GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 25 lutego 2021

Wyszukiwanie

Nawigacja

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«luty 2021»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Elżbieta Dzikowska

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna nadano Uchwałą nr VIII/55/11 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 30 marca 2011 r.
 
Elżbieta Dzikowska ur. 19 marca 1937 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończyła gimnazjum w rodzinnym mieście. W wieku 16 lat rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Orientalistyki (sinologia).Ukończyła także drugi kierunek - Historię Sztuki. W roku 1959 rozpoczęła pracę w nowo otwartej redakcji miesięcznika "Chiny". Po rozwiązaniu czasopisma w jego miejsce utworzono pismo "Kontynenty", w którym pracowała przez 20 lat. Z zamiłowania podróżniczka, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf, autorka wielu książek podróżniczych, wystaw. Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała dla TYP około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów. Prowadzili program "Pieprz i wanilia", który był dla nas oknem na świat. Byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba w Peru - ostatniej stolicy Inków. Było to w roku 1976.
W roku 1996 zainicjowała budowę pomnika, polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie, na przełęczy Ticlio w Peru. Pomnik odsłonięto w 1999r. w setną rocznicę Jego śmierci. Dzięki Jej staraniom w roku 2003 powstało Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu, do którego przekazała ogromną część przedmiotów przywiezionych z podróży po całym niemal świecie.
Związek Elżbiety Dzikowskiej z Głownem datuje się na marzec 2009r, kiedy po raz pierwszy mieszkańcy naszego miasta wzięli udział w spotkaniu z podróżniczką. Zaangażowanie ówczesnych Władz Miasta, ks. dr Stanisława Banacha, instytucji prywatnych, firm oraz Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet zaowocowało trwającą do dziś przyjaźnią Elżbiety Dzikowskiej z Głownem.
W maju 2009 roku kilkudziesięcioosobowa grupa Głownian wzięła udział w wernisażu wystawy fotograficznej E. Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski "Norweskie Inspiracje - od tradycji do współczesności". Wystawa miała miejsce w Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu. Podczas wernisażu, na którym obecnych było kilka stacji telewizyjnych, Elżbieta Dzikowska opowiadała o spotkaniu w Głownie, promowała nasze miasto jako warte odwiedzenia, zachwalała walory przyrodnicze i położenie geograficzne.
W maju 2010 roku artystka podarowała naszemu miastu swoją wystawę "Uśmiech świata", w której otwarciu uczestniczyło około 150 osób, w tym delegacje dzieci i młodzieży ze wszystkich placówek oświatowych w Głownie. Wystawę można było oglądać przez 2 tygodnie w USC. Podczas pobytu w Głownie Elżbieta Dzikowska spotkała się także z pensjonariuszami DPS - gdzie z wielkim zainteresowaniem słuchano jej barwnych opowieści o odbytych podróżach. W tym samym roku Elżbieta Dzikowska była gościem specjalnym XVIII Finału WOŚP. Przekazała na licytację swój czterotomowy przewodnik "Groch i kapusta", który osiągnął cenę 1.000 zł. Kolejną wystawą podarowaną mieszkańcom miasta były "Norweskie Inspiracje - od tradycji do współczesności". Ta wystawa została pokazana w Muzeum Regionalnym prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Głowna. Na każdym ze spotkań autorka podpisywała swoje książki, chętnie rozmawiała z uczestnikami, z dowcipem i humorem odpowiadała na pytania. Spotkała się z wielką sympatią , życzliwością i podziwem dla jej realizowanej przez lata pasji podróżniczej.
Nie sposób wymienić wszystkich nagród, wyróżnień i odznaczeń. Do najważniejszych należą:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Złoty Krzyż Zasługi
- Order Orła Azteków (Meksyk)
- Złoty Ekran -dla wyróżniającej się osobowości telewizyjnej
- Nagroda "Wiktora" w 1986 r.
- Nagroda "Bursztynowego Motyla" im. Arkadego Fiedlera za książki "Groch i kapusta" - Podróżuj po Polsce - 2006 r.
- Grand Prix magazynu "National Geographic" - 2007 r.
- Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" - 2010 r.
Uważamy, za zaszczyt dla naszego miasta, że światowej sławy podróżniczka Elżbieta Dzikowska obdarzyła Głowno swoją przyjaźnią i zainteresowaniem, że właśnie nam darowuje kolejne wystawy, a przede wszystkim promuje Głowno w wielu miastach Polski, do których jest zapraszana na spotkania i wernisaże swoich wystaw.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

 • Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
Zmiana organizacji pracy