokumentacji projektowej budowy brakujących odcinków kanalizacji w ulicach: Granicznej, 11 Listopada i Żwirki (od ul. Spółdzielczej do ul. Granicznej). Na oferty potencjalnych wykonawców tego zadania oczekiwaliśmy do 18 lipca. Przetarg trzeba było jednak unieważnić albowiem wpłynęła 1 oferta opiewająca na kwotę ponad 318 tys. zł, a przewyższająca o ponad 180 tys. zł środki rezerwowane w naszym budżecie.

Co się tyczy tematu kotłowni na osiedlu Kopernika, nieopodal której Pan mieszka, to jej administratorem jest Miejski Zakład Komunalny. Druga kotłownia na tym osiedlu jest w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej. Jakiekolwiek próby zmiany dotychczasowego sposobu ich wykorzystania wymagałyby zatem współpracy i wspólnych rozwiązań MZK i Zarządu SM. Sugeruję zwrócenie się z problemem do władz Spółdzielni. Zważyć jednak należy, że modernizacja którejkolwiek kotłowni, czy wręcz dostosowanie jednej z nich do obsługi całego osiedla jest kosztowną inwestycją. Zmiana sposobu opalania wiązać musiałaby się również ze wzrostem opłat za ogrzewanie – to cena, z jaką mieszkańcy z pewnością musieliby się liczyć oczekując rozwiązania, które miałoby wyeliminować emisję sadzy. Czy są na to gotowi?

2013.09.25


Pytanie: Cieszę się, że wreszcie udało się usunąć wprowadzający w błąd rozkład jazdy z przystanku przy cmentarzu. Chciałbym jednak zapytać, dlaczego w późniejszym okresie z przystanku zniknęły również rozkłady firm Kasz-Bus oraz Express-Bus kursujących do Łodzi i Łowicza - i czy jest możliwość, by te rozkłady zostały tam powieszone ponownie (o ile to możliwe - rozkłady do Łowicza na przystanku w stronę Łowicza, a nie w stronę Łodzi).

Ponadto czy może Pan zabrać głos w kwestii oznakowania drogi z Huty Józefów na Piaski Rudnickie na odcinku leżącym w granicach miasta? Ponawiałem to pytanie po tym, jak Pan odpowiedział, że droga ta należy do Gminy Głowno (problem dotyczy jednak odcinka leżącego w granicach miasta), jednak odpowiedź jak dotąd się nie pojawiła. Oznakowanie tej drogi jest wręcz kuriozalne, bo według znaków drogowych, jadąc tą drogą wjeżdża się strefy zamieszkania, która się... nie kończy.

Sam chciałbym natomiast zabrać głos w kwestii zagospodarowania dworca kolejowego, do czego zachęcano w prasie lokalnej. Moim zdaniem najważniejsze jest, by w dworcu, tak jak dawniej, funkcjonowała poczekalnia - bez względu na to, jaka działalność będzie prowadzona w jego budynku. Nie powinno być sytuacji takiej jak np. na dworcu Żabieniec w Łodzi, gdzie poczekalnia po remoncie została zamknięta na kilka lat ze względu na to, że przewoźnik zrezygnował z prowadzenia tam kasy biletowej, a zarządca dworca obawiał się pozostawienia otwartego dworca bez nadzoru (choć nie był to problem bez wyjścia, można było zatrudnić pracownika ochrony), po czym w miejscu poczekalni powstała... dość elegancka restauracja. Na pewno na dworcu nie jest potrzebna kasa biletowa. Nie zatrzymują się tam pociągi objęte rezerwacją, a więc brak kasy jest nawet korzystniejszą sytuacją dla pasażera niż jej obecność, bo ten może wsiąść do pociągu nawet w ostatniej chwili i kupić bilet od konduktora bez żadnych dopłat.

Prawdę mówiąc nie mam pomysłu, co w budynku dworca mogłoby się znajdować, ale bez względu na to, poczekalnia powinna funkcjonować.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, chciałbym raz jeszcze przypomnieć, że obowiązek wywieszania aktualnych, zgodnych ze stanem faktycznym rozkładów jazdy ciąży na przewoźnikach  tj. na wspomnianych przez Pana właścicielach Kasz-Bus oraz Express- Bus. Stosownym pismem wezwiemy obie firmy do uzupełnienia rozkładów jazdy na przystankach zlokalizowanych na trasie prowadzonych przez nie przewozów osób. 

Co do drogi prowadzącej z Huty Józefów w kierunku Piasków Rudnickich, to nie wiem dlaczego upiera się Pan przy tym, że droga ta nie należy do Gminy Głowno. Za całą tę drogę (a więc jej odcinek od ul. Kopernika do Piasków Rudnickich), a co za tym idzie i za obowiązującą na niej organizację ruchu, odpowiada Gmina Głowno. Z informacji uzyskanych od pracownika Urzędu Gminy Głowno wynika, że na drodze tej obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, a nie jak Pan podaje do 20 km/h. Może się Pan w tej sprawie osobiście skontaktować z Urzędem Gminy Głowno, którego pracownik odpowiedzialny za drogi gminne wyraził gotowość przyjrzenia się sprawie i wyjaśnienia nurtujących Pana kwestii.

Co się zaś tyczy poczekalni dworcowej, to proszę się nie niepokoić. Dworzec ma służyć przede wszystkim pasażerom kolei, w związku z czym jedna z jego głównych funkcji - poczekalnia - zostanie zachowana. Nigdy nie było planów jej całkowitej likwidacji. Celem jest zagospodarowanie dworca w taki sposób, by połączył on swą funkcję podstawową z inną funkcją pozwalającą na efektywne - służące miastu, jego mieszkańcom, jak również przyjezdnym - wykorzystanie pozostałej odremontowanej dworcowej przestrzeni. Takie pierwsze pomysły już spływają i w większości dotyczą wykorzystania części obiektu dworca na cele kulturalne i edukacyjne. O szczegółach tych propozycji poinformuję wkrótce.

Na to, czy kasa biletowa w budynku dworcowym będzie czy też nie miasto nie ma już wpływu, choć rzeczywiście biletu nie trzeba dziś koniecznie kupować w kasie biletowej.

2013.09.18


Pytanie: Piszę jeszcze raz w sprawie niedokończonej kanalizacji w ulicy Lewej. 25 lutego b.r. pisał odpisał Pan, że prace kanalizacyjne zostaną wznowione po otrzymaniu dokumentów i pozwoleń. A póki co do dni dzisiejszego nie ma żadnych widocznych efektów pracy na naszej ulicy. Pozwolenia na ruszenie budowy otrzymaliśmy od starostwa już w czerwcu (o czym Pan wie). Zatem czekamy na odpowiedź z Pana strony i czekamy niebawem na efekty (mamy nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku).

Odpowiedź Burmistrza: Szanowny Panie, budowa kanalizacji w ul. Lewej jest inwestycją realizowaną samodzielnie i przy udziale własnych środków finansowych Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Nie jest to jedyna realizowana w tym roku inwestycja tej miejskiej spółki. Przypomnę, że do początku września MZWiK zaangażowany był w budowę kanalizacji w ul. Czackiego. Spółka prowadzi także prace związane  z rozbudową   sieci  kanalizacyjnej  w  ulicy Zofii  Nałkowskiej i Gabrieli Zapolskiej. Z informacji uzyskanych w MZWiK wynika, że zakończenie prac kanalizacyjnych na ul. Lewej przewidywane jest do 31 października 2013 r. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2013.09.13


Pytanie: Czy to prawda, że ma być dokończany nowy chodnik na ulicy Kopernika od strony trasy? lepiej by wyglądało nie rozumiem po co został założony chodnik na ul.Plażowej.

Odpowiedź Burmistrza: Nie wiem skąd tego typu błędna informacja. Nie ma tego typu planów na ul. Kopernika. Być może ma ona związek z budową chodnika na ul. Czackiego (na odcinku od ul. Kopernika do ul. Wojska Polskiego), co będzie następstwem prowadzonej tam aktualnie przez MZWiK Sp. z o.o. inwestycji tj. budowy kanalizacji.

Przypomnę tylko, że chodnik w ul. Plażowej wybudowany został w poprzedniej kadencji.

2013.09.09


Pytanie: Sprawa dotyczy prozaicznej sprawy. Jest sobota, ok. godz. 8. Miasto jest właścicielem jednego z mieszkań przy ul. Dąbrowskiego, gdzie lokatorami są państwo (nazwisko do wiadomości burmistrza). Problem polega na zatkaniu kanalizacji. Zgłaszam sprawę do MZK (pełnomocnik do spraw dot. tego mieszkania). Telefon odbiera osoba, która twierdzi, że nazywa się (imię i nazwisko do wiadomości burmistrza) i jest portierem, jest opryskliwa, utrudnia kontakt. Po ponad 3 (TRZECH) godzinach od zgłoszenia problemu nikt się nie zjawia. Oczywiście staram się sprawę załatwić na własną rękę. Jak to piszę jestem w trakcie oczekiwania na kogoś kto mi pomoże. Mówi Pan, że chce szanować ludzi, mieszkańców itd. Co w takim razie z Pana pracownikami, którzy Pana reprezentują? Czemu mieszkańcy są "olewani" i traktowani jak intruzi czy też śmieci ? Bo tak się poczułam. Czemu pracownicy nie znają nazwisk swych kierowników ? (P. (…) stwierdził, że nie zna nazwiska osoby, której przekazał zgłoszenie) A może to jest jakaś tajemnica zgodna z jakąś ustawą o której nie słyszałam ? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Odpowiedź Burmistrza: Szanowna Pani, to m.in. z szacunku do mieszkańców uruchomiłem kanał komunikacyjny „Zapytaj Burmistrza”, z którego także Pani zdecydowała się skorzystać. Zależy mi na tym, by mieszkańcy otrzymywali rzetelną informację u źródła. Inną sprawą jest jednak to, że ani burmistrz, ani Urząd Miejski, ani miejski zakład budżetowy jakim jest Miejski Zakład Komunalny, nie mogą wyręczać  innych instytucji i podmiotów odpowiedzialnych za rozwiązanie konkretnych problemów. Poza tym okazywanie mieszkańcom szacunku oznacza traktowanie ich jak dorosłych i odpowiedzialnych za swoje czyny. Za cenę popularności nie mam zamiaru schlebiać i przytakiwać komukolwiek gdy nie ma racji.

Informuję zatem, że Pan X, który odebrał od Pani telefon w MZK nie jest pracownikiem tego zakładu lecz pracownikiem zewnętrznej agencji ochroniarskiej, a Miejski Zakład Komunalny nie jest administratorem nieruchomości położonej przy ul. Dąbrowskiego. Zarządza nią Wspólnota Mieszkaniowa, którą zresztą Pani współtworzy. Pragnę zatem zwrócić uwagę, że wykupując mieszkania w w/w nieruchomości staliście się Państwo ich właścicielami i przejęliście prawa właścicielskie, uniezależniliście się tym samym od administracji MZK, ale jednocześnie - o czym  nie należy zapominać - przejęliście także na siebie obowiązki właściciela nieruchomości zobowiązanego do dbania o nią. Ponieważ w Państwa imieniu nieruchomością zarządza Wspólnota Mieszkaniowa, to do jej Zarządu winny być kierowane wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem i administrowaniem w/w nieruchomością, wśród nich także wszelkie awarie. To Zarząd Wspólnoty winien wypracować system reagowania na wypadek wszelkich awarii. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2013.09.09.


Pytanie: Mam pytanie dotyczące nowej ustawy śmieciowej a mianowicie są osoby/gospodarstwa które do tej pory nie złożyły deklaracji śmieciowej, niektórzy z nich oddają śmieci, inni ich nie wystawiają chcąc tym samym uniknąć płacenia. Czy miasto sprawdziło, które z gospodarstw nie złożyło deklaracji i w jakiś sposób je egzekwuje? oraz pytanie dodatkowe czy zmianę w deklaracji sposobu segregacji śmieci można dokonać w każdej chwili czy po okresie rozrachunkowym tj. kwartale?
 
Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, pragnę Panią uspokoić. Niezłożenie deklaracji śmieciowej nie pozwoli uniknąć obowiązku uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami na rzecz Gminy Miasta Głowno. Opłata ta bowiem nie jest dobrowolna, a  obowiązkowa. Obowiązek jej uiszczania na rzecz gminy nałożyła ustawa.
 
Sposób ustalania wysokości opłaty przyjęty w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oparto na systemie składania deklaracji, w której właściciel posesji zobowiązany do złożenia tej deklaracji samodzielnie dokonuje obliczenia wysokości opłaty. Zadeklarowana przez składającego deklarację wysokość opłaty jest kwotą, którą jest on zobowiązany zapłacić w przyjętych terminach.
 
Ustawa o utrzymaniu czystości i  porządku w gminach stanowi, że w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, albo w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, to burmistrz określa - w drodze decyzji administracyjnej - wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.
 
To zatem raczej właścicielowi posesji winno zależeć na tym, by deklarację złożyć. Jeśli bowiem na jego posesji nikt nie zamieszkuje i tym samym śmieci się na niej nie produkuje, to winien on w deklaracji określić wysokość opłaty jako zerową.
 
Ten, kto nie złożył deklaracji musi się liczyć z tym, że opłata śmieciowa zostanie i tak naliczona, a burmistrz jest organem egzekucyjnym uprawnionym do jej wyegzekwowania. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2013.08.27

Pytanie: Chciałabym poznać ilość zatrudnionych osób w urzędzie za obecnej Pana kadencji oraz poprzedników Pana.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, proszę wybaczyć dłuższy wywód w tym zakresie, jednakże chciałbym przedstawić swoje stanowisko co do całości problematyki zatrudniania, jak i uwarunkowania moich posunięć.

Udzielenie odpowiedzi na tak sformułowane przez Panią oczekiwanie nie jest też tak proste, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości wnosi Pani o udzielenie informacji w trybie ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej. Udzielenie przedmiotowej informacji – z uwagi na czasookres, którego dotyczy (wnioskuje Pani bowiem nie tylko o podanie liczby zatrudnionych osób w Urzędzie w obecnej kadencji, ale również za moich poprzedników) – wymagałoby od właściwych merytorycznie pracowników poniesienia ogromnego, ale też, przyzna Pani, nieproduktywnego nakładu pracy, wyliczeń, analiz i porównań. Proszę o zrozumienie, że nie mogę sparaliżować pracy referatu spraw organizacyjnych Urzędu - okres samorządności to już ponad 23 lata, a więc jednak ogrom czasu. Dążąc jednak do przejrzystości i transparentności działania Urzędu Miejskiego w Głownie informuję, że w dniu rozpoczęcia przeze mnie kadencji tj. 14 grudnia 2010 r. w Urzędzie Miejskim w Głownie zatrudnione były 53 osoby na 52,167 etatu, a na dzień 31.12.2012 r. - ostatniego pełnego roku rozliczeniowego - zatrudnienie w Urzędzie Miejskim wynosiło 57 osób na 54,750 etatu.

Oczywiste i nie kwestionowane uprawnienie mieszkańców do wiedzy o swoim samorządzie, dodatkowo wzmacniane w ostatnich latach ustawowo sprawia, że wcale niemałą część swego czasu pracy pracownicy oprócz wykonywania bieżących działań poświęcają na przygotowywanie informacji dla społeczeństwa, środków przekazu, a nawet dla indywidualnej potrzeby zaspokojenia ciekawości. Tak jest wszędzie i Głowno nie jest jakimś wyjątkiem na mapie Polski. Może być to także paradoksalnie dobrym przykładem konieczności dodatkowego zatrudniania. Kto kiedyś zawracałby sobie tym głowę. Dziś bez tego trudno wyobrazić sobie właściwe działanie jakiejkolwiek publicznej instytucji.

Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że danych o które Pani wnosi nie można porównywać wprost, albowiem na przestrzeni minionych lat, kolejnych 6-ciu kadencji, na lokalny samorząd, a  co się z tym wiąże także Urząd Miejski i jego jednostki organizacyjne spadało coraz to więcej obowiązków – np. prowadzenie oświaty, które pogrąża finansowo wszystkie gminy w Polsce (w Głownie wydajemy na to ponad połowę miejskiego budżetu - ok.13 mln, a otrzymujemy z budżetu państwa tylko ok. 6 mln) , ochrony zdrowia, czy – przywołam tu najświeższy przykład – w zakresie wdrażania nowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych. Są nowe zadania, trzeba im sprostać, a praca sama się nie wykona.

Był czas, gdy np. w Urzędzie Miejskim ta sama osoba zajmowała się jednocześnie promocją, organizacją imprez masowych, pisaniem wniosków inwestycyjnych, rozliczaniem dotacji unijnych. Uznałem, że tak być nie może. Zajmując się wszystkim nie możemy tak na prawdę należycie zająć się czymkolwiek. I nie była to wina pracownika, a systemu organizacji Urzędu.

Szwankowała również komunikacja społeczna. Zmieniamy ten stan rzeczy. Jest główna oś promocji miasta i pomysł na jego nowy, rozpoznawalny wizerunek w regionie. Zauważono to nie tylko w mieście, ale też na poziomie powiatu, a co najistotniejsze - województwa. Staramy się wykorzystywać wszelkie dostępne kanały komunikacji. Została stworzona nowa zakładka dająca możliwość komunikowania się z mieszkańcami - „Zapytaj Burmistrza”, z której również Pani zdecydowała się skorzystać. Może dla kogoś są to małe rzeczy, ale wcześniej tego nie było, a teraz jest.  Wiemy też, że jeszcze jest wiele do zrobienia.

Inny przykład. Przychodząc do Urzędu zastałem pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie. Nie było to właściwe rozwiązanie. Wykonywali takie same zadania urzędnicze jak ich koledzy przy sąsiednich biurkach, Urząd im płacił, ale nie byli wliczani do jego etatów. Obecnie w takich przypadkach zamiast umów śmieciowych stosowane są umowy o pracę, ale przez to nastąpiło wliczenie do etatów Urzędu.

Jeszcze inną sprawą, która tak negatywnie ciążyła, przede wszystkim na finansach miejskich było zadłużenie szpitalne sięgające 25 milionów złotych (przy budżecie miejskim 35 mln.) Poręczanie i spłacanie przez miasto kredytów branych przez szpital uniemożliwiło angażowanie tych pieniędzy w rozwój infrastruktury: dróg, chodników, kanalizacji, zagospodarowania zalewu itp. Gdyby można było użyć z tego choćby 15 milionów na projekty z UE i otrzymać dodatkowe dofinansowanie w wysokości 85% kosztów (czyli takie jakie uzyskałem ostatecznie na drogi na Zabrzeźni i Zakopanym, kanalizację na Targowej, czy rekultywację składowiska odpadów komunalnych na Ziewanicach) to jak łatwo wyliczyć, w Głownie moglibyśmy wydać dodatkowo nawet 100 (!!!) milionów złotych. Wspomniana inwestycja drogowa pozwoliła wykonać niemal 4 km za prawie 5,9 mln zł. Obecnie mamy jeszcze ok. 40 km dróg gruntowych. Proszę więc sobie odpowiedzieć, jak Głowno mogłoby wyglądać obecnie.

Dlaczego o tym piszę? Otóż wypomina mi się zatrudnienie w połowie 2011 r. na 1/2 etatu za 1/2 jego kosztu doradcy d/s służby zdrowia. Wcześniej, latami w Urzędzie nie było kogokolwiek kto miałby choćby minimalną fachową wiedzę z zakresu funkcjonowania służby zdrowia. Sprawami tymi na co dzień zajmował się urzędnik od spraw ... rolnych(!!!) Oczywiste jest to, że mimo nawet jego najlepszych chęci nie można od niego było wymagać takiej wiedzy, kwalifikacji i kompetencji jakie posiadał doradzający mi były dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy zauważyć, że ja nie jestem, a chyba  żaden z poprzednich burmistrzów również specjalistą od służby zdrowia nie był. Skoro tak traktowano w przeszłości sprawy tak podstawowe i ważne dla funkcjonowania naszego miasta, jego finansów i jego rozwoju, to nie dziwmy się ich obecnym skutkom. Doradca już od 2012 r. nie pracuje, ale nie wolno nam zapomnieć, że także dzięki jego pracy uzyskaliśmy w 2011 r. ze strony Ministerstwa Zdrowia oddłużenie w wysokości ponad 22 mln zł (po odwołaniu się  od pierwotnej decyzji przyznającej nam tylko ok. 11 mln) Gdyby się to nie udało, to Głowno musiałoby spłacać te kwoty długu przez wiele jeszcze lat. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

 
2013.08.16

Pytanie: Mam parę spraw do poruszenia, mianowicie chodzi mi o to, że pisałem do Pana o nasz urząd pracy, chciałbym się dowiedzieć czy coś się ruszyło w tej sprawie. Panie Burmistrzu prosiłbym o więcej informacji na temat inwestycji miejskich - co jest planowane w naszym mieście. Miało powstać Centrum Mroga, miał być przetarg na inwestycje na działce przy ul. Sikorskiego, miał być zrobiony park koło Placu Wolności, a tu żadnej informacji. Można wyczytać tylko o inwestycjach już zrobionych, a co jest planowane to nie ma. Ktoś się pana pytał o dworek Komorowskich, że jest zaniedbany plac koło niego. Nic Pan nie planuje z tym zrobić? To jest jedna z wizytówek Głowna.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, na Pańskie pytania dotyczące estetyki Urzędu Pracy i planów związanych z budową Galerii Głowno odpowiadałem już na tym forum (wpis z tą odpowiedzią został zamieszczony poniżej pod datą 16.05.2013 r.). Powtórzę, że na estetykę Urzędu Pracy, który nie jest placówką miejską i podlega Powiatowemu Urzędowi Pracy w Zgierzu tj. jednostce Starostwa Powiatowego w Zgierzu, nie mam wpływu.
Jeśli chodzi o budowę Centrum Mroga, to rzeczywiście informacja o takiej planowanej na terenie prywatnym inwestycji była, aczkolwiek na temat dalszej perspektywy realizacji tego pomysłu nic mi nie wiadomo.
Co do działki miejskiej położonej przy ul. Sikorskiego 59, to - o tym również informowałem na bieżąco - w  wyniku przetargu została oddana w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat łódzkiej spółce LOCRUM, która zaproponowała wybudowanie na niej kompleksu budynków wielofunkcyjnych o ogólnej powierzchni użytkowej 8.620 m2 i kubaturze 365.500 m3 wraz z urządzeniami towarzyszącymi w postaci parkingów, dróg wewnętrznych, ciągów pieszych oraz infrastruktury technicznej tj. obiektu w rodzaju Galeria Głowno z przestrzenią handlową, usługową i rekreacyjno-rozrywkową.
 
Przypomnę, że dwukrotnie próbowałem przekonać Radę Miejską, by działkę tę sprzedać. Rada nie wyraziła jednak na to zgody przyzwalając ostatecznie tylko na sprzedaż jej prawa wieczystego użytkowania. I tak się stało. Po przetargu, w końcu czerwca podpisałem z firmą LOCRUM akt notarialny.
Nadal uważam jednak, iż korzystniejsza byłaby dla Głowna i naszego budżetu sprzedaż prawa własności do tej nieruchomości, a nie prawa jej wieczystego użytkowania - jak zdecydowała Rada Miejska w Głownie. Mogliśmy bowiem z tej sprzedaży pozyskać do tegorocznego budżetu o ok. 2,5 mln zł gotówki więcej, gdyż ze sprzedaży użytkowania wieczystego uzyskuje się jednorazowo 1/4 wynegocjowanej ceny (cena ta to 3 mln 100 tys. zł, ale uzyskany z tego tytułu wpływ do tegorocznego budżetu to 775 tys. zł). Ubolewam nad tym, że to co byliśmy wstanie uzyskać w ciągu roku, uzyskamy potencjalnie dopiero po około 25 latach.
 
A jak wygląda sytuacja tegorocznych inwestycji miejskich? Plan nakładów inwestycyjnych na ten rok wynosi blisko 5 mln 600 tys. zł, z czego prawie 1 mln 800 tys. zł to środki własne gminy, zaś prawie 3 mln 300 tys. zł - to środki pomocowe. Informowałem już, że do chwili rozstrzygnięcia kwestii sprzedaży budynków szpitalnych (procedura przetargowa trwa), realizujemy tylko te inwestycje, które należy kontynuować w związku z wykorzystywanymi na nie środkami zewnętrznymi - dotacjami unijnymi. Mowa tu np. o rekultywacji składowiska odpadów w Ziewanicach czy budowie kanalizacji w ul. Targowej. Pozostałe planowane na ten rok inwestycje wstrzymaliśmy do czasu rozstrzygnięcia kwestii sprzedaży budynków szpitalnych. Nie musielibyśmy tego robić, gdyby Rada wyraziła zgodę na sprzedaż działki miejskiej przy ul. Sikorskiego. Oddanie jej w wieczyste użytkowanie ma swoje konsekwencje w postaci mniejszych wpływów ze sprzedaży mienia komunalnego do tegorocznego budżetu.
 
Nie zgodzę się z tym, że plac wokół Dworku Komorowskich jest zaniedbany. W dworku mieści się siedziba Urzędu Miejskiego oraz USC i pracownicy urzędu dochowują wszelkich starań, by teren wokół budynku przy ul. Dworskiej 4 (bo to jest Dworek Komorowskich) utrzymywany był w należytej estetyce. Być może myśli Pan o otoczeniu Pałacu Jabłońskich przy ul. Łowickiej, w którym swą siedzibę ma Towarzystwo Przyjaciół Miasta Głowna. Na ten temat również wypowiadałem się na tym forum zatem zachęcam do uważnego śledzenia wpisów z odpowiedziami. Żadnego z nich nie usuwamy. Dziękuję za pytania i pozdrawiam.
2013.08.14

Pytanie: Mam takie pytanie w sprawie kortu tenisowego w Głownie, a mianowicie ten kort nie nadaje się do grania, nawierzchnia jest w stanie bardzo złym. Czy jest jakiś plan poprawy warunków tego kortu lub wybudowania nowego? Obecnie ''orliki” (koszykówka piłka nożna) stały się bardziej wzbogacone niż korty tenisowe, a jest dużo chętnych w Głownie do grania w tej dyscyplinie sportowej ale nie ma gdzie.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, jak się domyślam – bo niestety nie określił Pan tego wprost – chodzi Panu o stan kortu przy Ognisku TKKF Expandor. Jest to obiekt TKKF-u. Nie jest to jednak jedyny kort w mieście. Otóż wybudowany w ubiegłym roku kompleks boisk wielofunkcyjnych „Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 3 posiada kort tenisowy i jest on ogólnie dostępny. By z niego skorzystać, należy zgłosić się do pracownika Orlika.

Dodam jednocześnie, że dostrzegając zwiększone  zainteresowanie tenisem ziemnym 1 sierpnia 2013 r. zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi z wnioskiem o wpisanie inwestycji pod nazwą „Budowa trzech kortów tenisowych w mieście Głownie” do Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Łódzkiego na lata 2011 – 2015 z nadzieja na uzyskanie dofinansowania do realizacji takiej inwestycji w naszym mieście. Jej koszt szacowany jest na 500 tys. zł.

