GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 16 czerwca 2019

Wyszukiwanie

Menu główne

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«czerwiec 2019»
P W Ś C P S N
1 dzień: 2
3 4 5 6 7 8 dzień: 9
10 11 12 13 14 dzień: 15 16
dzień: 17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  SIERPIEŃ – Spływ kajakowy MROGA TROPHY
  To impreza z długoletnią już tradycją. W roku 2015 odbędzie się jej dwunasta edycja. Co roku na trasie spływu nurtem rzeki Mrogi rywalizuje kilkudziesięciu śmiałków. Swą wytrzymałość i determinację testują na około 5-kilometrowej trasie spływu z Dmosina do Głowna. Uczestnicy spływu zmuszeni są miejscami do przenoszenia kajaków i pokonywania rozmaitych przeszkód.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.

Treść strony

Klaus Leutner

 Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna, Rada Miejska w Głownie przyznała Klausowi Letnerowi uchwałą nr LX/441/14 z dnia 26 marca 2014. Wręczenie tytułu nastąpiło 3 maja 2014 r. podczas obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. 

Klaus Leutner urodził się 7 sierpnia 1940 roku w Kӧnigsberg/Królewiec (obecnie Kaliningrad). Inżynier kolejnictwa, pracował zawodowo do 1995 roku.

Po przejściu na emeryturę został honorowym pracownikiem Miejsca Pamięci i Muzeum KZ Sachsenhausen i poświęcił się badaniom historycznym. Głównym obiektem badań jest podobóz KZ Lichterfelde oraz wyszukiwanie informacji o więźniach i robotnikach przymusowych straconych w więzieniu Berlin-Plӧtzensee w okresie nazistowskim a także miejsc ich pochówku na berlińskich cmentarzach.

          Od 2000 Pan Klaus Leutner przewodniczy założonemu związkowi „Initiative KZ-Auẞenlager Lichterfelde”, który ma na celu utrwalenie pamięci ofiar wyzwolonych, żyjących jeszcze więźniów tego obozu, odnalezionych przez niego w kilkunastu krajach europejskich.

          W 2005 roku Pan Leutner został odznaczony przez ambasadora RP w Berlinie Medalem „Pro Memoria” za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach
w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

          W 2011 roku Pan Klaus Leutner odznaczony został Medalem Zasłużonych CSBS (Związek Czeskich Bojowników o Wolność).

          Działalność Pana Klausa Leutnera sprzyja wyjaśnianiu i zamykaniu rodzinnych kart historii i tragedii mających miejsce podczas II wojny światowej. Przykładem jest projekt historyczno-językowy „Odnaleziona przeszłość – sytuacja Polaków podczas II wojny światowej w historycznej perspektywie miasta Głowna i regionu”, który był realizowany
w latach 2007-2009 przez uczniów Zespołu Szkół Licealno – Gimnazjalnych w Głownie oraz Manfred-von-Ardenne Gymnasium z Berlina. Tłem historycznym projektu były losy jednego z mieszkańców Głowna Pana Tadeusza Łuczaka, który został wywieziony
w czasie II wojny światowej na roboty przymusowe i tam zginął. Dzięki dużemu zaangażowaniu Pana Klausa i jego małżonki, Pani Aliny udało się odnaleźć grób pana Tadeusza Łuczaka w Berlinie i dotrzeć do jego rodziny z informacją  o miejscu pochówku. Projekt historyczny „Odnaleziona przeszłość..” miał na celu nawiązanie współpracy między szkołą w Głownie a szkołą w Berlinie, budowanie więzi pomiędzy młodzieżą, wymianę doświadczeń w duchu uszanowania przeszłości, ale i tworzenia wspólnej, zgodnej przyszłości.

          Klaus Leutner jest także współautorem kolejnego projektu, dzięki któremu mieszkańcy Głowna poznali tragiczne losy ofiar Holokaustu na przykładzie przeżyć Pani Poli Hinenberg, osadzonej Żydówki w głowieńskim getcie.

          Pan Klaus Leutner nie tylko przyczynił się do nawiązania współpracy między szkołami, ale wspierał je w realizowaniu zadań zaplanowanych w ramach programu (wymiana młodzieży, „żywe lekcje historii”, udział delegacji polskiej: Starosta Zgierski, Burmistrz Głowna, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Licealno – Gimnazjalnych)
w ceremonii upamiętniającej 8 maja w Berlinie Lichterfelde w 2011 roku. Szczególnym wydarzeniem, którego współautorem był Klaus Leutner, stała się uroczystość odsłonięcia dwóch tablic upamiętniających dawne getto na terenie Głowna oraz tablicy ku pamięci zamordowanej rodziny Pani Poli Hinenberg.

          Działania podejmowane przez młodych ludzi z Głowna i Berlina inspirowane przez Klausa Leutnera potwierdzają potrzebę edukacji historycznej, która ma ogromne znaczenie dla młodych ludzi oraz starszego pokolenia – świadków i uczestników tragedii Holokaustu.

          Energia Pana Klausa Leutnera do działania jest imponująca, ma on na swoim koncie szereg twórczych działań. Kocha historię, która jest jego pasją i potrafi zarazić miłością do niej innych, szczególnie młodych ludzi. Jego zaangażowanie pomaga zrealizować zajęcia edukacyjne w formie atrakcyjnej dla uczniów, sprzyja lepszemu poznaniu i zrozumieniu historii przez młode pokolenie zjednoczonej Europy.

Osobą składającą wniosek w imieniu inicjatorów takiego uhonorowania Klausa Leutnera tj. dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych, był Radny Rady Miejskiej w Głownie Dariusz Młynarczyk. Uczynił to 9 lutego 2014 r.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2019. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 8665

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
Jak przetrwać upały?