GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 19 września 2019

Wyszukiwanie

Menu główne

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2019»
P W Ś C P S N
1
2 3 4 5 6 dzień: 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 dzień: 24 25 26 dzień: 27 28 29
30
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.

Treść strony

LIST OTWARTY

Burmistrza Głowna w związku z publikacją autorstwa Magdaleny Szajder zamieszczoną w najnowszym, kwietniowym wydaniu „Echa Głowna”.

W związku z bezpodstawnymi i wskazującymi na brak elementarnej znajomości przepisów z zakresu ochrony środowiska, zarzutami kierowanymi pod moim adresem, jakobym zamiast zainkasować 385 tys. zł dla miasta, zgodził się na posadzenie 74 drzew, wyjaśniam:

Art. 90 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 627) wskazuje wyraźnie, kto podejmuje decyzje w zakresie usuwania drzew i krzewów z nieruchomości. W odniesieniu do nieruchomości będących własnością gminy – a tak było w tym przypadku – podejmuje je Starosta.
Nie ma mowy o jakiejkolwiek dowolności w zakresie pobierania lub rezygnacji z naliczonych opłat za usunięcie drzew. Procedurę tę reguluje bowiem szczegółowo kolejny zapis tej samej ustawy, a dokładnie Art. 84 ust. 4, który wskazuje iż cyt.:

„Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów odracza, na okres 3 lat od dnia wydania zezwolenia, termin uiszczenia opłaty za ich usunięcie, jeżeli zezwolenie przewiduje przesadzenie ich w inne miejsce lub zastąpienie innymi drzewami lub krzewami.”

Co więcej, w ustępie 5 i 5a tego samego artykułu ustawodawca wskazuje jednoznacznie także dalsze czynności i kroki:

Jeżeli zatem przesadzone albo posadzone w zamian drzewa lub krzewy zachowają żywotność po upływie 3 lat od dnia ich przesadzenia albo posadzenia lub nie zachowają żywotności z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości, należność z tytułu ustalonej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów podlega umorzeniu przez organ właściwy do naliczania i pobierania opłat, a więc Starostę.

Jeżeli zaś, przesadzone albo posadzone inne drzewa lub krzewy nie zachowają żywotności w okresie do 3 lat od dnia przesadzenia lub posadzenia, posiadacz nieruchomości będzie zobowiązany niezwłocznie do uiszczenia opłaty za usunięcia drzew.

Nie ma zatem mowy o jakiejkolwiek w tej materii uznaniowości i dowolnym wybieraniu pomiędzy opłatą lub nasadzeniem nowych drzew. Jakiekolwiek ewentualne kwoty pieniężne mogą wpłynąć dopiero po upływie 3 lat, tj. po 1.04.2017 r.

Wobec powyższego uznaję za kłamstwo bądź celową manipulację twierdzenie, że zrezygnowałem z opłaty od inwestora w zamian za posadzenie 74 drzew. Jako burmistrz bowiem, takiej opłaty naliczyć nie mogłem, bo była to kompetencja Starosty. Opłata została przez Starostę naliczona i stosownie do obowiązujących przepisów o ochronie przyrody została ona odroczona, gdyż i Starosta nie mógł jej od razu pobrać.

Jednocześnie informuję, że na mocy Art. 31a ust. 1 Prawa Prasowego wystąpię do Red. Naczelnej Echa Głowna p. Magdaleny Szajder w sprawie sprostowania zamieszczonych przez nią kłamliwych i wprowadzających opinię publiczną w błąd treści.

W związku z kolejnym przykładem wykorzystywania przez p. Szajder swej uprzywilejowanej pozycji, o zaistniałej sytuacji powiadomię również wszystkich (wskazanych w Krajowym Rejestrze Sądowym – dane z dnia 16.04.2014 r.) członków Zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Kulturalnego Rejonu Głowna – Wydawcy „Echa Głowna”, tj.:

- Panią Bożenę Skorek-Paszyńską - Wiceprezesa

- Pana Andrzeja Kotulskiego – Członka Zarządu

- Panią Eleonorę Gawrysiak - Sekretarza

            oraz członków Rady Fundacji tj.:

                        - Pana Leszka Sobczyńskiego,

                        - Pana Wojciecha Brzeskiego,

                        - Panią Czesławę Fortuna,

                        - Panią Annę Kosowską –Kowara

                        - Pana Krzysztofa Parola,

                        - Pana Ryszarda Korzeniowskiego,

                        oraz Pana Bogusława Golczyka.

Oświadczam, że nie boję się krytyki i szanuję wolność słowa. Ta ostatnia to jednak również, a może przede wszystkim odpowiedzialność za wypowiadane lub pisane słowa – zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z Redaktor Naczelną czasopisma i jednocześnie wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej, jak również osobą aspirującą do roli burmistrza. Cenię rzetelne i staranne dziennikarstwo nawet wówczas, gdy moje decyzje są przedmiotem krytyki. Nie mogę jednak tolerować wprowadzania mieszkańców Głowna w błąd i manipulowania faktami.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2019. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 5682

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.