2013.08.14
                                                              

Pytanie: Czy ktoś mógłby dokonać przeglądu oznakowania drogowego na bezimiennej ulicy do wsi Piaski Rudnickie, odchodzącej od ul. Kopernika w rejonie MOK-u? W tej chwili od strony ul. Kopernika stoi tam znak "strefa zamieszkania" (dodatkowo, nie pamiętam dobrze, ale stoi tam chyba znak ograniczenia prędkości do 20 km/h - nie ma on sensu, bo sama strefa zamieszkania wprowadza takie ograniczenie), jednak brakuje znaku zamykającego tę strefę. W efekcie kierowcę jadącego do Piasków od strony Huty - gdyby chciał ściśle przestrzegać przepisów ruchu drogowego - cały czas obowiązują ograniczenia związane ze strefą (ograniczenie prędkości do 20 km/h, pierwszeństwo dla pieszych, zakaz parkowania poza wyznaczonymi miejscami), właściwie nigdy jej nie opuszcza nawet gdyby chciał wrócić do Głowna lub pojechać np. w stronę Rudniczka. Z kolei kierowca jadący od strony Piasków na Hutę do strefy zamieszkania w ogóle nie wjeżdża i w rejonie osiedla wolno mu jechać z prędkością 50 km/h. To jakiś absurd i należałoby to poprawić.

Dodam, że na wspomnianej drodze od czasu położenia tam asfaltu pojawiły się już ubytki w nawierzchni, dobrze byłoby je załatać.

Chciałbym się zapytać, czy planowana jest kontynuacja budowy nawierzchni asfaltowej na drugiej z dróg dojazdowych z Głowna do wsi Piaski Rudnickie, a mianowicie na ulicy Wyspiańskiego. Kilka lat temu, jeszcze za "panowania" poprzedniego burmistrza, rozpoczęto tę inwestycję, co roku kładąc po ok. 100 metrów asfaltu od strony ulicy Żeromskiego (jednocześnie asfalt położyła gmina Głowno na terenie samej wsi), jednak w pewnym momencie ją przerwano i położono asfalt na drodze z Huty. Do ulicy Wyspiańskiego już nie powrócono.

Ostatnie moje pytanie dotyczy organizacji ruchu w związku z budową kanalizacji i długo oczekiwanym remontem nawierzchni na ulicy Czackiego. Obecnie zamknięty jest odcinek między Czarnieckiego a Wojska Polskiego, jednak osoba odpowiedzialna za organizację ruchu zapomniała chyba o ulicy Kasprowicza, która dochodzi do Czackiego na wysokości remontowanego odcinka. Wylot tej ulicy nie jest w żaden sposób zabezpieczony, a jadąc ul. Kasprowicza wyjeżdża się praktycznie rzecz biorąc na teren budowy (nieświadomie - nie ma nawet znaku "roboty na drodze"). Należałoby z tym chyba coś zrobić.

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę, że nadal nikt nie zdjął wprowadzającego w błąd rozkładu jazdy autobusów do Szczyrku z przystanku autobusowego przy cmentarzu - mieli to zrobić pracownicy MZK.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, uwagi zawarte w pierwszej części Pańskiego pytania dotyczą drogi prowadzącej w kierunku wsi Piaski Rudnickie, a są to już tereny Gminy Głowno. Co się zaś tyczy ul. Wyspiańskiego, to wypowiadałem się na tym forum już na ten temat 19 lutego 2013 r. Przypomnę zatem tylko, że mimo największych chęci wszystkich potrzeb mieszkańców nie uda się zaspokoić jednocześnie i najlepiej jak najszybciej. Wiele miejsc w Głownie czeka na dokończenie prac rozpoczętych w minionych latach np. Cichorajka, ul. Łysogórska, której mieszkańcy też od lat oczekują na utwardzenie. Innym przykładem są ulice: Zapolskiej, Nałkowskiej czy Ordona, gdzie mieszkańcy sami sfinansowali projekt drogowy. Tyle tylko, że aby go zrealizować, trzeba najpierw doprojektować i wykonać brakujące odcinki kanalizacji sanitarnej i deszczowej, bo ktoś parę lat temu nie powiedział mieszkańcom o tych brakach. Potrzeby znamy, ale z uwagi na ograniczone możliwości finansowe, nieustannie stajemy przed dylematem, co i gdzie wykonać? Dlatego proszę o zrozumienie tej sytuacji.

Pańskie uwagi dotyczące zabezpieczenia inwestycji prowadzonej w rejonie ul. Czackiego przekazałem pracownikom merytorycznego referatu. Wykonawca tego zadania czyli MZWiK Sp. z o.o. winien stosować się do obowiązującej na czas prowadzenia tej inwestycji organizacji ruchu w tym rejonie. U wyjazdu z ul. Kasprowicza w Czackiego przewidziana była bariera uniemożliwiająca wjazd na teren objęty pracami. Nadmienię, że na całym odcinku ul. Kasprowicza (wzdłuż lasu) do skrzyżowania z ul. Leśną znajduje się tylko jeden wjazd do jednej z lokalnych firm. Dojazd do niej, jak również komunikacja mieszkańców dochodzącej do ul. Kasprowicza ul. Leśnej zapewnione są od strony ul. Kopernika. Nie dotarły do mnie żadne interwencje mieszkańców tego rejonu, którym roboty przy ul. Czackiego uniemożliwiałyby codzienne funkcjonowanie. Pewne utrudnienia zaś, są stałym elementem każdego procesu inwestycyjnego. Coś za coś.

2013.08.08

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, pragnę zapytać czy planowany jest płatny parking przy placu zabaw - wjazd od ul. Swoboda nad zalewem. Obserwuję, że ciągle stoją te same samochody - chyba ludzi pracujących w szwalni - natomiast dla matek, babć i chcących zaparkować aby skorzystać z placu zabaw nie ma takiej opcji. Uważam, że ten parking powinien być płatny tak jak przy Placu Wolności. Nareszcie jest porządek. Bardzo dziękuję za udogodnienie przy Placu Wolności.

Sprawa druga: czy Zakład Gospodarki Komunalnej, który pobiera wcale nie małe pieniądze za miejsca na cmentarzu komunalnym zrobi jakieś kroki, aby główna aleja po opadach deszczu - a zimą śniegu - była zdatna do użytku? Nie da sie przejść po opadach deszczu, a zimą główna aleja zamienia się w jedno lodowisko. (…) Plac na cmentarzu komunalnym jest bardzo drogi, bo około 5.000 zł  (…) Przecież te ceny w Głownie są cenami wyższymi od cen w Łodzi. Dlaczego zarządca cmentarza -gospodarka komunalna, która Panu Burmistrzowi podlega niewłaściwie dba o cmentarz???? A parking przy cmentarzu komunalnym obecnie zaniedbany - rowy między asfaltem wymyte przez wodę - nie można wyjechać. Nie widać tu zupełnie gospodarza – zarządcy. Mam nadzieję, że to się zmieni.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, przedstawioną przez Panią propozycję wprowadzenia opłat na parkingu przy ul. Swoboda traktuję jako głos w sprawie. Przynajmniej dotychczas wprowadzenie opłat za parkowanie na tym parkingu nie było brane pod uwagę. Korzystają z niego z pewnością nie tylko pracownicy Spółdzielni Gorseciarskiej – Ci bowiem mają w sąsiedztwie własny zamknięty parking – ale także klienci okolicznych sklepów, NZOZ przy ul. Swoboda czy pobliskiego banku, wreszcie osoby korzystające ze swymi dziećmi z placu zabaw czy wypożyczalni sprzętu pływającego. Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w tym miejscu wymaga zatem zastanowienia. Każdy taki pomysł skutkuje wydatkiem finansowym, a w tegorocznym budżecie na ten cel pieniędzy nie przewidywano. Przede wszystkim jednak, pomysł taki musiałby zyskać akceptację Rady Miejskiej, która jest jedynym gremium mogącym podjąć decyzję  w tej sprawie.

W drugiej poruszonej przez Panią kwestii poprosiłem o wyjaśnienia administratora cmentarza komunalnego czyli Dyrektora Miejskiego Zakładu Komunalnego. Pan Dyrektor zapowiedział wykonanie prac zmierzających do naprawy nawierzchni głównej alei poprzez uzupełnienie jej ubytków betonem. Usunięte mają być również nierówności na parkingu spowodowane wymywaniem podczas ulewnych deszczy. W okresie zimowym zaś, zadeklarował zwiększenie częstotliwości i poprawę jakości odśnieżania na cmentarzu komunalnym. Co zaś tyczy się cennika obowiązującego na cmentarzu komunalnym w Głownie, to – jak zapewnił Dyrektor MZK – opłaty nie zmieniły się od roku 2005.  Dziękuję za zadane pytania i pozdrawiam.

2013.08.07

                             

Pytanie: Kiedy skończy się chaos ze śmieciami. Niema informacji kiedy będą odbierane i w jaki sposób je segregować(strona internetowa to nie dla wszystkich) żadnych ulotek ,nie mówiąc o uzyskaniu informacji od pracowników odbierających śmieci.

A w innych gminach można :
-rozwieść pojemniki (każdy na inny sort śmieci,opisane "przepraszam każda blondynka zrozumie"
-cena za wywóz śmieci segregowanych 6zł
-wręczyć ulotki dotyczące w jaki sposób je segregować
-poinformować o terminie odbioru

a w naszym mieście pierwsza śmieciarka przemknęła jak UFO

z poważaniem jeszcze wasz mieszkaniec.

Odp. Burmistrza:  Szanowny Panie, ma Pan prawo oceniać cokolwiek jak Pan uważa, ale nie sądzę by Pana ocena w tej materii była zgodna z rzeczywistością. Akurat my jako miasto Głowno wykonaliśmy ogrom pracy informacyjnej już od początku bieżącego roku, spotkania z mieszkańcami, ulotki, informacje chociażby przy okazji składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Było wiele okazji by poznać zasady nowego systemu. Informacje o terminach odbioru odpadów z nieruchomości, wraz z ulotkami określającymi sposób postępowania z odpadami, dostarczane zostały do każdej nieruchomości, również do nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Czarnieckiego. Wykonawca w ramach zawartej umowy dostarczył ww. ulotki oraz harmonogramy odbioru odpadów do nieruchomości, poprzez umieszczenie w skrzynkach pocztowych lub w przypadku braku wyposażenia w skrzynkę pocztową, przez pozostawienie przy ogrodzeniu lub w altance śmietnikowej, jeżeli nieruchomość takową posiadała. W przedmiotowej ulotce w sposób prosty i czytelny zawarto informacje dot. sposobu postępowania z odpadami, zarówno przez właścicieli nieruchomości którzy zadeklarowali postępowanie z odpadami w sposób selektywny, jak przez tych właścicieli, którzy zadeklarowali, ze nie będą prowadzili segregacji.
Jeżeli chodzi o zapewnienie przez gminie pojemników, z uwagi na fakt, że duża część nieruchomości było wyposażana w pojemniki, a ich właściciele nie byli zainteresowani ponoszeniem dodatkowych kosztów, związanych z dzierżawą pojemników zdecydowano, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, obowiązek zapewnienia pojemników pozostanie, jak dotychczas, w gestii właścicieli nieruchomości. Zgodnie z ww. ustawą dopuszczono segregację w jednym pojemniku (worku), co pozwoliło ograniczyć koszty osobom prowadzącym selektywną gospodarkę odpadami.
Co do wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi  - wynikają one z kosztów związanych z faktycznym odbiorem odpadów przez wyłonionego w przetargu wykonawcę, jak i planowanych kosztów obsługi systemu, w tym kosztów prowadzenia punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i kosztów administracyjnych. Istotnym elementem kosztów jest częstotliwość odbioru odpadów komunalnych z posesji, która w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali selektywny sposób gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 3 razy w miesiącu (minimum dwa razy  w miesiącu zmieszane i co najmniej 1 raz odpady zgromadzone w sposób selektywny).
Odnosząc się do wysokości opłat należy zatem posiadać informacje o zakresie usług oferowanych przez gminę za opłatę w konkretnej wysokości. Opłata w wysokości 6 zł od osoby za odbiór i zagospodarowanie odpadów gromadzonych w sposób selektywny obowiązuje często w gminach wiejskich, w których odbiór odpadów zmieszanych następuje jeden raz w m-cu , a odpadów zgromadzonych selektywnie jeszcze rzadziej. Różnie kształtują się również wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami w sposób zmieszany – dochodzą one do kilkudziesięciu złotych.

2013.07.19


Pytanie: Kiedy będzie naprawiony asfalt po powodzi na ulicy Gen.Sowińskiego (w górkę). Po powodzi asfalt po bokach jest w fatalnym stanie, a przy nim są takie wyrwy, że samochód może zawieszenie zniszczyć. Wystarczy tylko po bokach wylać asfalt i będzie dobrze. Na tej ulicy obecnie dwa samochody ledwo się mieszczą. Zróbcie coś z tym. (…) Wystarczy wyłożyć asfalt i go utwardzić walcem - po bokach, tam gdzie woda podmyła stary asfalt.  Nie jest to duży odcinek drogi, ale bardzo ważny bo na samym początku wjazdu pod górkę. (…)

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zniszczone przez wodę fragmenty asfaltowej nawierzchni zostaną naprawione. Aktualnie odtwarzane są rowy. Po ukończeniu tych prac przystąpimy do naprawy zniszczonych fragmentów asfaltu. Po ulewnych deszczach, które przeszły nad Głownem zlecone zostało odtworzenie rowów przydrożnych wzdłuż ul. Sowińskiego z terminem wykonania do 12 lipca 2013 r. Kolejnym etapem będzie naprawa nawierzchni bitumicznej jezdni. Zależy mi, by naprawa nawierzchni asfaltowej odbyła się niezwłocznie po ukończeniu robót związanych z odtworzeniem rowów przydrożnych jednakże z uwagi na konieczność dostosowania terminu wykonania tych prac do wolnych terminów potencjalnych ich wykonawców, nie mogę dziś precyzyjnie określić terminu naprawy asfaltowej nawierzchni. Zapewniam jednak, że uczynimy to w najkrótszym jak to tylko możliwie czasie, bez zbędnej zwłoki.

2013.07.09


Pytanie: Dlaczego firma, która miała zakrywać dziury w naszym mieście nic z tym nie robi. Chodzi mi o to, że pozaznaczali farbami te dziury, a one nadal nie są pozakrywane np: koło szkoły i przedszkola nr 1 w Głownie lub na wyjeździe z ulicy Ściegiennego na ul. Ostrołęcką. Czy mają jakiś termin do kiedy muszą je zakryć, czy jest jakiś inny powód?
 
Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, bieżąca naprawa ulic asfaltowych będzie kontynuowana na terenie Głowna w drugiej połowie lipca.
2013.07.08

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu! Odkąd drugi odcinek ulicy Ostrołęckiej został zrobiony całkowicie (czyli jakoś 22 - 21 czerwca tego roku) - chodzi mi tutaj o asfalt, to samochody jeżdżą jak na autostradzie (...) Czy da się coś w tej sprawie zrobić ? Może jakieś częstsze patrole Policji, jak to było kiedyś? 
 
Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, ulica Ostrołęcka jest drogą powiatową i nakładka asfaltowa była wykonywana ze środków Powiatu Zgierskiego. Z problemem przekraczania prędkości na tej ulicy zapoznaliśmy Powiatową Komisję ds Zarządzania Ruchu w Powiecie Zgierskim w celu podjęcia działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na tej ulicy. Oczekujemy na jej stanowisko w tej sprawie. 
2013.07.08
                                                               

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu! Wielokrotnie, przy różnych okazjach, zwracałem tutaj uwagę na wprowadzający w błąd rozkład jazdy autobusu PKS Warszawa relacji Warszawa-Łódź-Szczyrk, wywieszony na przystanku przy cmentarzu. Takiego autobusu nie ma. Z tego, co udało mi się ustalić, faktycznie kursował przez jeden sezon kilka lat temu, ale już dawno został zlikwidowany. Czy jest możliwość usunięcia tego rozkładu z przystanku? Jest to szczególnie ważne przed sezonem wakacyjnym.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, oczywiście taka możliwość jest. Nieaktualny rozkład jazy, o którym Pan pisze ma zostać usunięty przez MZK.

2013.06.21 


Pytanie: Moje pytanie związane jest z odcinkiem ul. Kilińskiego między ulicami Łąkową i Złotą. W dni targowe tj. wtorek i piątek samochody na tym odcinku ul. Kilińskiego parkują bardzo często na chodniku i to po obu stronach, co w znaczący sposób utrudnia ruch pieszych. Niestety, nie ma tam żadnego znaku B-35 lub B-36. Takie zakazy obowiązują natomiast na odcinku ul. Kilińskiego między Złotą, a Bielawską, gdzie postawione są słupki, które i tak nie pozwalają na parkowanie na chodniku. Czy nie ma możliwości, aby znaki zostały ustawione w innym miejscu na ul. Kilińskiego (na odcinku między Łąkową a Złotą)?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, każda zmiana oznakowania wymaga zmiany organizacji ruchu zatwierdzonej przez Starostwo Powiatowe w Zgierzu. Sprawdzimy zasadność i możliwości zastosowania rozwiązania, które Pani proponuje.

2013.06.21


Pytanie: Kiedy będzie można normalnie zaparkować na nowym parkingu przy rynku na ulicy Złotej?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, tak naprawdę pewnie dopiero wówczas, gdy kierowcy znaczną przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego i kiedy poprawi się kultura jazdy i parkowania. Wydaje się, że wystarczyłoby parkując pojazd po prostu pomyśleć nie tylko o sobie, ale i o innych uczestnikach ruchu drogowego - a co za tym idzie parkować z rozwagą, zachowując odpowiednie odstępy pomiędzy pojazdami, zajmując tylko tyle miejsca, ile faktycznie dla naszego auta jest niezbędne, bez tarasowania wyjazdu innym.

2013.06.20


Pytanie: Moje zapytanie dotyczy ulicy Pasterskiej, a konkretnie jej skrzyżowania z ulicą Miodową. Po każdych opadach deszczu tworzy się tu wielkie rozlewiska wody. Pomimo tego, że przed swoją bramą usypałem garb, to i tak często się zdarza, że woda zalewa mi podwórko. Pisał Pan, że jedynym na chwilę obecną rozwiązaniem jest bieżące wypompowanie wody. Podczas wielu moich interwencji telefonicznych w Urzędzie Miasta, kilka zgłoszeń zostało, mówiąc kolokwialnie, "olanych". W trakcie jednej z rozmów z pracownikiem UM odpowiedzialnym za przyjmowanie zgłoszeń, usłyszałem że koszt wyjazdu celem wybrania wody to około 600 złotych. Zasugerowałem wysypanie tłucznia, który częściowo wchłaniałby powstałe rozlewiska. Już w tym roku woda była wybierana około 10 razy. Wydaje mi się, że z punktu czysto ekonomicznego, taniej wyjdzie przywiezienie wywrotki takiego tłucznia, niż przyjeżdżanie i wybieranie wody za każdym razem. Podczas jednej z ubiegłorocznych wizyt w UM, usłyszałem również informację, że w niedługim czasie UM tu cytat: "coś zrobi w tej sprawie, być może zostaną położone krawężniki". Do dnia dzisiejszego nic nie zostało zrobione. Bardzo proszę o zajęcie się to sprawą.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, problem znamy i spróbujemy mu na miarę naszych możliwości zaradzić. Przeprowadzenie prac mających na celu poprawę sytuacji opóźniły: najpierw przedłużająca się zimowa aura, potem - problem katastrofalnego stanu nawierzchni dróg po zimie, którymi trzeba było zająć się w pierwszej kolejności, a w ostatnim czasie - sprawy związane z podtopieniami.

2013.06.20


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu! Jedno krótkie pytanie - czy łąka, bo trawą tego nazwać nie można, wokół Muzeum w Naszym Mieście, zostanie w tym roku skoszona? Budynek pięknie odnowiony, odmalowany, brama wymieniona, a trawa i chęchy po pas i przed Muzeum, i za, i obok, i nawet przed ogrodzeniem. Wstyd! Uprzejmie proszę o interwencję w tej sprawie.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, musi Pani wiedzieć, że Pałac Jabłońskich, o którym Pani mówi na podstawie umów zawartych z Miejskim Zakładem Komunalnym od wielu lat pozostaje w dyspozycji Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna i to ono odpowiada za utrzymanie tego obiektu w należytej estetyce. Proponuję więc zainteresować tą sprawą TPMG. Muzeum Regionalne to faktycznie tylko nazwa, bo jako instytucja formalnie placówka taka w Głownie nie funkcjonuje. W Pałacu Jabłońskich znajdują się eksponaty będące w posiadaniu TPMG . Od momentu objęcia przeze mnie stanowiska burmistrza wielokrotnie proponowałem TPMG, by miasto przejęło te zbiory i utworzyło formalne i zgodne z obowiązującymi przepisami Muzeum Miasta Głowna. Propozycji tej jednak TPMG nie zaakceptowało. Wielokrotnie zwracałem się do TPMG również o uporządkowanie tego terenu i należyte utrzymanie posesji będącej siedzibą tego stowarzyszenia. Niestety bezskutecznie.

2013.06.07


Pytanie: Czy to prawda , że w tym roku na ulicy Ściegiennego ma być robiony asfalt ?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, wszystkie inwestycje planowane do wykonania w roku 2013 znajdują się w aneksie inwestycyjnym stanowiącym załącznik do uchwały budżetowej na rok 2013. Dokument ten jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na miejskiej stronie internetowej. Plany na rok 2013 nie przewidują budowy asfaltowej nakładki na ul. Ściegiennego. W trosce o finanse publiczne – powtarzam to już po raz kolejny – do czasu ostatecznego wyjaśnienia kwestii sprzedaży budynków szpitalnych położonych przy ul. Wojska Polskiego, nie uruchamiamy nawet zaplanowanych na ten rok inwestycji.

2013.06.07


Pytanie: Jako były pracownik Urzędu Miejskiego/obecnie jestem na emeryturze/ mam pytanie dotyczące rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej. W dni targowe wiele osób dojeżdża na targowisko miejskie. W godzinach rannych są 2 autobusy, które dojeżdżają na Plac Wolności. Jednak po zrobieniu zakupów wielu emerytów i starszych osób ma problemy z powrotem dojazdu do swoich domów. Dotyczy to szczególnie Zabrzeźni, Sikorskiego-terenów położonych w znacznej odległości od rynku. Są to osoby starsze, które po zrobieniu zakupów w zasadzie nie mają możliwości powrotu w te okolice autobusem. Odjazdy autobusów są w odstępie kilku godzin. Przykro czasami patrzeć jak te osoby dźwigają zakupy i na pieszo zmuszeni są wracać do domu. W związku z tym mam pytanie, czy istnieje możliwość usytuowania przystanku komunikacji miejskiej w okolicach targowiska w godzinach rannych i w odstępie np. 1/5 godz. możliwości powrotu do okolic Zabrzeźni i Sikorskiego. Sama jestem osobą schorowaną i dużą trudność sprawia mi przejście na pieszo z zakupami z rynku na ul. Dąbrowskiego. Sprawę tą poruszam w imieniu wielu starszych osób, które korzystają z zakupów na targowisku miejskim.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, Pani zapytanie przekazane zostało dyrekcji Miejskiego Zakładu Komunalnego w Głownie, który odpowiada za komunikację miejską celem sprawdzenia możliwości ulokowania przystanku komunikacji miejskiej w rejonie targowiska i ewentualnego dostosowania kursów do potrzeb osób korzystających z targowiska.

2013.06.07


Pytanie: Zamiast pytania mam ogromną prośbę. Rzecz dotyczy skrzyżowania ulic Żwirki i 11 Listopada (strona prawa od ronda). Po każdych opadach tworzy się tam potężne rozlewisko wodne z powodu braku odpływu. Wykonanie rowu lub drenażu w dużym stopniu rozwiązało by ten problem. Rozumiem, że takich spraw są dziesiątki w Głownie, ale podejrzewam, że koszt takiej inwestycji nie będzie zbyt wysoki.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, wykonanie rowu odwadniającego  lub drenażu to niestety nie tak prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. To proces inwestycyjny wymagający wykonania projektu technicznego i zabezpieczenia pieniędzy na ten cel w budżecie miejskim. W tym roku w zadaniach inwestycyjnych jest ujęte wykonanie projektu. Dokumentacja ta jest w trakcie opracowywania. Zadaniem projektanta jest m.in. wskazanie rozwiązania problemu, o którym Pan pisze.

2013.06.07


Pytanie: Plac Wolności wygląda bardzo ładnie, ale czy jest jakiś plan odnowienia tego pomnika wraz z parkiem koło Placu Wolności. Wygląda on na bardzo zaniedbany, a przecież to centrum miasta. Wystarczyło by tam położyć kostkę i odnowić pomnik.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, w tegorocznym budżecie miejskim rezerwuje się 50 tys. zł na I etap rewitalizacji Parku im. Armii Krajowej, który bezsprzecznie wymaga uporządkowania i zadbania o jego estetykę. Pierwszy krok to zamontowanie słupków by nasi „kierowcy” nie rozjeżdżali trawników. Mamy opracowany projekt zagospodarowania terenu parku, a co do pomnika, to planujemy najpierw odnowienie jego cokołu, ale – do czasu sprzedaży nieruchomości szpitalnych położonych przy ul. Wojska Polskiego i wyjaśnienia możliwości finansowych budżetu - wstrzymaliśmy się z rozpoczynaniem inwestycji.

2013.05.16


Pytanie: Panie Burmistrzu, piszę w sprawie naszego budynku Urzędu Pracy. Byłem tam ostatnio i się przeraziłem. Środek publicznego urzędu wygląda strasznie. Wiem, że Pan od niedawna jest Burmistrzem, ale warto było by się tym zająć. W końcu tam pracują urzędnicy Państwowi i chodzi tam dużo osób naszego pięknego miasta. A drugie moje pytanie, to  chciałbym się dowiedzieć co z GALERIĄ GŁOWNO? Czytałem, że osoba zainteresowana budową Galerii ma bardzo ciekawy projekt. Miastu jest potrzebne jakieś piękne centrum rozrywki i handlu (…).

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, na estetykę budynku Urzędu Pracy nie mam bezpośredniego wpływu, bo to placówka terenowa podległa Powiatowemu Urzędowi Pracy w Zgierzu. Nie podlega ona Burmistrzowi. PUP w Zgierzu jest jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Zgierzu. Jedyne co mogę w tej sytuacji uczynić, to zwrócić się do Starostwa Powiatowego w Zgierzu z wnioskiem o poprawę tejże estetyki. Problem zgłoszony przez Pana przekażę również radnym powiatowym reprezentującym Głowno w Radzie Powiatu Zgierskiego.

Jeśli chodzi o powstanie Galerii Głowno, to rzeczywiście taki projekt został mi przedstawiony. Zapoznałem z nim Radę Miejską. Obecnie końca dobiegła procedura przetargowa, w drodze której zamierzamy wyłonić wieczystego użytkownika działki miejskiej, na której tego typu inwestycję zaproponowano. Do przetargu zgłosiło się dwóch oferentów, wśród nich ten, który zaproponował budowę galerii handlowo-usługowej. Jeśli uczestnicy postępowania w ustawowym terminie 7 dni od daty doręczenia informacji o rozstrzygnięciu przetargowym nie wniosą do niego uwag, wówczas ogłosimy kto i w jaki sposób zainwestuje w ten teren.

