GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 29 września 2020

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«wrzesień 2020»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 • SIERPIEŃ – Święto Miasta
  SIERPIEŃ – Święto Miasta
  Obchody Święta Miasta. Od roku 2012 odbywają się w formule jednodniowej. Impreza ta łączy koncerty gwiazd muzycznych z piknikiem i atrakcjami dla całych rodzin. Impreza ta przyciąga rokrocznie nad głowieńską Mrożyczkę kilka tysięcy osób, wśród nich nie tylko mieszkańców Głowna i najbliższych okolic, ale także mieszkańców dalszych zakątków Regionu Łódzkiego i kraju.
 • GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  GRUDZIEŃ - Mikołajkowy Piknik Rodzinny
  zimowy piknik w atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z Mikołajem, Królową Śniegu, Elfami, a w roku 2013 - także z żywymi reniferami. Słowem - super rodzinna zabawa mimo chłodu!
 • SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  SIERPIEŃ – Rodzinna Re-Kreacja nad Mrożyczką
  W okresie wakacji w Głownie na terenie rekreacyjnym nad głowieńskim zalewem Mrożyczka (przy ul. Zgierskiej i Swoboda) odbywa się wiele plenerowych imprez weekendowych. W roku 2015 będą to tematyczne pikniki rodzinne w ramach Kreatywnego Lata Rodzinnego w Głownie.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.

Treść strony

Mieczysław Wołudzki
Mieczysław Wołudzki

Mieczysław Wołudzki

Tytuł Zasłużonego Obywatela dla Miasta Głowna nadany Uchwałą Nr XII/95/03 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 24 listopada 2003 roku.
 
Mieczysław Wołudzki był od 1961 roku dyrektorem Państwowego Domu Dziecka w Głownie. W tym czasie pełnił także funkcję komendanta Ośrodka Związku Harcerskiego – Hufiec Łowicz. Od 1975 roku powierzono mu funkcję komendanta nowoutworzonego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głownie, którą pełnił do 1979 roku. W kolejnych latach nadal czynnie działał w harcerstwie. Za swoje osiągnięcia otrzymał w 1984 roku tytuł „Honorowego Komendanta Hufca ZHP Głowno”. Od 1992 roku pełni funkcję prezesa Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Za swoją pracę został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, -Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, -Zwykłym i Złotym Krzyżem za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego oraz wojskowymi odznaczeniami: -Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej.
Urodził się dnia 15 stycznia 1920 roku w Wilnie z rodziców Stanisława i Apolonii Janickich w środowisku wojskowo-ziemiańskim. Lata młodzieńcze spędził w swoim mieście rodzinnym Wilnie, gdzie do rozpoczęcia II wojny światowej ukończył gimnazjum i I-szą klasę liceum. Okupacja zmieniła jego życie, zamiast dalej się uczyć, podjął pracę na kolei przy konserwacji torów kolejowych. Uniknął zsyłki na wschód, co niestety spotkało wielu członków jego rodziny. Zmiana okupacji sowieckiej na niemiecką w czerwcu 1941 roku nie wiele zmieniła w jego życiu, nadal pracował na kolei.
W sierpniu 1942 roku wstąpił do budzącego się do życia ruchu podziemnego wstępując w szeregi Armii Krajowej przyjmując pseudonim „Ikar”.  W związku z jego zatrudnieniem na kolei, kierownictwo ruchu podziemnego powierza mu specjalne zadanie związane z transportem kolejowym jako zwiadowcy poleca nanosić na szkoce miejsc obok towarów kolejowych, na których Niemcy zaminowali teren w obawie przed dywersją i wysadzaniem w powietrze pociągów. Jednocześnie w szpitalu Św. Jakuba w Wilnie szkoli się na sanitariusza na potrzeby podziemia. Uczestniczy jako sanitariusz w akcji „Burza”,- pod kryptonimem „Ostra Brama” w wyzwoleniu Wilna z pod okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu do Wilna armii czerwonej unika aresztowania i wywiezienia na wschód i przez „ zieloną granicę” szczęśliwie dociera do Białegostoku, a następnie Lublina.
Tu podejmuje pracę w domu dla uczącej się Młodzieży, -w 1947 roku robi zaocznie maturę i 1949 roku podejmuje zaocznie, jako pracujący studia ekonomiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia zostają przerwane aresztowaniem za działalność antypaństwową i lata 1952-1953 spędza w więzieniu na Lubelskim Zamku. Wypuszczony z więzienia jesienią 1953 roku wyjeżdża z Lublina do Łodzi, - podejmuje pracę w budownictwie, a po 1956 roku zatrudnia się jako wychowawca w Domu Młodzieży w Romanowie, jednocześnie jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu podharcmistrza podejmuje działalność harcerską w Hufcu ZHP Łódź- Powiat jako zastępca komendanta Hufca, - w tej pracy zdobywa stopień harcmistrza. Za znaczne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej po wyrażeniu przez niego zgody Kuratorium Oświaty w Łodzi przenosi go służbowo na stanowisko dyrektora Państwowego Domu Dziecka w Głownie z dniem 1 stycznia 1961 roku.
Wraz z przybyciem do Głowna przyjmuje społeczną funkcję komendanta Ośrodka Związku Harcerstwa- Hufiec Łowicz. Po zmianach administracyjnych kraju w 1975 roku powierzono mu funkcję komendanta nowo utworzonego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głownie, którą pełnił do października 1979 roku. Po przekazaniu funkcji komendanta swojemu następcy jest nadal czynnym instruktorem Hufca Głowno. Za jego pracę w harcerstwie, Komenda Hufca ZHP Głowno w listopadzie 1984 roku nadała mu tytuł „Honorowego Komendanta Hufca ZHP Głowno”. Prowadził szereg akcji harcerskich, a między innymi słynne obozy nad morzem w Osłoninie. Poza tym od listopada 1992 roku pełnił funkcję prezesa Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, które przejawia znaczącą działalność.
Za pracę zawodową i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, - Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, - Zwykłym i Złotym Krzyżem za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego oraz wojskowymi odznaczeniami:- Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna:
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008

Konto opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
14 8787 0000 0024 6899 2000 0028

Godziny pracy

 

poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

Kasa urzędu czynna:

poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00

Deklaracja dostępności

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miejski w Głownie 2020. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 9463

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.