GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

  • -

Szybkie linki

  • Rzeka
    Mroga
  • Zalew
    Mrożyczka
  • Wydarzenia
    miejskie

Kalendarz

Dziś jest:
 17 stycznia 2019

Wyszukiwanie

Menu główne

Nawigacja

Treść strony

Tadeusz Kittel

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Głowna" Rada Miejska w Głownie przyznała Panu Tadeuszowi Kittlowi pośmiertnie uchwałą Nr  LIII/385/13 z dnia  9 października 2013 r. Akt nadania wraz z odznaką w dniu 11 listopada 2013 r. podczas miejsko - powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Głownie, odebrały córki uhonorowanego.

Pan Tadeusz Kittel urodził się 30 maja 1914 r. w Pabianicach. Był najmłodszym dzieckiem Emilii i Paulina Kittlów. Dzieciństwo i młodość spędził w Łęczycy, gdzie ukończył seminarium nauczycielskie. Do wybuchu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Krzeczewicach koło Kowla na Wołyniu. W sierpniu 1939 r. został powołany do wojska. We wrześniu przekroczył granice

z Węgrami, gdzie  został internowany w obozie w Kisbodah skąd uciekł. W kwietniu 1940 r. przez Węgry, Jugosławię, Grecję i Turcję dostał się do Syrii, gdzie tworzyła się Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, z którą przedostał się do Palestyny. Wraz z Brygadą przedostał się do Egiptu,

a następnie do Libii. Brał udział w walkach o Tobruk jako żołnierz artylerzysta oraz w walkach pod Gazalą. Po kampanii afrykańskiej powrócił do Palestyny, gdzie awansował do stopnia podchorążego. W latach 1943-1944 w ramach II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa uczestniczył w Kampanii Włoskiej biorąc udział w krwawych walkach pod Monte Cassino, w walkach o Anconę, Linię Gotów i Bolonię.

Za udział we wszystkich akcjach bojowych Tadeusz Kittel został odznaczony: Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Monte Cassino, Gwiazdą za wojnę 1939-45, Gwiazdą Afryki, Gwiazdą Italii i został awansowany do stopnia podporucznika.

Z Głownem związał się na stałe od roku 1948, kiedy to postanowił wrócić do kraju z Anglii.

Po przyjeździe do Głowna, gdzie mieszkali jego rodzice, poznał Barbarę Cywińską, z którą się ożenił.

Podjął pracę jako nauczyciel najpierw w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Szkole Podstawowej nr 3,

a następnie w Szkole Podstawowej nr 1, w której pracował aż do emerytury.

Tadeusz Kittel był wychowawcą wielu pokoleń głownian. Niewysoki, bardzo skromny, dowcipny, szalenie punktualny i obowiązkowy. Uczył matematyki w starszych klasach.

Lekcje prowadził w sposób dostępny i zrozumiały. Swoją wiedzę matematyczną często popierał ciekawostkami z życia. Był wymagającym nauczycielem, jednocześnie bardzo lubianym i darzonym szacunkiem przez młodzież i grono pedagogiczne. Chętnie uczestniczył w prelekcjach organizowanych przez szkoły, podczas których w sposób ciekawy opowiadał o czasach wojny, swoich przeżyciach

i przygodach. Z młodzieżą pracował również w szkole wieczorowej i podczas wakacji na koloniach.

Za pracę w szkolnictwie otrzymał nagrodę Ministerstwa Oświaty. Nawet będąc na emeryturze udzielał się jako wychowawca i społecznik. Zmarł 12 kwietnia 1992 r. w wieku 78 lat.

Z wnioskiem o uhonorowanie Pana Tadeusza Kittla tytułem „Zasłużony dla Miasta Głowna” za pośrednictwem radnej Rady Miejskiej Magdaleny Szajder wystąpił Zarząd Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Głownie z Prezesem Andrzejem Solarkiem.  

 

 

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny otwarcia

 

pon - piąt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu

pon - piąt: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2019. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 6470

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.