2013.05.16


Pytanie: Panie Burmistrzu, wracam do mojego pytania z zeszłego roku: czy możemy liczyć na to, że 2013 roku zostanie dokończona ulica Limanowskiego? Ulica Limanowskiego (od ulicy Wodnej) to dziury, błoto, kałuże a podczas pogody słonecznej kurz.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, powtórzę to, co powiedziałem Pani przy okazji ostatniej naszej korespondencji w tym temacie. Duże znaczenie dla tegorocznych dochodów i wydatków budżetu miasta Głowna będzie miała planowana sprzedaż nieruchomości, na których zlokalizowany jest szpital. Przetarg, w drodze którego sprzedaż ta ma nastąpić zaplanowany jest na maj 2013 r. Podtrzymuję, że pozyskane ze sprzedaży szpitala środki finansowe będą skierowane na inwestycje miejskie. Jakie? O tym już zdecyduje Rada Miejska. Ja chciałbym, by udało się dokończyć ul. Limanowskiego. Formalnie w aktualnym planie inwestycyjnym na rok 2013 tej inwestycji brak, zresztą jak wielu innych – równie potrzebnych.

Przypomnę jednocześnie po raz kolejny, że moją propozycją zniwelowania niedoborów finansowych budżetu miejskiego i przeznaczenie tym samym większych pieniędzy na inwestycje w mieście, była proponowana Radzie Miejskiej dwukrotnie – ale niestety odrzucona większością głosów – sprzedaż nieruchomości miejskiej położonej u zbiegu ul. Sikorskiego i drogi krajowej nr 14. Ostatecznie Rada wyraziła zgodę jedynie na sprzedaż prawa jej wieczystego użytkowania. Niebawem podamy wynik przeprowadzonego w tej sprawie przetargu. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że efekt finansowy obu tych rozwiązań znacząco się różni. Zamiast ok. 3 mln zł ze sprzedaży tego terenu możemy liczyć w tym roku na ok. 775 tys. zł z tytułu sprzedaży wieczystego użytkowania.
Mimo moich wielokrotnych deklaracji, że całość pozyskanych z tej transakcji pieniędzy chcę przeznaczyć na inwestycje, większość radnych swoim głosem poparła gorszy finansowo dla miasta wariant. Jaki będzie natomiast efekt finansowy przetargu na sprzedaż nieruchomości szpitalnych? Czas pokaże. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2013.05.16


Pytanie: Panie Burmistrzu, czy będzie zasiana trawa na Placu Wolności i wokół niego? Byłoby dużo ładniej jakby było więcej zieleni bo ta firma co posadziła te krzewy za dużo ich nie posadziła, a jednak jakby było bardziej zielono, na pewno byłoby dużo ładniej.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, z pewnością w ramach gwarancji nasadzenia na Placu Wolności zostaną uzupełnione. Uzupełniona zostanie również kora. Co do trawy, to wyrośnie ona z pewnością pod dębem. Pozostałe miejsca przeznaczone na zieleń będą oczywiście sukcesywnie nią uzupełniane. Jeszcze w maju na latarniach na Placu Wolności zawisną kwietniki z kwiatami.

2013.05.09


Pytanie: Panie Burmistrzu, czy jest jakaś kontrola nad zakrywaniem dziur w asfalcie w naszym mieście? Chodzi mi o to, że jak zakrywają te dziury to nie jest wyrównane do asfaltu i powstają górki (nierówny asfalt).

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, jeszcze w tym tygodniu wyłoniona w drodze przetargu firma rozpocznie naprawę powstałych w okresie zimy ubytków w jezdniach na terenie całego miasta. Realizację tych napraw nadzorować będą pracownicy Urzędu Miejskiego albowiem nam również zależy na jak najlepszym ich wykonaniu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że łatanie ubytków to tylko doraźna i z pewnością nie idealna, nie w pełni satysfakcjonująca - zarówno mieszkańców, jak i mnie samego - metoda poprawiania stanu nawierzchni naszych ulic. Jest to jednak metoda, na jaką w obecnej sytuacji finansowej miasto Głowno może sobie pozwolić.
2013.05.06
 

Pytanie: Mam prośbę dotyczącą cmentarza komunalnego na ulicy Piaskowej, a mianowicie kontener na śmieci na tym cmentarzu jest postawiony na samym końcu, część osób przyjezdnych nawet go nie zauważa, innym nie chce się wrócić żeby wyrzucić wkład - zwłaszcza jak groby mają przy wyjściu co powoduje że pobliski las jest zaśmiecony właśnie wkładami do zniczy. Czy nie można tego kontenera postawić przy wyjściu lub na pobliskim parkingu? Każdy wychodząc by wrzucił swoje śmieci i wówczas oszczędziłby las (na większości cmentarzach kontenery są przy wyjściu). Proszę wybrać się na spacer do tego lasku, widok na pewno będzie mało ciekawy.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, dziwię się, że musimy dyskutować w tak wydawałoby się oczywistej sprawie, jak należyte zachowanie się w miejscu wiecznego spoczynku naszych bliskich i w jego najbliższym sąsiedztwie. Oczywiście kontener na śmieci można przesuwać z jednego miejsca na drugie. Problem jednak w tym, że zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się chciało z niego skorzystać. Bo przecież najlepiej mieć wszystko w zasięgu ręki. A może wreszcie tym, którym się nie chce, powinno zacząć się chcieć. Nie dajmy się zwariować. Ustawienie kontenera poza cmentarzem w ogóle nie wchodzi w grę, albowiem więcej niż pewne jest to, że trafiałyby do niego nie tylko wypalone znicze czy wiązanki zwiędłych kwiatów z mogił, ale jak wskazują podobne doświadczenia, także śmieci zwożone tu z różnych rejonów miasta.
2013.04.29

Pytanie: Po raz kolejny niestety piszę do Pana z zastrzeżeniami, ale ostatnio to co jest w tym mieście nie przysparza optymizmu. Po pierwsze zapraszam Pana Burmistrza po dzisiejszych deszczach na spacer rodzinny na ulicę Pasterską (wiadomość nadesłana w niedzielę, 28.04.2013 r.). Robiona w tamtym roku gdzie poszła masa pieniędzy ulica jest dziś niemożliwa do przejścia. Dlaczego? Bo tonie!!!!!! Panie Burmistrzu tam przejście chodnikiem przy samych posesjach jest niemożliwe. Może z dwóch stron zalania postawmy urzędowe gumowce każdy kto będzie chciał dostać się chociażby do osiedlowego sklepu najpierw się ubierze. Tyle pieniędzy unijnych poszło w błoto bo nawet wcześniejsze dziury były lepsze, bo nie zalane. Kto robił ulice??????? Wiadomo. Po drugie Panie Burmistrzu szczycić się nowo otwartym rynkiem nie ma co, bo murek rozpada się od samego patrzenia na niego. Po dwóch miesiącach ogrodzenie wyjmiemy swobodnie z nowej podmurówki. To co tam zaprezentowało miasto woła o pomstę i kto robił rynek???? Widok jest makabryczny!! A na zakupy większe tzn. odzieżowo-obuwnicze i tak trzeba jechać do Łowicza bo stoiska które zostały to mały procent tego co było, a najlepsze, że po rozejrzeniu się to nawet nie mają już miejsca na postawienie swojego stolika. Po trzecie Panie Burmistrzu w naszym mieście nie ma na nic pieniędzy, o co nie napiszemy to brak funduszy o co ktokolwiek nie pyta to zawsze kasa. Wiem, że budżet z gumy nie jest, ale prawidłowe i z szacunkiem wykorzystanie pieniędzy unijnych daje dużo a przede wszystkim trzeba chcieć je pozyskać. Widział Pan Burmistrz budżet na ten rok Gminy Domaniewice????? Mała wiejska gmina a ich budżet jest obłożony inwestycjami bardzo kosztownymi, że pęka w szwach od planów nie braku pieniędzy, ale na 90% inwestycji pozyskują fundusze z wszem i wobec skąd się da. A myśli Pan że ich budżet jest z gumy? Może weźcie przykład i udajcie się na rozmowy z Wójtem tej Gminy. To bardzo rzeczowy człowiek i choć pierwszy raz ma do czynienia z władzą samorządową i praca na takim stanowisku aż miło popatrzeć bo słucha uwag Radnych i ludzi i z nimi współpracuje! A u nas wiecznie spory i kłótnie na sesjach.
U nas na ulicach dziura na dziurze na samej ulicy Kolejowej pod wiaduktem nie ma już jak ich ominąć , kanalizacji brak bo brak funduszy, szpital - wieczna walka, nowy Plac Wolności bez pinu do fontanny! Ale za to mamy opłaty za postój, nowo otwarty rynek gdzie ogrodzenie niedługo się samo przewróci przy większych wiatrach no i ulice w kostkach, po których nie da się przejść, bo przypominają rwące nurty zalewając przy tym same posesję i ulice przybrzeżne. Cóż chyba tylko trzeba pogratulować Państwu władzy!

Odp. Burmistrza: Jest takie powiedzenie - wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Widzę też, że nie mam szans u Pani, by zasłużyć nie tylko na choćby słowo życzliwości, ale nawet na pozory obiektywizmu. Przekonany jestem z tonu wypowiedzi, że i tak zostanie Pani przy swoim zdaniu, ale dla porządku chcę przedstawić kilka, jak widać, nieznanych Pani faktów.

Orientacja w budżetach różnych gmin nie może polegać na zwykłym porównaniu jednej sprawy. Nie wiemy bowiem kto i jakie ma inne problemy. Domaniewice nie mają ich ze szpitalem, bo go nigdy nie miały. My tymczasem mamy, bo jego dzierżawca nie płaci miastu od 2011 r.- to już ponad 1,8 mln. złotych. Stąd braki w kasie miejskiej - trzeba je uzupełniać zabierając z innych części budżetu. To są duże pieniądze. To zaś nie pozwala nam na inne konieczne wydatki. Rozumiem, że łatwo jest krytykować, gdy nie wiemy o tych uwarunkowaniach.

Czy wie Pani, że gminy wiejskie oraz gminy miejsko – wiejskie - w przeciwieństwie do gmin miejskich (a taką jest Głowno) - mogą korzystać ze specjalnych programów pomocowych i dotacji unijnych, z których Gmina Miasta Głowno nie może skorzystać, np. z PROW (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich), a Domaniewice, a nawet Stryków mogą. Głowno musi natomiast konkurować o fundusze unijne w ramach RPO (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego) z innymi miastami nawet takimi jak Łódź. Proszę zauważyć ponadto, że okres finansowania z lat 2007 - 2013 dobiega końca. Dziś robi się to, co gminy zaplanowały kilka lat temu. Nie sądzę więc bym był właściwym adresatem Pani opinii, tym bardziej, że udało mi się pozyskać pieniądze z tych źródeł, które jeszcze były. W 2012 roku modernizowaliśmy w Głownie targowisko za ponad 1,5 mln. złotych. Pozyskaliśmy na to prawie 2/3 środków z PROW - bo  akurat ten jedyny raz mogliśmy tu aplikować i się udało. Na inne inwestycje z RPO: drogi i kanalizację udało się zwiększyć dofinansowanie z około 40% do maksymalnie możliwych - 85%. Dało to miastu ponad 2,5 mln zł. "żywej gotówki", którą przeznaczyliśmy na zakończenie ciągnącego się wiele lat remontu Placu Wolności.

Poza tym wyjaśniam:

- myli się Pani - ul. Pasterska była wykonywana w 2009 r. a więc zanim zostałem burmistrzem. Zalewanie jej podczas deszczu wymaga tak naprawdę wykonania kanalizacji deszczowej, a więc zrobienia w tym miejscu prawie wszystkiego od początku. Obecnie możemy pomóc niestety tylko poprzez doraźne wypompowywanie wody. Proszę pamiętać jednak, że w Głownie są też inne ulice, a ich mieszkańcy oczekują od miasta ich utwardzenia, czy choćby wyrównania.

- targowisko - za murek pod ogrodzeniem miasto odmówiło zapłaty wykonawcy, bo rzeczywiście to porażka. Musimy to sami poprawić. Ale nie rozumiem uwag, w stylu "miasto zaprezentowało". Ta złośliwość wynika jak sądzę z niewiedzy co do stanu faktycznego sprawy. Byłoby uczciwe nie formułować niepopartych żadnymi faktami opinii i obarczać winą nie tego kogo trzeba. Proszę również dać sobie szansę i trochę czasu na ocenę nowego targowiska. Nie wydaje się, by po obserwacji tylko jednego jedynego dnia jego funkcjonowania można było wyrobić sobie ugruntowane zdanie. Poza tym w naszym mieście znajdują się sklepy odzieżowe i obuwnicze, z których też można korzystać na co dzień bez konieczności dalszych podróży - (a co powie Pani na to, że niektórzy właściciele tych sklepów wskazują na wtorkowe i piątkowe targi jako źródło ich mniejszych obrotów?).

- dziury w asfalcie. Przyzna Pani, że po zimie są one nie tylko w Głownie, ale są wszędzie. Chcąc je tylko połatać musimy przeprowadzić przetarg. Ta procedura tymczasem wymaga czasu. Poza tym mało kto wie, że dopiero w ostatnich dniach producenci uruchomili produkcję masy asfaltowej, a bez niej nie da się uzupełnić ubytków w jezdni. Wyłoniony w przetargu wykonawca powinien zacząć prace w przyszłym tygodniu i ma zakończyć je w ciągu 2 tygodni.  

Na koniec informacja, którą często podaję i wiem, że wiele osób dopiero po niej zauważa poziom obciążenia finansowego Głowna - podatki od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych to około 7 mln. złotych. Cała ta kwota to koszt działania wszystkich przedszkoli oraz dopłaty do szkół, gdyż pieniądze z budżetu państwa nie pokrywają rzeczywistych kosztów ich funkcjonowania. Sądzę, że ktoś z Pani rodziny do przedszkola, czy do szkoły uczęszczał więc zauważył, że i tam należałoby trochę inwestycji poczynić. 

2013.04.29

Pytanie:  Szanowny Panie Burmistrzu, w nawiązaniu do odpowiedzi na temat rozkładów jazdy z 16.04.2013, chciałbym zapytać:1/ Czy jeśli przewoźnicy nie wywiązują się z obowiązku dostarczenia rozkładów jazdy, nie można tego wyegzekwować? Przecież oni w ten sposób tak naprawdę łamią obowiązujące przepisy - mają ustawowy obowiązek udostępnienia rozkładów jazdy na wszystkich przystankach.

2/ Czy możliwe jest zawieszenie aktualnych rozkładów również na przystankach innych niż Plac Wolności (w szczególności Sosnowa przy zalewie i Łódzka przy stacji Lotos, choć na przystanku przy cmentarzu też idealnie nie jest)?

3/ Czy możliwe jest usunięcie z przystanków rozkładów przewoźników, którzy już od dawna nie kursują (jeden taki rozkład wisi przy cmentarzu - albo dwa, choć nie mam pewności, czy ten jeden nie został już zdjęty)?
4/ Czy możliwe jest uzupełnienie rozkładów na przystankach MZK Głowno? O ile na przystankach z nowymi wiatami ostatnio pojawiły się zaktualizowane rozkłady, to na pozostałych nadal ich nie ma, np. na przystanku na Wojska Polskiego przy Sosnowej wiszą jedynie skrawki starego rozkładu sprzed kilkunastu lat, a na Kopernika przy zakładach Keramzyt nie ma nawet... słupka przystankowego!

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym Organizator tj. Gmina Miasta Głowno określa lokalizację i sposób korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz warunki i zasady korzystania z tych obiektów. Obowiązkiem każdego przewoźnika jest aktualizowanie rozkładów jazdy i umieszczanie ich we własnym zakresie. Gmina Miasta Głowna nie posiada umocowań prawnych do egzekwowania od przewoźników aktualnych rozkładów. Nasze działania polegać mogą wyłącznie na wysyłaniu pism do przewoźników z wnioskami o dopełnienie ustawowego obowiązku aktualizacji rozkładów jazdy, co też nieustannie czynimy. Miejski Zakład Komunalny, który jest odpowiedzialny za aktualizację rozkładów jazdy na przystankach komunikacji miejskiej, będzie sukcesywnie uzupełniał na nich rozkłady jazdy autobusu MZK.
2013.04.29

Pytanie:  Panie Burmistrzu, dotarły do mnie pogłoski, że w ramach oszczędności chce Pan zlikwidować którąś ze szkół w Głownie i że chce Pan przekazać ul. Targową Gminie Głowno. Czy to prawda?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie na wstępie dziękuję, że zechciał Pan skorzystać z tej formy bezpośredniego kontaktu ze mną i w ten sposób może Pan zweryfikować plotki, których ostatnimi czasy w naszym mieście coraz więcej. Wszystkich, którzy tak nie czynią, a zasłyszane „rewelacje” na temat tego co burmistrz rzekomo chce, a czego nie chce zrobić powtarzają bezmyślnie nie weryfikując ich prawdziwości, zachęcam do naśladowania Pana i do pozyskiwania informacji z pierwszej ręki. Zapewniam, że nie mam zamiaru likwidować żadnej ze szkół. Nie zamierzam także przekazywać ul. Targowej Gminie Głowno. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.
2013.04.22

Pytanie:  Czy wiadomo, kiedy będzie robiony asfalt na ulicy Targowej ? Jest to jedna z głównych ulic Głowna więc powinna być zrobiona. U mnie na polu lepsza droga jest.

 
Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, pragnę przypomnieć, że budowa kanalizacji w ul. Targowej, która jest bezpośrednim powodem powstałych utrudnień, jest inwestycją wieloetapową, wieloletnią i bardzo kosztowną. Każda inwestycja, a zwłaszcza ta wymagająca przeprowadzenia prac ziemnych w pasie drogowym musi skutkować utrudnieniami. Wykonawca obecnego etapu - tj. firma Skanska zmuszona była przerwać prace w okresie zimowym, który w tym sezonie wyjątkowo się wydłużył. Położenie nowej nawierzchni tymczasem odbywa się w technologii, której nie można realizować w okresie zimy. Muszę jednocześnie uprzedzić, że zakończenie obecnego etapu prac na ul. Targowej i położenie nawierzchni bitumicznej na tym odcinku nie zakończy całego procesu inwestycyjnego i związanych z nim utrudnień. W tym roku bowiem rozpoczęty zostanie kolejny, ostatni już etap budowy kanalizacji w tej ulicy - do granic miasta. W związku z powyższym należy spodziewać się podobnych utrudnień.
2013.04.16

Pytanie:  Mam pytanie odnośnie otrzymania mieszkania gminnego. Czy są na to jakieś szanse i od czego powinnam zacząć? Kończę studia, mam rentę rodzinną, chciałabym się usamodzielnić, a mnie i mojej rodziny nie stać na zakup ani wynajem mieszkania.
 
Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, procedurę ubiegania się o mieszkanie komunalne rozpoczyna złożenie wniosku o przydział takiego mieszkania wraz informacją o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Wniosek taki pobrać można ze strony internetowej (tutaj). Mieszkania komunalne zlokalizowane są w budynkach wielorodzinnych w większości o konstrukcji drewnianej, bez wygód. Czas oczekiwania na mieszkanie komunalne uzależniony jest od ilości lokali zwalnianych w danym roku przez dotychczasowych najemców. W ciągu roku są to zazwyczaj 2-4 lokale. Mieszkania takie przydzielane są po spełnieniu kryteriów określonych w Uchwale Nr XXV/178/12 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkaniowych i socjalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Głowna. (uchwała)
2013.04.16

Pytanie:  Szanowny Panie Burmistrzu! Czy Urząd Miasta ma jakąś możliwość wpłynięcia na przewoźników autobusowych, by zaktualizowali rozkłady jazdy na przystankach w Głownie i uzupełnili je tam, gdzie ich brakuje? Czy możliwe jest usunięcie z przystanków rozkładów przewoźników, którzy od dawna nie kursują? Ponadto czy wielkim problemem byłoby wyposażenie wszystkich przystanków MZK w aktualne rozkłady? Jakiś czas temu miała miejsce zmiana rozkładów jazdy. Na niektórych przystankach (tam gdzie w ogóle rozkłady były) pojawiły się stosowne ogłoszenia, jednak w gablotkach pozostawiono stare rozkłady. Potem ogłoszenia zniknęły i wygląda na to, że teraz rozkłady są nieaktualne. Tam, gdzie w ogóle są, bo na większości przystanków rozkładów brakuje (albo wiszą jakieś skrawki rozkładów sprzed kilkunastu lat). Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej z 19 grudnia 2012, w Głownie mamy 48 przystanków autobusowych (licząc przystanki w przeciwnych kierunkach podwójnie), z czego większość to przystanki MZK. Rozkład jazdy MZK nie jest zbyt bogaty, bez problemu zmieści się na 1/4 strony A4. Czy wydrukowanie 12 kartek (najlepiej na drukarce laserowej, nie atramentowej tak jak nieaktualne już rozkłady w gablotkach w nowych wiatach przystankowych - wtedy tak łatwo nie wyblakną), zalaminowanie ich (żeby na przystankach, gdzie nie ma gablotek, nie uległy szybko zniszczeniu) i wywieszenie na przystankach jest poza możliwościami finansowymi miasta, które wydaje dziesiątki albo setki tysięcy złotych rocznie na utrzymanie szkół czy infrastruktury, nie mówiąc już o remontach dróg i wodociągów?
 
Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, już w końcu ubiegłego roku Urząd Miejski w Głownie wystąpił do przewoźników świadczących usługi przewozowe osób na naszym terenie o publikację aktualnych rozkładów jazdy. Ich aktualizowanie jest obowiązkiem przewoźników. Życie codzienne pokazuje, że nie każdy z tego obowiązku się wywiązuje.
2013.04.16

 
Pytanie:  Panie Grzegorzu, rozumiem że ulica targowa jest w fazie modernizacji jednakże stan nawierzchni w miejscach gdzie są wykonane podłączenia do sieci kanalizacyjnej jest obecnie naprawdę uciążliwy. Jakiś czas temu zasypano większe doły i do dnia dzisiejszego ludzie uczęszczający tamtą drogą są pozostawieni sami sobie. Czy zasypanie tych dołów jakimś "tłuczniem" ( nie piaskiem który się wymyje przy pierwszym roztopie) przerasta Wasze możliwości jako włodarzy miasta? Bardzo proszę Pana o szybką interwencję.

Odp. Burmistrza: W związku z Pana interwencją w sprawie nawierzchni ulicy targowej informuję, że Urząd miejski w Głownie na bieżąco przekazuje informację o stanie tej ulicy firmie Skanska – wykonawcy robót budowlanych, gdyż zależy nam na zminimalizowaniu obecnych uciążliwości.

Firma Skanska poinformowała nas, że wydała dyspozycję firmie, która w jej imieniu zajmuje się utrzymaniem nawierzchni ul. Targowej na odcinku stanowiącym teren budowy. Roboty polegające na uzupełnieniu tłuczniem zagłębień powstałych w wyniku wykopów rozpoczęły się w dniu dzisiejszym tj. 29.03.2013r. Zgodnie z uzyskaną w dniu 28.03.2013r. informacją Wykonawca ma wznowić roboty budowlane w dniu 03.04.2013r.

2013.03.29

Pytanie:  Dziękując  Panu za odniesienie się do prezentowanych przeze mnie problemów mieszkańców ul. Świerkowej niniejszym chciałbym jeszcze raz do nich powrócić.
(…) 1. Kanalizacja (…) - Dziękuję za informację o niemożności wykonania tego zadania z powodu braku projektu, dziękuję za informację co do planów MZWiK na rok 2013, dziękuję również za porównanie liczby mieszkańców ulic Moczydła/Południowej z tą części ulicy Świerkowej. Jednakże moja prośba zawarta w pytaniu dotyczyła planów wykonania – innymi słowy planowanego terminu wykonania kanalizacji w omawianej części ul. Świerkowej (a przy okazji w ul. Podleśnej – co zwiększyłoby to liczbę mieszkańców). Jestem pewien, że takie plany istnieją – przecież działalność każdej dobrej organizacji opiera się na planowaniu.
2. Utwardzenie nawierzchni (…) – Bardzo dziękuję za chęć przeprowadzania bieżących napraw. Proszę zatem o informacje na czym te bieżące naprawy będą polegały. Z przeszłości wiem, że ograniczenie się tylko do wyrównania ulicy nie przeniesie żadnych efektów.  Jakimś rozwiązaniem byłoby zastosowanie samowulkanizującego się tłucznia asfaltowego.
Jako że, zgodnie z prognozami, zbliżają się roztopy i deszcze reakcja z Państwa strony wydaje się być PILNA. Za kilka dni ta ulica będzie NIEPRZEJEZDNA. Zapraszam na inspekcję.
3. Oświetlenie – (…) Być może się pomyliłem, za co bardzo przepraszam. Moje przypuszczenia wynikały z faktu, że ówczesne władze miasta deklarowały wykonie projektu razem z oświetleniem ul. Wigury. Jednocześnie myślę, że odpowiedź jakiej Pan udzielił nie jest w żaden sposób do zaakceptowania. „Nie ma takich planów gdyż nie ma takiego projektu” – więc pytam kiedy będzie projekt. Bezpieczeństwo mieszkańców jest chyba tematem bezdyskusyjnym, więc proszę o bardzo poważne potraktowanie tego tematu (bez względu na ilość mieszkańców). Proszę pamiętać, że mieszkańcami ulicy są nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci.
4. Odśnieżanie (…) - Temat będzie za chwilę nieaktualny, jednakże mam na ten temat inne zdanie.  Czy jednorazowe zwrócenie uwagi nie jest wystarczające? Przecież każdą pracę wykonują określone organizacje, w nich określeni pracownicy, którzy mają swoich przełożonych. To właśnie ci przełożeni powinni rozliczać swoich pracowników z wykonywanej pracy. Pracownicy za swoją pracę dostają przecież wynagrodzenie. Tak funkcjonują wszystkie firmy, organizacje itd. Więc proszę o spojrzenie na tą sprawę z tej strony. Oczywiście, że będę, o ile zaistnieje taka potrzeba, niezwłocznie dzwonił od UM jak Pan prosi, ale czy to o to chodzi?
Proszę zatem o ponowne przyjrzenie się poruszanym przeze mnie sprawom. Rozumiem problemy finansowe miasta, ale przecież nie wszystko „rozbija się o pieniądze“. Nie oczekuję, że wszystkie niezbędne prace będą wykonane natychmiast, chciałbym poznać „plan działania“ UM w na wskazanym terenie.
 
Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, pozwolę sobie na dłuższą wypowiedź. Rozumiem, że  wszelkie odpowiedzi w każdej z poruszonych przez Pana spraw nie zostaną dobrze ocenione, jeśli nie wskażę konkretnych dat i liczb. Proszę jednak o zrozumienie, bo w podobnej sytuacji jak ul. Świerkowa znajduje się ponad 30 km innych nieutwardzonych ulic w Głownie. Wszelkie działania, jak Pan zapewne wie, samorząd może podejmować, gdy ma zabezpieczone środki finansowe, a nade wszystko, gdy formalnie wpisze te zadania do uchwał, zarządzeń itp. aktów. Tak niestety wygląda mniej znane mieszkańcom, ale niestety faktyczne oblicze gospodarki komunalnej.
Żyjemy w sytuacji ciągłego niedoboru finansowego. Skutkiem tych ograniczeń finansowych jest konieczność wybierania spośród kilkudziesięciu tylko kilku zadań do realizacji. Pragnę zwrócić uwagę, że gdyby nie konieczność dopłacania do oświaty - a przeznaczamy na ten cel prawie wszystkie dochody z tytułu podatku od nieruchomości tj. prawie 7 mln zł - to proszę wierzyć, że w 2-3 lata wszystkie ulice w Głownie zostałyby utwardzone tak, że mieszkańcy nie mieliby powodów do narzekania. Ale co by było gdyby? Ważne co jest. A jest niedobór finansowy i mój problem polega na tym, by wykorzystując pieniądze, które mamy zapewnić działanie na wszelkich polach aktywności miasta. Dużym problemem w tej sytuacji jest dla mnie to, że nie mam wsparcia ze strony większości w Radzie Miejskiej. Przypomnę, że moje propozycje sprzedaży nieruchomości przy ul. Sikorskiego i drodze krajowej nr 14 były dwukrotnie odrzucone większością głosów radnych, a kiedy w  końcu Rada zaakceptowała zainwestowanie tego terenu, to tylko w formie sprzedaży prawa jego wieczystego użytkowania. Wprawdzie efekt zmian właścicielskich jest tu taki sam, ale efekt finansowy obu tych rozwiązań już znacząco się różni. Zamiast ok. 2,4 mln zł ze sprzedaży tego terenu możemy liczyć na ok. 620 tys. zł z tytułu sprzedaży wieczystego użytkowania.
Mimo moich wielokrotnych deklaracji, że całość pozyskanych z tej transakcji pieniędzy chcę przeznaczyć na inwestycje, większość radnych swoim głosem poparła gorszy finansowo dla miasta wariant. Proponuję zatem popytać radnych, jak i dlaczego tak głosowali.
Pyta mnie Pan o plany wskazując, że każda dobra organizacja opiera się na planowaniu. Pozwolę sobie odwrócić role i zapytać, czy gdy planował Pan lokalizację swej przyszłej nieruchomości w rejonie pozbawionym infrastruktury, na której brak dziś Pan się uskarża, zadawał Pan podobne pytania ówczesnemu burmistrzowi lub pracownikom Urzędu Miejskiego? Jeżeli tak, to poproszę o wskazanie prowadzonej w tej sprawie korespondencji. Gdyby bowiem ówczesny samorząd do czegokolwiek się wtedy wobec Pana zobowiązywał, to chciałbym  z tych obietnic się wywiązać. W ciągu 2 lat mojego urzędowania jako burmistrz przejąłem 900 tys. zł nieznanych dotąd szerszemu ogółowi kar i zobowiązań z lat poprzednich. Za pieniądze te moglibyśmy już jakieś inwestycje wykonać. Zapraszam Pana na spotkanie, które odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 3 w Głownie w dniu 2 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00. Będziemy mieli okazję porozmawiać bardziej szczegółowo o kwestiach, które Pan poruszył drogą mailową.
2013.03.25

Pytanie:  Szanowny Panie Burmistrzu, chciałbym zadać Panu kilka pytań związanych z wysokością opłat za wywóz odpadów: 1. Czemu opłata za wywóz odpadów odbiega znacznie od wysokości opłat w okolicznych gminach a nawet mieście Łodzi? Jakie było kryterium wyznaczenia takich stawek? 2. Czemu opłata za wywóz odpadów z deklaracją segregowania jest tak mało atrakcyjna w stosunku do wywozu odpadów bez ww. deklaracji (tylko 2 zł różnicy), w okolicznych gminach jest zwykle 100% różnicy pomiędzy tymi opłatami. Moim zdaniem miasto powinno zachęcać mieszkańców do segregacji, tak jak to zrobili w okolicznych gminach, czy nawet mieście Łodzi?
 
Odp. Burmistrza: Szanowny Panie uprzejmie informuję, iż stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalone zostały w drodze uchwały Rady Miejskiej w Głownie, a ich obecny poziom tj. 11 zł/os. za odpady segregowane i 13 zł/os. za odpady niesegregowane został podyktowany wyłącznie odpowiedzialnym planowaniem dochodów budżetowych i rozwagą, by zapewnić miastu środki finansowe na wykonanie tego zadania, nie zaś tanim populizmem, który może się zemścić, gdy nisko ustalone opłaty będą musiały być później podnoszone. Wydałem w związku z tym stosowne oświadczenie.  
Teoretycznie mogliśmy przyjąć stawkę opłaty za śmieci niesegregowane na znacznie wyższym poziomie np. 22 zł - jak uczyniły to niektóre samorządy. Tylko po co? Czy ktokolwiek by ją wybrał mając do wyboru stawkę 11 zł za odpady segregowane? Porównywanie stawek opłat obowiązujących w Głownie ze stawkami przyjętymi w ościennych gminach, nie ma dziś najmniejszego sensu. W każdym bowiem przypadku są dziś one tylko pewnym założeniem, które zweryfikują przetargi.
2013.03.25

Pytanie:  Panie Burmistrzu, niedługo zatoczka przed dworcem PKP będzie zrobiona, czy nie było by dobrym pomysłem przesunięcie przystanku autobusowego z "14" przy Solanie i stacji benzynowej i umiejscowienie go właśnie koło PKP? Tamta część miasta była by bardziej ożywiona, nie mówiąc o lepszym skomunikowaniem PKP z "PKS", oraz o bezpieczniejszych przystankach.
 
Odp. Burmistrza:  Szanowna Pani, jak każdy pomysł pewnie znajdzie on zarówno swych zwolenników, jak i przeciwników. Działanie Urzędu Miejskiego w Głownie ograniczyć może się jedynie do zaproponowania takiego rozwiązania przewoźnikom – wśród nich PKS-owi.
2013.03.25

Pytanie:  Kiedy będzie działała internetowa kamerka Placu Wolności? Bo obecnie nie jest aktualizowana i nic się na niej nie rusza cały dzień.
 
Odp. Burmistrza:  Szanowna Pani, kamera jest sprawna i pracuje, a obraz przez nią rejestrowany dostępny dla internauty na stronie www.glowno.pl odświeża się automatycznie co 10 sekund. To, że – jak pani pisze – nic się na nim nie rusza, to wynik tego, że w polu kamery nie pojawia się po prostu zbyt wiele obiektów ruchomych. Wpływ na to ma z pewnością zimowa aura, która nie sprzyja spacerom czy przesiadywaniu ludzi na ławeczkach na Placu Wolności. Jeśli przyjrzy się Pani uważnie, dostrzeże Pani ruch samochodów przejeżdżających w sąsiedztwie placu. Zapewne wiosną i latem na placu – a przez to i w polu kamery – pojawią się spacerujący lub wypoczywający na ławeczkach i przy fontannie mieszkańcy. Wtedy ruch „w oku kamery” będzie bardziej zauważalny.
2013.03.11

Pytanie:  Panie Burmistrzu, mam pytanie dotyczące nowej ustawy śmieciowej. Są do wypełnienia wnioski, które składa właściciel nieruchomości, a co w sytuacji gdy takiego nie ma gdyż budynek ma niewyjaśniona sytuację prawną? i jeszcze jedno, czy będą Państwo sprawdzać, z jakiejś nieruchomości nie zostanie wniosek złożony i jak to będzie egzekwowane?
 
Odp. Burmistrza:  Szanowna Pani, Urząd Miejski będzie weryfikował złożone deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i sprawdzał, z jakich nieruchomości deklaracje nie spłynęły. W przypadku braku deklaracji, rozsyłane będą wezwania do ich złożenia. W przypadku braku reakcji na wezwania wszczęta zostanie stosowana procedura egzekucyjna uwzględniająca sytuację, o której Pani pisze.
2013.03.05

Pytanie: Witam Panie Burmistrzu. Mieszkam od paru lat na ulicy - róg Targowej a Cichej. Jest to bardzo mała uliczka i dlatego może zapomniana przez wszystkich, nie ma ona chodniczka ,nie mówiąc o jakimkolwiek asfalcie, gdy są roztopy nie można dojść do domu. Latem jest taki kurz, że nie otwieram okien, ponieważ droga jest wysypana piachem. Jestem chora na alergię, bardzo uczulona na kurz i na roztocza, a nie mogę wietrzyć mieszkania. Żyjemy w XXI wieku, mogę sama pójść do lekarza, ale nie mogę sama zrobić drogi. Może w najbliższych planach są jakieś fundusze na poprawienie życia niektórym mieszkańcom.
 
Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, warunki jakie Pani opisuje spędzają sen z powiek wszystkim mieszkańcom, których domostwa położone są przy ulicach gruntowych, a tych – i to tylko gminnych - mamy w Głownie ponad 33 km. Poruszone przez Panią problemy zgłaszają również mieszkańcy innych ulic w Głownie wskazując na podobne zjawiska. Niestety, z uwagi na ograniczone możliwości finansowe nie jesteśmy wstanie doprowadzić do radykalnej poprawy tego stanu np. przez położenie asfaltu. 
2013.02.25

Pytanie: Witam serdecznie. Pytanko moje dotyczy kanalizacji na dzielnicy Zakopane, a mianowicie do połowy grudnia wykonawca miał przedłożyć uaktualniony projekt na tą inwestycję. Czy projekt ten został zatwierdzony i zyskał aprobatę Urzędu oraz jak wyglądają dalsze czynności z tym związane czy coś w tym kierunku jest robione?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, aktualizacja projektu kanalizacji o którą Pani pyta została przez wykonawcę przedłożona w terminie tj. w połowie grudnia 2012 r.  Jak już informowałem 29 listopada 2012 r. (zresztą w odpowiedzi na zadane wówczas również przez Panią pytanie) realizacja tej inwestycji nie została ujęta w projekcie budżetu na 2013 rok. Nie znalazła się ona również w zatwierdzonym już budżecie miasta na rok 2013. Realizacja tej inwestycji to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Przypomnę tylko, bo informowałem o tym tą drogą już w lipcu 2012 r., że  w celu odprowadzenia ścieków z okolic ul. Topolowej (a dokładnie z jej odcinka od ul. Miodowej do Głównej) oraz z części ul. Głównej należy wybudować sieć kanalizacji sanitarnej w ul. Torowej i Ziewanickiej, którą należy połączyć z istniejącą siecią w ul. Piaskowej. Wartość kosztorysowa realizacji całego projektu to ponad 1 mln 920 tys. zł, a samej tylko sieci w Topolowej, Torowej i Ziewanickiej to koszt ponad 560 tys. zł. Należy przy tym dodać, że kanalizacja w ul. Torowej i Ziewanickiej przebiegałaby w znacznej części przez tereny niezabudowane. Przy ul. Torowej mieszka 32, a przy ul. Ziewanickiej – 21 mieszkańców.  Wzdłuż nieskanalizowanego odcinka ul. Topolowej mieszka 160 osób. Przypominam raz jeszcze wykaz ulic objętych Projektem budowy sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Zakopane:
1. Ul. Topolowa, na odcinku od ul. Miodowej do ul. Głównej, z odejściami do działek Nr 23 i 24 (w kierunku ul. Pasterskiej)
2. Ul. Główna na odcinku od ul. Zachodniej do skrzyżowania z ul. Topolową i Torową.
3. Ul. Główna na odcinku od ul. Suchej do ul. Asnyka
4. Ul. Torowa
5. Ul. Wrzosowa na odcinku od ul. Torowej do Miłej
6. Ul. Wrzosowa na odcinku od ul. Piaskowej do ul. Asnyka
7. Ul. Sucha
8. Ul. Harcerska
9. Ul. Ziewanicka na odcinku od ul Torowej do ul. Piaskowej
10. Ul. Piaskowa na odcinku od ul. Głównej do ul. Ziewanickiej
11. Ul. Asnyka na odcinku od ul. Ziewanickiej do posesji Nr 43

Pozwolenie na budowę ważne jest 3 lata. Wystąpimy o nie gdy tylko w budżecie miasta znajdą się fundusze na realizację tej inwestycji.

2013.02.25

Pytanie: Kiedy na ulicy Lewej zostanie ukończona kanalizacja sanitarna? Miejskie przedsiębiorstwo komunalne podchodziło trzy razy i nie dokończyło, a zostało trzydzieści metrów do końca inwestycji.
 
Odp. Burmistrza:  Prace zostały przerwane w związku z koniecznością dokonania zmian w dotychczasowym projekcie. Spowodowała je kolizja w postaci dużego drzewostanu, który zgodnie z pierwotnym projektem musiałby zostać usunięty. Zmiany w projekcie wymagają uzgodnień z Lasami Państwowymi, ze Starostwem Powiatowym w Zgierzu, a są to procedury, które wymagają czasu. Gdy uzgodnienia te zostaną poczynione i zmiany w uzyskanym pozwoleniu na budowę dokonane, prace będzie można wznowić – oczywiście, gdy już aura pogodowa pozwoli. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.
2013.02.25

Pytanie: Mam pytanie do Pana Burmistrza czy na ulicy Zagajnikowej od strony ulicy Głównej w roku 2013 jest przewidziane założenie kostki brukowej? Czy to już koniec na ulicy Zielonej? Pytanie swoje motywuje tym, iż droga jest w bardzo złym stanie, a wiosenne równanie drogi pogarsza jej stan. Są powyciągane kamienie, studzienki rosną a woda stoi.
 
Odp. Burmistrza:  Budżet na rok 2013 nie przewiduje budowy kostkowej nawierzchni na ul. Zagajnikowej. Nie ma opracowanego projektu budowy tej ulicy. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.
2013.02.25

Pytanie: Szanowny panie burmistrzu. Nie potrafię wypełnić deklaracji "śmieciowej". Wraz z żoną jesteśmy zameldowani w Łodzi. Posiadamy dom na działce przy ul. Dębowej 7 w Głownie. Trudno jest określić proporcje czasu zamieszkiwania w Łodzi i w Głownie. Czy za śmieci mamy płacić podwójnie w Łodzi i Głownie? Dotychczas płaciliśmy od faktycznej ich ilości.

Odp. Burmistrza:  Szanowny Panie, pierwszą deklarację składa Pan w miejscu aktualnego Pana zamieszkania. Jeśli zatem mieszka Pan obecnie w Łodzi – to składa ją Pan w Łodzi. W chwili, gdy zmieni Pan miejsce zamieszkania w trakcie roku np. na nieruchomość położoną w Głownie, wówczas będzie Pan zobowiązany do złożenia w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na tej posesji deklaracji w Urzędzie Miejskim Głownie. Wcześniej jednak – by nie narażać się na podwójne opłaty – powinien Pan złożyć deklarację „korygującą” w miejscu swojego dotychczasowego zamieszkania tj. w Łodzi z wpisując „0” w rubrykę dot. ilości osób produkujących na niej odpady komunalne. Przy każdej kolejnej zmianie miejsca zamieszkania procedurę taką powinien Pan powtórzyć. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2013.02.25

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, kto odpowiada za odśnieżanie dojścia ze skrzyżowania ulic Kopernika i Sosnowej do przystanku autobusowego Sosnowa/Rynkowskiego-cmentarz. Domyślam się, że jest to GDDKiA? Jeśli tak - gdzie można zgłaszać nieodśnieżenie tego odcinka chodnika? Jeśli natomiast za jego odśnieżanie odpowiada miasto - dlaczego w styczniu zalegający tam śnieg nie był usuwany?

Odp. Burmistrza:  Szanowny Panie, za odśnieżanie chodników wzdłuż drogi krajowej nr 14 odpowiada zarządca tej drogi czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Biegnący przez Głowno odcinek „czternastki” obsługuje GDDK Rejon Łowicz tel. 46/837-53-00. Same przystanki są odśnieżane przez MZK. 
2013.02.21

Pytanie: Mam pytanie a raczej postulat dotyczący ulicy Norblina. Nazwa ulicy - nowo nadana, znajdują się przy niej jedne z ważniejszych urzędów, a mianowicie Urząd Skarbowy, Urząd Pracy, MOPS, Policja a przejechanie tą ulicą graniczy z cudem. Dziury, jakie tam są, są zagrożeniem nie tylko dla samochodów i skrzywionych felg. Jadąc tam rowerem można przelecieć przez kierownik gdy przypadkiem nie mając możliwości ominięcia wpadnie się w taką dziurę. Czy naprawdę nie można połatać tej ulicy żeby nie sprawiała zagrożenia dla mieszkańców. Za każdym razem, gdy ktoś chce dotrzeć na parking zlokalizowany za urzędem skarbowym musi pokonać slalomem wielkie dziury. Samo ograniczenie prędkości tam nie wystarczy niestety Panie Burmistrzu.
 
Odp. Burmistrza:  Szanowna Pani, tworzące się w okresie zimowym dziury w utwardzonych nawierzchniach ulic to zjawisko, z którym borykamy się każdego roku. Co roku po zimie dokonywany jest przegląd stanu ulic i na jego podstawie przeprowadzane jest doraźne wypełnianie powstałych ubytków. Tak było w latach poprzednich, tak będzie i w tym roku, gdy tylko zimowa aura odpuści. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam. 
2013.02.21

Pytanie: Chciałbym założyć komitet społeczny wraz z kilkoma innymi osobami. Jakie kroki muszę poczynić?Chciałbym założyć komitet społeczny wraz z kilkoma innymi osobami. Jakie kroki muszę poczynić?
 
Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, nie wiem o jakiego rodzaju komitecie społecznym Pan myśli. Wiele zależy od celu, w jakim komitet taki zamierza Pan powołać (np. na okoliczność budowy wodociągu, kanalizacji  czy np. zbiórki pieniężnej na rzecz chorej osoby). Nie ma szczegółowych przepisów, które dotyczyłyby zakładania komitetów społecznych. Niektóre stowarzyszenia przyjmują taką nazwę, ale działają jako stowarzyszenia zarejestrowane w KRS, a inne działają na podstawie konkretnych ustaw – w zależności od celu, dla jakiego je zawiązano i zadań, przed nim stoją.  
2013.02.19

Pytanie: Panie Burmistrzu, chciałbym się dowiedzieć, kiedy będzie remontowana droga na ul. 11 Listopada?
 
Odp. Burmistrza:  Szanowny Panie, w planie inwestycyjnym na rok 2013 znajduje się pozycja uwzględniająca wykonanie projektu budowy m.in. ulicy 11 Listopada. To pierwszy krok. Żeby cokolwiek wykonać, trzeba bowiem zacząć od projektu. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.
2013.02.19

Pytanie: Szanowny Panie, niniejszym pragnę zwrócić Pana uwagę na stan ul. Świerkowej (od ul. Popiełuszki w stronę lasu).
1. Kanalizacja - brak na całej długości - proszę o informację co do planów jej wykonania
2. Utwardzona nawierzchnia - brak na całej długości - zrozumiałym jest, że może zostać wykonana dopiero po wykonaniu prac ziemnych, ale czy nie można do tego czasu utrzymać tej drogi w stanie względnej przejezdności (wyrównywanie, wzmocnienie tłuczniem itp).
3. Oświetlenie(!!!) brak na odcinku od numeru 24 - o ile mi wiadomo plany oświetlenia zostały w przeszłości wykonane, proszę zatem o informację o możliwości /terminie wykonania oświetlenia na tym odcinku. Proszę zwrócić uwagę, że droga znajduje się przy lesie i pieszy powrót do domu w godzinach wieczornych nie należy do bezpiecznych.
4. Odśnieżanie (od numeru 24) - tylko po interwencji telefonicznej - o ile podczas ostatnich opadów śniegu ulica do nr 24 była odśnieżana regularnie, to dalszy odcinek był z nieznanych powodów omijany a co za tym idzie stawał się nieprzejezdny. Proszę o wyjaśnienie.
Szanowny Panie Burmistrzu, w nawiązaniu do moich uwag dotyczących infrastruktury i utrzymania ulicy Świerkowej przesłanych tą drogą w dniu 28/01/2013 w załączeniu przesyłam kilka zdjęć obrazujących obecny jej stan. Zdjęcia zostały wykonane w piątek 01/02/2013. W tych dniach droga była faktycznie nieprzejezdna.
 
Odp. Burmistrza:  Szanowny Panie, wszystko jest tak, jak Pan napisał. Tu nie ma co dyskutować. Odnosząc się do poruszonych przez Pana kwestii:
1. Kanalizacja - nie można wykonać budowy, bo nie było i nie ma ani w Urzędzie Miejskim, ani w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji projektu takiego zadania. W roku 2013 MZWiK będzie wykonywał projekty kanalizacji w ulicach Moczydła i Południowej, gdzie również są braki w sieci, ale przy ulicach tych znajduje się więcej zabudowań niż na wskazywanej przez Pana ul. Świerkowej.
2. Utwardzenie nawierzchni – możemy próbować tylko bieżących napraw, ale mają one sens, gdy nie będzie już zamarzniętej ziemi.
3. Oświetlenie – nie ma takich planów gdyż nie ma takiego projektu. Chyba się Pan pomylił -  ostatnio robiono projekt oświetlenia ul. Topolowej.
4. Nie znam przyczyn wskazywanej przez Pana opieszałości, ale dobrze stało się, że po Pana telefonie ulicę odśnieżono. Gdyby taka sytuacja się powtórzyła, proszę o niezwłoczny telefon do Urzędu Miejskiego.
Dziękuję za pytania i pozdrawiam.
2013.02.19

Pytanie: Jako młody obywatel naszego miasta chcę zapytać, czy jest możliwość, plany zrobienia czegoś z parkiem koło SPnr1. Uważam, że powinny znajdować się tam ławki i kostka lub taki asfalt wąski by było wygodniej przejść, ponieważ podczas deszczu trudno tamtędy przejść. Byłoby to dobre i raczej niedrogie rozwiązanie. Co Pan na to ? Przy okazji park nabrałby ładniejszego wyglądu a nie jak teraz. Pozdrawiam i zachęcam do przemyślenia tej propozycji.
 
Odp. Burmistrza:  Pomysł jest oczywiście bardzo dobry, ale i nie nowy, gdyż swoje plany w tym zakresie przedstawiałem Radzie Miejskiej już dawno. Ograniczeniem tego typu działań jest niedostatek funduszy. W tegorocznym budżecie miejskim rezerwuje się 50 tys. zł na I etap rewitalizacji Parku im. Armii Krajowej, który również wymaga uporządkowania i zadbania o jego estetykę. Wybór tej inwestycji podyktowany został przeprowadzoną w roku 2012 rewitalizacją Placu Wolności. Pozwoli to na znaczącą poprawę estetyki tego reprezentacyjnego obszaru miasta. Jeśli nie zdarzyłaby się jakaś nieoczekiwana sytuacja, być może już następnym roku  moglibyśmy zająć się terenami, o których Pani pisze, ale wraz z otoczeniem budynku dworku przy ul. Dworskiej 4. Dziękuje za pytanie i pozdrawiam.
2013.02.19

Pytanie: Po 2 latach ponownie pozwalam sobie zadać Panu pytanie "dziwnie brzmiące" - co z drogą ul. Wyspiańskiego? Czas mija, a my nadal toniemy w błocie, samochody ulegają zniszczeniu, a mieszkańcy nie mogą normalnie funkcjonować. Rozumiem różne pierwsze przedsięwzięcia, ale nie mogę pojąć, jak długo trzeba czekać na dokończenie budowy sprzed 6 a może 8 laty. Wszelkie tłumaczenia w tej sytuacji nie są już logiczne. (…) Jak długo mamy się męczyć z brakiem możliwości dojazdu do własnego domu. Podatki płacimy identyczne jak wszyscy mieszkańcy miasta. Oprócz centrum są jeszcze peryferia i tam też mieszkają ludzie, może nad tym warto czasem się zastanowić. Jako mieszkańcy prosimy o pomoc, bo za chwilę wcale nie dotrzemy do własnej posesji.
 
Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Głowno to nie tylko centrum, ale również peryferia. Problem w tym, że wszystkich potrzeb mieszkańców nie uda się zaspokoić jednocześnie i najlepiej jak najszybciej. Przypomnę, że na początku mojej kadencji najważniejszym, priorytetowym działaniem było uchronienie Gminy Miasta Głowno od konsekwencji wynikających z prawie 25-milionowego zadłużenia SPZOZ. Gdyby nie działania i starania podjęte w tym kierunku, miasto na długie lata mogłoby zapomnieć o jakichkolwiek inwestycjach. Po spłaceniu zadłużenia SPZOZ z pozyskanej przez nas rekordowo wysokiej, 22-milionowej dotacji rządowej, mogliśmy skupić się na inwestycjach - w pierwszym rzędzie na tych, które uzyskały dofinansowanie zewnętrzne oraz na wlokącej się od wielu lat rewitalizacji  Placu Wolności (a więc podobnie jak na Wyspiańskiego). Wiele miejsc w Głownie czeka na zakończenie prac np. Cichorajka, ul. Łysogórska, której mieszkańcy też od lat oczekują na utwardzenie. Innym przykładem są ulice: Zapolskiej,  Nałkowskiej czy Ordona, gdzie mieszkańcy sami sfinansowali projekt drogowy. Tyle tylko, że aby go zrealizować, trzeba najpierw doprojektować i wykonać brakujące odcinki kanalizacji sanitarnej i deszczowej, bo ktoś parę lat temu nie powiedział mieszkańcom o tych brakach. Rozumiem, że sytuacja na innych terenach i ulicach Głowna może Pani nie interesować, ale ja jako burmistrz stoję przed tymi dylematami i problemem wyboru co i gdzie wykonać. Dlatego też proszę o zrozumienie tej sytuacji. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.
2013.02.19

Pytanie: Wiem, że ciągłe poruszanie tematu handlu wkoło Placu Wolności jest już nudne, ale jako jeden z mających firmę w obrębie Placu Wolności naprawdę odczuwam kryzys i to niemały. Jak tak będzie dalej zwinę swój interes w pewnie już niedługim czasie. Piszę w imieniu swoim, jak i ludzi wkoło mnie pracujących (…) Kiedyś tu naprawdę handel kwitnął, teraz nie ma go prawie wcale. Jestem tu już 10 lat. W tamtym roku w styczniu miałem całkiem niezły zarobek, a dziś nie zarobiłem nawet na koszta. Stoję w oknie i obserwuję, że tu naprawdę nie ma ludzi w naszym Centrum. Pomijając to, że ludzie - klienci nie mają pieniędzy, to naprawdę nie mają gdzie stanąć autem. Pytałem już Pana kilka razy odnośnie tego, kiedy będzie zrobiony parking przy parku obok apteki, przy Panu Nyczaju. Fajnie by było żeby zrobiony był jak najszybciej, ale znając życie prędzej zamknę interes niż pojawi się parking. Ja osobiście staję tam codziennie żeby nie blokować miejsca ewentualnemu klientowi któregoś ze sklepów. Innych handlujących też namawiam żeby tam stawiali. Jeśli jest taki problem żeby zrobić go w szybkim czasie, to może chociaż nawieźć tam jakiegoś gruzu, żeby wyrównać ten teren. Już nie mówię żeby aż do parkingu przy kościele, ale chociaż parę metrów. Jak był śnieg to średnio się tam wjeżdżało, ale teraz jest dopiero niedobrze bo błoto dosłownie sięga poza kostki. A jak już jest sucho to teren jest bardzo nierówny Może by dało radę jakimś nie bardzo dużym nakładem finansowym chociaż na razie (…) nawieźć tam jakiegoś gruzu czy coś podobnego co naprawdę chociaż w małym procencie polepszyłoby sytuację wkoło Placu Wolności.
 
Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, na temat miejsc parkingowych oraz planów związanych z budową dodatkowych na tyłach Parku im. Armii Krajowej informowałem już wielokrotnie m.in. podczas spotkania z przedsiębiorcami w Urzędzie Miejskim, a ostatni raz - na sesji Rady Miejskiej w Głownie w dniu 30 stycznia, w której również brał Pan udział. Przypomnę tylko, że w tegorocznym budżecie uchwalonym właśnie na sesji 30 stycznia rezerwuje się pieniądze na wykonanie projektu ul. Wąskiej (na tyłach Parku im. Armii Krajowej)wraz z dodatkowymi miejscami parkingowymi. Jeśli zaś chodzi o uzależnianie powodzenia w biznesie i wysokości utargu od ilości miejsc parkingowych, to jestem przekonany, że na spadek obrotów wpływ ma znacznie więcej czynników, wśród nich rosnące koszty bieżącego utrzymania i prowadzenia działalności gospodarczej. Na gorszą niż w latach poprzednich sytuację finansową narzekają również właściciele sklepów i firm w innych częściach miasta.  Niestety żyjemy w czasach kryzysu i nie możemy o tym zapominać. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.
2013.02.19

Pytanie: Czy władze miasta planują przejezdność pod wiaduktem kolejowym przy ul. Głównej na Zakopanem? Zapraszam serdecznie na wizję lokalną. Tak jest od lat i nic, naprawdę nic się nie robi w kierunku poprawy.
 
Odp. Burmistrza:  Szanowna Pani, w dniu 1 lutego w godzinach porannych (Pani interweniowała droga mailową 31 stycznia o godz. 21.14) Miejski Zakład Komunalny w Głownie otrzymał polecenie zbadania sytuacji i wypompowania  wody z rozlewiska pod wskazanym przez Panią wiaduktem. Woda została w części wypompowana siłami MZK, a częściowo siłami OSP Głowno. Mimo, że tworzenie się rozlewiska w tym miejscu to zjawisko towarzyszące każdym większym opadom i roztopom, poza doraźnym reagowaniem i wypompowywaniem nadmiaru wody, nie możemy więcej zrobić. Ul. Główna jest drogą powiatową i każda inwestycja, a niewątpliwie taką musiałaby być budowa jej odwodnienia, leży w gestii władz powiatu, a nie miasta. Gmina Miasta Głowno zajmuje się w imieniu powiatu jedynie bieżącym utrzymaniem ulic powiatowych, nie zaś inwestycjami. Już dawno sygnalizowaliśmy Starostwu konieczność dokonania inwestycji w tym i innych miejscach na terenie Głowna. Starostwo wskazuje jednak na ograniczone możliwości finansowe. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.
2013.02.19

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, czy w bliższych lub dalszych planach miasta jest wykonanie miejskiej sieci gazowej oraz c.o.?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, w najbliższej przyszłości takich inwestycji nie planujemy. Co przyniesie przyszłość? Dziś trudno na to pytanie odpowiedzieć. Takie inwestycje o wiele łatwiej realizowane są zwykle na terenach, na których istnieją lub zamierzają się ulokować duże zakłady pracy - strategiczni odbiorcy gazu. W Głownie póki co takich planów nie ma. Sytuacja mogłaby się zmienić, gdy po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego np. na terenach położonych chociażby na wylocie z Głowna w kierunku Łowicza, pojawią się tereny przeznaczone pod działalność gospodarczą. Zamierzamy je wtedy zaoferować do wykorzystania w ramach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozdrawiam i dziękuję za pytanie.

2013.01.17

Pytanie: Panie Burmistrzu, moje pytanie dotyczy miejskiej targowicy, a mianowicie kiedy zostanie ona oddana do użytku i jak będzie wyglądało przydzielanie stanowisk handlowych, kto będzie się tym zajmował i tego pilnował?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, termin odbioru tej inwestycji został wyznaczony na 17 stycznia 2013 r. Z jakim skutkiem? Musimy poczekać na ocenę inspektora nadzoru. Jeśli obiekt zostanie odebrany, kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na jego użytkowanie. Dopiero po wypełnieniu tych procedur odnowiony plac targowy zostanie przekazany do użytkowania administratorowi czyli Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu, który określi zasady udostępniania miejsc sprzedaży handlowcom. Proszę więc o skontaktowanie się z tą firmą. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2013.01.17

Pytanie: Panie Burmistrzu, zgodnie z pismem jakie otrzymałam z Urzędu Miasta w Głownie ulica Łączna w dzielnicy Zabrzeźnia jest wpisana w stały plan oczyszczania z zalegającego śniegu. Nie wiem z jakiego powodu w sezonie 2012/2013r. nawet jeden raz pługopiaskarka nie zaszczyciła tej ulicy. Proszę o interwencję w sprawie tego ewidentnego zaniedbania.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, dziękuję za przekazane uwagi. Zwróciłem uwagę pracownikom merytorycznego referatu, by reagowali szybciej na wnioski mieszkańców. Spotkałem się również z dyrektorem i pracownikami Miejskiego Zakładu Komunalnego, z którymi omówiłem zdjęcia dokumentujące przypadki niewłaściwego wykonania usługi odśnieżania. Oczekuję zatem poprawy jej jakości. Dziękuję za informację i pozdrawiam.

2013.01.17

Pytanie: Panie Burmistrzu, co się stanie z mieszkalnymi budynkami kolejowymi, które znajdują się obok stacji PKP? Czy jest możliwość przejęcia ich przez miasto? I jeszcze jedno pytanie, dlaczego na budynku stacji PKP została położona blacha cynkowa, a nie jak to było w oryginale dachówka ceramiczna co na pewno spowodowało by poprawienie wizualne tak ładnie odrestaurowanego budynku?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, oba tematy są sprawami wewnętrznymi PKP. Do chwili obecnej Gmina Miasta Głowno nie otrzymała od PKP jakiejkolwiek propozycji dotyczącej ewentualnego przejęcia kolejowych budynków mieszkalnych w Głownie. Inwestor przebudowy dworca kolejowego czyli PKP nie konsultował z Gminą Miasta Głowno - bo i nie miał takiego obowiązku - również kwestii materiałów budowlanych, jakie wykorzystane zostały podczas przebudowy dworca. Bez wątpienia odremontowany obiekt prezentuje się znacznie lepiej niż przed modernizacją i poprawia on estetykę tej części miasta.

2013.01.03
 

Odpowiedzi Burmistrza na zadane pytania - rok 2014

Pytanie: Mam pytanie jak dziesiątki innych na temat drogi dojazdowej przez las do ulic 18- stycznia Lewej czy też Moczydła. Wiem że to nie jest droga publiczna ale jeżdżą nią wszyscy:(policja ,pogotowie i pracownicy urzędu też). Przy wjeździe z asfaltu w ową drogę powstała wyrwa powodująca zbiór wody jak "małe jezioro", co uniemożliwia jakiekolwiek przejście czy przejazd. Alternatywny dojazd do asfaltu ul, Moczydła czy 18- Stycznia nie jest lepszy. Wiemy, że z końcem roku brakuje pieniędzy na naprawy dróg więc prosimy chociaż taczkę szlaki w tę "wyrwę". Z poważaniem mieszkańcy w/w ulic.

Odp. Burmistrza: Miejski Zakład Komunalny niezwłocznie dokona doraźnej naprawy.

2014.12.30.


Pytanie: Wiadomo które ulice dostaną nawierzchnię asfaltową w 2015 roku? (chodzi mi o ulice, które w chwili obecnej jej nie posiadają)

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zakres modernizacji ulic, jak również budowę nowych ich nawierzchni zawsze determinują możliwości finansowe budżetu miejskiego, a te – jak Pan zapewne wie – są ograniczone. Po raz kolejny powtórzę, iż spośród wielu zasadnych inwestycji – m.in. budowy utwardzonych nawierzchni ulic - należy priorytetowo traktować te, które albo rozwiązują problem dużej liczby mieszkańców, albo będą sprzyjać strategicznemu rozwojowi miasta.

A zatem raz jeszcze podkreślę, że nowa kadencja wymaga od nas w pierwszej kolejności zabezpieczania środków finansowych na działania strategiczne, na które będziemy mieli szanse pozyskać fundusze unijne z nowego programowania i które zainicjują rozwój miasta. To z tych powodów w projekcie budżetu na rok 2015 zaproponowałem zadania inwestycyjne, na które chcemy pozyskać środki unijne lub inne środki zewnętrzne tj. budowę stacji obsługi tankowania transportu zbiorowego i zakup nowych autobusów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej – I etap,  termomodernizacje budynków Miejskiego Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2, wykonanie dokumentacji projektowej i rozbudowę oświetlenia ulicznego na terenie Głowna – I etap, uzbrojenie terenów pod inwestycje w Głownie – I etap. Dodatkowo w projekcie budżetu na rok 2015 znalazło się: dokończenie budowy boiska wielofunkcyjnego przy SP1, budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Monte Cassino oraz remont ulicy Złotej na odcinku od ul. Kilińskiego do mostu na rzece Brzuśni. Ta ostatnia inwestycja jest zadaniem rozpoczętym w  roku 2014 albowiem przedłużająca się procedura uzyskiwania kolejnych niezbędnych dla realizacji tego zadania uzgodnień i pozwoleń, nie pozwoliła na jego całkowite wykonanie w roku 2014.

Przekonany o tym, że zagospodarowanie uaktywnionych niedawno terenów inwestycyjnych w rejonie ul. Ostrołęckiej i drogi krajowej nr 14, należy traktować priorytetowo, bo to szansa na stworzenie w Głownie nowych miejsc pracy, ale także na pozyskanie nowych wpływów do budżetu – co umożliwi również większy zakres inwestycji miejskich – informuję, że projekt planu inwestycyjnego na rok 2015 nie przewiduje budowy nakładek asfaltowych na gruntowych ulicach w innych rejonach miasta. Przypominam jednakże, że w trakcie roku po analizie stanu budżetu istnieje możliwość wprowadzenia kolejnych inwestycji, w tym tych drogowych – co na miarę posiadanych środków będziemy czynić.

2014.12.30.


Pytanie: Czy w tym roku będzie organizowane WOŚP w Głownie?

Odp. Burmistrza: Z informacji, które posiadam wzorem ubiegłych lat Sztab WOŚP zarejestrowany został tradycyjnie przy Hufcu ZHP Głowno i to wolontariusze tego sztabu zajmą się zbiórką publiczną. Deklarację organizacji koncertu w dniu 11 stycznia 2015 w ramach WOŚP złożyło natomiast Stowarzyszenie Przyjazne Miasto, dlatego w sprawie szczegółów tego wydarzenia proszę dopytywać wyżej wymienionych organizatorów.  

2014.12.30.


Pytanie: Chciałabym się dowiedzieć jak Rada lub burmistrz wybiera ulice do remontu, pod jakim względem itp. oraz czy nie uważa pan, że na ul. Złotej nie powinna być odnowiona nawierzchnia asfaltowa?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, w budżecie na rok 2014 znajduje się zadanie pod nazwą „Wykonanie dokumentacji projektowej remontu ul. Złotej wraz z odwodnieniem i budową kanalizacji deszczowej”. Niestety nie mogliśmy podjąć żadnych prac wykonawczych, gdyż z przyczyn od nas niezależnych opóźniło się wydanie niezbędnych decyzji przez uprawniony organ, jakim jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Otóż przypomnę, że tereny wokół tej ulicy już w 2006 r. zostały uznane przez RZGW za zagrożone powodzią, stąd też każda planowana inwestycja musi mieć zgodę tego organu. Projekt tej inwestycji, jaki na nasze zlecenie został wykonany i przesłany jeszcze latem bieżącego roku, uzyskał wymaganą zgodę pod koniec października. To dopiero pozwoliło podjąć starania o uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzenie z tej ulicy wód opadowych do rzeki. Taką zgodę na dniach wydał Marszałek Województwa Łódzkiego. Konieczna w tym zakresie procedura też trwała kilka tygodni. tak więc dopiero teraz posiadamy całą dokumentację. Ja zaś w projekcie budżetu miejskiego na rok 2015 umieściłem wykonanie zadania pod nazwą „Remont ulicy Złotej na odcinku od ul. Kilińskiego do mostu na rzece Brzuśni” polegające na wykonaniu kanalizacji deszczowej, chodnika oraz wykonanie podłoża wraz z nakładką asfaltową. Jeśli Rada Miejska wyrazi na to zgodę, to po uchwaleniu budżetu (najpóźniej do końca stycznia 2015 r.) będzie można rozpocząć procedurę przetargową w celu wyłonienia wykonawcy tego zadania.

2014.12.22.


Pytanie: Chciałabym się zapytać, czy będzie w planach lub już jest odnowienie nawierzchni asfaltowej na kawałku ulicy Słowackiego przy skręcie do ulicy Wojska Polskiego? Ten fragment ulicy jest bardzo często uczęszczany i jest jedną z głównych ulic, dlatego właśnie na tym odcinku powinna być odnowiona nawierzchnia, a łata na łacie nie wystarczy zbytnio (chyba, że dobrze zrobią i powinni utwardzać jakoś te łaty, ale chyba brakuje nadzoru dlatego tak te dziury łatają...) oraz mam pytanie, dlaczego tylko na części ulicy Kopernika jest ładny nowy chodnik, a od strony trasy już nie?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, ulice kiedyś pokryte asfaltem wymagają już napraw i oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby położenie na nich nowej nakładki. To, czy będzie to możliwe, czy też będziemy musieli pozostać przy bieżących naprawach, zależeć będzie od możliwości budżetu miejskiego. To od tych możliwości zależeć będzie podjęcie konkretnej decyzji przez burmistrza i Radę Miejską. Oczywiście chciałbym, aby udało się to zrealizować.

Wielokrotnie już wyjaśniałem, że kwestia wykonywania chodników również wynika z możliwości finansowych i z tego, że są jeszcze obszary miasta, gdzie na ulicach nie ma ani chodnika, ani utwardzonej jezdni. Jak Pani widzi, samorząd miejski musi dokonywać tu wyborów.

2014.12.22.


Pytanie: Na ul. Kopernika przy skręcie w ulicę Plażową (obok nowo wybudowanego budynku) kiedy chodnik się kończy, KRAWĘŻNIK JEST TAKI WYSOKI, że inwalida oraz osoba jadąca wózkiem musi przechodzić OBOK CHODNIKA. PARANOJA panie burmistrzu, powinien być lekki spad, a nie wysoki krawężnik to samo powtarza się obok budowanej galerii krawężnik taki wysoki że szkoda gadać ...Kto jest tak debilny i wymyśla tak? Powinien być spad by ludzie, rowerzyści, inwalidzi mogli wjechać normalnie na drugą część chodnika.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, rozwiązania, które wydają nam się irracjonalne nie są naszym wymysłem, ale skutkiem obowiązujących przepisów, które zobligowani są stosować zarówno projektanci, jak i wykonawcy inwestycji. Krawężnik chodnika w ul. Plażowej wybudowany został zgodnie z wytycznymi dokumentacji projektowej wykonanej przez podmiot do tego uprawniony.

Kwestię wysokich krawężników we wjazdach na teren galerii handlowej przy ul. Sikorskiego  wyjaśnialiśmy w październiku 2014 r. (cała informacja tutaj).

Informowaliśmy wówczas, że krawężniki są budowane zgodnie z projektem i zostaną obniżone  w tej części wjazdów, gdzie ulokowane zostaną przejścia dla pieszych – w odległości 5 m od krawędzi ulicy Sikorskiego (bezpośrednio za łukami wytyczonych już wjazdów). Tak bowiem stanowią przepisy. Jest to minimalna odległość od krawędzi ulicy dopuszczona przepisami obowiązującego prawa. Komunikacja taka wymaga od pieszego nadłożenia zaledwie ok. 2,5 m co zbyt dużą uciążliwością być nie powinno. Nie można zapominać, że taki a nie inny układ komunikacyjny obowiązujące przepisy określiły w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, wśród nich pieszym.

W przypadku ulicy Plażowej, która nawierzchni utwardzonej, a więc i przejścia dla pieszych nie posiada – gdy tylko sprzyjać temu będzie aura pogodowa - postaramy się obniżyć część krawężnika chodnika, by w ten sposób ułatwić komunikację osobom poruszającym się na wózkach.

2014.12.16.


Pytanie:  Chciałabym się spytać, czy wadliwe funkcjonowanie wyjazdu a tym samym wjazdu z ulicy Ostrołęckiej (z lub do trasy nr 14) będzie poprawione? Chodzi o to , że podczas zakładania nowego asfaltu parę lat temu nie dopilnowano tego, aby podjazd był równo zrobiony z resztą nawierzchni przez co samochody wjeżdżające lub wyjeżdżające z ulicy Ostrołęckiej po prostu podskakują i jest nie wygodnie wjeżdżać.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, przeprowadzona wizja lokalna w miejscu, w którym ul. Ostrołęcka łączy się drogą krajową nr 14, nie potwierdziła problemu, który Pani porusza. Proszę zatem o bardziej dokładne wskazanie/opisanie/przedstawienie na fotografii miejsca, w którym doświadczyła Pani niekomfortowego „podskakiwania” na nierównym asfalcie.

2014.12.16.


Pytanie: Na jednym ze spotkań w ubiegłych latach obiecał Pan rozważyć pomysł budżetu obywatelskiego. Projekt ten miał służyć również aktywizacji lokalnych społeczności. Jest szansa na realizację tego pomysłu?

Odp. Burmistrza: Projekt obywatelski to próba aktywizowania obywateli, zachęcania ich do większego zaangażowania w sprawy miasta – i to nie w znaczeniu ogólnym, ale przede wszystkim w szczegółach. Przypomnę, że skala budżetu obywatelskiego to ok. 1% budżetu miasta. Wypracowanie takiego modelu w Głownie oczywiście jest możliwie, aczkolwiek wydaje się, że optymalnym okresem, w którym mógłby on zacząć działać jest raczej koniec kadencji 2014-2020, a nie jej początek. Przed Głownem bowiem, czas strategicznych decyzji i rozwiązań, których nadrzędnym celem powinno być rzeczywiste zagospodarowanie uaktywnionych w tej kadencji prawnie, terenów inwestycyjnych. To powinien być priorytet.

2014.12.15.


Pytanie: Panie burmistrzu kiedy będzie strona, na której będzie można zadawać pytania do radnych. Stąd moje pytanie. Kiedy to będzie możliwe? I jaka będzie procedura odpowiedzi na w/w pytania? Czy będą też podane nr telefoniczne do radnych?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zakładka „Pytanie do radnego” w przeciwieństwie do zakładki „Zapytaj Burmistrza” w poprzedniej kadencji nie cieszyła się powodzeniem. Mam nadzieję, że w tej kadencji to się zmieni i zarówno mieszkańcy, jak i radni zechcą się za jej pośrednictwem komunikować. W związku ze zmianą składu osobowego Rady Miejskiej i koniecznością udostępnienia nowym radnym służbowych adresów mailowych, na których trafiać będą kierowane do nich za pośrednictwem formularza kontaktowego pytania mieszkańców, zakładka „Pytanie do radnego” jest na razie nieaktywna. Do Świąt Bożego Narodzenia powinna już funkcjonować, a zatem proszę o odrobinę cierpliwości. Jeśli chodzi o procedurę udzielania odpowiedzi na pytania, to chcę zaproponować radnym aby nie różniła się od tej już funkcjonującej w przypadku zakładki „Zapytaj Burmistrza”. Przypomnę, że odpowiedzi udzielone są wyłącznie na pytania dotyczące rozwoju miasta oraz bieżących spraw z życia społeczności lokalnej pozostających w kompetencji samorządu i urzędu, w terminie do 14 dni. Odpowiedzi na pytania obraźliwe, naruszające dobre imię osób i urzędu oraz łamiące dobre obyczaje nie będą udzielane, a pytania tej treści nie będą publikowane. Oficjalna strona internetowa miasta Głowna nie może być bowiem miejscem naruszania norm moralnych, zasad dobrego wychowania i miejscem łamania prawa poprzez naruszanie czci, godności i dobrego imienia osób trzecich przez anonimowych autorów nadesłanych wiadomości. Jednocześnie zapewniam, że – tak jak w przypadku Zakładki „Zapytaj Burmistrza” dane osobowe i adresy mailowe internautów podane w formularzu  kontaktowym nie będą publikowane i podlegać będą ochronie.

Przypomnę jednak, że radni są członkami osobnego organu władz samorządowych, jakim jest Rada Miejska, na którego działanie burmistrz nie ma wpływu.

2014.12.09.


Pytanie: W pierwszej kolejności życzę Panu sukcesów na nowa kadencję i wiele osiągnięć dla nas mieszkańców. Mieszkam na os. Kopernika. Mamy bardzo ładny parking i chodnik. W soboty przyjeżdża handlarz z ziemniakami. Autem z tym ciężkim ładunkiem wjeżdża na chodnik, przy budynku sklepu chemicznego. Mam pytanie, czy można wkopać jeden lub dwa słupki betonowe i zapobiec jawnej dewastacji naszego dobra. (…) o nasze dobro musimy dbać.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, dziękuje za życzenia. Przyjrzymy się zgłoszonemu przez Panią problemowi i podejmiemy działania, aby zapobiec ewentualnym zniszczeniom chodnika miejskiego. Pozdrawiam.

2014.12.09.


Pytanie: Czy na ulicy Ściegiennego będzie w końcu zrobiony asfalt lub przynajmniej kostka? Zadziałajcie coś lub złóżcie jakąś propozycję.

Pytanie:  Co zrobić by przyspieszyć położenie asfaltu na ulicy Ściegiennego? Ta ulica powinna być zrobiona już od wielu lat. każdy mówi, że ją zrobi.


Odp. Burmistrza: Szanowni Panowie, tytułem wyjaśnienia – zwracam się do Panów łącznie, bo poruszacie ten sam temat, a ponadto zamieszkujecie pod tym samym  adresem. Zawsze przestrzegam przed składaniem i jednocześnie słuchaniem obietnic bez pokrycia. Prawda jest taka, że ul. Ściegiennego nie jest ulicą o znaczeniu strategicznym i nie może być traktowana priorytetowo, co nie znaczy, że nie rozumiemy Państwa potrzeb w tym zakresie. Podobne jednak mają również mieszkańcy pozostałych ulic gruntowych w mieście. Pamiętać należy, że budowa ulicy to proces. Najpierw należy wykonać dokumentację projektową takiej inwestycji, a dopiero później zabezpieczyć środki finansowe na ten cel w budżecie miejskim, by w przetargu wyłonić wykonawcę tego zadania. Dokumentacji projektowej na budowę ul. Ściegiennego póki co nie ma.

2014.12.09.


Pytanie: Czy w kolejnej kadencji zostaną dokończone inwestycje sprzed 10 lat – mam na myśli moją piękną wyboistą ulicę. Jeden z kandydatów w swym programie przypomniał sobie o istnieniu ulic poza centrum, ale nie jestem pewna czy kolejna kadencja wystarczy. Przez dwie kadencje urzędników z dwóch innych opcji politycznych, a efekt ten sam. Mieszkańcy naszej ulicy też chcieliby cieszyć się pięknym miastem i nie grzęznąć w błocie.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, nie da się wykonać wszystkiego na raz. Nie odpowiadam za decyzje sprzed 10 lat, ani za to, że położono asfalt na części ulicy, ani że nie zapewniono środków na jej ukończenie – widocznie takie były uzgodnienia. Od momentu, gdy zostałem burmistrzem zawsze jasno wskazywałem, że spośród wielu zasadnych inwestycji należy priorytetowo traktować te, które rozwiązują problem dużej liczby mieszkańców, albo będą sprzyjać strategicznemu rozwojowi miasta. Nowa kadencja wymaga od nas w pierwszej kolejności zabezpieczania środków finansowych na działania strategiczne, na które będziemy mieli szanse pozyskać fundusze unijne z nowego programowania. Priorytetem w tej kadencji będą z pewnością działania, które zainicjują rozwój miasta, a te będą miały związek m.in. z zagospodarowaniem uaktywnionych niedawno terenów inwestycyjnych w rejonie ul. Ostrołęckiej i drogi krajowej nr 14, bo to szansa na stworzenie w Głownie nowych miejsc pracy, ale także na posykanie nowych wpływów do budżetu – co umożliwi większy zakres inwestycji miejskich. W przypadku ul. Wyspiańskiego o zabudowie jednostronnej i przylegającej do lasu dokonywaliśmy utwardzenia tłuczniem i wyrównywania, co będzie kontynuowane. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

2014.12.08.


Pytanie: Czy NFZ aneksował kontrakt ze szpitalem do 06.2016 r.? Czy Centrum Medyczne podpisze umowę kontraktu na w/w czas?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, w połowie października Łódzki Oddział NFZ zaprosił świadczeniodawców do podpisania porozumień dotyczących przedłużenia okresu obowiązywania umów, co umożliwić ma przedstawienie im propozycji finansowej na rok 2015. Podpisanie tych porozumień miało nastąpić do 27 października i to sie dokonało zarówno jeśli chodzi o podmiot prowadzący szpital, jak i Centrum Medyczne Sp. z o.o. Przychodnia Miejska Remedium. Konkretne już propozycje finansowe są przedmiotem konsultacji.

2014.12.02.


