GŁOWNO - Strona Miasta Głowna

Linki

Szybkie linki

Rotator top

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szybkie linki

Kalendarz

Dziś jest:
 25 lipca 2017

Wyszukiwanie

Nawigacja

Menu dodatkowe:

Kalendarium

«lipiec 2017»
P W Ś C P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 dzień: 25 26 27 28 29 dzień: 30
31
 • MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  MAJ – Festiwal Orkiestr Dętych
  Organizatorem tej imprezy plenerowej jest Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku gromadzi ona na plenerowej scenie w Głownie blisko 400 muzyków. Festiwal łączy w sobie prezentację muzyczną z piknikiem. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z wykształconych muzyków, kapelmistrzów i nauczycieli gry na instrumentach.
 • MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  MARZEC – Ogólnopolski Festiwal Piosenek Anny Jantar
  Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Głowna i ma już dziesięcioletnią tradycję. Organizowana jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Co roku do sali widowiskowej MOK w Głownie przyciąga ona utalentowanych młodych wokalistów z całego Regionu Łódzkiego i najdalszych nawet zakątków kraju.
 • WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  WRZESIEŃ - Artystyczne Spotkania Seniorów „CZAR JESIENI”
  W roku 2013 odbędzie się już VI edycja tej cenionej zwłaszcza przez seniorów imprezy. Patronuje jej Burmistrz Głowna, a rokrocznie przyciąga ona do Głowna zespoły wokalne, instrumentalno-wokalne, kapele ludowe, solistów, gawędziarzy, kabarety oraz inne formacje artystyczne tworzone przez seniorów z terenu całego Regionu Łódzkiego.
 • CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  CZERWIEC – Głowno w Projekcie Plażówka
  W sąsiedztwie plaży i kąpieliska na zalewie Mrożyczka w Głownie funkcjonują boiska do piłki plażowej, z których chętnie korzystają miłośnicy tej dyscypliny sportowej. W roku 2012 Głowno włączone zostało do Projektu Plażówka. Od tej chwili kolejne edycje turnieju odbywają się również w ramach Projektu Plażówka.
 • MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  MAJ/CZERWIEC – Rodzinny Piknik Biegowy
  To impreza plenerowa łącząca sportową rywalizację z aktywnym, rodzinnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Patronuje jej Burmistrz Głowna. Co roku przyciąga kilkuset zawodników w wieku od dwóch do kilkudziesięciu lat.

Treść strony

Henryk Rynkowski
Henryk Rynkowski

Henryk Rynkowski

Tytuł Zasłużonego Obywatela dla Miasta Głowna nadany Uchwałą Nr XII/95/03 Rady Miejskiej w Głownie z dnia 24 listopada 2003 roku.
 
Henryk Rynkowski był Burmistrzem Miasta Głowna w latach 1924-1935. Był także prezesem Spółdzielni „Nadzieja” oraz inspektorem Zjednoczenia Przemysłu Ciągników i Maszyn Rolniczych w Warszawie. W 1934r. przyczynił się do poszerzenia granic Głowna. Był autorem pierwszego planu Głowna, zaprojektował także i zbudował Szkołę Powszechną Nr 1 w Głownie. Wydał książkę o elektrowniach wiatrowych.
Henryk Rynkowski urodził się w 1893 roku w Łodzi. Po ukończeniu Szkoły Kupieckiej oraz Szkoły Technicznej Wawelberga został skierowany przez Polską Organizację Wojskową (POW) w 1914r. w okolice Głowna. Zorganizował szkoły dla dzieci w Kadzielnie, Toporowie Kamieniu i wieczorowe kursy dla dorosłych w Ostrołęce. Po ukończeniu kursów nauczycielskich w Łęczycy był nauczycielem, a jednocześnie organizował Straże Pożarne. Strażacy ćwicząc pod szyldem straży należeli do tajnej organizacji wojskowej POW. W 1917 roku przeniósł się do Szkoły Powszechnej w Głownie. Brał udział w rozbrajaniu Niemców 1918 roku. W 1918 r Henryk Rynkowski ożenił się z Jadwigą Stępniewską córką burmistrza Władysława Stępniewskiego (1920-1926). W drugich wyborach w 1926 r. Henryk Rynkowski został burmistrzem Głowna. Do Rady Miejskiej wybrano 7 Żydów i 5-ciu Polaków. Burmistrz postanowił poszerzyć granice miejskie oraz wybudować nową szkołę. Poszerzenie granic miało dwa cele:
-Zwiększyć udział Polaków w Radzie Miejskiej,
-Zwiększyć dochody dla miasta przez przyłączenie bogatych majątków sąsiadujących z Głownem (Komorowskich, Rzewuskich, Jansza, oraz bogatych gospodarstw jabłońskiego i Fortuny na Paleńcu) oraz Osiny z Fabryką Norblina.
Do zmiany granic miasta potrzebny był plan miasta. Burmistrz H. Rynkowski postanowił sam zrobić plan szczegółowy miasta, ponieważ nie było funduszy na ten cel. Przez półtora roku jeździł do hipoteki zbierał małe plany poszczególnych działek, zrobił pomiary w terenie i narysował pierwszy szczegółowy plan miasta, który zatwierdził w Warszawie na podstawie porównania ze zdjęciem lotniczym. Dzięki temu dało się przyłączyć do Głowna Paleniec, Zabrzeźnię, Warchałów, Osiny, Otwock.
Jedną z inwestycji, do jakich się przyczynił była budowa Szkoły Nr 1 na  działce podarowanej przez hrabinę Aleksandrę Komorowską. Była to szkoła - jak na tamte czasy nowoczesna z pierwszym w Głownie  centralneym ogrzewaniem.

Dane kontaktowe

 

Urząd Miejski w Głownie
ul. Młynarska 15
95-015 Głowno
Tel. (48) 42 719 11 51
Fax. (48) 42 719 11 51
e-mail: sekretariat_um@glowno.pl

Skrzynka podawcza na ePuap
/UMGlowno/Skrytka

Konto dochodów Budżetu Miasta Głowna
69 8787 0000 0024 6899 2000 0008
 

 

Godziny otwarcia

 

pon - piąt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu

pon - piąt: 08:00 - 15:00

 

Dojazd

Lokalizacja gminy Głowno na mapie Polski
do góry

Stopka

Urząd Miasta w Głownie 2017. Creative Commons - CC BY 3.0
Licznik odwiedzin: 4810

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.