Pytanie: W ostatnim czasie pracownicy urzędu nagminnie odwiedzają posesję w Głownie z upomnieniami za wywoź śmieci. Świetnie, wysyła Pan upomnienia ludziom, którzy nie zapłacili za ostatni kwartał czyli minęło zaledwie kilka/kilkanaście dni. Ok, nie zapłacili w terminie upomnienie trzeba wysłać, szkoda tylko że zapomniał Pan o ludziach, którzy nawet raz nie zapłacili za śmieci od początku systemu i więcej nawet nie pofatygowali się żeby wypełnić deklarację chcąc uniknąć systemu opłat, jak widać skutecznie! Do takich osób upomnienia nie trafiają bo cóż wystarczy nie otwierać, nie odbierać i po sprawie, więcej nic się w tym kierunku nie dzieje. I jak nie płacili, tak nie płacą. Jakie wnioski powinni wyciągnąć mieszkańcy z takiego postępowania? Czyż wobec prawa nie jesteśmy równi? Pozostaje nam tylko wnioski wyciągnąć przy urnie wyborczej.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, informuję, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi podlega regulacjom zawartym w dziale III Ordynacji podatkowej, a także ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W efekcie burmistrz (wójt lub prezydent) zobowiązany jest do kontroli terminowości zapłaty zobowiązań pieniężnych, a w przypadku ujawnienia faktu nie zapłacenia w terminie – wbrew Pana opinii - do wysłania zobowiązanemu (płatnikowi) upomnienia z zagrożeniem wszczęcia egzekucji. Do dnia 5 listopada 2014 r. do właścicieli nieruchomości z terenu miasta Głowna wysłano blisko 100 wezwań do złożenia wyjaśnień przyczyny nie złożenia deklaracji dot. wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponadto wysłano 22 wezwania w celu uzupełnienia deklaracji, z czego wszystkie te sprawy zostały już wyjaśnione. W wyniku weryfikacji przypadków nie złożenia deklaracji – mimo istniejącego obowiązku ustawowego wynikającego z art. 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm. – do dnia 5 listopada 2014 r. wszczęto kilkanaście postępowań podatkowych zakończonych wydaniem decyzji określającej wysokość opłaty. W jednym przypadku właściciel nieruchomości odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, które podtrzymało decyzję Burmistrza Głowna skutkiem czego decyzja ta została utrzymana w mocy. Pragnę zwrócić uwagę, że czynności weryfikacyjne mają charakter ciągły zarówno w przypadkach podejrzeń nie złożenia deklaracji, jak i wątpliwości co do danych w nich zawartych.

Jak więc Pan widzi, Pańska ocena nie opiera się na faktach. Urząd wykonuje na bieżąco swoje działania nie bacząc na to, czy jest to okres wyborczy, czy też nie. Pracownicy są zobowiązani do przestrzegania obowiązujących przepisów i procedur np. muszą uprzedzać właściciela nieruchomości o terminie kontroli. Procedury te są długotrwałe, stąd być może panuje obiegowa opinia, że ktoś nie ponosi sankcji za niepłacenie opłaty śmieciowej. Pragnę jednak podkreślić, że nawet jeśli taki fakt ujawniony zostanie np. w przyszłym roku, to zaległa opłata i tak naliczona zostanie od momentu obowiązywania systemu tj. od lipca 2013 r. wraz z odsetkami i kosztami upomnień. Wniosek jest prosty - by zaległości tych i kosztów tych nie powiększać, lepiej płacić i to w terminie.

2014.11.05


Pytanie: Witam. Jestem mieszkanką Głowna. Mam małą córeczkę roczną, wychowuje ją z narzeczonym. On pracuje, a ja zajmuje się naszą córką. Mam pytanie, czy jest jakaś możliwość otrzymania pomocy finansowej od naszego miasta? Pytałam w rożnych urzędach i nic mi nie mogą pomoc więc z tym problemem zgłaszam się do Pana. Czekam na jak najszybszą odpowiedź, czy istnieje jakaś pomoc dla rodzin, które utrzymują się z jednej pensji z małym dzieckiem.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, Gmina Miasta Głowno, którą  jako burmistrz reprezentuję, udziela pomocy finansowej (oraz rzeczowej) w formie określonej przepisami prawa. Zgodnie z tymi przepisami instytucją do tego powołaną jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Proszę zatem, by to tam udała się Pani celem sprawdzenia, czy Pani sytuacja życiowa i materialna kwalifikuje Panią do pomocy za pośrednictwem MOPS. Inną formą pomocy jest dodatek mieszkaniowy. By jednak go otrzymać – tak jak w przypadku pomocy z MOPS - należy spełniać określone w ustawie kryteria dochodowe. W tej kwestii nie ma żadnej dowolności.

2014.11.04


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, zauważyłem, że wybudowane zostały trzy korty do tenisa ziemnego na Hucie Józefów za Miejskim Ośrodkiem Kultury. Chciałbym się dowiedzieć, do kogo będą należały, bo z tego co wiem, teraz należą do urzędu. Czy będzie jakieś otwarcie tego obiektu sportowego? Grałem już na nim, ale ktoś ma klucz, i boisko jest otwierane w bardzo wyszczuplonych godzinach-zazwyczaj gdy obok na Stali trwa właśnie jakiś mecz lub trening.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, korty tenisowe, tak jak i sąsiadujący z nim stadion są własnością Gminy Miasta Głowno. Obecnie trwają prace nad docelową formułą administrowania kortami. Wydaje się, że najkorzystniej byłoby powierzyć je w administrowanie KS STAL, który w sąsiedztwie dysponuje infrastrukturą niezbędną do  funkcjonowania takiego obiektu np. szatniami, natryskami itp.

Z uwagi na to, że tegoroczny sezon gry na kortach ziemnych dobiega końca, do końca 2014 r. nie przewiduje się przekazania nadzoru nad tym obiektem. Do końca października 2014 r. dostępność tego obiektu będzie zatem taka, jak dotychczas tj. po kontakcie z pracownikami KS STAL Głowno.

Uroczystego otwarcia kortów nie będzie. Nie jestem zwolennikiem tego typu imprez, przecinania wstęg itp. – chyba, że jest to konieczność wynikająca z życzenia podmiotu, który dofinansował budowę obiektu. W tym przypadku takiej potrzeby nie ma.  Zainteresowanie korzystaniem z obiektu jest bardzo duże, dlatego w przyszłym roku planuje się całodzienne udostępnienie kortów wraz ze zorganizowaniem szkółek dla dzieci i dorosłych. Dziękuję za pytania i pozdrawiam.

2014.10.23


Pytanie: Witam czy jest jakaś szansa by postawić znak ograniczenia ciężaru do 10 ton na ulicy OSTROŁĘCKIEJ? Chodzi mi o zakaz przejazdu tirów które mają więcej niż 10 ton wagi… Na innych uliczkach są takie znaki...

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, kluczowe dla całej sprawy jest to, że ul. Ostrołęcka, która w części jest drogą powiatową, a w części – gminną, znajduje się w obszarze, który zgodnie ze zmianami planu zagospodarowania przestrzennego ma zyskać nowe przeznaczenie. Przypomnę, że w październiku 2013 r. Rada Miejska w Głownie jednogłośnie opowiedziała się za przystąpieniem do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta obejmującej rejon ulic: Górnej, Sowińskiego, Ostrołęckiej oraz drogi krajowej nr 14. Zmiana ta ma służyć przede wszystkim stworzeniu ok. 70 ha terenów inwestycyjnych, które dziś mają status działek rolnych i przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. To kierunek, który pozwolić ma na uruchomienie terenów inwestycyjnych. Projekt uchwały wieńczący cały proces przedłożony zostanie Radzie Miejskiej na najbliższej sesji, jeszcze w październiku. Dodam tylko, że takie zmiany były poddane konsultacjom społecznym. Mieszkańcy mogli wnosić w tej kwestii swe uwagi. Kompletnym nieporozumieniem byłoby zatem ograniczenie tonażu na drodze, która w perspektywie stanowić ma jeden z istotnych ciągów komunikacyjnych dla nowych terenów inwestycyjnych.

2014.10.23


Pytanie:  Czy będzie w planach położenie asfaltu lub kostki na ul. Ściegiennego? Bo słyszałem takie głosy że są szanse.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zadania inwestycyjne zaplanowane do realizacji w roku 2014 r. zatwierdzone zostały uchwałą Rady Miejskiej w Głownie, a z ich wykazem zapoznać może się Pan tutaj. Nie ma wśród nich budowy ul. Ściegiennego. Specyficzny okres, jaki jest obecnie sprawia, że wiele jeszcze różnych obietnic może Pan usłyszeć. Dodam tylko, że w Głownie mamy 40 km dróg gruntowych i jestem pewien, że nawet następna kadencja nie wystarczy, by zadowolić wszystkich ich mieszkańców.

2014.10.21


 Pytanie: Witam, chciałbym się zapytać, czy w Głownie nie mógłby powstać basen kryty? Zaznaczę, nie ma gdzie iść się rozerwać, po drugie zaznaczam, że w Strykowie powstanie nowy pomost nad jeziorem. Nie mógłby u nas powstać ciut szerszy i o wiele dłuższy i na tym pomoście jakieś ławeczki, tak jak nad sopockim molem i po trzecie, czy w naszym Głownie nie mogłoby powstać prawdziwe kino i jakiś supermarket nie wspominając, że jest tylko biedronka, a w samym Łowiczu jest ich dużo: takich jak Tesco, Intermarche, Polo Market? 

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, teoretycznie w Głownie powstać mogłoby wszystko, o czym tylko moglibyśmy sobie zamarzyć. I basen kryty, i molo niczym to w Sopocie, i Multikino. Takie ambitne plany weryfikuje jednak rzeczywistość – w  tym przede wszystkim pieniądze, możliwości budżetu miejskiego. Jeśli basen lub obiekt rekreacyjny niczym uniejowskie termy czy też  duże kino miałby budować w Głownie prywatny inwestor, to bez wahania poparłbym ten pomysł. Wydaje się jednak, że prywatny inwestor wyłoży swe pieniądze tylko wówczas, gdy będzie mu się to w perspektywie opłacało. Biorąc tymczasem pod uwagę np. to, że stosunkowo niedaleko od Głowna mamy baseny: w Łowiczu, Brzezinach, Ozorkowie, Zgierzu i Łodzi – a nieco dalej – nawet cały kompleks basenów w Uniejowie, na ściągnięcie osób z zewnątrz na basen do Głowna raczej nie można liczyć. Żaden prywatny biznes w takich warunkach w basen w Głownie nie zainwestuje. To z kolei sprawia, że zarówno koszty ewentualnej budowy, jak i późniejsze koszty utrzymania takiego obiektu musiałoby wziąć na siebie miasto. Uważam, że póki co nie stać nas na dotowanie tak nierentownych przedsięwzięć. Uatrakcyjniamy nasze miasto na miarę naszych możliwości. Pewne plany związane z działaniami na większą skalę w tym zakresie, wiążemy z nowym okresem programowania unijnego. Jeśli pojawi się szansa na pozyskanie pieniędzy zewnętrznych np. na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych w naszym mieście, z pewnością spróbujemy po nie sięgnąć. Nawet jeśli nie molo niczym w Sopocie, to z pewnością czeka nas wymiana pomostów oraz zjeżdżalni, a także rozbudowa różnych stref aktywności w rejonie zalewu Mrożyczka.

2014.10.16


 Pytanie: Panie Burmistrzu, zwracam się bezpośrednio do Pana z prośbą o zainteresowanie się nawierzchnią ul. Wysokiej w Głownie. Faktem jest, że nie ma na tej ulicy dużego skupiska domów. Jednakże występuje tu bardzo duży ruch pojazdów samochodowych do znajdującego się na tej ulicy sklepu rolniczego. Przyjeżdżają tu samochody nie tylko z naszego powiatu, ale także pobliskich tj. brzezińskiego czy łowickiego. Przed moją posesją przejeżdża ponad 100 samochodów dziennie przez co nawierzchnia na odcinku od ul. Sowińskiego do tego sklepu wygląda tragicznie. W tej sprawie były składne kilka razy prośby na dziennik w UM. Wiem, że decyzje odnośnie tych spraw podejmuje Rada Miejska, jednak nic w tym kierunku odnośnie naszej ulicy się nie dzieje. Uprzejmie proszę jednak o wpływ na Radę Miejską do podjęcia kroków dla polepszenia warunków mieszkalnych na tej ulicy. Prośbę składam w imieniu wszystkich mieszkańców tej ulicy. Z góry serdecznie dziękuję. 

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, proszę zrozumieć, że prace mogą być wykonywane według planu. Informuję więc, że jeszcze w październiku tego roku ul. Wysoka zostanie wyrównana. I to jedyny możliwy dziś do realizacji zabieg poprawiający doraźnie stan jej nawierzchni. Urząd Miejski w Głownie nie posiada bowiem dokumentacji projektowej budowy utwardzonej nawierzchni tej ulicy.

2014.10.16


Pytanie: W kwietniu otrzymał Pan ode mnie wiadomość tej treści: "Szanowny Panie Burmistrzu, czy krzyż stojący przy aptece na Zgierskiej w miejscu tragicznej skądinąd śmierci stoi tam legalnie? Dużo osób ma co do tego wątpliwości. Od czczenia pamięci jest cmentarz, krzyże i znicze w przestrzeni publicznej to już raczej nadużycie.". Obiecana była interwencja, jednak krzyż stoi dalej jak stoi. Ja rozumiem delikatność sprawy, tragedię osobistą etc., ale czy naprawdę wszyscy mieszkańcy muszą żyć pod dyktando jednej rodziny? Czy państwo, którego przedstawicielem jest miasto i jego organy, naprawdę jest bezsilne w tak błahej sprawie? Bardzo proszę o tym razem już skuteczną interwencję.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, nie o bezsilność tu chodzi, a delikatność sprawy. Proszę to zrozumieć. Szukaliśmy rozwiązania – zapewne idealnego nie ma – które z jednej strony przywróci porządek prawny – bo bezsprzecznie krzyż ustawiony został nieleganie, bez zgody zarządcy drogi, ale jednocześnie takiego, które nie będzie eskalowało niepotrzebnych emocji i nie dopuści do bezsensownego „grania” krzyżem jako symbolem religijnym. Musi Pani wiedzieć, że są i tacy mieszkańcy (mieliśmy w tej sprawie telefony – szkoda, że anonimowe), którzy twierdzą, że tego krzyża nie powinniśmy ruszać. Jest Pani jedyną osobą, która jak dotąd wprost zażądała jego usunięcia.

W drodze postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Urząd Miejski w Głownie nie udało się   ustalić z całą pewnością osoby/osób, które są odpowiedzialne za ustawienie krzyża w tym właśnie miejscu. Tymczasem to z tą osobą/osobami chcielibyśmy uzgodnić jego godne przeniesienie. Być może osobom tym potrzeba jeszcze trochę czasu?

2014.09.29


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, jestem urodzonym głownianinem mieszkającym od lat poza krajem. 02-09-2014 moja Mama, Pani (imię, nazwisko oraz adres do wiadomości Burmistrza), seniorka i od dziesięcioleci mieszkanka Głowna, obchodziła swoje 86-te urodziny. Rozmawiając z nią telefonicznie stwierdziła, że chciałaby złożyć Panu wizytę. Zajrzałem więc na stronę Miasta Głowna i stwierdziłem że, tą drogą poproszę o ustalenie terminu spotkania mojej Mamy z Panem Burmistrzem. Myślę, że droga ta będzie również tak pomyślna, jak telefon do sekretariatu!  Spotkanie mojej Mamy z Panem Burmistrzem dotyczy prośby o pomoc w zalezieniu odpowiedniego mieszkania dla seniorki. Myślę tu o bezpośredniej pomocy Pana jak i z racji Urzędu czyli Miasta Głowna. Kwestia powodu zmiany mieszkania jest oczywista, wiek i warunki sanitarne oraz gotowość mojej Mamy do tej zmiany, którą przed nadchodzącą zimą jednoznacznie teraz podjęła. (…) Kwestia kosztów wynajmu jest ze strony synów wyjaśniona i zostanie przez nas pokryta. Po krótkim wglądzie na oferowane nieruchomości lub wynajmu mieszkania, sytuacja wygląda nie najlepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiednią lokację. Proszę więc Pana o zawiadomienie odpowiednich służb społecznych i reakcję z ich strony, jak również Pańskiego osobistego zaangażowania tej sprawie. Proszę o ustalenie i podanie terminu spotkania na (termin oraz dane kontaktowe do wiadomości Burmistrza).

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, z naszych ustaleń wynika, że Pańska mama zajmuje lokal komunalny pod innym niż Pan wskazuje adresem (dwa numery dalej) od lutego 1982 r. i dotychczas nie ubiegała się o poprawę warunków mieszkaniowych. Początkowo Pana mama zamieszkiwała lokal o pow. 26 m2 wraz z mężem. Po rozwodzie lokal ten został podzielony na dwa o powierzchni: 15,50 m2 – zajmowany przez Pana mamę i 10,5 m2 – zajmowany przez nieżyjącego już jej byłego męża. Od roku 1986 najemcą tego drugiego lokalu jest syn Pańskiej mamy tj. Pański brat.

Na liście mieszkańców zasobów komunalnych ubiegających się o poprawę dotychczasowych warunków mieszkaniowych znajduje się naprawdę wiele osób. Pańska mama może również zwrócić się ze stosownym wnioskiem o poprawę warunków mieszkaniowych (podkreślę, że dotychczas o to nie występowała). Czy naprawdę jednak uważa Pan, że obowiązki dziecka wobec sędziwego rodzica powinny kończyć się na interweniowaniu u burmistrza? Jak wnioskuję, pracuje Pan za granicą, a więc uzyskuje Pan dochody. Co zatem stoi na przeszkodzie, by zapewnił Pan, jako syn, własnej mamie godziwe warunki życia i opiekę? Przypomnę, że alternatywnym rozwiązaniem jest przecież możliwość wynajęcia mieszkania na rynku prywatnym.

2014.09.10


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, zbliża się termin wejścia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasę Łódź-Zgierz-Głowno-Łowicz (listopad 2014). Na jakim etapie są prace związane z pozyskaniem nowego taboru autobusowego w ramach projektu ŁKA, co ma umożliwić skomunikowanie autobusów Miejskiego Zakładu Komunalnego z pociągami na wspomnianej trasie? Jaka jest szansa na to, że od listopada na wszystkie pociągi odjeżdżające ze stacji Głowno będzie można dojechać z odległych rejonów Głowna autobusem i w ten sam sposób wrócić ze stacji do domu (w tym w godzinach popołudniowo-wieczornych, gdy wraca większość osób, a komunikacja miejska w Głownie już nie działa), najlepiej z wykorzystaniem Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego, który w pociągach Łódź-Głowno już obowiązuje? A jeśli takiej szansy praktycznie nie ma - to kiedy będzie to możliwe?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, taki projekt podlegał rozważaniom. Najogólniej ujmując jego celem byłoby zapewnienie dowozu pasażerów na stacje i przystanki. Proponowaliśmy to w ramach rozmów bezpośrednich z władzami ŁKA, jak i podczas rozmów wszystkich zainteresowanych samorządów. Wymaga to jednak współpracy wielu instytucji, ale też podlega obostrzeniom prawnym, a miasto i tak angażowałoby swoje środki finansowe. Dlatego też, aby mieć jak najlepszą i niezależną od kogokolwiek możliwość realizacji pomysłu zapewnienia nowoczesnej komunikacji miejskiej w Głownie przedstawiłem projekt zakupu nowych autobusów hybrydowych zasilanych CNG. Projekt ten jest jednym z czterech projektów, jakie dzięki naszym staraniom ujęte zostały w przyjętej 21 lipca 2014 r. wspólnej strategii Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego 2020+. Oprócz zakupu dwóch nowych autobusów projekt ten zakłada również budowę stacji obsługi tankowania transportu zbiorowego, remont ul. Dworskiej na odcinku od Łowickiej do Wigury wraz z remontem mostu na rzece Brzuśni, budowę placu postojowego dla autobusów na terenie użytkowanym przez MZK przy ul. Nowej, wydłużenie trasy komunikacji do szpitala i przychodni specjalistycznych oraz remont ulicy i chodników z  obniżeniem krawężników przy przystankach. Koszt całkowity tego zadania określono na 3.800.000 zł, z czego 3.200.000 zł stanowić ma oczekiwane dofinansowanie, zaś 600 tys. zł – wkład własny miasta. Nasze propozycje zostały ujęte w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT). Środki na ich dofinansowanie dotyczą programowania na lata 2014-2020, ale wiadomo, że ich uruchomienia spodziewać należy się jednak raczej po roku 2015 r.
Obecnie jesteśmy w stałym kontakcie z ŁKA i Urzędem Marszałkowskim w zakresie różnych kwestii, w tym Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego. Analizujemy także sprawę nowej organizacji transportu miejskiego w Głownie. Nie chciałbym jeszcze w tej chwili podawać konkretów, ale niedługo przedstawimy nasze propozycje w tym zakresie. Naszym celem jest by w momencie uruchomienia połączeń ŁKA mieszkańcy mieli możliwość dojechać na te pociągi.

2014.09.10


Pytanie: Ponownie piszę do Pana w sprawie ulicy Świerkowej (odcinek wzdłuż lasu). Zbliża się sezon zimowy; dni stają się coraz krótsze; a u nas znów zapanują ciemności - czy zainstalowanie oświetlenia w ulicy to naprawdę taki ogromny problem, któremu w żaden sposób miasto nie może sprostać? Już nie będę znów pisał o bezpieczeństwie itd. Proszę o ponowne zajęcie stanowiska. Dalszym tematem jest oczywiście kanalizacja - czy jakieś nowe optymistyczne informacje w tej sprawie?
I jeszcze jedno; czy możemy liczyć na wycinkę/przecinkę/uporządkowanie drzew i krzewów znajdujących się wzdłuż ulicy. Niektóre z drzew/krzewów znajdujących się jak przypuszczam w pasie drogowym zaczynają stwarzać zagrożenie nie tylko podczas zjawisk atmosferycznych.
Dziękuję i pozdrawiam.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zainstalowanie oświetlenia to proces nie taki szybki jak się może wydawać. Trzeba mieć stosowne projekty, pozwolenia, uzgodnienia itd. Jak wielokrotnie już tłumaczyłem, aby w ogóle móc zacząć się tym realnie zajmować potrzebne są formalne kroki. Organ uchwałodawczy, czyli Rada Miejska musi podjąć stosowną uchwałę i zapewnić finansowanie. To dopiero daje prawo organowi wykonawczemu – burmistrzowi na podejmowanie działań. Informuję więc – w tym roku uchwała budżetowa nie zawiera takiego punktu, kanalizacji zresztą też. Rozważaliśmy wszakże możliwość zastosowania oświetlenia nie wymagającego budowy sieci, tj. lamp solarnych lub hybrydowych, bowiem w Głownie są miejsca, gdzie oświetlenia jeszcze nie ma. Niestety koszt jednej takiej lampy to około 11 tys. złotych, a poza tym muszą być umieszczone w bliższej odległości od siebie niż te na słupach. Łatwo sobie zatem policzyć ile to kosztuje. Należy jednak pamiętać, że inne miejsca w Głownie mają tak samo uzasadnione wnioski jak Pana.

Problem oświetlenia miasta wymaga, co oczywiste, rozwiązania toteż informuję, że chcemy to wykonać kompleksowo w oparciu o środki unijne. Wśród zgłoszonych przez nas projektów do realizacji w ramach Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego w latach 2014 – 2020, które zostały przyjęte 21 lipca 2014 r. jako wspólna strategia ŁOM 2020+ i ujęte w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT) znajduje się zadanie: wykonanie dokumentacji projektowej oraz rozbudowa oświetlenia ulicznego na terenie miasta Głowna. Przedmiotem tego projektu jest optymalizacja zużycia energii 1941 istniejących punktów oświetleniowych istniejącej sieci oraz wykonanie sieci z 300 nowymi punktami oświetleniowymi. Koszt tego zadania na tą chwilę szacuje się na 4.280.500 zł, z czego 3.638.425 zł stanowić miałoby dofinansowania, zaś 642.075 zł – wkład własny. Priorytetem UE jest innowacyjność więc to zadanie wpisuje się w te oczekiwania.

Uporządkowanie roślinności odbywa się w mieście według harmonogramu, toteż Pana okolica jest obecnie miejscem tych prac.

2014.09.10


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu , czy po chodniku łączącym ul. Kopernika- przez mostek -z ul. Sikorskiego, można jechać na rowerze? Pytam, bo spotkałem się z cichą uwagą, że to chodnik dla pieszych. Nadmienię, że nie używałem dzwonka. Może warto by było oznakować tą trasę, jeśli ma służyć pieszym i rowerzystom. Pozdrawiam! Ps. Dziękuję za ustawienie dodatkowego kosza przy ul Sikorskiego.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, codziennie mamy dowody na to, że mimo kolejnych znaków np. ograniczających prędkość czy też znaków zakazu, problem jeżdżących zbyt szybko i parkujących w niedozwolonych miejscach kierowców nie znika. W odpowiedzi na Pana pytanie przypomnijmy sobie choćby takie obowiązujące przepisy, które stanowią, że generalnie rowerem po chodniku jeździć nie wolno (artykuł 26 Prawa o Ruchu Drogowym). Od tej zasady istnieją jednak trzy wyjątki. Określa je art. 33 Prawa o Ruchu Drogowym. Mowa w nim, że korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

-  opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dla wyjaśnienia z dzieckiem w przyczepce lub w foteliku na bagażniku możemy jechać jedynie po jezdni lub ścieżce rowerowej. Co więcej, Prawo o Ruchu Drogowym w Art. 26 zabrania kierującemu pojazdem – a takim jest również rower – nie tylko jeździć po chodniku, ale również po przejściach dla pieszych.

2014.09.10


Pytanie: Zamiast pytania mam prośbę. Na ul. Karasickiej na granicy działek 66 i 68 jest ławeczka. Na tej ławeczce wieczorami odbywają się spotkania najczęściej młodzieży. Kiedyś obok był kosz na śmieci, teraz właściciel działki powiesił na płocie worek. Niestety to nie wystarcza i po bardziej licznych spotkaniach pozostaje sporo śmieci również na trawniku i chodniku. Może służby miejskie coś wymyślą?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, we wskazanym rejonie kosz na śmieci jest zamontowany.  

2014.09.08


Pytanie 1: Park im. Armii Krajowej - pomnik symbolizujący orła w katastrofalnym stanie; nawierzchnia obok pomnika fatalna.

Odp. Burmistrza: Sądzę, że zauważyła Pani, że prace przy pomniku jednak trwają. Zakończą się do końca sierpnia. Wykonujemy je za bez mała 50 tys. złotych. Mimo wcześniejszych planów środki te mogliśmy uruchomić dopiero po uzyskaniu oszczędności z innych przetargów miejskich, co stało się na sesji 25 czerwca. Dotychczasowy stan pomnika był rzeczywiście nie do zaakceptowania, co dla mnie osobiście stanowiło ujmę wobec upamiętnionych ofiar. Sukcesywnie zmieniać będziemy również otoczenie pomnika. Ubiegamy się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dodatkowe wsparcie finansowe na nowe nasadzenia roślinne i zagospodarowanie trawników. Jeśli je uzyskamy, to prace na otaczającym pomnik terenie zielonym byłby prowadzone na przełomie września i października.

Pytanie 2:  Kiedy będzie odremontowany mostek prowadzący z ulicy Kopernika do Komisariatu Policji, Urzędu Skarbowego, MOPS-u i ulicy Sikorskiego?

Odp. Burmistrza: Na początek znaczące sprostowanie. To nie mostek, a jaz, czyli budowla wodna piętrząca wodę, którego konstrukcja wymaga gruntownej, a co za tym idzie w praktyce niestety kosztownej modernizacji. Ocenia się koszt tej inwestycji w zależności od zakresu prac od ponad 1 mln zł w górę. To właśnie z uwagi na wymagającą gruntownej naprawy konstrukcję jazu, budowla ta została wyłączona z ruchu – i to nie tylko pojazdów, ale i pieszych. Osoby nadal korzystające z tej przeprawy przez rzekę Mrogę powinny zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Czynią to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Całościowa modernizacja jazu będzie możliwa, gdy tylko pojawi się możliwość uzyskania środków zewnętrznych. Trzeba bowiem wiedzieć, że na szczeblu centralnym zaawansowane są prace nad planami koniecznych działań dla zagospodarowania dorzecza Wisły środkowej (a więc i Mrogi) pod kątem budowli retencyjnych i przeciwpowodziowych.

Pytanie 3: Droga prowadząca z ul. Kopernika (obok elektrowni) do garaży na terenie Urzędu Miejskiego jest koszmarna. Każde opady deszczu tworzą jeziora z brudną, cuchnącą wodą i powstaje błoto.

Odp. Burmistrza: Zdajemy sobie sprawę, że rzeczywistość taka jest. Muszę być do bólu szczery, czy to się komuś spodoba czy też nie: nie należy liczyć, że miasto będzie utwardzać tą drogę. Takich nieutwardzonych na terenie miasta mamy prawie 40 km. W newralgicznych miejscach na ulicach, gdzie opady dają o sobie najbardziej znać dokonywane jest siłami MZK lub straży pożarnej wypompowywanie napływającej wody. 

Pytanie 4: Dlaczego w Przychodni "Remedium" na ulicy Kopernika, pacjenci są zmuszeni płacić 25 złotych za wizyty u specjalistów, a pacjenci z innych przychodni 50 zł? W takim razie jaki ma sens ubezpieczenie zdrowotne?

Odp. Burmistrza: Uporządkujmy kilka ważnych faktów. W Głownie znajduje się kilka przychodni lekarskich, które mogą ze sobą rywalizować o uzyskanie kontraktu (a co za tym idzie pieniędzy) z NFZ na leczenie specjalistyczne. Kontrakt na daną specjalizację na obszar Głowna (np. na ginekologię) uzyskuje się w drodze konkursu ogłaszanego przez NFZ, czyli może być tak, że na terenie Głowna kontrakt ten może po prostu wygrać i uzyskać inna przychodnia. Jest wtedy ona zobowiązana leczyć w tej specjalizacji bezpłatnie, bo otrzymuje na to środki finansowe z NFZ.
Ostatnie konkursy NFZ ogłaszał w 2011 r. i część specjalizacji uzyskało Remedium, ale nie wszystkie – część prowadzą inne przychodnie. Musimy pamiętać, że czasy gdy leczeniem zajmowała się tylko przychodnia na Kopernika dawno się skończyły. Powstały nowe, prężne i konkurencyjne przychodnie. Pacjenci wybierają swobodnie w której chcą się leczyć, a firmy te mają prawo uzyskać kontrakty (przez co pieniądze) z NFZ. Stąd droga konkursowa – mówiąc najogólniej zamysł był taki, że NFZ powierza leczenie tej firmie, która spełnia wymagane warunki, ale może leczyć taniej niż inni konkurenci.
Mieszkaniec Głowna może więc leczyć się za darmo u danego specjalisty w Głownie, gdyż zawsze któraś z istniejących u nas przychodni dany kontrakt z NFZ posiada i w ten sposób korzystać z ubezpieczeń zdrowotnych.
Wypada mi przypomnieć, że po ogłoszeniu wyników konkursów na kontrakty z 2011 r. nasza miejska przychodnia Remedium mogła więc po prostu zaprzestać leczenia w tych specjalizacjach, na które nie uzyskała kontraktów, bo nie miała takiego obowiązku. Jednakże kierując się wyłącznie dobrem i wygodą pozostawiono leczenie specjalistyczne pacjentów zadeklarowanych w Remedium na koszt miejskiej spółki, a dla zadeklarowanych w innych przychodniach 50 zł. za wizytę. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie po tym, jak w listopadzie 2013 r. Remedium utraciło tę część przedsiębiorstwa, która działała w Strykowie i której działalność bezprawnie „przejęły” tamtejsze dwie prywatne przychodnie. Nasza spółka pozbawiona została dużej części dochodu przez co już jej po prostu nie stać na pokrywanie kosztów leczenia ze środków własnych. To jest jedyna przyczyna tego, że lekarze specjalizacji bez kontraktu z NFZ udzielają obecnie porad za odpłatnością – 25 zł dla pacjentów z deklaracjami w Remedium i 50 zł, czyli jak dotychczas z deklaracjami w innych przychodniach. Porady specjalistów z kontraktów z NFZ są w Remedium cały czas dalej darmowe.
Podsumowując pacjent w Głownie:
 -  zawsze może skorzystać z usług specjalisty za darmo, bo ma taką zagwarantowaną możliwość, jeśli nie w Remedium, to w innej przychodni na terenie naszego miasta, a też Zgierza, Łodzi czy gdziekolwiek w Polsce – po to są środki NFZ-u,
  -  może zapłacić 25 zł. gdy jest zapisany w Remedium lub 50 zł. gdy zapisał się gdzieś indziej i skorzystać z naszej przychodni bez konieczności wyczekiwania w długich kolejkach i ponoszenia kosztów dojazdu do innych miast.
Proszę także odpowiedzieć sobie szczerze, czy słyszała Pani o odpłatnościach u lekarza specjalisty w wysokości tylko 25 złotych i bycia przyjętym niemal bezpośrednio po zgłoszeniu się?  – a chyba nie jest to bez znaczenia.

Pytanie 5: Dom Kultury - niezbędne jest pomalowanie i odświeżenie sali widowiskowej.

Odp. Burmistrza: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury stoi na stanowisku, że takie tylko ogólne odświeżenie i pomalowanie sali widowiskowej bez jej zasadniczego remontu nie jest wystarczającym rozwiązaniem i przy okazji – jak to często bywa – ruszenia czegokolwiek zaczną wychodzić poważniejsze problemy. A dotychczasowa instalacja elektryczna? A ogrzewanie? A niepraktyczna scena? A zabezpieczenia p-poż,? A ściany z boazerii? Itp. Itd. Obecnie budżetu miejskiego nie stać na kompleksową, gruntowną i spełniającą współczesne standardy modernizację. Jest jeszcze nadzieja, że będziemy mogli skorzystać z dofinansowania z UE z perspektywy finansowej lat 2014- 2020. Dlatego też podjęliśmy działania etapowe. W pierwszej kolejności przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o które się ubiegamy, chcielibyśmy przeprowadzić docieplenie ścian budynku MOK. Nie umiem jeszcze Pani teraz odpowiedzieć, czy nasze starania zakończą się pozytywnie, gdyż nie znamy jeszcze decyzji Funduszu. Jeśli byłaby pozytywna, to prace byłyby skończone przed zimą. To jest w tym momencie dla nas priorytet. 

2014.08.20


Pytanie 1: Czy jest może w planach wyłożenie kostką lub betonem ulicy Słowackiego? Myślę, że warto jest zainwestować w tą ulice ponieważ masa ludzi tamtędy chodzi z Kopernika na Sikorskiego. Nawet lekki deszcz powoduje na tej ulicy błoto! Cała Zabrzeźnia została wyłożona kostką, a o okolicach Kopernika nikt nie pomyślał. Proszę o rozpatrzenie mojej prośby.

Pytanie 2: W mojej wcześniejszej wiadomości zapomniałem uwzględnić ulicę Sasanek sąsiadującą z ulicą Słowackiego. To głównie przez nią ludzie przechodzą.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, na terenie Głowna mamy około 40 km dróg gruntowych i dla właścicieli położonych przy nich posesji ich utwardzenie jest priorytetem. Ulica Słowackiego w najbardziej uczęszczanej części jest jednak utwardzona. Problemem zaś, jest to, że stanowi ona naturalny spływ wód opadowych z ul. Kopernika w bezpośredniej bliskości rzeki Mrogi. Najprostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wykonanie kanalizacji deszczowej. Jednak najistotniejszym problemem oprócz długotrwałej procedury projektowej z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na zrzut wody do Mrogi włącznie, jest ogromny koszt jej wykonania zbliżony niejednokrotnie do kosztu utwardzenia drogi. Spotykamy sytuacje, gdy po położeniu kostki lub asfaltu pojawia się problem zastoin wodnych, kałuż czy zalewania dróg na sąsiednich ulicach. Bez deszczówki trudniej to rozwiązać, ale jak pisałem wcześniej wykonanie jej niebotycznie podraża koszty inwestycji, przez co w praktyce oddala w czasie zatwierdzenie jej do realizacji. Mieszkańcy zaś wskazują, że wolą już mieć szybciej utwardzoną drogę nawet mimo zdarzających się od czasu do czasu niedogodności po obfitych opadach deszczu. Przypomnę, że w roku 2005 powstała koncepcja odwodnienia rejonu ulic Kopernika, Słowackiego i Plażowej oraz części osiedla. Kosztorys tych prac (według cen z roku 2005) opiewa jednak na niebagatelną kwotę ponad 713 tys. zł netto. Właśnie ze względu na to koncepcja ta nigdy nie miała szans na realizację. Dlatego też chcąc zaradzić podjęliśmy działania mające na celu inne pod względem technologicznym i etapowe rozwiązanie całego problemu. Informowałem już o tym, ale powtórzę, że w tym roku rozpoczęliśmy I etap, w którym chcemy przeprowadzić prace dotyczące odwodnienia ul. Kopernika w okolicach ryneczku przy blokach położonych w sąsiedztwie ul. Kopernika i Słowackiego – obecnie trwają jeszcze wspomniane wyżej prace projektowe, po nich nastąpią prace w terenie. II etap – później – będzie dotyczył rejonu ul. Plażowej. Poza tym, trzeba pamiętać, że aby w ogóle móc rozpocząć prace nad utwardzeniem potrzebne są jeszcze projekty drogowe.

2014.08.20


Pytanie: Ponad rok temu (w czerwcu ub. r.)  zadałem pytanie odnośnie skrzyżowania ulic Pasterskiej i Miodowej, a w szczególności problemu zalegającej tam wody po opadach deszczu. Minął rok i w tej sprawie nic się nie dzieje, choć Pan zapewniał, nie tylko w korespondencji mailowej ale również podczas prywatnych kontaktów, że ten problem zostanie w jakiś sposób usunięty. Czekam na jakieś konkretne działania ze strony Pana Burmistrza.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, muszę przyznać, że zbyt optymistycznie oceniliśmy łatwość zlikwidowania problemu tworzących się po opadach zastoin wody. Zapewniam jednak, że sprawa traktowana jest bardzo rzeczowo. Fachowcy stwierdzili wszakże, że nasypanie tłucznia spowoduje, iż spływająca woda zacznie zalewać sąsiadujące posesje. Rozwiązalibyśmy więc jeden problem, tworząc niestety kilka innych. Zleciliśmy więc rozpatrzenie koncepcji wykonania studni chłonnej wraz z możliwością odprowadzenia nadmiaru wody. Odpowiedź mamy uzyskać na dniach. Czy uda się wyeliminować konieczność wypompowywania wody po opadach – jeszcze nie wiemy, ale chcieliśmy ograniczyć tworzące się po opadach uciążliwe dla Państwa kałuże. Są to oczywiście półśrodki aktualnie możliwe do zastosowania, w sytuacji gdy ul. Pasterska po położeniu na niej kostki stała się tamą dla wody spływającej z ul. Miodowej. Po uzyskaniu informacji z analizy koncepcji studni chłonnej prześlemy ją Panu na adres mailowy.

2014.07.31


Pytanie: Chciałbym bardzo się dowiedzieć, czy inwestor by zdradził albo Pan, jaki będzie super market w tej galerii i czy nie można wpuścić więcej takich większych sklepów, supermarketów?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, jakiś czas temu odpowiadałem na pytanie związane z budowaną galerią handlową i powtórzę, że swym charakterem oraz sposobem zagospodarowania nie będzie ona odbiegać od podobnych obiektów zlokalizowanych w innych miastach np. Łodzi. Znajdą się w niej powierzchnie handlowo-usługowe, miejsca na sklepy różnej wielkości i branż, wśród nich – na market spożywczy. Jaką sieć będzie on reprezentował? To pytanie powinien Pan skierować bezpośrednio do inwestora. Miasto w procesie wydzierżawiania przyszłych powierzchni handlowo-usługowych w ogóle nie uczestniczy.

2014.06.27


Pytanie: Chciałem poruszyć problem związany z ulicą Karasicką na odcinku od ul. Skokowskiego do ul. Barlickiego. Jest to ulica prosta o dość dobrej nawierzchni. I to przyciąga tu wielu nie wyżytych pseudo rajdowców którzy często w godzinach popołudniowych organizują wyścigi nie biorąc pod uwagę zagrożenia jakie powodują dla mieszkańców tej ulicy i innych zmotoryzowanych użytkowników. Zdarzają się też kierowcy którzy postanawiają sprawdzić ile wyciągnie ich maszyna w czasie dojazdu do celu. Z tej ulicy korzysta wielu spacerowiczów, rowerzystów w tym dzieci, jest też kościół. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem było by zainstalowanie 4 - 5 spowalniaczy z oznakowaniem. Wiem, że kursuje tu miejski bus, ale nie powinno to być problemem jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Bo w obecnie istniejącej sytuacji wcześniej czy później dojdzie do nieszczęścia. Policja wie o problemie, ale ma ograniczenia kadrowe i organizacyjne aby systematycznie monitorować właśnie tą ulicę. Ciekaw jestem,  jaka by była opinia radnych gdyby ten problem poruszyć na posiedzeniu Rady Miasta? JEST PROBLEM I TRZEBA GO ROZWIĄZAĆ DLA DOBRA WSZYSTKICH. Poruszona sprawa jest w zainteresowaniu mieszkańców ulicy Karasickiej.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Oto bowiem z jednej strony borykamy się z problemem złego stanu nawierzchni wielu jeszcze ulic gruntowych czy też z łataniem dziur i wyrw w ulicach utwardzonych, z drugiej zaś - z problemem nadmiernych prędkości rozwijanych przez kierowców na ulicach o dobrej nawierzchni. Wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązują przepisy, a co za tym idzie również obowiązek stosowania się do wprowadzonych odpowiednim oznakowaniem ograniczeń i zakazów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających m.in. na ulicach i drogach w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej. Oznacza to, że na omawianym przez Pana fragmencie ul. Karasickiej nie można zastosować progów zwalniających takich np. na ul. Obrońców Westerplatte, ul. Ogrodniczej czy na ul. Kościuszki. Jednakże, również dostrzegając wskazany przez Pana problem  - i to nie tylko na ul. Karasickiej - rozeznajemy możliwość innego rozwiązania tego problemu w sposób  zgodny z obwiązującymi przepisami. Dodam tylko, że ostateczny głos – opinia w sprawie zmiany organizacji ruchu - należy Starostwa Powiatowego, jedynego w  tym zakresie uprawnionego organu. Pozdrawiam i dziękuję za pytanie.

2014.06.25


Pytanie: Bardzo dobrze, że został przywieziony nowy piasek nad plażę jednak brakuje mi i nie tylko mi, wąskiego paska np: asfaltu żeby ludzie mogli bez problemu mogli przejechać przez plażę to by mógł być dobry pomysł wąski kawałek od początku do końca wyjazdu z plaży.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, cieszę się, że docenia Pani działania zmierzające do uatrakcyjnienia sezonu letniego nad głowieńską Mrożyczką. Czy jednak naprawdę uważa Pani, że to najlepszy pomysł, by jakakolwiek  dróżka miała przebiegać przez plażę? Zgłoszona przez Panią potrzeba w zakresie komunikacji rowerowej w bezpośrednim sąsiedztwie plaży zostanie z pewnością wzieta pod uwagę przy okazji ewentualnych prac i projektów zagospodarowania terenu rekreacyjnego w rejonie Mrożyczki. Dziekuję i pozdrawiam.

2014.06.25


Pytanie: Piszę w sprawie organizacji ruchu rowerowego na ul. Swoboda w sąsiedztwie dawnego supermarketu Plus-Dyskont.

Po pierwsze, chciałbym zwrócić uwagę na absurd w oznakowaniu na wjeździe na parking ww. supermarketu. Po wybudowanu drogi dla rowerów wzdłuż ul. Swoboda najwyraźniej zapomniano zmienić tam oznakowanie. Obecnie rowerzysta jadący drogą dla rowerów od strony centrum miasta napotyka tam na... przejście dla pieszych wymalowane w ciągu drogi dla rowerów. W jaki sposób rowerzysta ma pokonać to miejsce? Wydaje mi się, że przejście dla pieszych powinno być tam węższe i obejmować jedynie szerokość chodnika, natomiast w ciągu drogi dla rowerów znaleźć się tam powinien przejazd dla rowerzystów. Warto byłoby też sam wjazd wyposażyć w odpowiedni znak ostrzegawczy, bo w takim miejscu pierwszeństwo przejazdu przed samochodami skręcającymi na parking mają rowerzyści, z czego miejscowi kierowcy nieprzyzwyczajeni do skrzyżowań z drogami dla rowerów niekoniecznie muszą sobie zdawać sprawę.

Kolejny, dużo większy absurd, znajduje się kilka metrów dalej. Droga dla rowerów się tam... urywa. Dalej znajduje się tylko chodnik, więc rowerzysta jest zmuszony skorzystać tym razem z wyjazdu ze wspomnianego wcześniej parkingu i przejechać na jezdnię dla samochodów, a następnie pokonać dość niebezpieczne dla rowerzystów skrzyżowanie z drogą krajową nr 14 nie po przejeździe dla rowerzystów (który istnieje tuż obok na tym samym skrzyżowaniu), a po jezdni dla samochodów. Do tego, by rowerzysta mógł skorzystać z przejazdu, brakuje dosłownie kilku metrów drogi dla rowerów (oraz przejazdu dla rowerzystów przez nie tylko wjazd, ale i wyjazd z parkingu). Obecnie mamy z jednej strony drogę dla rowerów urywającą się w dziwnym miejscu, z drugiej strony przejazd dla rowerzystów "donikąd", oddzielone dosłownie kilkunastoma metrami chodnika.

Domyślam się, że tych kilkanaście metrów chodnika oraz sąsiadującego z nim pasa zieleni należy do GDDKiA i dlatego miasto urwało drogę dla rowerów w tym miejscu. Ale z drugiej strony gdy GDDKiA kilkanaście lat temu budowała przejazd dla rowerzystów kończąc go... na chodniku musiała mieć dostęp do jakichś miejskich planów, które zakładały dociągnięcie miejskiej drogi dla rowerów (która teraz w końcu powstała) do tego właśnie miejsca. Proszę o wyjaśnienie - dlaczego miasto nie może się w tej kwestii porozumieć z Generalną Dyrekcją, tylko muszą powstawać takie absurdalne układy komunikacyjne z bezużytecznym przejazdem dla rowerzystów i drogą dla rowerów urywającą się na wyjeździe z parkingu?

Kolejna kwestia - droga dla rowerów wzdłuż ul. Sikorskiego. Tutaj muszę pochwalić to, że droga ta została wykonana z niefazowanej kostki brukowej, nie powodującej takich drgań podczas jazdy rowerem jak kostka fazowana zastosowana m.in. na ul. Swoboda. Najlepszym materiałem do konstrukcji dróg dla rowerów jest stosowany na nich od niedawna w Łodzi asfalt (którego dodatkową zaletą poza gładkością nawierzchni jest to, że wyraźniej oddziela przestrzeń dla rowerów od przestrzeni dla pieszych), jednak kostka niefazowana jest również dobrym rozwiązaniem, znacznie lepszym niż kostka fazowana. Uważam jednak, że układ samej drogi dla rowerów jest nieprzemyślany. Wjazd na nią od strony skrzyżowania z drogą krajową nr 14 odbywa się poprzez... wejście na przejście dla pieszych przy przystanku autobusowym. Dlaczego nie można było wykonać tam łagodnego wjazdu na drogę rowerową z jezdni, tylko zmusza się rowerzystę do dziwnych manewrów i wprowadza przy tym kolizję z ruchem pieszym? Kolejna kwestia - brakuje wjazdów na drogę dla rowerów na skrzyżowaniach z drogami osiedlowymi os. Sikorskiego. Jeśli wjedzie się na drogę dla rowerów przy skrzyżowaniu z drogą krajową nr 14, zjechać z niej można dopiero na skrzyżowaniu z drogą dojazdową do dawnych zakładów ZWSR. Jeśli ktoś chce wjechać na osiedle wcześniej, musi jechać jezdnią dla samochodów (bądź łamać prawo i narażać rower na uszkodzenie na wysokim krawężniku, przejeżdżając przez pas zieleni). Podobna sytuacja jest dalej z wjazdem na osiedle między blokami 2 i 5. I ostatnia kwestia - skrzyżowanie z ul. Sucharskiego/Zw. spod Monte Cassino. Nie ma tam znaku kończącego drogę dla rowerów - oznaczałoby to, że ciągnie się ona dalej aż w sąsiedztwo kościoła św. Barbary, a nawet jeszcze dalej przez wieś Osiny w gminie Dmosin. Rowerzysta ma prawo po tym chodniku jechać twierdząc, że nie jest to chodnik, a droga dla rowerów - której żaden znak drogowy nie odwołał.

O ile nie wszystkie z tych problemów da się rozwiązać natychmiastowo, to poprawić oznakowanie poziome przy dawnym Plusie można już teraz. Jeśli chodzi o skrzyżowanie w pobliżu szkoły nr 2 - ma tam powstać sygnalizacja świetlna, więc sposób podłączenia drogi dla rowerów do tego skrzyżowania też będzie musiał się zmienić, bo nie wiem jak Pan Burmistrz wyobraża sobie organizację ruchu rowerowego przy obecnym układzie skrzyżowania uzupełnionym o sygnalizację świetlną. Prawdopodobnie droga dla rowerów będzie musiała kończyć się kilka metrów przed skrzyżowaniem wyjazdem na jezdnię - bo przejazd dla rowerzystów nie ma tam sensu, skoro droga dla rowerów nie jest kontynuowana po drugiej stronie skrzyżowania, i raczej nigdy nie będzie, bo z uwagi na dużą liczbę posesji potrzebny jest tam chodnik, a na chodnik i równoległą drogę dla rowerów nie ma tam miejsca.

Bardzo proszę o poprawienie tych absurdów, w przypadku których istnieje taka możliwość oraz o uwzględnienie tych uwag przy kolejnych inwestycjach w zakresie infrastruktury rowerowej w naszym mieście.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, dziękuję za Pańskie opinie. Choć w  wielu kwestiach trudno się z nimi nie zgodzić, to jednak musi Pan wiedzieć, że budowa nowych czy też poprawianie istniejących ścieżek rowerowych na terenie Głowna nie jest obecnie priorytetem. Z niedoskonałościami w przebiegu ścieżek rowerowych, które urywają się w przypadkowych miejscach i nie pozwalają na płynny przejazd rowerzysty, boryka się nie tylko Głowno. Przepisy ruchu drogowego dotyczą wszystkich uczestników ruchu drogowego – i pieszych, i kierowców, i rowerzystów. Poza przepisami jest jednak  jeszcze zdrowy rozsądek, który w sytuacjach wątpliwych po prostu powinien zadziałać. A zatem, nawet jeśli rowerzysta dojeżdża do wyjazdu z parkingu czy przejścia dla pieszych, to zdrowy rozsądek podpowiada, żeby zatrzymać się (lub przynajmniej zwolnić)  by upewnić, że można bezpiecznie przejechać.

Nie będę wypowiadał się na temat tego, który materiał najlepiej nadaje się na ścieżkę rowerową, bo od tego są specjaliści – podobnie jak uprawnieni projektanci są od tego, by właściwie zaprojektować sygnalizację świetlną w rejonie ul. Sikorskiego.

2014.06.20


Pytanie: Mam do pana wielką prośbę, żeby pan coś zrobił z ulicą Kopernika. Powód jest taki, że począwszy od wjazdu w Kopernika aż do przychodni po większych ulewach chodnik po jednej stronie jest cały zalany, a ulica przypomina jezioro. Proszę o rozwiązanie tego problemu.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, w roku 2005 powstała koncepcja odwodnienia rejonu ulic Kopernika, Słowackiego i Plażowej oraz części osiedla. Kosztorys tych prac (według cen z roku 2005) opiewa jednak na niebagatelną kwotę  ponad 713 tys. zł netto. Właśnie ze względu na ten duży koszt – koncepcja ta nie miała szans na realizację. Podjęliśmy zatem działania mające na celu inne pod względem technologicznym i etapowe rozwiązanie całego problemu. W tym roku rozpoczęliśmy I etap, w którym  przeprowadzone zostaną prace dotyczące odwodnienia ul. Kopernika w okolicach ryneczku przy blokach położonych w sąsiedztwie ul. Kopernika i Słowackiego. II etap będzie dotyczył rejonu ul. Plażowej, ale niestety nie będzie to wykonywane w tym roku.

2014.06.20


Pytanie : Panie Burmistrzu czy Galeria Głowno powstanie, czy zamiast galerii będzie jakiś inny market spożywczy? 

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, Galeria Głowno ma być galerią handlową i swym charakterem oraz sposobem zagospodarowania nie będzie odbiegać od podobnych obiektów zlokalizowanych w innych miastach np. Łodzi. Znajdą się w niej powierzchnie handlowo-usługowe, a zatem również miejsce na sklepy różnej wielkości i branż, wśród nich – market spożywczy.

2014.06.10


Pytanie: Czy będzie w planach remont drugiej strony chodnika na ul. Kopernika w Głownie? Są jakieś plany na jakich ulicach będzie remont chodników?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, potrzeb w zakresie remontów chodników miejskich jest wiele, ale jeszcze więcej jest potrzeb w zakresie budowy utwardzonych ulic i chodników w rejonach, gdzie obecnie ich nie ma. Zważywszy na możliwości finansowe w zakresie inwestycji miejskich, spodziewać zatem należy się raczej, że w pierwszej kolejności wybór padnie na budowę chodników tam gdzie ich nie ma, niż na wymianę tych istniejących.

2014.06.10


Pytanie: W nawiązaniu do Pańskiej odpowiedzi z 4.04.2014 na moje pytanie, podzielę się z Panem spostrzeżeniem - po raz kolejny widziałem handlujących na parkingu od strony Urzędu Gminy i przyległym trawniku.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, Pańskie spostrzeżenia zostały przekazane administratorowi targowiska tj. Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu celem podjęcia działań.

2014.06.10


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, w czasie częstych bytności na targowisku miejskim zastanawiam się, po są tam trawniki przy wiatach? Sprzedawcy nie mają gdzie stawiać swoich pojazdów dostawczych więc zajmują marne trawniki. Wiem, że projektant chciał upiększyć teren, ale skoro nie na miejsca na handel to...Pozdrawiam!

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, targowisko zmodernizowano zgodnie z projektem spełniającym wymogi unijne – również w  zakresie konieczności umiejscowienia terenów zielonych na placu targowym. Przypomnę, że ubiegaliśmy się – zresztą z powodzeniem – o dofinansowanie unijne tej inwestycji. W sytuacji pozyskania dofinansowania w kwocie blisko 900 tys. zł warto było zatem wypełnić wymogi unijne – nawet jeśli te w rzeczywistości nie przystają do głowieńskiej rzeczywistości, bo na brak terenów zielonych nie możemy narzekać i na targowisku z logicznego punktu widzenia rzeczywiście nie są one konieczne. Ale skoro był taki warunek, należało go spełnić.

2014.06.06


Pytanie: Witam, mam pytanie, bo od lat każdy mówi że zrobi drogę na Ks. Wyszyńskiego, przy której mieszkam, a ta droga jest tak paskudna, że trzeba coś z nią zrobić. Mam takie pytanie do Pana, czy powie mi Pan czy w ogóle będzie zrobiona na droga a jak tak to kiedy?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zadaje mi Pan to pytanie po raz drugi. Po raz pierwszy postawił je Pan za pośrednictwem formularza Zapytaj Burmistrza 4.03.2014 r. Odpowiedź na nie została opublikowana w dniu 11.03.2014 r. i znajduje się kilka wiadomości poniżej. 

Podkreślę po raz kolejny, że zakres inwestycji przewidzianych do realizacji w danym roku budżetowym określa podjęta przez Radę Miejską uchwała budżetowa (z dnia 26.02.2014 r.), a dokładnie jej załącznik inwestycyjny. Informuję, że budowy ul. Wyszyńskiego w nim nie ma.

2014.05.28


Pytanie: Panie Burmistrzu często jestem na stronie Głowna. Jest tam rodzinna rekreacja, czytałem ciekawy temat, powrót do tradycji. Proszę Pana mamy piękne miasto, pięknie położone wśród wody i lasów. Miasto o wielu perspektywach turystyczno/wypoczynkowych. Na tej stronie poniżej tematu są zdjęcia pt. tak może być. Proszę się odnieść do tych zdjęć. Czy Pan bierze pod uwagę te zdjęcia, żeby coś takiego powstało w naszym Głownie. Jeśli chodzi o takie inwestycje to naprawdę warto się nad tym zastanowić, są możliwości inwestycji unijnych, taka inwestycja naprawdę by się opłaciła, czegoś takiego nie ma w promieniu 150 km albo dalej więc warto nad tym pomyśleć.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, wierzę, że tak w Głownie może być. Budowanie nowego, rozpoznawalnego w regionie wizerunku Głowna jako miasta Rodzinnej Re-Kreacji jest świadomie rozpoczętym procesem. Wymaga on jednak czasu i niemałych nakładów finansowych. Możliwości ubiegania się o pieniądze unijne na rozwój turystyki i rekreacji, o których Pan wspomina rzeczywiście były, ale w roku 2007 tj. w okresie zanim zostałem burmistrzem. To wówczas należało zabiegać o pieniądze na ten cel w ramach programowania na lata 2007-2013. Nie zrobiono tego. Nowy okres programowania przypada na lata 2014-2020, ale z prognoz wynika, że pieniędzy unijnych na tworzenie i rozbudowę bazy turystyczno-rekreacyjnej, tym razem nie będzie. Wytyczono inne priorytety. Musimy zatem radzić sobie sami, wykorzystując własny budżet. Promujemy zatem nasze rodzinne, wielopokoleniowe pikniki - sportowe, profilaktyczne. Poprawiamy wizerunek i estetykę otoczenia zalewu Mrożyczka poprzez usuwanie porastających te tereny przez długie lata chaszcze. Pomysłów na uatrakcyjnienie istniejącej infrastruktury rekreacyjnej mamy wiele, ale ich realizacja uzależniona jest od możliwości naszego budżetu.

              2014.05.20.


Pytanie: Piszę do Pana 3 raz. Mieszkam przy ul. Limanowskiego od roku 2002 i od 12 lat już słyszę, że ul. Limanowskiego nie została zaplanowana do zrobienia na dany rok. Ciężko mieszka się przy ulicy, gdzie latem nie można otworzyć okna bo kurz „wdziera się” do domu, gdzie jest pełno dziur, a po deszczu kałuża na kałuży. Panie Burmistrzu, czy w  roku 2014 ul. Limanowskiego będzie wreszcie zrobiona?

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, nie po raz pierwszy podkreślę, że zakres inwestycji przewidzianych do realizacji w danym roku budżetowym określa podjęta przez Radę Miejską uchwała budżetowa (z dnia 26.02.2014 r.), a dokładnie jej załącznik inwestycyjny. Informuję, że dokończenia ul. Limanowskiego w nim nie ma.

                      2014.05.20.


Pytanie: Witam, czy zamierzacie zrobić coś by zwiększyć ilość koszy na śmieci w naszym mieście? Chodzi o to, że w miejscach często uczęszczanych jest ich za mało lub kosze są po prostu ZA MAŁE - tak jest to w przypadku plaży głowieńskiej. Uważam, że kosze powinny być tam większe, szersze, a nie takie same jak na ulicach czy grobli... Druga strona jeziora od strony Sikorskiego też ma spory problem, bo tam w ogóle nie ma prawie koszy na śmieci. Wystarczyły by duże kosze takie jak na ulicach tyle, że większe a mniej by było śmieci na plaży... Uważam też, że powinno zrobić się nad jeziorem specjalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów - mamy takie ładne tereny, a nie potrafimy ich wykorzystać...druga strona jeziora (od Sikorskiego) powinna być lepiej wykorzystana - jakieś ławki nad tamtą stroną i KOSZE lub coś .. Pozdrawiam młode pokolenie Głowna.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, uliczne kosze na śmieci montowane w Głownie rozmiarem nie odbiegają od tych instalowanych w innych miastach. Służby komunalne opróżniają je codziennie.  

W ostatnim czasie w różnych rejonach miasta zamontowaliśmy 10 nowych koszy. W 20 miejscach ustawiliśmy również dodatkowe ławki (przy ul. Rynkowskiego – koło cmentarza, przy ścieżce rowerowej nad zalewem Mrożyczka (wzdłuż drogi krajowej nr 14) oraz na ul. Kopernika na odcinku pomiędzy ZSnr 1 im. Cebertowicza a MOK. W najbliższym czasie planujemy rozstawienie kolejnych 15 koszy. Ich lokalizacja zostanie określona po uprzednim rozeznaniu potrzeb w tym zakresie. Potencjalnie będą to rejony Zabrzeźni oraz sąsiedztwo Szkoły Podstawowej nr 1.

Jeśli chodzi o plażę nad Mrożyczką, to w sezonie letnim – bo wtedy jest największe w tym zakresie zapotrzebowanie – pojawią się tu dodatkowe worki na śmieci umieszczone na metalowych obręczach.

Co do ścieżek rowerowych, to pragnę zauważyć, że rekreacja rowerowa nie jest wynalazkiem naszych czasów i zjawiskiem uzależnionym od istnienia ścieżki rowerowej. Turystyka rowerowa cieszyła się wielkim powodzeniem także wtedy, gdy o betonowych ścieżkach rowerowych nikt nawet nie myślał. Betonowe ścieżki rowerowe w miastach są przede wszystkim dogodnym i szybkim szlakiem komunikacyjnym ułatwiającym rowerzystom poruszanie się po mieście. Rekreacyjnie na rowerze można jeździć również po drogach gruntowych i duktach leśnych. Pomysły na wykorzystanie terenów rekreacyjnych wokół zalewu są, ale ich realizacja wymaga czasu i pieniędzy.

                      2014.04.29.


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, czy krzyż stojący przy aptece na Zgierskiej w miejscu tragicznej skądinąd śmierci stoi tam legalnie? Dużo osób ma co do tego wątpliwości. Od czczenia pamięci jest cmentarz, krzyże i znicze w przestrzeni publicznej to już raczej nadużycie.

Odpowiedź: Szanowna Pani, metalowy krzyż zlokalizowany w pasie drogowym przy ul. Zgierskiej ustawiony został bez zgody Urzędu Miejskiego w Głownie i w związku z tym prowadzone jest postępowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie, kto go tam ustawił. Podjęcie jakichkolwiek kroków w tej sprawie wymaga bowiem najpierw ustalenia, kto krzyż ten w tym miejscu ustawił. Co też próbujemy aktualnie uczynić. Postępowanie to wymaga czasu i spełnienia procedur. W ostatecznej sytuacji Urząd Miejski poda do publicznej wiadomości wezwanie do zdemontowania tego krzyża. Chcielibyśmy tę sytuację rozwiązać w sposób najbardziej  stosowny, a to wymaga niestandardowych działań.

                      2014.04.29.


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, czy mogę w dowolnym miejscu naszego miasta (poza ogrodzeniem targowiska) handlować z samochodu lub straganu bez konieczności wnoszenia opłat?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zakładam, że  po pierwsze dysponuje Pan stosownym zezwoleniem na prowadzenie tego typu działalności gospodarczej. Co do handlu na terenie miasta bez konieczności wnoszenia opłat, to prawnie nie jest to dopuszczalne. Poza targowiskiem miejskim, którym administruje Miejski Zakład Komunalny, handel uliczny/obwoźny prowadzony jest m.in. w rejonie osiedla Swoboda, osiedla Sikorskiego i osiedla Kopernika. Każde z tych miejsc ma swego właściciela lub zarządcę, który pobiera opłaty. I tak, rejon osiedla Kopernika, który jest terenem miejskim obsługuje MZK, zaś rejon osiedli Sikorskiego i Swoboda – Spółdzielnia Mieszkaniowa. Zajęcie fragmentu pasa drogowego pod handel także wiąże się z koniecznością dokonania stosownych opłat u zarządcy drogi.

                      2014.04.04.


Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć, czy powstanie Centrum Mroga na dawnym WZMot, bo były kiedyś takie plany. Czy coś z związku z tym coś dalej pójdzie?

 

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, rzeczywiście plany wybudowania takiego centrum przedstawił swego czasu prywatny inwestor. Donosiły o tym nawet media ogólnopolskie. Obecne zamierzenia prywatnego inwestora w zakresie realizacji tego pomysłu, nie są znane. Przypomnę, że jeśli teren ma swojego właściciela, a ten jest osobą prywatną, to właściciel może podejmować na nim wszelkie działania zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

                      2014.04.04.


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, moje pytanie dotyczy budynku znajdującego się przy ulicy Młynarskiej, w którym swoją siedzibę mają członkowie polskiego związku rybackiego. Czy należy on do władz miasta czy do osoby prywatnej? Bardzo proszę o udzielenie informacji dotyczących wyżej wymienionego obiektu.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, budynek ten jest własnością miasta, jednak do żadnych celów ogólnomiejskich nie jest nam potrzebny. Jak wszyscy wiedzą, dochodziło tam do częstej zmiany dzierżawców. Były tam sklepy, bary, restauracja. Stan budynku jest nie najlepszy. Wymaga on kapitalnego remontu i należałoby zainwestować w to pieniądze miejskie. Wobec takiego stanu rzeczy zaproponowałem - a Rada Miejska w Głownie wyraziła na to zgodę - jego sprzedaż w drodze przetargu. Obecnie trwają procedury, których efektem będzie ogłoszenie przetargu. Ogłoszenia o przetargu należy spodziewać się po 20 marca, zaś samego przetargu – pod koniec kwietnia 2014 r. Cena wywoławcza ustalona została na 250 tys. zł brutto.

Co się zaś tyczy siedziby PZW, to Zarząd PZW otrzyma w tym zakresie propozycję nowej lokalizacji swej siedziby. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam

                      2014.03.11.


Pytanie: Kiedy zostanie wykostkowana ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego? Jest to najgorsza ulica jaka może być na Zabrzeźni.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, zanim ulica zostanie „wykostkowana”, najpierw trzeba posiadać projekt drogowy i mieć zapewnione w budżecie środki finansowe na realizację takiej inwestycji.  Projektu drogowego na budowę ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie posiadamy. W tym roku – już niedługo – ogłosimy przetarg na budowę ul. Prawej i po jego rozstrzygnięciu rozpocznie się ta inwestycja. Pragnę jednocześnie przypomnieć, że wybrano ją do realizacji w pierwszej kolejności, albowiem wielu mieszkańców (i to nie tylko ul. Prawej) wskazywało, że jest to ulica w najgorszym stanie na Zabrzeźni.  

                      2014.03.11.

Pytanie: Panie Burmistrzu, niniejszym przytaczając częściowo korespondencję między nami, dotyczącą ulicy Świerkowej, proszę o informację czy znana jest już przybiżona data realizacji kanalizacji, na którą razem z Panem, zgodnie z Pana informacją (...), w 2014 roku liczymy. Niestety nie mogę dotrzeć do planów inwestycyjnych MZWiK na rok 2014. Jednocześnie proszę o informację, jak odniosła się Rada Miejska do Pana propozycji realizacji zadania obejmującego uzupełnienie oświetlenia w różnych częściach miasta (proszę uwierzyć, że jest to bardzo uciążliwy brak jak na XXIw. oraz jak już zwracałem uwagę poruszanie się po ulicy w godz wieczornych nie jest zbyt bezpieczne - bez względu na to, ile osób z tej ulicy korzysta - a proszę mi uwierzyć nie jest to ulica uczęszczana tylko przez mieszkańców).

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, sprawę kanalizacji przekazałem do MZWiK w celu rozeznania możliwości umieszczenia jej wśród zadań własnych tego zakładu na 2014 r. W odpowiedzi - oprócz przedstawienia koniecznych do realizacji zadań - MZWiK zaproponował wykonanie dodatkowo prac na jednej spośród trzech zaproponowanych lokalizacji - ul. Moczydła (od Lewej do Południowej) lub ul. Świerkowej lub ul. Złotej. Kwestię tą przedstawiłem radnym Rady Miejskiej w Głownie i na posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu w dniu 12.11.2013 r. przegłosowana została konieczność zajęcia się w pierwszej kolejności ul. Złotą.

Braki w oświetleniu to problem wielu ulic w Głownie i oprócz Pańskiego napłynęło jeszcze kilka wniosków z innych terenów miasta. Ostateczna lista inwestycji na 2014 r. miała zostać ustalona (do czego się zobowiązałem) we współpracy z radnymi. Takie rozmowy przeprowadzaliśmy w ostatnich dniach. Był to na prawdę dla nas wszystkich bardzo trudny wybór. Ustalenia obejmują inwestycje wykonywane w pierwszej kolejności czego efektem jest podjęta jednomyślnie uchwała na sesji w dniu 26 lutego 2014 r. (więcej na ten temat)

   2014.02.28. 


Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć, kiedy będzie uprzątnięte to gruzowisko kamieni, piachów i tego co zalega na placu ulic Wyspiańskiego i Żeromskiego? Kiedyś to był bardzo ładny plac przy lesie a teraz jest gruzowisko. Zastanawiam się kto tak zadecydował że zniszczył i zaśmiecił cały teren tego pięknego krajobrazu. Została też zagrodzona droga do lasu i nie ma jak wyjść z lasu. Dodatkowo samochody ciężarowe jeździły to uszkodziły krawężniki i asfalt. Zwracam się z gorącym apelem do Pana jako głównego rządzącego Naszym Miastem o interwencję w tej sprawie. Bardzo proszę o odpowiedz w tej sprawie. Powinno się dawać przykład ludziom że w jakiś sposób można działać w takich sprawach.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, mam nadzieję, że sprawa zbliża się do pozytywnego rozwiązania. W ciągu najbliższych tygodni z terenu, o którym Pan pisze wywożony będzie składowany tam gruz i ziemia. Mam nadzieję, że uda się wywieźć jak najwięcej tego zalegającego materiału, choć – o czym pisałem już wcześniej – nie jest łatwo znaleźć miejsce na jego złożenie. Naszym celem jest wywiezienie całości. Pozdrawiam i dziękuję za pytanie.

   2014.02.21. 


Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć, jak i większość mieszkańców ulicy Spacerowej. Kiedy zostanie ona utwardzona. Samo wyrównanie nie pomaga na długo, a na wiosnę po roztopach nie da się jechać autem, nie mówiąc już o chodzeniu pieszo.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, w podobnej do Pana sytuacji znajdują się mieszkańcy wszystkich nieruchomości usytuowanych przy ulicach gruntowych, a na terenie Głowna mamy ich jeszcze ponad 30 km. Na utwardzenie ich wszystkich nas nie stać, bo zły stan nawierzchni dróg gruntowych to niestety nie jedyny problem, z jakim musimy sobie w Głownie radzić. Różne potrzeby inwestycyjne zgłoszone na rok 2014 sięgnęły astronomicznej kwoty ponad 56 mln zł.

Z pewnością w pierwszej kolejności należy spodziewać się budowy nowych nawierzchni ulic, które dysponują już infrastrukturą podziemną w postaci wodociągu i kanalizacji oraz dokumentacją projektową budowy nowej nawierzchni. Ul. Spacerowa takiej dokumentacji na razie nie posiada.

Zdaję sobie sprawę z tego, że równanie ulic gruntowych równiarką, jak również i ich utwardzanie tłuczniem to rozwiązania, które docelowo nie rozwiązują problemu, ale póki co to jedyny sposób na poprawę ich stanu – choćby na jakiś czas. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam.

   2014.02.07. 


Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, w związku z planami budowy w najbliższym czasie domu jednorodzinnego na terenie Głowna mam następujące pytania.

Głowno od 2004 roku posiada obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) w którym dopuszcza się odprowadzanie ścieków jedynie do zbiorników bezodpływowych (szamb), nie wspominając nic nt. możliwości budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Jednocześnie w roku 2012 Rada Miejska przyjęła uchwałę dotyczącą Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, w której występuje następujący zapis: „dopuszcza się odprowadzanie ścieków do zbiorników bezodpływowych bądź przydomowych oczyszczalni ścieków
(z uwzględnieniem lokalnych warunków posadowienia i wysokości wód gruntowych)". A więc niejako dopuszcza się teoretyczną możliwość wybudowania tychże oczyszczalni.

Budowa takiej instalacji wymaga jednak zgłoszenia budowlanego do Starostwa, gdzie m.in. weryfikowane jest ono na zgodność z MPZP, co w praktyce oznacza, że zgoda nie zostanie nigdy udzielona. Zapis Studium Uwarunkowań pozostaje martwym do czasu aktualizacji MPZP (o ile wtedy będzie tam wprowadzony).

W związku z powyższym, chciałbym zapytać:

1. Czy i kiedy planowana jest aktualizacja Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego? (są miejscowości gdzie takie aktualizacje są nawet 2-3 razy w trakcie kadencji Rady Miejskiej)

2. Czy w zaktualizowanym MPZP znajdzie się zapis dopuszczający budowę nowoczesnych, ekologicznych i przez wiele gmin dofinansowywanych rozwiązań jakimi są przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków? (Dodam, że gdybym miał tylko taką możliwość, to chętnie podłączyłbym się do kanalizacji miejskiej. Niestety zgodnie z pismem z MZWiK jest to niemożliwe w tej chwili ani nie jest nawet planowane w przyszłości)

3. Czy w przypadku jeśli w okresie najbliższego roku nie jest planowana aktualizacja MPZP, to czy istnieje u nas w Głownie możliwość uzyskania tzw. "odstępstwa od MPZP" w powyższym zakresie i wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków?

Myślę, że powyższe pytania są bardzo istotne z punktu widzenia ochrony naszego otoczenia. Umożliwienie budowy oczyszczalni ścieków z pewnością ograniczyłoby także nielegalne wypompowywanie szamb przez mieszkańców.

 

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, obecny stan prawny, który uniemożliwia korzystanie – z niewątpliwie uzasadnionego w wielu przypadkach – rozwiązania, jakim jest budowa przydomowych oczyszczalni ścieków – jest niestety pokłosiem nie przemyślenia i wprowadzenia sztywnych uregulowań przed 10 laty. Zgadzam się z Panem, że przydomowe oczyszczalnie mogłyby być alternatywnym dla tradycyjnej sieci kanalizacyjnej rozwiązaniem w przypadku tych rejonów miasta, w których zabudowa jest rozproszona, działki są duże, a linia zabudowy znacznie oddalona od ulicy, w której potencjalnie można poprowadzić kanał główny kanalizacji sanitarnej. Byłoby to zapewne rozwiązanie tańsze zarówno z punktu widzenia mieszkańca/inwestora, jak i Gminy Miasta Głowno.

W związku z uchwaleniem w 2012 roku zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Głowna, zamierzamy zmieniać zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dostosowując je do aktualnego Studium. Chcemy to czynić bez zbędnej zwłoki, sukcesywnie i na miarę możliwości finansowych. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się dokonywanie takich zmian co roku dla kolejnych części miasta. Przy okazji takich zmian – oczywiście tam, gdzie będzie to ekonomicznie uzasadnione – będziemy również uwzględniać zapisy o możliwości realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Od końca 2013 r. prowadzone są już prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w rejonie ulic Górnej, Sowińskiego, Ostrołęckiej i drogi krajowej nr 14. W lutym 2014 r. zamierzam przedstawić Radzie Miejskiej kolejną uchwałę o rozpoczęciu prac nad zmianą planu zagospodarowania terenów od rzeki Mrogi w rejonie ulic Zgierskiej, Łowickiej, Placu Wolności, ul. Strażackiej, Młynarskiej, Wąskiej oraz terenów przyległych do zalewu Mrożyczka.

Proszę zwrócić uwagę, że procedura zmiany m.p.z.p. trwa nie krócej niż około roku. Dlatego też, jeśli w innych miejscowościach zdarza się – jak Pan pisze – zmiana 2-3 w trakcie kadencji, to też dotyczy to kolejnych, różnych terenów, a nie tego samego (co samo w sobie byłoby kuriozalne).

Z przykrością muszę poinformować, że w obecnym stanie prawnym nasza gmina nie ma możliwości wydania wskazanych przez Pana tzw. „odstępstw od m.p.z.p”. W obowiązującej uchwale niestety, za odstępstwo bowiem uznaje się tylko szambo. Tylko taką okoliczność w niej wpisano. Dziękuję za pytania i pozdrawiam.

2014.01.27.


Pytanie: Czy Pan jako Burmistrz miasta może pomóc Człowiekowi w potrzebie? Wyjaśnię o co chodzi. Niedaleko Pana (adres do wiadomości Burmistrza - przyp. Urząd Miejski) mieszka Pan, który nie ma środków do życia. Nie ma pieniędzy na opał, a temperatura jest ujemna. Jest to człowiek z lekkim upośledzeniem i po prostu sobie nie radzi. Ja i moja rodzina pomagamy jak możemy, ale tylko posiłkami. Potrzebny jest pilnie jakiś opał dla tego Pana, bo boję się że może dojść do tragedii.

Odp. Burmistrza: Szanowna Pani, Pan, o którym Pani pisze jest objęty pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głownie. Jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Obecnie nie pracuje. W grudniu 2013 r. otrzymał z MOPS zasiłek celowy na dofinansowanie opału i żywności w wysokości 350 zł. W styczniu 2014 r. otrzymał zasiłek celowy rzeczowy na zakup i transport opału w wysokości 390 zł, zasiłek celowy na posiłek w wysokości 100 zł oraz zasiłek okresowy I-III 2014 r. w wysokości 271 zł. Dodatkowo Pan ten korzysta ze stołowki przy parafii sw. Jakuba, której funkcjonowanie dotowane jest z budżetu Gminy Miasta Głowno.

2014.01.22.


Pytanie: Panie Burmistrzu, czy może Pan spowodować ustawienie pojemnika na śmieci na skraju lasku przy ulicy Sikorskiego (przy wylocie do "fabryczki" na wprost kiosku z lodami). Obecnie lasek jest bardzo zaśmiecony przez amatorów biesiad na łonie natury, którzy nie mają gdzie wyrzucić resztek po uczcie.

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, lasek, o którym Pan pisze nie jest miejski, dlatego służbom miejskim nie wolno ustawiać w nim kontenerów na śmieci. Kosz na śmieci, który możemy ustawić w pasie drogowym zostanie ustawiony w sąsiedztwie ścieżki pieszo-rowerowej w tamtym rejonie. Z prośbą o ustawienie większego kontenera na śmieci na skraju lasku powinien się Pan zwrócić do właściciela lasku tj. Nadleśnictwa Grotniki. Miasto nie posiada do tego uprawnień.   

   2014.01.10.


Pytanie: Panie Burmistrzu, zgłaszałem już kiedyś problem mieszkańców ul Targowej dotyczący wypompowywania ścieków kanalizacyjnych na pola, łąki czy do rzeki, ale nikt nie zajął się tą sprawą. Na tej ulicy mieszka moja córka więc wiem jak duży to jest problem. Na niektórych posesjach np. przy nr (numer posesji do wiadomości burmistrza),  gdzie ludzie tam mieszkający od niedawna... zrobili sobie szambo ze studni, zatruwając okoliczną wodę...ścieki również wypuszczają nad rzekę. Takich mieszkańców przy ul. Targowej jest wielu, ale miasto nic z tym nie robi. Kanalizacja już jest, ale niewielu zamierza się do niej podłączyć. Jak rozwiązać tą sprawę...gdzie mogę zgłosić ten problem? co robić?

Odp. Burmistrza: Szanowny Panie, na wstępie chciałbym podkreślić, że problem niezgodnego z prawem postępowania mieszkańców z odpadami płynnymi nie dotyczy wyłącznie ul. Targowej, ale także innych rejonów miasta i nie jest to problem nowy, ale sięgający minionych już kadencji. Dlaczego nic w tym temacie – jak twierdzi Pan - nie zrobiono? Nie będę tu wypowiadał się za moich poprzedników. Będę mówił wyłącznie za siebie. A fakty są takie, że dopiero w tej kadencji - w celu przeciwdziałania takim właśnie niezgodnym z prawem praktykom – sporządzona została ewidencja zbiorników bezodpływowych (mówiąc wprost – szamb) na terenie miasta Głowna. Wcześniej takiego dokumentu nie było.

Obecnie są przeprowadzane kontrole w innych częściach miasta np. przy ul. Dworskiej, Żwirki i Cichej, a w najbliższym czasie zostanie również przeprowadzona kompleksowa kontrola dotycząca sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych z posesji położonych przy ul. Targowej. Kontrole te mają na celu sprawdzenie, czy właściciele posesji wywiązują się z obowiązków nałożonych ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 391 ze zm.), a w szczególności czy gromadzą nieczystości ciekłe w szczelnych zbiornikach bezodpływowych i czy pozbywają się ich w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Właściciele mają obowiązek udokumentowania wykonywania usług pozbywania się ww. nieczystości poprzez okazanie umowy zawartej z uprawnionym przedsiębiorcą lub gminną jednostką organizacyjną i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Efektem tych kontroli - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - może być decyzja o przeprowadzeniu przymusowego wywozu zastępczego, którego kosztami obciążony zostanie właściciel posesji, bądź też decyzja nakazująca przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej – jeśli sieć kanalizacji sanitarnej znajduje się w ulicy, albo - w przypadku podejrzenia nieszczelności zbiornika - przekazanie sprawy Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Zgierzu.

Jeśli zaś dysponuje Pan konkretną wiedzą i dowodami łamania prawa w w/w zakresie może, a nawet powinien Pan skierować sprawę do odpowiednich organów ścigania – na policję, do prokuratury, czy do Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam, aczkolwiek wyrażam ubolewanie nad tym, że jest Pan kolejna osobą, która podała fikcyjne personalia i adres.

   2014.01.10.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.